PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklet Ehliyeti Alacaklar, Dikkat !

CELİL
10.Mart.2014, 12:35
Ehliyet başvurusu yapacaklar için ehliyet alma şartları 2014 düzenlemeleri Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.Motosiklet ehliyeti için de söz konusu düzenlemelerde bazı maddeler var.
Motosiklet ehliyeti almak isteyenlerin bu yıldan itibaren dikkat etmesi gereken düzenlemeler ve güncellemeler ise şöyle:
Motosiklet ehliyeti yaşı 2014 yılı itibariyle 1997 yılında doğup yaşını dolduranlar ve önceki yıllar için uygun hale geldi.
Motosiklet ehliyeti sınavı alanında yapılan düzenlemelerde A1, A2 veya H Motosiklet ve motorlu bisiklet sınıflarında ehliyet almak isteyenler, hem trafiğe çıkarak motosiklet ehliyeti sınavı olacaklar hem de sınav alanında denge platformunda araç kullanmaları istenecek.

Motosiklet Ehliyeti Sınavı
Motosiklet ehliyeti alma şartları kapsamındaki düzenlemelerde, sınavda şu hataları yapanlar başarısız sayılacak:

Sürüş öncesi motosikletin genel kontrolünü yapmamak, (lambalar, lastik havası, sinyaller, ayna)
Kask, kolluk, dizlik takmıyor ve motosiklete doğru yerleşmiyor.
Fren kontrolü (ileri-geri) yapmıyor .
Kalkış esnasında ayaklarını toplarken dengeyi sağlayamıyor.
Platform üzerinden geçemiyor ve aracın üzerinde denge sağlayamıyor.
Akan trafikte kontrolsüz ve sinyal vermeden çıkış yapıyor.
Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymuyor.
Hız kurallarına uymuyor ve önündeki aracı sollayıp geçme kurallarına uymuyor.
Takip mesafesini ayarlayamıyor.
Kavşak yaklaşımlarında ve dönüşlerde kurallara ve işaretlere uymuyor.
Trafik ışık ve işaretlerine uymuyor.
Trafiği tehlikeye düşürecek şekilde araç kullanıyor. Direksiyon hakimiyeti zayıf.

M.D.

laceta
24.Mayıs.2014, 00:36
o denge platformu sakat iş ya ben sahsen yokus yukarı cık ın dıye ehlıyet almıstım zamanında 2 3 yıl once benım pederde bu yıl aldı ehlıyetını yenı daha 5 cmlık demır uzerınden gecırtmısler :shock:

Anijad
30.Haziran.2014, 00:21
Yani evet genişliği veya yüksekliğide belki ikinci sırada belkide kimilerine göre hiç zorda değil ama birbirine geçmeli 2 yada 3 parça plaka ve üzeride giderken dengasiz olmasından dolayı inanılmaz bir vibrasyon yarattığı için gerçekten denge kurmakta bende zorlandım. Şuan için kurs eğitimi içinde denedim birkaç kez ama ne kadar denensede sınav zamanı o dengeyi kuramadığımızda sanırım ehliyet bi süre daha beklicek :) Bu arada bende ehliyeti almadan motor sahibi olanlardanım ama tarafikte sorun yaşamazken sınav için tur attığımız yerin inanılmaz derece engebeli yolun aslvalt değil genelde çakıl ve mıcır olması çok tehlike arz ediyor. Umarın şans benden yana olurda önümüzdeki hafta ehliyet sınavını geçebilirim işte o gün forumda gördüğüm kadarıyla anladım bunuda kumrular benden herkes davetlim ıslatmak lazım :)

Tanju Mayda
30.Haziran.2014, 01:25
Tüm ehliyet alacak arkadaşlara şimdiden başarılar dilerim.

Sınava girecek oldukça çok arkadaş var, dilerim herkes ehliyetini alır.Korkarım yollarda bize yer kalmayacak yahu:)

centaur
30.Haziran.2014, 08:47
Yani evet genişliği veya yüksekliğide belki ikinci sırada belkide kimilerine göre hiç zorda değil ama birbirine geçmeli 2 yada 3 parça plaka ve üzeride giderken dengasiz olmasından dolayı inanılmaz bir vibrasyon yarattığı için gerçekten denge kurmakta bende zorlandım. Şuan için kurs eğitimi içinde denedim birkaç kez ama ne kadar denensede sınav zamanı o dengeyi kuramadığımızda sanırım ehliyet bi süre daha beklicek :) Bu arada bende ehliyeti almadan motor sahibi olanlardanım ama tarafikte sorun yaşamazken sınav için tur attığımız yerin inanılmaz derece engebeli yolun aslvalt değil genelde çakıl ve mıcır olması çok tehlike arz ediyor. Umarın şans benden yana olurda önümüzdeki hafta ehliyet sınavını geçebilirim işte o gün forumda gördüğüm kadarıyla anladım bunuda kumrular benden herkes davetlim ıslatmak lazım :)

Öncelikle yakın bir zamanda direksiyon sınavına girip ehliyetini alan biri olarak söylüyorum ki ; kesinlikle rahat ol dostum. İşin yarısından fazlası kafada bitiyor. Direksiyon sınavı için kursun motorları oluyor 125 cc yada 150 cc... Mesela ben 250 cc spider kullanıyorum ve bu motorlar bana oyuncak gibi geliyor:) Vibrasyon kısmen var ama zaten 2 nci viteste geçeceğin için rahat olursan denge kurmak çok basit. Fakat en başta dediğim gibi sınav öncesinden kendini sıkı bir motorcu olduğuna dair motive etmelisin. Bir ömür bu keyfi sürebilmek için önce orada 30 dk sürebilmelisin.

Gezgin
30.Haziran.2014, 12:36
O denge platformundan yavaş geçmeye çalışmayın,geçemezsiniz,ya 1.vitesle bağırtana kadar basın rampaya çıkmadan debriyaja basıp gaza basmadan o şekilde geçin ya da 2,ye takın hafîf ve sabit gazla geçin, fren falan yapmayın yani,diğerleri daha kolay,herkesi yapabileceği bir sınav,çok büyütmemek lazım,
Başarılar diliyorum

Anijad
30.Haziran.2014, 12:41
İlgi ve öneriler için tesekkur ederim. Umarım sorunsuz olucak