PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : dişli ve zincir yenileme (Özgür'ün garajı)

ozguralic
23.Nisan.2013, 02:13
Selam arkadaşlar,

2006 model Regal raptor 250 E 9b ile ilgili elimden geldiğince yaptıklarımı Özgür'ün garajı başlığıyla paylaşacağım, geçmişte yaptıklarımı da toparlaya çalışacağım, umarım faydasını göreceksiniz, bunu yapmamın sebebi,

- Regal Raptor'un bazı parçalarının piyasadaki diğer motor parçalarıyla uyumlu olduğu halde, felaket farklı fiyatlara satılması,

- Motor hakkında yeterli bilgiye sahip olmayan, ama bişeyler öğrenmek isteyen arkadaşlara yardımcı olmak,

- Küçük parçalar yüzünden büyük parça masraflarına katlanmamak,

- En önemlisi de Regal Raptor'u görünce, kabuğuna kaçan, bulaşmak istemeyen ustaları mümkün olduğunca az görmek.

ÖN - ARKA DİŞLİ VE ZİNCİR YENİLEME

Piyasa fiyatları ;

Ön dişli (14 diş) : 30 tl (inanması güç ama öyle)

Arka dişli (32 diş) : 60 tl

oringsiz zincir (520H 108 bakla) : 20 tl

Oringli zincir : 66 tl

değiştirmeden önce; arka dişlinin aşınmış olduğunu parmağınızla kontrol edin, eğer dişler sivrilmişse uçta 2-3 mm düz yer kalmamışsa değişim zamanı gelmiştir. Dişli seti ve zincir birlikte çalıştığından dolayı birlikte değiştirilmelidir.

zincirin aşınmasını anlamak için bikaç metod mevcut (boyda uzama, tekil bakla uzaması, yanal hareket boşluğu vs. ) ama detaylı işler, eğer oringli bir zincir değilse değiştirin gitsin.

püf noktası ; piyasadaki dişlilerin çoğu aslında uyumlu, ve ortalama 10-15 tl arasında satılıyor, dişli almaya gittiğinizde sizden numune isteyecekler, diş sayısı yeterli değil, göbek çapını bilmek gereklidir.

zincir için ise bakla sayısına bağımlı kalmayın eğer aynı marka ürün daha ucuz ise 120 bakla alın eksiltme işlemini 2 dk da ücretsiz yaparlar, önemli olan 520H modeli olması.

Alttaki fotoğrafta ortadaki ikisi yeni ve orjinal dişliler, en alt ve en üstteki eski dişliler.

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/29551_509119342482856_1139814203_n.jpg

Alttaki resimde görülen yeni ön dişli cılızlığı yüzünden bana hiç güven vermedi, eski dişlideki işçilik yok, ayrıca eski dişlide de hiçbir aşınma ibaresi yok bu sebeple ön dişliyi temizleyip geri taktım.

Temizlik için büyük boy WD40 çok güzel iş çıkartıyor.

https://fbcdn-sphotos-f-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/934877_509119432482847_2134137999_n.jpg

alttaki fotoda civata eksen arasını görebilirsiniz 90 mm civarında,

https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/15215_509119465816177_407065067_n.jpg

püf noktası; dişli büyütme neredeyse her düşük cc motorcunun hevesi oluyor, bende çok araştırdım, tavsiyem dişlilerle oynamamanızdır, bu sayılar belirlenirken çok çeşitli koşullarda testler yapılıyor (eğim, artçı, hızlanma vs.) sonuçta optimum noktaya ulaşınca karar kılınıyor.

Hassas bir denge, arka dişliyi küçültüp hızlanmak mümkün ama vites kutusu ve rulmanlar daha hızlı aşınacak daha çok benzin harcayacak ve motor limitlerde gezdiğinden her an diken üzerinde olacaksınız, kaldı ki hızlanma en fazla 10 km/h olacak bunun için türlü problemi ve tehlikeyi göze almaya değmez diye düşünüyorum. Aceleniz varsa taksiyle gidin.

Kolay gelsin.8)

Zafer
23.Nisan.2013, 09:19
Emegine saglık kardeşim cok faydalı bilgiler.

CELİL
23.Nisan.2013, 12:39
Özgür emeğine sağlık çok güzel paylaşımlar nazar:cheesy:

hidra
22.Temmuz.2013, 15:19
Eline sağlık özgür çok güzel paylaşım olmuş... bende 5 ağustosdan sonra bursa da çalışmaya başlıcam benim motorda zincir seti istiyor.
Seti nerden aldın bi elde bize atarsan seviniriz?

ozguralic
22.Temmuz.2013, 15:33
seti internetten aldım sanırım konyada bir firmaydı. Delta motor olabilir. Eğer elin anahtar tutuyorsa tarif ederim. Ama rulmanların sökülmesi işi biraz sıkıntılı o yüzden tamirciye götürmek en mantıklısı. Sen parçaları temin et tekrar konuşuruz. 8)