PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : GARANTİ KAPSAMINA GİREN VE GİRMEYEN PARÇALAR inceleyin

tt06
22.Haziran.2007, 11:16
GARANTİ KAPSAMINA GİRMEYEN PARÇALAR ve NEDENLERİ
PARÇA VE AKSAMLAR GARANTİYE GİRMEME NEDENLERİ
1-)KAPORTA AKSAMI :Kullanım sırasında motosikletin kaportasında oluşan her türlü hasar

2-)SÜSPANSİYON :İstiap haddinin aşılmasından dolayı meydana gelen hasarlar garnti kapsamına girmez

3-)KAYIŞ :Sarf malzemedir.Kullanım sonucu aşınma meydana gelir.

4-)BALATALAR :Sarf malzemedir.Kullanım sonucu aşınma meydana gelir.

5-)ŞASİ :Kulanıcının fazla yükleme yapmasından dolayı eğrilme ve kaynak kopmaları meydana gelmesi.

6-)LASTİKLER (İÇ-DIŞ) :Kullanıcıdan dolayı aşınma ve yıpranma meydana gelmesi.Sarf malzemedir.

7-)EGZOST :Kullanıcının kullanımına bağlı olarak kaza sonucu çatlak,darbe ve kopma meydana gelmesi.

8-)SELE-SEHPA :Kulanıcının fazla yükleme yapmasından dolayı eğrilme ve kaynak kopmaları meydana gelmesi.

9-)PLASTİK AKSAM :Sıcak ve soğuktan etkilenerek genleşme ve daralma sonucu malzeme de yıpranma meydana gelir.

10-)MANYETO VE ELEKTRİK AKSAMI :a-)İlave tesisat ve parça takılmasına bağlı olarak ana tesisat üzerindeki değişikliklerden dolayı

meydana gelen arızalar .

b-)Motorsikletin elektrik tesisatının suya maruz kalmasından kaynaklanan arızalar

11-)FİLTRE GRUBU :Hava ve yol şartlarına bağlı olarak kirlenerek belli süre sonra kullanım ömrünü doldurması

12-)ALARM :Aksesuar olarak verildiğinden dolayı garanti kapsamına girmez.

13-)PORTBAG :Aksesuar olarak verildiğinden dolayı garanti kapsamına girmez.

14-)ZİNCİR :Kullanım sonucu aşınan ve yıpranan bir malzeme oldugu için garanti kapsamına girmez

15-)BUJİ :Sarf malzemedir.Zamana ve kullanıma bağlıdır.

16-)GAZ,FREN,JİKLE,DEBRİYAJ,KM TELİ Sarf malzemedir.Garanti kapsamına girmez.

17-)CONTA GRUBU Bir sızdırmazlık elemanıdır.Aynı zamanda sarf malzemedir ve garanti kapsamına girmez.

18-)KONJEKTÖR Motora ilave lamba (sis,fren,park) takılması durumunda konjektör akım yetiremez.

19-)MARŞ MOTORU Uzun süreli marş basılması ve motor çalışırken marş basılması; marş motoruna zarar verir.Bu durumda garanti kapsamına girmez

NOT:Diğer motor aksamı parçalarıyla ilgili teknik sorunları fabrika Uzman Teknik Servisi tarafından belirlenir.

GARANTİ KAPSAMINA GİREN PARÇALAR ve NEDENLERİ
PARÇA VE AKSAMLAR GARANTİ ŞARTLARI

1-)KARBÜRATÖR :Karbüratörün hava alması durumunda garanti kapsamına girer.

2-)YAKIT DEPOSU :Deponun delik veya üretim hatalı olması durumunda

3-)YAKIT OTOMATİĞİ :Üretim hatasından dolayı yakıt gönderimi yapmaması durumunda,yakıtı direkt karbüratöre veriyorsa garantiye girer.

4-)KM REDÜKTÖRÜ :Km sayacının üretim hatasından dolayı görevini yerine getirmemesi durumunda.

5-)HİDROLİK ÖN FREN SİSTEMİ : a)Hidrolik kutusunda basınç oluşmadığı durumlarda.

b)Hidrolik hortumunda çatlak veya delik olması durumunda.

6-)KM GÖSTERGESİ :Üretim hatasından dolayı sargı tellerinin kopuk ve arızalı ise garantiye girer.

7-)KM REDÜKTÖRÜ :Sayacın doğru çalışmaması durumunda.

8-)MOTOR ASKISI :Motor askısının kırılması durumunda.

9-)MOTOR AKSAMI :Fabrikasyon hatası olma durumunda.

NOT: Kullanıcı dikkatsizliği ve Teknik Servis dikkatsizliği sonucunda oluşan durumlarda
garanti kapsamına girmez.
* Kullanıcı dikkatsizliği:
-Bakımlara zamanında getirmemesi.
-Motor aksamında yağ kaçırma durumunda teknik servise başvurmaması.
-Motoru devirsiz ve düzensiz kullanılması.
-Yetkili servis dışında bakım yaptırması.
-Uygunsuz yakıt kullanımı sonucunda meydana gelmesi durumunda.
*Teknik Servis Hatası
-Motora gerekli bakımın yapılmaması durumunda.
-Parça değişim ve onarımını sırasında gerekli takımın uygun şekilde kullanılmaması.
-Arıza tanımının yanlış yapılması sonucu oluşan müdahalelerin yol açtığı kusurlar.
-Aşınma ve kaçakların bakım zamanında tespit edilmemesinden oluşan hatalar sonucu.
-Araç üzerindeki civataların sıklıklarının kontrol edilmemesi

10-AKÜ :Üretim hatasından dolayı şarj tutmuyorsa garanti kapsamına girer.

*Akü; yanlış bağlantı yapılırsa veya uygun akü sıvısı (%28 asit yoğunluğu ) kullanılmazsa,

uygun voltaj ve amperle şarj edilmediği takdirde garantiye girmez.

11-)KONJEKTÖR :Fabrika üretimi nedeniyele arızalı ise garantiye girer.

12-)CDI BEYİN :Üretim hatasından kaynaklanan bir hata olduğunda garanti kapmasına girer.

13-)SİNYAL FLAŞÖRÜ :Yanlış elektrik bağlantısı yapılmadığı sürece ve üretim hatası olduğu takdirde garantiye girer.

14-)SAĞ-SOL ANAHTAR KÜTÜĞÜ :Orijinal ön far ampülü harici farklı Watt değerine sahip olan ampülün takılması
sonucu fazla elektrik yükü oluşması durumunda anahtar kütüğü arızalanır.
Su ile teması engellenmelidir.

15-)YAN AYAK MÜŞÜRÜ :Su ile temas olmadığı sürece garanti kapsamına girer.

16-)FREN MÜŞÜRÜ :Üretim hatasından kaynaklanan bir hata olduğunda garanti kapsamına girer.

17-)ATEŞLEME BOBİNİ :Bağlantı hatası yapılmadığı sürece garantiye girer.

18-)YAKIT ŞAMANDIRASI :Üretim hatasından kaynaklanan bir hata olduğunda garanti kapsamına girer.

19-)YAKIT GÖSTERGESİ :Üretim hatasından kaynaklanan bir hata olduğunda garanti kapsamına girer.

20-)KONTAK ANAHTARI :Orijinal kontak anahtarı harici anahtar kullanılırsa garantiye girmez.

21-)FAN MÜŞÜRÜ :Fabrika üretim hatası nedeniyle devre tamamlamıyorsa garantiye girer.

*HARARET MÜŞÜRÜ :Fabrika üretim hatası olduğu sürece garantiye girer.

TERMOSTAT :Fabrika üretim hatası olduğu sürece garantiye girer.

22-)RADYATÖR :Fabrika üretim hatasından dolayı sızdırma ve çatlak olduğu sürece garantiye girer.

23-)EGZOS :Üretim hatasından kaynaklanan yanma,susturucu kopması,perçin atması durumlarında garantiye girer.

24-)MARŞ RÖLESİ :Marş dinamosuna akım vermıyorsa garantiye girer.

25-)MARŞ MOTORU :Motora hareket vermiyorsa,arızalı ıse

26-)MANYETO GRUBU :Fabrikasyon hata mevcut ise garantiye girer.

carvalho
22.Haziran.2007, 11:28
Teşekkürler. Harika bilgiler....

tt06
13.Ağustos.2007, 16:53
Tabii bu parçalardan motor aksamının dışında yada şöyle söyleyeyim gözümüzle ilk bakışta gördüklerimizi garantiye pek sokmuyorlar ( Egzostlar gibi )

MaRaNtZz
13.Ağustos.2007, 20:43
Bu güzel bilgiler için teşekkürler...

ayhan67
13.Ağustos.2007, 20:49
bilgiler için tşkr ler.anladığım kadarıyla garanti kapsamına pekde öyle ihtiyaç duymıycaz gibi.ben gecen sene aldım 3500km yaptım sadece yağ degıstırdım.motorlar bayagı iyi bence şımdılık garantıye ıhtıyac yok gıbı.beğenmeyenler catlasın derım.

yeaks
14.Ağustos.2007, 15:38
iyide garantiye ne giriyo peki daha ne kaldıki :D

tt06
14.Ağustos.2007, 15:41
Geçen Sene girmesi gerekenlerin hepsi giriyordu bu sene bildiğim kadarıyla sadece egzostları çıkardılar