PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : KONVOY LİDER ve SON SÜRÜCÜ İletişim.

ruschen
28.Temmuz.2013, 20:38
Enson iftar yemeğinde konvoy düzeni berbattı. Nacizane Fikrim.!

Arkadaşlar'a konvoy düzeni ilgili brifing verilmeli ve işaretler benimsetilmeli.

KONVOY LİDERİ ile SON SÜRÜCÜ arasındaki irtibat için telsiz kullanılması iyi olur.Bu telsizler (60 TL. ile 200 TL.) sürücüyü tehlikeye atmadan kullanılmayı sağlayacak mikrofon ve kulaklıklı olmalı.

KONVOY LİDERİ ve SON SÜRÜCÜ organize olmalı.
Örn. SON SÜRÜCÜ telsizle KONVOY LİDERİ ile her zaman irtibat halinde olmalı.

SON SÜRÜCÜ görevi; Konvoyda benzin alması gerekenin veya makinası arıza yapanın durumunu lidere bildirerek benzinciye girilmesi veya durulması, uzun yollarda WC. gerektiğini lidere bildirmeli bütün konvoy sürücüleri sıkıntılarıyla ilgili geride bulunan SON SÜRÜCÜ'ye güvenli bir şekilde geride kalarak sıkıntısını belirtmeli ve yardım istemeli.
Ben SON SÜRÜCÜ olmaya talibim :D

Son olarak en kısa zamanda Toplanıldığında Bu konu ile ilgili Brifing verilmeli.
Konvoy Sürüşü ile ilgili link http://www.regalraptor.net/forums/showthread.php?t=60

CELİL
28.Temmuz.2013, 23:54
Bu konu kanayan yara kimse sorumluluk almıyor tek başına toparlamam mümkün olmuyor malesef :(
her durduğumuzda arkadaşları ikaz ettim ama kanı kaynayan arkadaşları toparlayamadım :x

ruschen
29.Temmuz.2013, 00:08
Bu konu kanayan yara kimse sorumluluk almıyor tek başına toparlamam mümkün olmuyor malesef :(
her durduğumuzda arkadaşları ikaz ettim ama kanı kaynayan arkadaşları toparlayamadım :x

Hımmmm... anladım almanyada öğrenciyken, teyzemin oğlunda 600cc lik suzuki vardı.
Bölgenin oldukça popiler bir motorsiklet kulübü üyesiydi. Bende artçı olarak çok kez o grupla gezdim. Toplu sürüşleri aynı sizin linkte gösterildiği gibi gayet disiplin içinde bilinçli sorumluk içinde yapıyorlar.Kurallara uymama gibi lüksleri yoktu.(Ceza anında 1 sürüş 2 sürüş uzaklaştırma.)
Zaten sizin eğitim programıda almanyadan http://www.regalraptor.net/forums/showthread.php?t=60 alıntı. Motoru alayım bu konuda yardıma hazırım CELİL. konuşuruz. En iyi eğitim ödül ve ceza ile olur uymayanı gruptan süreli uzaklaştırmak ve en iyi toplu sürüş yapanı onare etmek zannedersem DİSİPLİN için yeterli bir distur olacak.
Toplu sürüşlerde 1 kişinin hatası birkaç kişinin ciddi zarar görmesine sebebiyet verir. Konu ciddi yani.Alman disiplinine hayranım...

Acil daimi toplanılacak bize sponsor olacak mekan (CAFE) ayarlamamız lazım seve seve sponsor olacak mekanlar bakırköy yeşilköyde mevcut. Brifing için iyi olur.Kulüp veya dernek mi kursak ne :D

Erkan 28
29.Temmuz.2013, 00:25
Celil abi kanı kaynayana soğuk su dökeceğiz başka çaresi yok. Gerekirse kemik kadro aramızda bir şeyler yapacağız bu sorumluluğu 2 kişiye verip öndeki ve arkadaki adamın iletişimi sağlayacak cihazı ortak alacağız. Allah muhafaza konvoydaki bir arkadaşımızın başına en ufak bir şey gelse hepimiz üzüntüden kahroluruz[smilie=greencolorz:

ruschen
29.Temmuz.2013, 00:43
Lütfen okuyun http://www.motosiklet.net/forum/mt-atolye-teknik-servis/18012-girtlak-mikrofonu-vox-ve-telsiz-iletisim-cozumu.html

ruschen
29.Temmuz.2013, 00:44
Celil abi kanı kaynayana soğuk su dökeceğiz başka çaresi yok. Gerekirse kemik kadro aramızda bir şeyler yapacağız bu sorumluluğu 2 kişiye verip öndeki ve arkadaki adamın iletişimi sağlayacak cihazı ortak alacağız. Allah muhafaza konvoydaki bir arkadaşımızın başına en ufak bir şey gelse hepimiz üzüntüden kahroluruz[smilie=greencolorz:

Allah vermesin, Başımıza bir iş geldikten sonra önlem almak biz türklere mahsus zaten.... Ben Maddi katkı sağlamaya hazırım.....

Anilgardiyan
29.Temmuz.2013, 02:01
konvoy gerçekten rezaletti iftar günü ama , genelleme yapıp herkesi bunun içine koymayalım , bazı zıpırlar vardı sadece , o kişiler zaten belli kendileri de kabul ediyor, oturulup konuşulmalı ve bu konu hakkında bilgi verilmeli diye düşünüyorum.

korhan_751
29.Temmuz.2013, 11:16
her zaman söylüyorum fermuar düzeni şeklinde yol almamız ve grup liderini takip edip onun motorunu geçmememiz gerekiyor. sağ şeridden yol alıp birbirimizi kollamamız gerekiyor.

hem görsellik hem güvenlik açısından

cihan54
29.Temmuz.2013, 11:19
Ben elimden geldiğince konvoyda kaldım zaten bilen bilir. Yalnızca bir defa çıktım harareti düşürmek için. Onu da bilen bilir :mrgreen: Onun dışında ben grup sürüşüne uyarım arkadaş. Bunu da bilen bilir :p

ozguralic
29.Temmuz.2013, 11:36
Ben elimden geldiğince konvoyda kaldım zaten bilen bilir. Yalnızca bir defa çıktım harareti düşürmek için. Onu da bilen bilir :mrgreen: Onun dışında ben grup sürüşüne uyarım arkadaş. Bunu da bilen bilir :p

zıpır belli oldu :mrgreen:

cihan54
29.Temmuz.2013, 11:43
zıpır belli oldu :mrgreen:

Asıl zıpır ben değilim. Neredeyse gaza gelmeme sebebiyet verecek ama verememiş olan bir kişi var. :p Allahım Allahım, arpası bol gelmiş.. Ama dediğim gibi. Grup sürüşünden bir defa çıktım soğutmak için, onun dışında yerimdeydim komutanım :ntr: Di mi Celil abi :ntr:

Rona
29.Temmuz.2013, 11:55
Bu konvoy sürüşü fermuar düzeni İstanbul trafiğinde falan filan,faso fiso.Tam anlamıyla ve düzeniyle yol alındığı takdirde polis bile trafiği aksatıyorsunuz diye müdahale eder.Sizin dediğiniz düzen İstanbul dışında her yerde olur.Zaten şehir dışı tur ve gezilerde düzen sağlanıyor ama Maalesef İstanbul trafiğine girdiğimizde çil yavrusu gibi dağılıyoruz.Otomobil sürücülerinin bilinci gelişmiş olmadığı için ve ehliyet kurslarında motosikletin adı dahi geçmediği için,Motosikletin adının şeytan arabası olarak kafalarda yer aldığı için biz istediğimiz kadar düzenli gitmeye çalışsakta bozulur.

Ek tespit:Bir ülkenin trafik düzen ve eğitimi hele o ülke arupa birliğine aday bir ülkeyse 30 senede hiç mi

değişmez.Ama değişmiyor işte..............Nasıl luyor da oluyor,değişmiyor................................. ...........

anilaki
29.Temmuz.2013, 12:05
Ereğli kampına giderken, yaklaşık 200 km yolu çok güzel gittik. Genellikle arkada Serhat vardı. Celil ağabey sollama yapacağı zaman sol şeridi kapatma işlemi gibi şeyler, hem güvenli, hem estetik duruyordu. Bence bir sonraki buluşmada, kısa bir brifing verilerek bu disiplin sağlanır. Ben sizleri yeni tanımama rağmen aramızda bu disiplini uygulayamayacak arkadaş olduğunu düşünmüyorum.

Bunun yanında, şu anda telsiz lüksümüz olmadığı için, toplu sürüş el hareketleri şemasını öğrenmemiz işimizi kolaylaştırır.

ozguralic
29.Temmuz.2013, 12:06
Böyle kalabalık durumlarda tavsiyem , gidilecek mekan uzaktaysa orya kadar rotayı iyi bilen birisi 2 durak noktası belirlesin, 30 motor birden yola çıkmasın 5 erli gruplar halinde 2 şer dakika arayla yola çıkılıp ilk durakta diğerleri beklensin.

Kalabalık trafikte büyük konvoyda çözüm olabilir.

Salih
29.Temmuz.2013, 12:22
İstanbul içinde düzen çok zor. Örneğin sahil yolunda ilerlerken sağ şerit gidemiyorsunuz, sağdaki lokanta ve kavşaklardan araç giriş çıkışları çok şuursuzca. Sol şeritte gittiğinizde arkadan 3 saniyede bir selektör yapan adamlarla başınız belaya girecek (yol vermeyince adam selektörü sürekli uzuna çeviriyor, sonuç ya çekil ya kavga et günün tadını boz). Trafik yoğunken bankete ya da araç aralarına girmezseniz trafikte 40 metre uzunluğunda ağır vasıta olursunuz, zaten araya giren araçlar var, kornayı kulağına tutsanız adam yine giriyor, sinyal yok bişey yok. Grup içinde sürüşlerde eğer cezalandırma işlemi uygulamaya kalkarsanız, bizim arkadaş ortamımız bunu kesinlikle kaldırmaz, sohbet ortamında içtenlik var, tamamen bozulur.
Bu noktada yanlış olan yaw şunun solundan topuklayayım en öne geçeyim, vs..şeklinde agresif sürüş tarzı. Dağınık ve sakin ilerlemek ve arkadan birinin grup lideriyle iletişim içinde olması ve arkadan grubu toplaması şeklinde bir sürüş şekli şehir içinde daha uygun. ( örneğin: Grup lideri: Florya kavşağından içeri girdim, tamam. Grup artçısı: Üç kişi geride, falanca bankete yanaştı, sanırım problem var, tamam. Grup lideri: Benzinlik çıkışında bekliyoruz, tamam.) E havalı da oldu.
Şehirlerarası sürüşlerde elbette fermuar düzeni şart, çünkü 10-15 makine 110-120 gidiyoruz, hatanın bedeli çok ağır olur. Bu konuda da disiplinsiz değiliz aslında. Bir tek iletişim aracımız yok (intercom, telsiz, vs..)

Rona
29.Temmuz.2013, 12:23
Böyle kalabalık durumlarda tavsiyem , gidilecek mekan uzaktaysa orya kadar rotayı iyi bilen birisi 2 durak noktası belirlesin, 30 motor birden yola çıkmasın 5 erli gruplar halinde 2 şer dakika arayla yola çıkılıp ilk durakta diğerleri beklensin.

Evet bu düzen mantıklı ve çok daha iyi bir çözüm.8)

anilaki
29.Temmuz.2013, 13:02
Bence telsiz iletişimine geçmeden, burada ürettiğimiz çözümler geçici olacaktır. Özellikle bizi bekleyen Sakarya kampından önce bir buluşma ayarlayıp, 10 lira para toplasak telsiz işini halledebiliriz. Ayrıca gurup sürüşü halkında el işaretleri vs. Gibi konular hakkında tecrübeli sürücüler birifing verebilir. (Salih ağabeye bu işi yıkabiliriz, ne de olsa mesleği öğretmenlik) Ben bayramdan sonra küçük bir buluşma organize edelim derim toplu sürüş için.

CELİL
29.Temmuz.2013, 14:35
1- yola çıkmadan önce mutlaka bir bilği ve uyarı konuşması yapmamız gerek
2- yola çıkmadan önce ekip başı grubun ortasında yanda gidip düzenden çıkanları toparlıcak biri ve grup sonunda arkayı toparlayacak kişileri belirlemeliyiz ( bu ekip kovboy misali (afefdersiniz ama) bizim sürüyü toparlar :mrgreen:
3- aramızda para toplayıp 3 adet bize uygun telsiz sistemi cihaz almamız ve yolda bilği akışını sağlamamız gerekli
bence bunlar olursa herşey çok düzenli istediğimiz gibi olur 8)

cihan54
29.Temmuz.2013, 14:43

Bi de dört silindirlileri gruptan attıkmıydı :lol::mrgreen:

Erkan 28
29.Temmuz.2013, 14:55
1- yola çıkmadan önce mutlaka bir bilği ve uyarı konuşması yapmamız gerek
2- yola çıkmadan önce ekip başı grubun ortasında yanda gidip düzenden çıkanları toparlıcak biri ve grup sonunda arkayı toparlayacak kişileri belirlemeliyiz ( bu ekip kovboy misali (afefdersiniz ama) bizim sürüyü toparlar :mrgreen:
3- aramızda para toplayıp 3 adet bize uygun telsiz sistemi cihaz almamız ve yolda bilği akışını sağlamamız gerekli

aynenn işte bu

1 yüzde yüz haklısın
2- o kovboyu bileyrum :mrgreen: adı salih ağabey :mrgreen:
3- telsiz sistemi veya intercom ( 3 ' lü veya 5 'li) (eralp fiyat araştırması yap bakayım :mrgreen::mrgreen:

cihan54
29.Temmuz.2013, 15:21
Konu kısmen temizlenip, mesajlar 'Online Geyik' başlığına aktarılmıştır...

korhan_751
29.Temmuz.2013, 15:29
hem konvoy dağınık olduğunda, kendi açımdan söylüyorum sürüşün bir tadıda olmuyor.

UCANLAZ
29.Temmuz.2013, 17:52

Aynen.Bunun zaten yazılı kuralları var.
5 erli gruplar ile her grupta varış noktasını bilecek öncü ve artçılar..
Araçlar tarafından sıkıştırılmak istenilmiyor ise araçlara da geçiş hakkı tanınması gerekir.Bu altın kuraldır.Sol şeritten gelip sağ sapağa girmek isteyen bir araca gerektiği şekilde yol verilmez ise sol şeritte durup bekleyemeyeceğine göre oda grubun arasına dalıverir mazallah..Bu da 20 motor sıralı yol alırken gayet mümkün..Ayrıca bunun trafik ışığı var,yaya geçidi var,hemzemini var v.s..

serhatsezer
29.Temmuz.2013, 21:54
İftar yemeğinden sonra yapılan sürüşe bakarak grubun toplu sürüşte disiplinsiz olduğunu söylememeliyiz bence. Bu sene sezon başında Orhangazi-Gemlik (ki benim sizlerle ilk sürüşümdü :cheesy: ) ve Ereğli sürüşlerinde 14-15 motor ve gayet disiplinli bir şekilde sürüş yaptık. Tabiki daha iyi olabilir. Telsiz, el işaretlerinin öğrenilmesi ve yol brifingi verilmesine tamamen katılıyorum.

Ereğli kampında telsiz işi bende demiştin Eralp, unttuk sanma 8)

Mustafa Hoca
29.Temmuz.2013, 21:56
bu kadar haklı serzenişlere rağmen diyorum ki : NE GEZİYDİ BEEEE!
Düzen sağlanır kanımca, herkes aklı başında. Gerekiyorsa telsiz alınır. Bu grupla uzun yol da yapılır. Gördüğüm o ki sivil toplum örgütü olduk resmen. Şimdi birimleri de oluşturduk mu tamamdır.

eralp_goksu
30.Temmuz.2013, 02:35
Telsiz arastirmasini devraliyorum arkadaslar. Telsizcilerden biri olmaya ben de talibim :)

Mustafa Hoca
30.Temmuz.2013, 02:49
var mıdır bilmiyorum ama mümkünse Bluetooth kulaklıkların bağlanabildiği bir şey çok güzel olur. Hiç olmadı bas-konuş abonesi oluruz taksiciler gibi :tr: