PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kask anketimiz 2014

Mustafa Hoca
01.Ocak.2014, 21:44
Merhabalar arkadaşlar,

Kask herkesin ortak alanı, olmazsa olmazı. Bu nedenle herkesin mutlaka bir fikri var. Bu fikirleri derlemek istedim açıkçası. Aşağıdaki sorulara yanıtlar benim kask fikrimi netleştirecek.

1. Kasklar fuarda gerçekten indirimli mi olur?

Evet Hayır

2. Seri sonu kask alınır mı?

Evet Hayır Hayırsa nedeni ......................................

3. Her pahalı kask gerçekten iyi kask mıdır?

Evet Hayır

4. Kask elbette koruyor ama pahalı kasklar daha iyi mi koruyor?

Evet Hayır

5. Önerdiğimiz kasklar her zaman kullandığımız kasklar mı?

Evet Hayır

6. Birine kask önerirken neye dikkat ederek önerirsiniz?

Reklamlara
Kullandıklarıma
Duyumlarıma
bunların hiçbirine değil ama ..........................................

7. İsimli bir kaskın her modeli iyi midir?
Evet Hayır

8. İsimsiz iyi kasklar var mıdır?

Evet Hayır Evetse.......................................

9.İyi bir kaskta olmazsa olmazlarınız nelerdir?

10. Şu kaskı alırdım dediğiniz kask var mı?

11.Bu aralar iyi bir indirimi olan kask biliyor musunuz?

ozguralic
02.Ocak.2014, 11:32
Madde madde cevaplamak zor ama kask alırken youtube daki darbe testlerine bakın.

Bence gerçek kask fullface olanlardır. Geri kalan tüm modeller konfor içindir.Kaza sırasında çeneye ve yüze ciddi zarar verebilir.

Kask alırken open face olanlarda kışın kapalıyken bile soğuk hava girme riski yüksektir. Yazın giren hava ses yapıp sürüşünüzü keyifsiz yapar.

Kız arkadaşım bana yurtdışından özel bir kask yaptırmış daha elime geçmedi. Camının kaza anında oto camları gibi dağılmamasını, gözlere ve yüze zarar vermemesini sağlıyormuş. Marka vs. bilemiyor. Elime geçtiğinde daha detaylı bilgi verebilirim.

Ben şuan LS2 fullface kullanıyorum. Çok memnunum diyemem. Camın kapanma çizgisinden bir miktar hava giriyor.

UCANLAZ
02.Ocak.2014, 12:44
Full face olmayanlardan da 5 yıldız alan olmasına rağmen kesinlikle full face ve..

http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=All&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=5&discontinued=1

Ayrıca kasklarında bulundurduğu materyalden kaynaklı oto lastikleri gibi kullanım ömürleri var ve bu ömür karşılaştıkları yağmur,güneş v.b duruma göre değişiyor ama tabii bunu dikkate alacak kişi zengin olmalı :)

sinem54
02.Ocak.2014, 12:59
biz chooperci arkadaslar genelde nazi kaski dedigimiz kask takiyoruz :) oda ne kadar guvenli tartisilir

turq
02.Ocak.2014, 13:18
Merhabalar arkadaşlar,

Kask herkesin ortak alanı, olmazsa olmazı. Bu nedenle herkesin mutlaka bir fikri var. Bu fikirleri derlemek istedim açıkçası. Aşağıdaki sorulara yanıtlar benim kask fikrimi netleştirecek.

1. Kasklar fuarda gerçekten indirimli mi olur?

Evet Hayır

2. Seri sonu kask alınır mı?

Evet Hayır Hayırsa nedeni ......................................

3. Her pahalı kask gerçekten iyi kask mıdır?

Evet Hayır genelde

4. Kask elbette koruyor ama pahalı kasklar daha iyi mi koruyor?

Evet Hayır genelde

5. Önerdiğimiz kasklar her zaman kullandığımız kasklar mı?

Evet Hayır her zaman kullandığım LS2, kafanızda kaza yapma düşüncesi sürekli varsa önermiyorum, sağlamlığını test etme imkanım olmadı, inşallah olmaz, ama ses ve hava alıyor. Fakat eskiyince yine aynısını alırım, çünkü ucuz.

6. Birine kask önerirken neye dikkat ederek önerirsiniz?

Reklamlara
Kullandıklarıma
Duyumlarıma
bunların hiçbirine değil ama alıcının bütçesine......................................... .

7. İsimli bir kaskın her modeli iyi midir?
Evet Hayır genelde

8. İsimsiz iyi kasklar var mıdır?

Evet Hayır Evetse.varsa haberim yok..................

9.İyi bir kaskta olmazsa olmazlarınız nelerdir?

10. Şu kaskı alırdım dediğiniz kask var mı?

11.Bu aralar iyi bir indirimi olan kask biliyor musunuz?

Kişisel fikirlerimdir, aksini düşünene saygım sonsuz

mavibuz
04.Ocak.2014, 22:11
kardeş parayı veren düdüğü çalar mantık bu ( bu benim görüşüm )

Ömer
04.Ocak.2014, 22:20
Kask konusunda çok fazla deneyimim yok ama bir adet açık kask, 1 adet çeneden açılık kask kullanıyorum.
Konfor olarak iyiler ama güvenlik konusunda yorum yapmak zor.
Kaskların ikisi de ses yapıyor. Çene açılır kask ses yaptığı gibi soğuk havalarda rüzgar alıyor ve buf takmadan kafamda sürekli bir esinti hissediyorum.
Hiç kask takmamak veya nazi kaskı tarzı takmak yerine açık kask daha emniyetli olacaktır.
Bu motor alırken bana yapılan tavsiyeydi, ufak bir ilave yaptım ama özü buydu...

Mustafa Hoca
05.Ocak.2014, 00:11
eyvallah arkadaşlar teşekkür ederim. ses hava önemli inşallah iyi bir kask alacağım

sinem54
05.Ocak.2014, 01:26
choopercilara gidecrk en guzel kask nazi kaskidir

Mustafa Hoca
05.Ocak.2014, 02:20

Kış için hiç iyi bir tercih olmaz. Benim arayışım uzun yol ve kış için. O nedenle bu tavsiyeniz bana hiç uymaz. Kaldı ki yarı açık kasklarım var

CELİL
05.Ocak.2014, 11:10
Nazi kaskı kask değil eksesuardır 0 koruma safabet nazi kaskın 40 km ile düşüp kafamı yere çarpdığımda bırakdığı yarık izini kafamda hala taşıyorum :(

sinem54
05.Ocak.2014, 13:14
Bu benim kendi gorusup etrafi kapali racing ve endurocularin taktigi kasklar choopere yakismiyor bircok kulupcude takmiyor o tarz kask zaten

Salih
05.Ocak.2014, 15:00
Eğer cruiser için kask arıyorsanız, Türkiye'de dot sertifikası olmayan Çin ürünleri haricinde ürün alternatifi pek yok. Dot sertifikalı olan Sirkeci de gördüğüm bir yarım kask (nazi) modelin ise içindeki styrofoam köpük malzeme nedeniyle(-ki dot'u haketme sebeplerinden biri bu malzeme) başımda mantar gibi durduğunu hatırlıyorum. Gözlükle bile görüntüyü kurtarmadı. :shock:
Nazi kaskı benzeri kaskların ne derece güvenli oldukları- yüze alınacak darbeyi saymazsak-, başın yanına gelecek darbelerde sağ ve soldan gelen kayışların kaskı ne derece kafada stabil tutacağı sorusuna gelecek yanıtta saklı. Kaskın kayışlarını çenenizi kırmak pahasına da sıksanız bu tip kasklar şanslıysanız ilk darbede kafanızı koruyacak, ilk darbe sonrası yerinden oynayacaklardır.
Estetikten ödün vermek de olmaz, zira altınızdaki makine yakışıklı ve kıyafetiniz fiyakalı da olsa, uygunsuz görünen bir kask yüzünden 10 üzerinden 5 alırsınız. :lol:
Bu noktada cruiser tip motorlardan düşüş esnasında yüze darbe gelme ihtimalinin diğer motosiklet türlerine naza ran az olduğunu göz önünde tutarak bu riski bir kenara koyarsak, estetikten ödün vermemek adına yanakları da saran yüzü açık bir model tercih etmek en doğrusu. Şu firma üretimine devam ediyor mu bilmiyorum, zira fiyat listesine ulaşamadım, custom kask üretiyordu :
http://maimehelmets.com/
Ama yine de eğer uzun yol gidiyorsanız ve motorunuzla 130 km ve üstünde süratleri görecekseniz, altınızdaki rüzgarı çok fazla hissedeceğiniz bir motosiklet türü olduğundan aerodinamiği iyi olan yüzünüzü de kapatacak bir model kullanmakta fayda var. 8)

Alacağınız kaskın iç pedlerinin zamanla genişleyeceğini düşünerek alın.
Vizörde film varsa gece sürüşlerinde net görüntü veriyor mu buna bakın.
Mümkün olduğu kadar hafif olsun, hem boynunuzu yormasın, hem de Allah korusun çarpışma anında boynu kırma sebebi.
Kaskı takıp motor üzerinde deneyin. Motosikletinizi üzerine binin, montunuzu giyin, ellerinizi gidonda tutarak başınızı sağa ve sola sonuna kadar çevirmeyi deneyin. Başınızı çevirdiğinizde kaskın çene kısmı cruiser oturuş pozisyonu nedeniyle montunuzun omuz kısmına takılıyor mu buna bakın. Tabi bu çeneli kasklar için geçerli. :lol:
Bunun haricinde, maalesef iyi mal iyi para :(

CELİL
05.Ocak.2014, 19:28
Bu benim kendi gorusup etrafi kapali racing ve endurocularin taktigi kasklar choopere yakismiyor bircok kulupcude takmiyor o tarz kask zaten
Bende kapalı fullface kask kullanamıyorum beni kasıyor vizörlü yarım kask kullanıyorum 8)

Mustafa Hoca
05.Ocak.2014, 20:15
Abi Allah için üşümüyor musun? :)

CELİL
05.Ocak.2014, 20:38
Abi Allah için üşümüyor musun? :)
Altına neopren baf maske takıyorum sıcacık tutuyor üşümüyorum 8)

bedo
17.Ocak.2014, 03:43
ıtalyan bı kask kullanıyorum scooter tıp vızor yok buff ve gozluk yetıto :D
marka orıgıne dıye bısey