PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ehliyet almak istiyorum...

Mustafa Hoca
24.Temmuz.2013, 02:18
Ehliyetle ilgili birkaç soruyu burada yanıtlarsam sanırım aydınlatıcı olacaktır:

1. A2 Ehliyeti kaç yaşında alabilirim?

18 yaşından gün almışlar. Bir başka değişle 17 yaşındaki bireyler A2 ehliyeti alabilirler.

2. Ehliyet için SABIKA KAĞIDI isteyecekler mi?

Sürücü kursları sizden bu begeyi isteyeceklerdir. Fakat bunun için illla ki adliyeye gitmeniz gerekmemektedir. wwww.turkiye.gov.tr adresine girerek sabıka kaydınızı alabileceksiniz.

3. Sağlık Raporu nasıl alabilirim?

Sağlık raporunu sürücü kursları kendi halledebilmektedirler. Bu en uygun çözümdür. Zira dışarda bu tarz bir rapor istediğinizde maliyeti artabilecektir. Bazı sürücü kursları bu hizmet için para talep etmemektedirler.

4. Bende B-D-E ehliyeti var ama sürücü kursları benden normal kursiyer ücreti talep ediyorlar neden?

Milli Eğitim bakanlığının onlara verdiği kontenjan dışına çıkamadıkları için tercihen daha çok para kazanabilecekleri ehliyet sınıflarından öğrenciler tercih etmektedirler.
Çok şubeli sürücü kursları fiyat olarak daha uygun olabilirler.

5. Öğrenim belgesinin fotokopisini notere onaylatmalı mıyım?

HAYIR. Fakat Ehliyetinizi almaya giderken MUTLAKA yanınızda kursa teslim ettiğiniz öğrenim belgesinin ASIL nüshasını yanınızda götürmeniz gerekecektir.

6. Kursa yazıldım, hangi sınava gireceğim?

Sadece direksiyon sınavına gireceksiniz.

7. Direksiyon kursuna kendi motorumla girebilir miyim?

Evet artık kendi motorunuzla sınava girebilirsiniz.

8. Ehliyete başvurdum, sınavları geçtim o arada kaza geçirdim kolumu bacağımı kırdım ehliyetimi verirler mi?

Hayır. Yaralarınız geçene kadar, teslim etmezler. Bu sürede yeni bir sağlık raporu ve SABIKA KAYDI isterler.

9. Ehliyet kursuna yazıldım, polis çevirse kurstayım desem bana ceza yazar mı?

Polis abiler kurs murs tanımaz. Yazar...

10. Kaç defa sınava girme hakkım var?

5 teorik (yazılılar) 5 pratik (direksiyon) sınavına girme hakkı vardır.

11. Sınav haklarım bitti, ne yapacağım, Ehliyet alamayacak mıyım?

Yeni bir kayıt açtıracaksınız. Yeniden sınavlara girmek hakkı kazanacaksınız.

12. Sürücü kursu hocası olabilir miyim?
En az 3 yıl önce ehliyeti aldıysanız ve lisans mezunu iseniz MEB kursu ile olabilrsiniz.

13. Polise ehliyeti evde unuttum diye yalan söylesem işe yarar mı?

Üzgünüm, polislerin elinde merkeze bağlı bir sistem var oradan sorgulayarak ehliyet var mı yok mu öğrenebiliyorlar.

SAYGILARIMLA.... BİR DUAYA BAKAR...8)

CELİL
24.Temmuz.2013, 12:54
Mustafa güzel paylaşım emeğine sağlık 8)

marlox
24.Temmuz.2013, 17:16
Güzel paylaşım... bu aralar çok sık duyduğum bir kaç soruyu içinde barındırıyor :D

pegasus
25.Temmuz.2013, 00:34
Sabika kaydi olan alamiyormu??

Mustafa Hoca
30.Temmuz.2013, 03:37
Sürücü belgesi almasına engel teşkil edecek bir sabıka kaydının olmadığına dair yazılı beyanı (Kurslara kaydolacak kursiyerlerin, sürücü belgesi almasına engel teşkil edecek bir sabıka kaydının olmadığına dair yazılı beyanları Bakanlık tarafından yetkili adlî mercilerden teyit edilir. Gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilen kursiyerler sınava alınmazlar, sınava alınmış olsalar dahi sınavları geçersiz sayılır.)

Mustafa Hoca
30.Temmuz.2013, 03:41
Sınava girdim ehliyeti alamdan trafiğe çıkabilir miyim?
Sınavdan sonra kaç yıl içinde belgeyi alma hakkım saklıdır?

Kursu başarı ile bitiren kursiyerler, sertifikalarını kursun bulunduğu mahaldeki trafik tescil şubelerine, kurs mahallinde trafik tescil şubesi bulunmaması hâlinde ise o yerleşim biriminin bağlı bulunduğu il veya ilçedeki trafik tescil şubesine, sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmek üzere en geç iki yıl içinde başvururlar. Süresi içerisinde sınıfına uyan sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer. Sertifikalar sürücü belgesiyle değiştirilmedikçe karayolunda araç kullanılamaz.