PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Özgür'ün garajı (Benzin deposu ana-yedek depo mantığı)

ozguralic
23.Şubat.2013, 23:40
Selam arkadaşlar,

Bu konuda çeşitli sorular gelmeye başladı bende sizin için deponun içini güzel anlatan bu yazıyı paylaşmak istedim.

Yazı Alıntıdır, resim benim :)

Yedek benzin deposu nasıl çalışır?
Yeni motor sürücülerinin genel olarak sahip olduğu yanlış bir kanı, motosiklette asıl benzin deposunun dışında ayrı bir “yedek depo” olduğudur. Hatta bazı kullanıcılar yedek depodaki benzinin asıl depodan ayrı olarak bittiğini düşünür ve nasıl tekrar dolduracaklarını bilemezler.
Aşağıdaki şekil deponun aslında nasıl kurgulandığını göstermektedir:

http://b1302.hizliresim.com/16/r/kffgm.jpg

Alttaki ok ile gösterilenler yakıt çıkışlarıdır. Turuncu bölge ana depodur, kullandıkça azalır ve uzun borunun altına geçtiği anda yedek depo (mavi) devreye girmiş olur.Bu kısım da azalır ve kısa borunun altına geçtiğinde artık kalan benzin tortulu çöp benzindir (kırmızı).
Ayrı bir yedek depo yoktur. Genelde tüm motosikletlerin tek bir yakıt deposu vardır.

DR.ALP
23.Şubat.2013, 23:49
eline sağlık Özgür..şimdi aklımdan geçiyordu..bişeyler hazırlayıp Cihanı uyandıracaktım..şema bilgiyi çok güzel tamamlamış:cheesy:

CELİL
24.Şubat.2013, 00:05
özğür emeğine sağlık çok güzel olmuş 8)

av. Cevdet Yılmaz
24.Şubat.2013, 00:29
Ozgur ellerine saglik,benimde yanlis bildigim ve karistirmaya musait bir konuydu,aydinlatici bir topic oldu,tesekkurler:)

cihan54
24.Şubat.2013, 02:32
Offf adamsın Özgürüm. Ben de diğer konuyu (benzin musluğu yönü konusu) görünce dedim bu konu üzerine sabit bir bilgi konusu hazırlayım da teknik bilgi arşivine koyayım dediydim de sen zaten halletmişsin o işi.. Eline emeğine sağlık 8)

ozguralic
24.Şubat.2013, 04:30
Bir problemin daha sonuna geldik... yeni problemlerde görüşmek üzere :mrgreen: teşekkürler

REALİST
13.Nisan.2013, 20:06
Bu konu benim içinde önem taşıyor artık dün akşam göktürk yolunda benzinim bitti yolda kaldım sanırım yedekde gidiyodum dibine kadar kullanmışım Besimi aradım geldi bir şaşal benzinle doldurduk yine gitmiyor Ali ustayı aradık boğulmuştur dedi biraz bekledik çalıştı bu gösterge olmayışı bana zor geldi biraz.Özgürün yazısını oluyana kadar depo içinde ayrı bir depo var sanıyordum oldukça aydınlatıcı olmuş.

Bahadir_21
22.Temmuz.2013, 15:43
tşkler :) daha da unutmam

ugurbilgin
01.Şubat.2014, 13:48
tam da bu konuyu arıyordum, bir türlü anahtar ayarlarını bulamamıştım, teşekkürler ilginize...

uğur bilgin /antalya

nenickila
27.Nisan.2014, 19:50
Selam arkadaşlar,

Bu konuda çeşitli sorular gelmeye başladı bende sizin için deponun içini güzel anlatan bu yazıyı paylaşmak istedim.

Yazı Alıntıdır, resim benim :)

Yedek benzin deposu nasıl çalışır?
Yeni motor sürücülerinin genel olarak sahip olduğu yanlış bir kanı, motosiklette asıl benzin deposunun dışında ayrı bir “yedek depo” olduğudur. Hatta bazı kullanıcılar yedek depodaki benzinin asıl depodan ayrı olarak bittiğini düşünür ve nasıl tekrar dolduracaklarını bilemezler.
Aşağıdaki şekil deponun aslında nasıl kurgulandığını göstermektedir:

http://b1302.hizliresim.com/16/r/kffgm.jpg

Alttaki ok ile gösterilenler yakıt çıkışlarıdır. Turuncu bölge ana depodur, kullandıkça azalır ve uzun borunun altına geçtiği anda yedek depo (mavi) devreye girmiş olur.Bu kısım da azalır ve kısa borunun altına geçtiğinde artık kalan benzin tortulu çöp benzindir (kırmızı).
Ayrı bir yedek depo yoktur. Genelde tüm motosikletlerin tek bir yakıt deposu vardır.

acemi olduğumdan sorduğum soruların kusuruna bakmayın
ziyan benzini dışarı tahliye edersek depoyu temizlemişmi oluruz? cevap evetse bu işe yararmı

CELİL
27.Nisan.2014, 20:20
acemi olduğumdan sorduğum soruların kusuruna bakmayın
ziyan benzini dışarı tahliye edersek depoyu temizlemişmi oluruz? cevap evetse bu işe yararmı
Eğer depoda pislik varsa dibe çökeceği için depoyu sallamadan dipteki benzini yedek depo anahtarını sökerek benzini boşaltırsak sonra içine az temiz benzin koyup depoyu çalkalayıp o benzinide boşaltırsak deponun içi temizlenmiş olur 8)

Ruberjack
28.Temmuz.2014, 13:01
Guzel bir calisma olmus. Ellerine saglik

Tanju Mayda
29.Temmuz.2014, 02:30
Teşşekürler bilgilendirmen için:)