PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : spyder süspansiyon

iskenderyaz
26.Şubat.2013, 13:29
Arkadaşlar spyder da yol alırken en ufak tümsekte bile motor ciddi sarsılıyor acaba normalmi yani bu motorda süspansiyon zayıfmı yoksa ben ali ustaya götürüp bi ayar çektirebilirmiyim

mrtckrt
26.Şubat.2013, 13:53
iskender selam aynı dertten bende muzdaripim forumdaki arkadaşlarla da bu konuyu daha önce konuşmuştuk malesef spyder ın arka süspansiyonu zayıf galiba ufak da olsa bi yumuşatma ayarı yapılabiliyormuş ama nihayi çözüm olmuyormuş diye biliyorum

CELİL
26.Şubat.2013, 13:54
Arkadaşlar spyder da yol alırken en ufak tümsekte bile motor ciddi sarsılıyor acaba normalmi yani bu motorda süspansiyon zayıfmı yoksa ben ali ustaya götürüp bi ayar çektirebilirmiyim
spyder in süspansiyonlar serttir amortisörlerde az ayar payı var çok fark yapmaz istersen baktırabilirsin ama ayarlamak zordur 8)

mrtckrt
26.Şubat.2013, 13:55
spyder in süspansiyonlar serttir amortisörlerde az ayar payı var çok fark yapmaz istersen baktırabilirsin ama ayarlamak zordur 8)

Abim afedersin haddim değil senin yorumun üzerine yorum yapmak:)
ama aynı anda yazmışız:)

iskenderyaz
26.Şubat.2013, 13:58
o zaman hiç motorumla oynatmam zaten yavaş yavaş alışmaya başladım teşekkürler arkadaşlar

CELİL
26.Şubat.2013, 14:08
Abim afedersin haddim değil senin yorumun üzerine yorum yapmak:)
ama aynı anda yazmışız:)
herkes yorum yapacak tabiki bende yorumlardan bilği ediniyorum 8)

ozguralic
26.Şubat.2013, 14:18
Şimdi aklıma bişey geldi. Acaba koltuklar sökülüp bağlantı vidalarının oralara sert yay takılsa iş yapar mı? Sanki olur gibi geliyor bana ne dersiniz?

iskenderyaz
26.Şubat.2013, 14:22
celil abi bilir :)

Balkan Ayisi
26.Şubat.2013, 14:29
Selam arkadaslar.

Spyderlerin amortesorleri altta iki adettir. Dikkat ederseniz 20cm civarindadir diger motorlarda arka kisimda gorulur vaziyette onlarda yaklasik 40cm civarinda haliyle daha kisa amortisorun esneme payida daha kisa oldugu icin bize sert geliyor . Cozumu varmi bilmiyorum sanki yokmus gibi geliyor bana. Cunku arka hareketli kisim ve zincir ikisi uyumlu olmasi icin tasarlanmis daha fazla esnemesi durumunda zincirde fazla avans olmasi gerekir. Cozumu belki birtakim modifiyeler yapilirsa belki ama bu durumda hard tail gibi dusunmekten baska yolu yok.

mrtglc
26.Şubat.2013, 14:36
Yeni motorlarda süspasiyon çok serttir. biraz kullanımdan sonra yumuşama gösterir. fakat spyderin süspansiyonları karakteristik olarak sert zaten. bu yüzden kullandıkça çok az açılır. ama lastik havasınıda bi kontrol et. hava fazlaysa çok zıplarsın. birazda ayarla yumuşatabilirsin ama fazla bi fark bekleme.

CELİL
26.Şubat.2013, 14:41
Şimdi aklıma bişey geldi. Acaba koltuklar sökülüp bağlantı vidalarının oralara sert yay takılsa iş yapar mı? Sanki olur gibi geliyor bana ne dersiniz?
özgür dediğin yeri pek anlamadım
spyder lerin amortisörleri şasenin en altında lastikle şase arası 2 adet yatay yere parelel kısa yaysız amortisördür üzerine kroslardaki amortisör üzeri yaylarından uydurulabilirse belki olabilir 8)

marlox
26.Şubat.2013, 15:01
Özgürüm mantıklı gibi geliyor en başta koltuktaki amartisör olayını bende düşündüm
ama 2 cm lik bir yay bize birşey kazandırmaz

çok afedersiniz balkan ayisinin de dediği gibi amartisörlerin boyu kısa diye şok önlemiyor biraz daha uzun bir amartisör bloğunun üstüne daha gevşek bir yay olması durumu çözer... üstündeki yaylar çok sıkı sarmalı olduğu için sadece boşluğu kadar şoku emiyor.. ama yeni bir spyder hatta motor sürücüsü olarak ben bile alıştıysam size hiç sorun olmaz İ:D

ozguralic
26.Şubat.2013, 15:06
özgür dediğin yeri pek anlamadım
spyder lerin amortisörleri şasenin en altında lastikle şase arası 2 adet yatay yere parelel kısa yaysız amortisördür üzerine kroslardaki amortisör üzeri yaylarından uydurulabilirse belki olabilir 8)

Celil Abi şöyle düşün, spyder koltuğunun nereden bağlandığını bilmiyorum ama koltuğu söküp, civataları biraz uzatıp takmadan önce uygun sertlikte 2-3 cm boyunda yayları civataların yuvalarına koyup öyle sıkarsak. Koltuklar çok az havada kalacak.Ama bu ekstra bir süspansiyon yapacak.

http://g1302.hizliresim.com/16/u/kj8ll.jpg

CELİL
26.Şubat.2013, 15:14
Celil Abi şöyle düşün, spyder koltuğunun nereden bağlandığını bilmiyorum ama koltuğu söküp, civataları biraz uzatıp takmadan önce uygun sertlikte 2-3 cm boyunda yayları civataların yuvalarına koyup öyle sıkarsak. Koltuklar çok az havada kalacak.Ama bu ekstra bir süspansiyon yapacak.
Tamam şimdi anladım koltuğa esneme payı yaratıcağız
koltuk sabitleme vidaları eski kasalarada yukarıda çamurluğun üzerinde altına yay olabilir ama spyder de yanlarda şasenin iki yanına sabitleniyor oraya yay yapamayız 8)

marlox
26.Şubat.2013, 15:16
abi yanlarda olsada olabilir L şeklinde bir şey düşün kısa kenar civatalı olur uzun kenar yaylı olur ama etkisi olmaz... yay uzunluğu ne kadar çok olursa şok absorbe si de o kadar yüksek olur küçük bir yay etkilemez yani...

cihan54
26.Şubat.2013, 15:16
Celil abi. Harley'lerin motor bloğunu şasiye bağlayan yaylı sönümleyicilerden bahsediyo özgür.. O olayı bizim spyder'ların selesine entegre edebilir miyizkine diye diyo :p :cheesy:

Bu arada eline sağlık Özgürüm ne güzel çizim o öyle :cheesy:

ozguralic
26.Şubat.2013, 15:19
Cihancım teşekkür ederim. Bizim işimiz bunlar :)

marlox
26.Şubat.2013, 15:21
ayrıca özgürüm yanlış anlama ama söyleme gereği duydum böyle bir çizim için somun kullanılamaz
aşağıdan somunu sıktığında yay arada bir işe yaramaz...
sumun zaten kendi dişleri ile sabitlenmiş olacak...

CELİL
26.Şubat.2013, 15:22
abi yanlarda olsada olabilir L şeklinde bir şey düşün kısa kenar civatalı olur uzun kenar yaylı olur ama etkisi olmaz... yay uzunluğu ne kadar çok olursa şok absorbe si de o kadar yüksek olur küçük bir yay etkilemez yani...

evet öylede olabilir o aklıma geldi ama hem ele ayağa takılır hem pek sağlıklı olmaz 8)

CELİL
26.Şubat.2013, 15:26
Arkadaşlar kısaca BOBER sele mantığı diyorsunuz ama spyder için bağlantılar uygun olmaz .....8)

cihan54
26.Şubat.2013, 15:27
ayrıca özgürüm yanlış anlama ama söyleme gereği duydum böyle bir çizim için somun kullanılamaz
aşağıdan somunu sıktığında yay arada bir işe yaramaz...
sumun zaten kendi dişleri ile sabitlenmiş olacak...

:| o dişler, boşlukta olan bi somuna geçecek.. Civata koltuğa tabitlenmiş olcak. Ben Özgürümün dediğini anladım :| bu görüntüden pek bi sonuç çıkaramayabilirsin ama bir iki ekleme yaptın mı ne demek istediğini anlarsın kanks :|

Arkadaşlar kısaca BOBER sele mantığı diyorsunuz ama spyder için bağlantılar uygun olmaz .....8)

aynen.. 8)

ozguralic
26.Şubat.2013, 15:28
Engin'cim orada somun yok ki , eğer pul için söylüyorsan, selenin bağlantı halkaları civatanın kafası ve yay arasına gelecek şekilde bağlantı yapılacak. Bu sayede çukura girdiğinde civata sabitken senin bütün ağırlığın koltuğa ve dolayısıyla yaya binip esneme sağlayacak.

Anilgardiyan
26.Şubat.2013, 15:28
motoru bende ilk aldıgımda cok garipsiyodum , giderken azcık cukurda yolumu göremiyodum her yer buğulanıyodu falan bi anlık :D sonra gittim , arka lastik havasını 30 , ön lastigi 28 yaptırdım , tabiri caizse gözle görülür , bedenle hissedilir bir keyif mevcut böyle hemen alıştım :D

marlox
26.Şubat.2013, 15:29
tamamdır özgürüm kusura bakma yanlış anlama ben direk çizddiğine göre yorum yaptım...

ozguralic
26.Şubat.2013, 15:30
bana bir motor bloğu ve sele verin size moto gp kurup yarıştırayım :)

marlox
26.Şubat.2013, 15:46
söz mü :D veririm bak :D bende spyder ı tekli koltuk yapma çabalarında celil kaptana gebe kaldım :D adam işimi hallederse harbiden büyük adam... hmmm bu arada bugün motorun yeni halini paylaşıyorum fotoları çekiyorum ama önce yıkayıp parlatcam :D

Balkan Ayisi
26.Şubat.2013, 17:41
Merhaba arkadaslar konuyu gorunce yorum yapmadan duramadim.

Bizim spyderler SOFT TAIL saseye sahip bu tur chopper saselerde genelde amortisor bizim motorlarin oldugu gibi altta olur ve yer sikintisi nedeniyle kisa olurlar. Sele altina yapilacak yaylar genelde HARD TAIL bober saselerinde olur.
Bizim makinalarin daha fazla yaylanmasini saglayabilecek belki amortisorleri degistirmek olur isim yapmiz markalarin amortisorlerini alip bizim makinalara adapte etmek olur. Aksi halde birseyler modifiye etmek uydurmak demektir ve spyderin goruntusunden odun vermek olur diye dusunuyorum , ki bizim spyderler goruntu olarak hicde kucumsenecek bir goruntu degildir. Zaten hepimiz goruntusune kapilip almadikmi ?