PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : RR DD250E-9B Akü yardım

Shadow_Gallery
29.Mart.2013, 17:01
Öncelikle herkese selamlar, hayırlı cumalar. Arkadaşlar başlıktada belirttiğim gibi bende bi RR DD250E-9B makina var.yaklaşık 5 aydır kullanmıyordum acemisi olduğum içinde aküyü sökmeden garaja çektim ve hiçte çalışmadı. Motorumu tekrar ayağa kaldırmak için çalıştırmaya uğraştığımda banamısın demedi. Onca vurdurdum ama bi elektrik kırpıntısı bile yok. :shock:
Sorum şu sizce aküyü değiştirmeli mi yoksa şarj ettirsem yeterli olur mu?
Değiştirmem gerekiyorsa nasıl bir akü almalıyım?(önerileriniz)
Akünün voltaj ve amperi ne olmalı?
Şimdiden herkese teşekkürler...

ozguralic
29.Mart.2013, 17:07
Bana sorarsan o aküyle hiç uğraşma onun kurşunları felan erimiştir iyice. 12 V 9 amperlik bir akü alabilirsin. Bütçen yetiyorsa YUASA marka tavsiye ederim. 2-3 yıl götürür.

Shadow_Gallery
29.Mart.2013, 17:31
Çok sağolasın üstad. Tavsiyene mutlaka uyucam. Yuasayı çok duydum fakat burda duyunca endişelerim tamamen gidiyor. Bir sorum daha olacak aküyü çıkartıp takarken kutupların hangisinin önce takılıp takılmaması önemlimi?

CELİL
29.Mart.2013, 19:02
Çok sağolasın üstad. Tavsiyene mutlaka uyucam. Yuasayı çok duydum fakat burda duyunca endişelerim tamamen gidiyor. Bir sorum daha olacak aküyü çıkartıp takarken kutupların hangisinin önce takılıp takılmaması önemlimi?
uzun süre içinde voltaj olmadan yatan akülerin plakaları kurur işi biter belki şarz tutarmı diye deneyebilirsin ama yeni akü almak daha iyi olur bütçene göre çin aküler 60-70 tl den başlar yukarı doğru gider arakadaşların dediği gibi yuasa akü iyidir işini rahat görür makinaya uygun akü 12 volt 9 amperdir kolay gelsin 8)

ilk hangi ucu bağladığın önemli değil ama takarken kontağı kapalı konumda tut 8)

cihan54
29.Mart.2013, 19:07
Diyelim ki önce artı (kırmızı ) kutubu söktünüz ve kazara şaseye değdi. Sistem kısa devre yapabilir...

Ama önce eksi sökülür ise (siyah), şase ye değse bile sorun yok çünkü zaten şaseyi sökmüş oluyorsunuz.

CELİL
29.Mart.2013, 19:41
Diyelim ki önce artı (kırmızı ) kutubu söktünüz ve kazara şaseye değdi. Sistem kısa devre yapabilir...

Ama önce eksi sökülür ise (siyah), şase ye değse bile sorun yok çünkü zaten şaseyi sökmüş oluyorsunuz.
artıyı (kırmızı) sökünce kablolarda elektrik olmaz kısa devrede olmaz 8)

cihan54
29.Mart.2013, 19:51
artıyı (kırmızı) sökünce kablolarda elektrik olmaz kısa devrede olmaz 8)

Ne bağırıyon bacak kadar çocuğa :x ben öyle Biliyom..

mrtglc
29.Mart.2013, 19:58
Ne bağırıyon bacak kadar çocuğa :x ben öyle Biliyom..

arabalarda cihanın ddiği gibi - olarak şaseyi kullandıklarından ilk - sökülür. ama motorlarda şase olmadığından farketmez.

cihan54
29.Mart.2013, 20:06
arabalarda cihanın ddiği gibi - olarak şaseyi kullandıklarından ilk - sökülür. ama motorlarda şase olmadığından farketmez.

İşte bu.. Sana bi hayat borçluyum Murat'ım.. Yarın seni suya iticem :p