PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : acaba motor boğuldu mu?

Jedaykin
27.Haziran.2007, 11:32
acemilik had safhada oladuğu için motoru çalıştırırken bile sorun yaşıyorum.:oops: dün akşam da çalıştıramadım aleti. yanlış ne yaptım merak ediyorum, sizlere danışayım dedim.

geçen haftadan beri yani 5-6 gündür motoru çalıştırmamıştım. dün akşam çalıştırmak istedim. jikleyi açtım bastım marşa çalıştı. biraz gaz verdim jikle çekiliyken. 30-40sn sonra kapattım jikleyi, biraz gaz vererek bekledim. çalıştıralı 2dk kadar olmuştu motor stop etti. soğuk olduğundan herhalde dedim. tekrar marşa bastım 10sn kadar çalıştı stop etti. bir daha çalıştıramadım bir türlü. marş basıyor, motordan çalışacak gibi ses geliyor ama çalışmıyor. mtoru boğdum herhalde diye düşündüm. kapattım bıraktım olduğu gibi. acaba boğuldu mu yada başka bir sorun mu var? boğulduğu durumda çalıştırmak için ne yapmak gerek? yardımcı olursanız sevinirim.

emrahss
27.Haziran.2007, 11:37
Sevgili dostum, motorun bir kaç emniyet durumu var, sağ elcikteki acil durdurma düğmesi kapalı pozisyonda unutulmuş olabilir, motor viteste kalmış olabilir, ayaklık açık olabilir, ukalalık olsun diye yazmadım, ilk günler ben bunları yaşadım, yanlış anlama. Ustayı yarı yoldan geri döndürdüm. Adam sakin bi şekilde benzin musluğunu açıp gitti. Bir de bunlar karbüratörlü, aynen eski reno9 lar gibi. İlk çalışma hep problem. Isınana kadar yavaş yavaş gaz vermek lazım. Sevgiler..

Jedaykin
27.Haziran.2007, 11:41
sağol hocam, onların hepsi normaldi. dediğim gibi ilk seferinde 2dk kadar çalıştı çünkü. sonra sadece jikleyi değiştirip marşa bastım ama çalıştıramadım. 10 defa kadar denedim aralarda bekleyip. sonra aküyü bitircem bu gidişle dedim kontağı benzin musluğunu kapatıp bıraktım öyle.

carvalho
27.Haziran.2007, 12:43
sağol hocam, onların hepsi normaldi. dediğim gibi ilk seferinde 2dk kadar çalıştı çünkü. sonra sadece jikleyi değiştirip marşa bastım ama çalıştıramadım. 10 defa kadar denedim aralarda bekleyip. sonra aküyü bitircem bu gidişle dedim kontağı benzin musluğunu kapatıp bıraktım öyle.

Dostum, jikle açıkken asla gaz verme. Madem yapmışsın, bujileri çıkarıp birr temizleyiver. Kurumlanmış olabilir...
Benzin musluğunu tekrar kontrol etsen?? yatay konumda, yani kapalı olabilir. Hayır ben de yaşadım da onun için biliyorum.

Jedaykin
27.Haziran.2007, 12:47
bujileri temizlemek aklıma geldi de, ayıptır söylemesi nasıl yapacağımı bilmiyorum. :) akşam gidince biraz kurcalıyayım bakalım nasıl olcak? eve yakın bir yerde regal kulanıcısı bir arkadaş var, olmazsa ondan yardım alırım. sağol carvalho.

gecee
27.Haziran.2007, 12:48
Jedaykin arkadaşlım aynısı banada oldu...
ilk zamanlar boyle bi sorunla karşılaştım...
motorum tam 6 gün yattı ...
sonra bujileri değiştirdim çalıştı ..
buyük ihtimal bujilerin kömürlenmiştir ....bu nedenle ataşlemeyi yapamıyor...
motoru alırkan sana bi alet cantası vermeleri lazımdı, onun içinde bi alyan vardır ...onunla acıp bi bujilere bak...
cok kömürlenmiş ise zımparala güzelce en yakın yerden git buji al, yada bujileri alıp direk değiştir...Buji olarakta NGK öneririm...

Jedaykin
27.Haziran.2007, 12:50
motoru alırkan sana bi alet cantası vermeleri lazımdı, onun içinde bi alyan vardır ...onunla acıp bi bujilere bak...
cok kömürlenmiş ise zımparala güzelce en yakın yerden git buji al, yada bujileri alıp direk değiştir...Buji olarakta NGK öneririm...

bujileri değiştirmek zaten vardı aklımda. bir bakayım sökebilirsem doğrudan yenisini takarım artık. teşekkürler.

gecee
27.Haziran.2007, 13:26

bujileri değiştirmek zaten vardı aklımda. bir bakayım sökebilirsem doğrudan yenisini takarım artık. teşekkürler.

bujileri sokmek cok kolay...
dikkat etmen gereken yeni bujileri takarken yada zımparalayıp takarken
yuvasına tam oturtman..dişli kaydırıp sıkma yuvasını bozarsın, buna dikkat et biraz...

Jedaykin
28.Haziran.2007, 12:17
buji anahtarını bulamadım, sökemedim bujileri. alet kutusunu açtım baktım boş. aldığım eleman çıkarmış aletleri görünüşe göre. arayıp isticem bugün. bende alyan takımı vardı onunla açtım kapağı ama anahtar olmadan bujiye erişmek mümkün değilmiş. anahtarı bulamadığım içinde sinir olmuştum kapattım motoru bıraktım öyle. sonra düşündüm, gidip başka birinden ödünç alsaydım diye ama geç olmuştu artık. bu akşam bakıcam neyse derdi çözeyim bugün.

KIZILELMA
28.Haziran.2007, 12:26
Benim bujilerde 100km'de iken iflas etti.Önce biri çalışmadı tek silindire düştü.Aynı gün ikisinide daha kaliteli bujilerle değiştirdim.Ateşleme daha iyi olduğu için sese ve performansa bile etkisi oldu.Sonuçta içten yanmalı motor,bol oksijen etkin patlama çok performans.

Jedaykin
29.Haziran.2007, 01:17
bujileri değiştirdim, biraz uğraştırdı ama çalıştı. çıktım biraz turladım hatta, motorun yatmasının acısını çıkarayım dedim. tam çıktı acısı, mıcırda kaydım düştüm. u dönüşü yapacaktım ve çok yavaşlamıştım ama sonuçta gece karanlığında asfalt üzerindeki siyah mıcırı görme şansım yoktu.

ilk düşüşüm oldu. koruma demirleri sağolsun hiçbirşey olmadı motora. ben de dizimi çarptım ve kesin olarak anladım ki acemilik döneminde dizlik çok gerekli. cumartesi kask ve kıyafetleri düzmek şart oldu. acemilik döneminde düşe kalka öğrenicez artık. :)

emrahss
29.Haziran.2007, 09:21
Geçmiş olsun kardeşim. Keşke dizlik taksaydın harbiden ve de bu acemilikle ilgili değil, Yaşar Baba hala takıyor, burada gördüm. Sevgiler..

carvalho
29.Haziran.2007, 09:57
bujileri değiştirdim, biraz uğraştırdı ama çalıştı. çıktım biraz turladım hatta, motorun yatmasının acısını çıkarayım dedim. tam çıktı acısı, mıcırda kaydım düştüm. u dönüşü yapacaktım ve çok yavaşlamıştım ama sonuçta gece karanlığında asfalt üzerindeki siyah mıcırı görme şansım yoktu.

ilk düşüşüm oldu. koruma demirleri sağolsun hiçbirşey olmadı motora. ben de dizimi çarptım ve kesin olarak anladım ki acemilik döneminde dizlik çok gerekli. cumartesi kask ve kıyafetleri düzmek şart oldu. acemilik döneminde düşe kalka öğrenicez artık. :)

Aman jedaykin, korumasız yola çıkılır mı hiç??? Dizliğin acemisi olmaz. Zorunludur, tıpkı kask-eldiven gibi...

KIZILELMA
29.Haziran.2007, 10:19
Kardeş geçmiş olsun.Arkadaşların dedikleri gibi dizlik acemilik dönemi için değildir sen bu motora bindiğin sürece gereksinimdir.Sen acemiliğini atlatsan bile diğer araç sürücüleri bir ömür acemi kalacaktır.Sen en iyisi sürekli tak.

Jedaykin
29.Haziran.2007, 10:21
sağolun arkadaşlar. tabi koruma mutlaka gerekli. bu haftasonu almayı planlamıştım önceden de. ama acemilikte iki kat daha önemli olduğunu farkettim. ne kadar yavaş gitsen de senin haricinde engel olamayacağın ve hızla alakası olmayan birşey çıkabiliyor. neyse bu da önemli bir ders oldu. zaten ne motorda ne bende bir hasar yok.

KIZILELMA
29.Haziran.2007, 11:19
Buna şükür.