PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Far

Siyahİnci
11.Şubat.2007, 15:11
Arkadaşlar komple ön farımı kaliteli bir far ile değiştirmek ve Mtec Cosmos Blue far ampullerinden kullanmak istiyorum önerilerinizi bekliyorum.

madasret
11.Şubat.2007, 19:41
ben öyle bir ihtiyaç hissetmedim hiç. bence orjinal far gayet yeterli hatta motoru ilk aldığımda uzunlar açık gidiyorum zannettim:)

Siyahİnci
11.Şubat.2007, 21:52
Zevk meselesi komple metal bir far istiyorum bakalit değil

aidikurt
11.Şubat.2007, 21:58
ben öyle bir ihtiyaç hissetmedim hiç. bence orjinal far gayet yeterli hatta motoru ilk aldığımda uzunlar açık gidiyorum zannettim:)
valla ben katılmıyorum madasret ön far cok yetersiz karanlıkta sorun yaratıyor önünü az gösteriyor bende çözüm olarak sis farlarıyla destekledim.

okan
11.Şubat.2007, 23:20
zaten hiç bi motosikletin farı arabalar gibi aydınlatma yapmazki.. aküsü fındık kadar elinden gelen budur adı hıdır.. :D

Siyahİnci
12.Şubat.2007, 00:01
Arkadaşlar Altan Motor'da 55W H4 ampullerin bakalit olduğundan far içini erittiği söylediler.Bence de şu haliyle kendinden başka bişey aydınlatmıyor.

aidikurt
12.Şubat.2007, 01:25
Arkadaşlar Altan Motor'da 55W H4 ampullerin bakalit olduğundan far içini erittiği söylediler.Bence de şu haliyle kendinden başka bişey aydınlatmıyor.
sadece ampul değiştirmekle olmaz dedikleri gibi farın içi cok dandik hemen erir icini bakır bakalıt bir full takım farla degiştirmek gerekir.

müslüm baba
18.Şubat.2007, 20:43
Bu far işi beni çok zorluyordu,hatta Gaziantep'e giderken gece gideceğimden, far için çare aradım,ve elektrik malzemesi satan bir dükkana gidip komple far içialdım,camıyla birlikte satılır onlar ben hella almıştım,elektrikçi arkadaşıma gittim eski farı söktü içine yeni aldığım içi yerleştirdi çok zor oldu ama sonuç mükemmel oldu,yolda karşıdan gelenler uzunları kapamam için bana ikaz yaptılar,eğer farı değiştirmeseydim inanın gidemezdim.

aidikurt
18.Şubat.2007, 21:14
Bu far işi beni çok zorluyordu,hatta Gaziantep'e giderken gece gideceğimden, far için çare aradım,ve elektrik malzemesi satan bir dükkana gidip komple far içialdım,camıyla birlikte satılır onlar ben hella almıştım,elektrikçi arkadaşıma gittim eski farı söktü içine yeni aldığım içi yerleştirdi çok zor oldu ama sonuç mükemmel oldu,yolda karşıdan gelenler uzunları kapamam için bana ikaz yaptılar,eğer farı değiştirmeseydim inanın gidemezdim.
monte etmek niye zor oldu baba bızım ıcıne tam uyumlu değilmiydi.Bizde herhangibir fariçi alsak olurmu yoksa ıcıne uyanmı bulmak lazım

BABAADAM
18.Şubat.2007, 21:50
müslüm abi şu far konusununun detaylarını verirmisiniz.
sanırım en uygun çözüm sizin dediğiniz olacak.........

turlabo
27.Şubat.2007, 14:12
far a çözüm yok sanırın.honda rebel de bizim fardan kullanıyor.(en azından orjinali pahalı olduğu için kullanıyor)
sis farları ile durumu düzeltmek en iyisi

tan21
19.Mart.2007, 01:16
ya ben normal tek farla fethiyeden muğlaya gece yolculuğu yaptım böle bir ihtiyaç duymadım gayet ii aydınlandım ama daha iyisi olabilirmi EVET !

deep-impact
19.Mart.2007, 02:39
benim orijinal ön far patladı servise gittim ve bana 12 ytl dediler bende sanayiden 2.5 ytl aldım ama hiç bir işe yaramadı bende zaten sis farı istiyordum hem görünümoldu motora hem de görüntü oldu yoluma sis farı kesinlikle lazım bence.

aslanburclu
20.Mart.2007, 01:14
tak tak sis farını ondan sonra ilk konaklamada yer düzse artcın yoksa motoru ittirecek adam ararsın valla aküyü cidarlarındaki son hüzmeye kadar sömürüyo
en iyisi mobilet farı takmak oda uyarsa

deep-impact
20.Mart.2007, 01:44
ASLAN abicim devreyi uygunca yapmayı bilir isen ayrıca devreye sigorta takıp arada birde röle kullanır isen mükemmel oluyor allah nazardan saklasın tık yok maşallah her şey yolunda.

azelia
20.Mart.2007, 02:03
ya sanrıım bende degistiricem ön far hic göstermiyor..
yarın altan motora bırakıoz motoru...söle bi elden gecirmek lazım sanrım... :+1:

okan
20.Mart.2007, 02:26
rölesisi tesisat çekmeyin akünün ömrü 1 saat haberinis olsun...

Tayfun
20.Mart.2007, 02:27
Ya arkadaşlar elektrik konusunda fazla bir bilgim yok ama aklımda şöyle bir fikir var, sağ yan sepetimize ikinci bir akü koysak böyle birşey mümkün olabilirmi, hani arabalarda sağlam müzik tesisatı olduğunda bagaja 1 akü daha koyarlar onun gibi işte, böylece ek aydınlatma ekipmanlarımız rahat çalışmış olmazmı ve bu aküyü motor çalışırken hangi alet şarj ediyorsa 2 aküyü birden besleyebilirmi ne dersiniz?

okan
20.Mart.2007, 02:34
çok zor be o dediğin sey zabtiyem imparatorum.... bizim şarj dinamolarımız da yetersisi kalıyo bu işleri yaparken..

Tayfun
20.Mart.2007, 02:40
Şefim biz türküz, imkansız anların adamıyız biz, madem ikisini şarj etmiyor, özel bir anahtarla iki aküyü birbirinden ayıracaksın, anahtarı 1 konuma getirdiğin zaman selemizin altındaki akü devreye girecek ve şarj olacak, anahtarı 2 konumunda aldığımızda sele altındaki devreden çıkıp sepetteki devreye girecek, buda bize her zaman elimizn altında kullanabileceğimiz yedek 1 akü demek oluyor, biri biterse ötekiyle devam yani, kurtardım mı işi baba :D

okan
20.Mart.2007, 03:02
vışşş ne ettin sen imparatorum zaptiyem... acaip bi formül bulmuşun .. ne dielim ...bi dene bakalım .. bizede haber ver.. biz onun aklımızda tutana kadar birmi ikimi .. bir iikimi.. zaten iki aküyüde bitiririz.... :mrgreen:

Tayfun
20.Mart.2007, 03:13
Baba sanada yaranılmıyo ya :P azcık zihni sinir procesi yapcas şurda, destek beklerken köstek oluyon, insan dur 1 kol 2 düğmede ben ekliyim der, sonra işi büyütüp özel üretim regal yapmaya başlardık belki :D

müslüm baba
20.Mart.2007, 11:23
Bu Topiği uzun zamandır okumamışım, far işini çok basit bir yöntemle çözdüğümü biliyorsunuz şu an araba farı gibi aydınlatıyor hemde 35Watlık H4 le orjinal far ampulünün gücünde yani.

ÖNCE ŞUNU HERKESİN BİLMESİ GEREK bizim motorların elektrik tesisatı çok zayıf fakat buna karşılık çinli hiçte kendisinden beklendiğini yapmamış tesisatı çok basit yapmış ve rölelerle de donatmış, hele bütün kablo dağıtımını far tasının içine koymamışmı inanın çok hoşuma gitti o yüzden kablo inceliğinden başka tesisatta bir enayilik yok.

Motosikletin aslında tek kusuru şarjının zayıf olması bunun nedenide arabalardaki gibi alternatör dinamosu olmayışı, şarzı bizim motorlar manyatoyla yapıyor, bunun iyi olduğu nokta akünü sök motor iterek çalışıyor ve istediğin yerede git farları açmadığın sürece aküsüz manyato yardımıyla istediğin kadar KM yapabilirsin, kötü tarafı motora bağladığın ekstra şeyler aküyü bitiriebiliyor, yeterli şarj olmadığından bir müddet sonra sorunlar başlıyor, işin ana fikri bu, hani şu havuz problemleri vardıya havuzu dolduran musluktan akan sudan fazla alttan su alırsan havuz bir müddet sonra boşalır susuz kalırsın.

Ben farımın içini komple değiştirdim, FARBA marka far içi aldım (Cam ve iç aynası beraber) benim far içini söküp far çerçevesine bu far içini monte ettim, ayakları tam uymadı ama biraz uğraşınca uydu, bu far içinin aynası saç, odaklaması mükemmel, ampuluda H4 artık hiçbir sorun çıkartmıyor, gece uzun yolda kendimi araba kullanıyormuş sanıyorum.KESİN ÇÖZÜM BU.

azelia
20.Mart.2007, 13:01
Ben farımın içini komple değiştirdim, FARBA marka far içi aldım (Cam ve iç aynası beraber) benim far içini söküp far çerçevesine bu far içini monte ettim, ayakları tam uymadı ama biraz uğraşınca uydu, bu far içinin aynası saç, odaklaması mükemmel, ampuluda H4 artık hiçbir sorun çıkartmıyor, gece uzun yolda kendimi araba kullanıyormuş sanıyorum.KESİN ÇÖZÜM BU.

Müslüm baba bu Farba marka far icini nerden bulabiliriz?...:?:
biz bugün motoru altan motora bıraktık bakım icin...far olayını arastırayım demisti...eger yapabilirsek bizde bu cözümü kullanalım... :shock:

Tayfun
20.Mart.2007, 13:22
Ya arkadaşlar bakın aklıma ne geldi benim, 8-9 ay önce çalışıyorum işteyim taksimde, iş bitti paydos edicez bir tane kanuni chooper gördüm meydanda anıtın orda yani, çocuk üzerinde oturmuş biriyle sohpet ediyordu, sonra motoru çalıştırdı ve farlarını yaktı, aman allahım one dedim ya birden, farları yakmasıyla kıskançlıkla beraber benim gözleriminde parlaması bir oldu, delikanlı hareket etti ve uzaklaşmaya başladı, bende minibüsü çalıştırıp düştüm peşine hemen, neyse kırmızı ışıkta yakaladım bunu ve açtım camı hemen, far ampülünü sordum h4 beyaz ışıklı ampül falan mı taktırdın diye, hayır abi zenon far demezmi bana, nasıl yani dedim kardeş, tek balastla zenon far abi dedi, inanın o farın beyaz ışık hüzmesiyle beraber yere bıraktığı beyaz ışığı görseniz ağzınızın suları akardı, şimdi gelelim sadede, demekki bir kanuni zenon farı çalıştırabiliyorsa bizim aslan öttürür diyorum, çünki bildiğim kadarıyla bu farlar ısındıkça çektiği akım çok azalıyor, maliyete gelince tahminine göre 400 e patlar gibime geliyor belkide aşar, değermi sizce arkadaşlar, ama gerçekten çok hoş ve etkili bir aydınlatmaydı.

okan
20.Mart.2007, 13:29
çok para baba ne ettin sen yine karıştırdın ortalığı... :mrgreen: :mrgreen:

Tayfun
20.Mart.2007, 13:41
Okan baba parayı bulayım, kendi motorunu kendin yapacaksın, sen sadece istediğini söyleyeceksin bende sana onu getiricem hemen parça olarak, kendi kendine custom chopper yani, ne yaptıysam yaranamadım valla ya :D :D :D

okan
20.Mart.2007, 13:44
zabtiyem kıymetli kanun adamım.. sen fazla discovery seyretme babo...yine karıştırdın ortalığı... ben biliom zatti sen karışılığı seviyon.. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: bi de adam akıllı bi işten bahset be zabtiyem imparatorum.... :mrgreen: :mrgreen:

Tayfun
20.Mart.2007, 13:57
Tamamdır şefim hemen akıllı bir konu düşünmeye başlıyorum, yoksa yeycez fırçayı ;) :D

cenkerdemir
20.Nisan.2010, 23:18
arkadaşlar konu hortladı biliyorum :p
ama sorum geldi ne yapayım
abiler osram nigh breaker taktım gene olmadı far tası kötü çok cins bir yerde acaba bizimkine uygun daha büyük tas takan varmıdır h4 uyumlu büyük tas olurmu tası alsam ilerdede olsa monte etmek sıkıntı olucak kablolar yetmeyecek
olmadı zenona çeviricem makinayı far tasını halledebilirsem
yardımların efendileri soruların efendisi yardımlarınızı bekliyor :mrgreen::mrgreen:

kayar2
21.Nisan.2010, 01:28
arkadaşlar konu hortladı biliyorum :p
ama sorum geldi ne yapayım
abiler osram nigh breaker taktım gene olmadı far tası kötü çok cins bir yerde acaba bizimkine uygun daha büyük tas takan varmıdır h4 uyumlu büyük tas olurmu tası alsam ilerdede olsa monte etmek sıkıntı olucak kablolar yetmeyecek
olmadı zenona çeviricem makinayı far tasını halledebilirsem
yardımların efendileri soruların efendisi yardımlarınızı bekliyor :mrgreen::mrgreen:
farla ugraşıp kaldın senin sehbayı pazar günü yaptım msn de yoksun haber veremedim gel bi ara al kullan far işinide gelince konuşuruz kolay o

cenkerdemir
21.Nisan.2010, 09:41
farla ugraşıp kaldın senin sehbayı pazar günü yaptım msn de yoksun haber veremedim gel bi ara al kullan far işinide gelince konuşuruz kolay o
abi ben bilya bulamadım hala bulunca gelecektim :(

cenkerdemir
21.Nisan.2010, 10:26

gelirken bilya harici farla alakalı birşey getirim mi abi benim tasın içi dışı çok kötü yansıtmıyor. artı farı ayarlama vidasının arka tarafı kırıkmışyoldaki çukura göre farın aydınlatma acısı değişiyor disko modeli yani :mrgreen:

slamdunk_tr
19.Ağustos.2011, 17:18
Biraz önce Ali Usta ile konuştum.

Standart ön farı H4 ampul ve ona uygun far içi ile değiştirmek parçalar ve işçilik toplam 70TL ye yapıyor. Pahalı gibi biraz ama sonuçta bulunmuş en iyi çözüm ve ehil eller yapıyor.

CELİL
19.Ağustos.2011, 17:35
Biraz önce Ali Usta ile konuştum.

Standart ön farı H4 ampul ve ona uygun far içi ile değiştirmek parçalar ve işçilik toplam 70TL ye yapıyor. Pahalı gibi biraz ama sonuçta bulunmuş en iyi çözüm ve ehil eller yapıyor.
işlem konusunda ali usta eskiden beri far tadilatınla ugraşan konuda tecrübeli bir usta o ulur diyorsa olur fiat konusu sana kalmış 8)

slamdunk_tr
09.Eylül.2011, 16:18
Bu işlemi yaptırdım. Çok da verimli olduğunu söyleyebilirim. Aydınlık konusundaki problem gitti yalnız far ayarı olayı yok artık. Şu anda kısalarım biraz yakını gösteriyor mesela. Bu biraz kötü, ancak uzunlar da biraz yakın gösteriyor ve bu sayede uzunları kapatmadan yol alabiliyorum. Kimse rahatsız olmuyor. Bu da iyi tarafı.. :) Hoşuma gitti bu hali, o nedenle böyle kullanmaya devam edeceğim. :)

telkarinn
12.Eylül.2011, 12:59
Bu işlemi yaptırdım. Çok da verimli olduğunu söyleyebilirim. Aydınlık konusundaki problem gitti yalnız far ayarı olayı yok artık. Şu anda kısalarım biraz yakını gösteriyor mesela. Bu biraz kötü, ancak uzunlar da biraz yakın gösteriyor ve bu sayede uzunları kapatmadan yol alabiliyorum. Kimse rahatsız olmuyor. Bu da iyi tarafı.. :) Hoşuma gitti bu hali, o nedenle böyle kullanmaya devam edeceğim. :)

Peki hocam ali ustaya mı yaptırdın 70 tl diyordun ???

slamdunk_tr
12.Eylül.2011, 16:16
Peki hocam ali ustaya mı yaptırdın 70 tl diyordun ???

Evet Ali ustaya yaptırdım. Bütün işlemler aşağı yukarı 45 dakika-1 saat sürüyor.

Emre
14.Eylül.2011, 09:44
Arkadaşlar ön far ayarı nasıl yapılıyor. Kanser etti beni. Dağları taşları aydınlatıyorum :) Gidonun altında bağlı olduğu 2 vidayı söktüm ama aşağı eğmeye kalkarsam vidalar deliklere denk gelmiyor. Farın içini açtım komple ama aşağı eğmek için herhangi bir ayarı yok. Ampul zaten yuvarlak far tasının içine giriyor. Herhangi bir ayar gerçekleştiremiyorsun.

Birde farın önünde bir vida var. Onu açınca bir yay çıktı. Tam olarak nereden çıktığını göremedim. Ancak vidanın arkasına geçirerek tekrar kapattım. İnş. ayar kısmı o yayla alakalı değildir :) Bana yayın pek bir faydası olmaz gibi geldi ama belki anlamadığım bir işlevi vardır.

Bende artık yolu aydınlatmak istiyorum, yardımcı olun lütfen :) :)

CELİL
14.Eylül.2011, 11:32
Merhaba emre farın ayarı o çıkan yayın vidasından yapılıyor vidayı sıkınca far yukarı gevşetince aşagı aydınlatır yay vidanın boşluğunu alıyor dogru yere takmışsındır yeri çerçeveyle farın arası kolay gelsin 8)

enginogurlu
14.Eylül.2011, 11:33
orjınal far ise fara önden baktıgında farın cercevesini altında küçük yıldız agızlı bir vida var onunla ayar yapılıyor

Emre
15.Eylül.2011, 17:35
İnşallah yayıyla falan oynayıp işleyişini bozmamışımdır o zaman. İşkillendim zaten yay yere düşünce :D

Bu arada teşekkürler Celil abi ve Engin :)

Emre
18.Eylül.2011, 10:46
Arkadaşlar vidayla oynayınca hiç bir değişiklik olmadı. Vidayı iyice gevşettim, sonra cam gibi gözüken plastik bölüme (sanırım far tası deniliyor) bayağı bir kuvvet uygulayarak eğebildiğim kadar aşağı eğdim. Şu an kabul edilebilir şekilde ileriyi aydınlatıyor. :) Daha fazla eğebilseydim, eğecektim. O kadar sıkıldım yani dağları taşları aydınlatmaktan :) Sonra da güzelce vidayı sıktım.

Bunların hepsini başka bir arkadaşa lazım olabilir diye detaylıca paylaşıyorum. Herkese iyi sürüşler :)