PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : motor stop ediyor acil yardım arkadaşlar

omeryukksel
13.Şubat.2013, 02:51
herkese iyi geceler arkadaşlar benim rr 150 e2f motorum daha 500 bakımından yeni çıktı ali usta buji yi değiştirdi ngk buji taktı.bütün herşey normaldi.motor da tık yoktu.ama bu akşam motora binip bikaç km gezdikten sonra.evin önüne geldim stop etti.marşa biraz bastım çalışmadı.ama zorlamadım.öylece bıraktım.bir saat sonra denedim.tek marşta çalıştı.bi süre yine gezdim bu sefer yolda giderken stop etti.vurdurarak kaldırabildim.sonra park ettim bi süre sonra tekrar çalıştırdım yine çalıştı 10 dk kadar olugu yerde rolantide bile stop etti. bunun nedeni ne olabilir acaba? bilmece gibi :)

omeryukksel
13.Şubat.2013, 02:53
ali usta akün biraz zayıf dedi (nasıl oluyorsa artık 2 aylık motor 2 aylık akü ) ama ali ustanın elinden geçti makine bi sıkıntısı olsa söylerdi kesin.bunun dışında bir sorun galiba

dreamrocker
13.Şubat.2013, 03:03
Akü ya da elektrik tesisatında bir sorun var. Kısa devre olsa sigortan atardı. Muhtemelen akünde problem. Şarj bobininde de problem olabilir. Şarj etmiyorsa, akü dinlendikten sonra kendini toparlıyordur. MArş alıyordur. Ama bu durumda da bir süre sonra aküden hiç elektrik gelmez.

omeryukksel
13.Şubat.2013, 03:16
şöyle bir şey var yolda 50 ile gideken bile stop ediyor.bu akü sadece ilk çalıştırma zamanında işe yaramıyor mu?

dreamrocker
13.Şubat.2013, 03:31
Başka sebepten stop etmediğinden eminsen, elektrik tesisatında sorun olabilr. ateşleme dengesiz oluyordur. Birkeresinde bir kısa devre yüzünden benim motorum da stop etmşti giderken hatta tekerlek kitlemişti. Sonra aküden gelen kablonun eridiğini ve sigorta attığını gördük. Sen diyorsun ki bir süre sonra motor çalışıyor ( vurdurarak değil ) demekki sigortan sağlam. Umarım beyinde sorun yoktur. Bunu kontrol edebilirsin. Motor kontak bastığında çalışmadığı zaman farları yak bakalım yanıyor mu.

Bir de motor çalışmadı demişsin. Ama marşa bastığında marş motoru çalışıyor mu ses geliyor mu? Benzinin var mmı :p

Anilgardiyan
13.Şubat.2013, 04:00
herkese iyi geceler arkadaşlar benim rr 150 e2f motorum daha 500 bakımından yeni çıktı ali usta buji yi değiştirdi ngk buji taktı.bütün herşey normaldi.motor da tık yoktu.ama bu akşam motora binip bikaç km gezdikten sonra.evin önüne geldim stop etti.marşa biraz bastım çalışmadı.ama zorlamadım.öylece bıraktım.bir saat sonra denedim.tek marşta çalıştı.bi süre yine gezdim bu sefer yolda giderken stop etti.vurdurarak kaldırabildim.sonra park ettim bi süre sonra tekrar çalıştırdım yine çalıştı 10 dk kadar olugu yerde rolantide bile stop etti. bunun nedeni ne olabilir acaba? bilmece gibi :)

öncelikle aküden olma şansı yok bunu kafandan sök at :) şöyle söyliyim 1.5 yıldır aküsü bitik olan motora biniyorum , ayak marşıyla calıştırıyorum ve benzin göstergesine bile ışık vermıyo akü o derecede yani :) bakım yapmak istemedigim için eski motora uğraşmıyorum ama aküyü sil at , motor ısınınca yapıosa , soğutmuyo olabilir kendini motor , hava soğutmalıysa eğer motor gittiği sürece kendini soğutur durunca soğutmaz diye bişey yok , dışardan hava cekip içerden soğutan bir motor sistemi oldugu için o da yapabilir , sıkıntı yaratmaması için de motor kendini kitliyodur hemen , soğuduktan sonra çalışıyodur , benim başıma gelmişti ordan biliyorum :) ama net bundan dolayı diyemem , sadece anlattıkların yaşadıklarım gibi olmuş :)

kartezyenx
13.Şubat.2013, 07:49
jiklwyi açıkmu unuttun ozaman böle olur

ozguralic
13.Şubat.2013, 10:28
Muhtemelen sigorta kablosunda bi kırıklık var. Motoru durduğu yerde çalıştır, sonra sigorta ve kablosuyla biraz oyna bakalım stop edecek mi? ben bu sebepten neredeyse taş gibi aküyü değiştirecektim.Sigorta sağlam olsa da kabloda temassızlık olabiliyor.

ağfndrdm
13.Şubat.2013, 10:38
Kardes gecmis olsun .su sebeplerden oturu sorun yasiyor olabilirsin.
-jiklen acik kalmis olabilir (dusuk ihtimal)
-sigorta stoketlerin nemden krum ,pas yapmi olabilir(orta ihtimal)aku kutup baslari icinde ayni durum soz konusu olabilir.
-konjektörun yanmis ve akun sar olmuyordur.(yukseknihtimal)son zamanlarda tazyikli su tuttunmu motoruna

Son olarak her motor calisirken belli bir miktar elektirik kullanir dusuk devirlede urettiginden fazlasi yuksek devirlerde ise urettiginden azini tuketir .dengeyi boyle saglar
Senin motor ortlama devirlerde 70w/s gibinbir akim ceker.
Dedigin gibi seyirnhalinede de stop ediyorsa akuye bu akimi uretmeye engel var.
Daha sonra tekrar calisma sebebi ise akunun - ve +kutuplari arasinda ki tum akimlarin kesilmesiyle kendini toplamaya firsat oluyor
Bir nevi kosmussun mola vermis dinlenmissin ama su icmemissin.

omeryukksel
13.Şubat.2013, 14:05
günaydın arkadaşlar. biraz önce motosikletimi çalıştırdım tek marşla çalıştı.hava filtresine baktım tertemiz.yalnız bi süre çalıştıktan sonra egzozdan su mu yağmı bilmiyorum bişe y sıçratıyordu.biraz gaz verince damlattı.acaba neden olabilir?ama motor hiç stop etmedi.rolantide çalıştırdım sadece.

cihan54
13.Şubat.2013, 14:48
günaydın arkadaşlar. biraz önce motosikletimi çalıştırdım tek marşla çalıştı.hava filtresine baktım tertemiz.yalnız bi süre çalıştıktan sonra egzozdan su mu yağmı bilmiyorum bişe y sıçratıyordu.biraz gaz verince damlattı.acaba neden olabilir?ama motor hiç stop etmedi.rolantide çalıştırdım sadece.

Egsozda birikmiş çiğ o.. Sıkıntı olmaz. bildiğin su yani..

omeryukksel
13.Şubat.2013, 16:05
ohh bea içim rahatladı vallahi:) biraz önce motorla 8 km gezdim şu anda hiç tık bile yok:)oyun oynuyo makina benimle ya :)

cihan54
13.Şubat.2013, 16:30
:| keyifli sürüşler dilerim :| egsozdan çıkan herhangi bir sıvı sıkıntı teşgil etmez, yoğun olan veya tedirginlik yaratacak renkte duman sıkıntı olabilir sadece.. 8)

redd90
08.Nisan.2014, 12:00
Aynı sorun bende de oluyor zaman zaman calısmıyor yolda gıderken stop edıyor.Acaba motor ısınmadıgından dolayımı yapıyor bu nu

CELİL
08.Nisan.2014, 12:18
Aynı sorun bende de oluyor zaman zaman calısmıyor yolda gıderken stop edıyor.Acaba motor ısınmadıgından dolayımı yapıyor bu nu
Motor soğukken ısınıncaya kadar gazı bıraktığında stop edebilir normaldir ısınınca veya gaz verirken yapmaması lazım birde Jikleyi açık unutup yola çıkarsan yolda stop eder veya diğer başlıkta yazdığımız gibi benzinde, karbiratörde pislik veya sorun olabilir 8)

Bahadır
08.Nisan.2014, 12:43
Ben jikleyi açık unutunca başıma gelmişti 20 km sonra.

redd90
08.Nisan.2014, 13:59
Motor soğukken ısınıncaya kadar gazı bıraktığında stop edebilir normaldir ısınınca veya gaz verirken yapmaması lazım birde Jikleyi açık unutup yola çıkarsan yolda stop eder veya diğer başlıkta yazdığımız gibi benzinde, karbiratörde pislik veya sorun olabilir 8)

teşekur ederım :D ılk ısım benzın ve karbıratoru bakmak olcak eve gıder gıtmez