PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Şarjlı Raptor :(

talkie
11.Temmuz.2007, 11:53
Arkadaşlar uzun zamandır forumu takip ediyorum.Motosikletimi aldığım günden beri akü problemi yaşıyorum ve bu sebeple motoru satmayı düşünmeye bile başladım.Uşak"ta oturuyorum ve servis yetersiz.Motosikleti üç gün kullanmayınca aküsü boşalıyor.Serviste aküyü sarj eden parça değiştirildi problem düzelmedi.Aküyü Mutlu ile değiştirdim gene düzelmedi.Motosiklete sonradan taktığım korna ve sis farından olabileceğini düşünerek onları da söktürdüm ama ne yapsam fayda etmiyor.Sanayiye götürüp kaçak olup olmadığına baktırdım ve benzin deposunun altından şase yaptığı ortaya çıktı.Sözde düzeltildi ama hala akü boşalma sorunum devam ediyor.Yan ayaktaki motoru stop eden müşürü söktürüp yan ayağı bantlayarak yalıtım yaptım ama bu da fayda etmedi.Şu an tek şarjlı Raptor sahibiyim ve aküyü binmeden önce sarj etmezsem motor kesinlikle çalışmıyor.Yardımcı olabilecek fikirlerinize açığın.Motosikleti alalı bir seneyi geçti ama bu problemden ötürü sadece 1.500 kilometre kullanabildim

okan
11.Temmuz.2007, 12:01
konjektör arızasına benziyo annattıkların.. bi de onu kontrol ettirseydin... akünün tam altında bi kutu var onu değiştirsinler .. bence düzelir..

talkie
11.Temmuz.2007, 12:14
O.K bir de onu deneyelim bakalım.Her hafta servise gitmekten gına geldi.Usta açık açık elektrik işinden pek anlamadığını söyledi ve bir elektrikçi çağırıp ona gösterdi geçen gittiğimde.Sarıkayalardan motoru Denizli'ye çağırıp orada problemi çözmelerini istedim yanaşmadılar.

emrahss
11.Temmuz.2007, 12:54
Bu tarzda bir kaç arkadaşın sorunu olmuştu, benim de başıma geldi, hep yazıyorum. Aynı problem motorumda vardı, aküyü değiştirdim, kar etmedi, söktürdüm, meğer konjektörün kablosu çıkmış, şimdi hiç sorun yok, bi baktırıver..

jashuaa
17.Temmuz.2007, 10:40
aynı sorunu ben motoru aldığımdan beri yaşıyorum.
Geçen sene izmirden aldım motoru. aldığım eleman da söyledi böyl bi sorun vardı serviste akü ve konjüktör değişti düzeldi diye.
hoopp dah izmir dönüşü moladan sonra çalışmadı motor. bende nerdeyse geçen seneden beri 1000km binebildim bu sorun yüzünden defalarca tamire gitti. en son geçen hafta akü ve konjüktör tekrar değişti şu an için bir sorun yok. bende sırf bu yüzden motoru satmayı çokkk düşündüm. zaten eskişehir soğuk memleket. motora binilecek uygunlukta hava az bi dönemde denk geliyo o havadada tamircilerde koşturmak insanı sinir ediyo :x :x

Kino
17.Temmuz.2007, 11:35
talkie

ne oldu dostum konjektürden miymiş baktırdın mı tamam mı?

olduysa da olmadıysa da birşeyler yaz görelim bilelim.. reçeteyi alıp gitmek yokk

KIZILELMA
17.Temmuz.2007, 14:21
Bende merak ettim.

talkie
17.Temmuz.2007, 14:48
Arkadaşlar hiç bir yere gitmedim.Hala buralardayım :) :)
İşlerimin yoğunluğu sebebiyle servise gidemedim bu hafta sonu gitmeyi düşünüyorum.Konjektör diye bahsettiğiniz parça aküyü sarj eden parçaysa o zaten değişmişti.Ustanın deyimiyle statör veya manyeto...

KIZILELMA
17.Temmuz.2007, 14:51
tam arıza ortaya çıktığında mutlaka haber ver kardeş.

talkie
17.Temmuz.2007, 15:50
O.k buradan haber veririm

talkie
24.Temmuz.2007, 02:09
Arkadaşlar motorumu aynı problemden gene ötürü servise götürdüm.CDİ devresi sanırım(ustanın deyimiyle motoru açıp kapatan kırmızı buton)akım çektiği için değiştirildi ve 3 gündür aküm boşalmadı.Bakalım ne kadar devam edecek problemsizliği.5 gün kadar kullanmazsam akünün boşalabileceğini söylüyor usta ama bana inandırıcı gelmedi.İşyerinde kullanılan scooter 10 gün yatsa da problemsiz çalışıyor.

emrahss
24.Temmuz.2007, 09:23
Geçmiş olsun dostum..

jashuaa
24.Temmuz.2007, 19:39
arkadaşlar nolurr yardım edin. aynı sorundan muzdarip olduğumu geçen hafta yazmıştım. en son akü ve konjüktör değişti. motor 4 gün yattı bugun bastım çalışmıyor. ittirerek çalıştırdım baya bir yol gittim yine şarj etmedi. bu sorunun temel nedenini ve çözümünü bulan varya nolur yardım etsin. böle giderse bu sorundan motoru satıcam. yoğunluktan haftada bir iki gün motora binebiliyorum oda zehir oluyor. önerilerinizi bekliyorum.
veysel

sancezz
24.Temmuz.2007, 22:54
HAYIR BE DOSTUM BEN 2 HAFTA MARS YAPMADIM VE ILK MARSTA ALMDAI SESINDEDE BIR DEGISIKLIK OLMADI IKINCI BIR MARSTA ZINK CALISTI YANI HANI AKU BITIER TIKRT TIKIRT YAPARAK CALISMAYA CALISIR BOYLE BIR SES BILE GELMEDI AMA BU SOYLEDIGINDEN YAKINAN COK DOSTUM VAR UMARIM DUZELIR MOTORUN SAKIN OYLE 5 GUN CALISMAZSA AKUN BOSALIR DIYENLERE GITME ONLAR GERXCEKTEN BIRSEYDEN ANLAMAYAN BOS KONUSAN USTA TOPLULUGU NE O YAA HER HAFTA AKU ELIMDE MOTORCUYAMI GITCEN BARI GIT AKU DOLDUMA MAKINESI ALDA BISEYE BENZESIN DOSTUM UMARIM SORUNUN KALKAR CVP BEKLIYZ.......

jashuaa
24.Temmuz.2007, 23:34
benim şuan bastığımda akü tarafından nasıl tarif edicem bilmiom ama tttıııırrrrtttt diye bi ses geliyo ve çalışmıyo ittirmem gerekiyove artık lanet okumaya başladım.

sancezz
24.Temmuz.2007, 23:36
OK DOSTUM BU AKUNUN BOSALDIGINDAN GELIR
BENDE ONU ANLATMAK ISTEDIM YAA INAN BASINA GELDI DIYE UZULUYOM COK KOTU BIDE BUNUN TEDAVISINI YAPAMIYORLAR YA ANLAMIYORUM DOGRU GARANTIYE TUKETICI HAKLARINA GIT GEREKIRSE YENI SINI VERSINLER...

jashuaa
24.Temmuz.2007, 23:42
dostum aküyü kendi paramla aldım.
sıfır akü bir haftada bitti. gittim garantili olduğu için yenisiyle değiştirdim. o da aynı şekilde. sonra konjüktürde sorun olduğuna karar verdik ve onuda değiştirdik. ama sonuç ortada. ya bu böyle satmaya kalksan satılmaz bile. bütün şevkim kaçtı. yamaha XT125 mi verip bunu aldıgıma ne kadar pişmanım anlatamam yaa. yamaha bütün kış yattıktan sonra bir basışta çalışıyodu. bu üç gün bekledimi tırt. bir dünya para ver bir dünya masraf yap sonra sorun çıkacak diye motora binmekten kork. ne anladım ben bu işten.

sancezz
24.Temmuz.2007, 23:45
YAA DIYCEK BISEY BULAMIYORUM SANA AMA EMIN OL KENDIMI SENIN YERINE KOYUYORUMDA CILDIRMAMAK ICTEN DEGIL BIR YERDE KACAK VAR AMA ONU BULMAK GEREK BUNUDA BECERECEK BI ALLAHIN KULU YOKMU YAA ANLAMIYRMKI ELIMDEN BISEY GELSE YARDIM EDCEM HATTA IST OTURSAN
BIZZAT YANINA GELIRIM DOSTUM BIRAZDAHA ARASTRALIM..OK

jashuaa
24.Temmuz.2007, 23:54
ilgin için teşekkürler dostum. ben bir emrah komutanla konuşalım onun eskişehirde bilgiği iyi bir elektirikçi vardır belki. tüm tesisatı bir elden geçirteyim yine olmazsa götürüp motoru atayım sarıkayalar önüne başkada yapcak bişey kalmıyo en azından masraftan kurtuluruz.

talkie
26.Temmuz.2007, 19:50
ilgin için teşekkürler dostum. ben bir emrah komutanla konuşalım onun eskişehirde bilgiği iyi bir elektirikçi vardır belki. tüm tesisatı bir elden geçirteyim yine olmazsa götürüp motoru atayım sarıkayalar önüne başkada yapcak bişey kalmıyo en azından masraftan kurtuluruz.
Dostum problemi çözersen bana da haber ver.Aynen anlattığın şeylerden ben de muzdaripim.Sarıkayalara mail attım adamlar cevap bile vermiyorlar.Uşaktaki servisin ustası da o bahsi geçen "5 gün kullanmazsan akü boşalır"diyen tiplerden.Başka tamircilere gösterdim orasında burasında kaçak bulduk düzelttik diye motoru elime tutuşturup 10 YTl parayı da ceplerine attılar.
Olmadı Denizli"ye birlikte gidip gaz döküp yakarız motorları fabrika önünde.

ugurcuk
26.Temmuz.2007, 21:02
benimde calısma ile ilgili sotrunum oluodu bir gun fren hidroliğini değiştirtim ve motor basmamaya başladı orasını soktuk burasını soktuk olmadı sonra deponun alt tarafında beyin varmış usta oradan onu cıkarttı fişlere baktı oynadı calıstı sonra söktü fişleri pas sökücü sıktı ve taktı ogunden beri hep tek marşta çalıştı motor sizlerfde bi baktırın isterseniz

jashuaa
26.Temmuz.2007, 21:44
benimde calısma ile ilgili sotrunum oluodu bir gun fren hidroliğini değiştirtim ve motor basmamaya başladı orasını soktuk burasını soktuk olmadı sonra deponun alt tarafında beyin varmış usta oradan onu cıkarttı fişlere baktı oynadı calıstı sonra söktü fişleri pas sökücü sıktı ve taktı ogunden beri hep tek marşta çalıştı motor sizlerfde bi baktırın isterseniz

dostum o girişlere ve soketlere pas sökücü sıkmak gecici bi çözüm benim götürdüğüm bir ustada yapmıştı aynısı. bağlantı soketlerinin içinde yemyeşil oksitlenme olmuştu. sıktı sıvıyı ama sadece bir süre idare etti. sonrada sorunun başka yerden kaynaklandığına karar verdi. sonra da arkası gelmedi zaten yeni akü yeni konjüktör ama banamısın demiyo alet inadı inat.

arnova
27.Temmuz.2007, 00:06
Arkadaşlar uzun zamandır forumu takip ediyorum.Motosikletimi aldığım günden beri akü problemi yaşıyorum ve bu sebeple motoru satmayı düşünmeye bile başladım.Uşak"ta oturuyorum ve servis yetersiz.Motosikleti üç gün kullanmayınca aküsü boşalıyor.Serviste aküyü sarj eden parça değiştirildi problem düzelmedi.Aküyü Mutlu ile değiştirdim gene düzelmedi.Motosiklete sonradan taktığım korna ve sis farından olabileceğini düşünerek onları da söktürdüm ama ne yapsam fayda etmiyor.Sanayiye götürüp kaçak olup olmadığına baktırdım ve benzin deposunun altından şase yaptığı ortaya çıktı.Sözde düzeltildi ama hala akü boşalma sorunum devam ediyor.Yan ayaktaki motoru stop eden müşürü söktürüp yan ayağı bantlayarak yalıtım yaptım ama bu da fayda etmedi.Şu an tek şarjlı Raptor sahibiyim ve aküyü binmeden önce sarj etmezsem motor kesinlikle çalışmıyor.Yardımcı olabilecek fikirlerinize açığın.Motosikleti alalı bir seneyi geçti ama bu problemden ötürü sadece 1.500 kilometre kullanabildim

Merhaba
2006 mayıs 22 de rr mi teslim aldığımda bu sorunu forumlarda okuduğum için servisteki ustaya sordum.Kendisi problemi keşfettiğini ve montajını yaptığı rr lerde bunun ortadan kalktığını belirtti.O günden beri hiç bir sorun yaşamadım.ayrıca çok ilginçtir;aralık sonunda kapttığım ve birkaç ameliyat geçirdiğim için ancak Haziran ortalarında motorumun örtüsünü kaldırıp marşa bastığımda şaşılacak birşey ama marş canavar gibi bastı ve Raptorum gürlemeye başladı.bu sürenin 4/1 kadar bir süre otomobilimi çalıştırmasam akünün basmayacağını bilirim.Üstelik akü kutup başlarını bile sökmemiştim.Gerçi sözünü ettiğim usta motor servisini biraktı ama sorununuz devam ediyor ve yardım almak isterseniz cege96@hotmail.com dan mail atarsanız ustanın cep telefonunu veririm.

lunatic
27.Temmuz.2007, 22:42
Marinmaktaki usta değil mi? Bana da söylemişti ama ben yaptırmadım. Bende bu problem zaten hiç olmadı.

Topuz
31.Temmuz.2007, 11:28
arnova,

bahsettiğiniz sorunun ne olduğunu ustaya sorduğunuzu yazıyorsunuz ama, ustadan aldığınız cevabı yazmıyorsunuz. sorunun ne olduğunu ve nasıl çözümlendiğini merak etmediniz mi yani. en azından burda sorun olarak ne olduğunu anlayabilirdik ve zaman kaybetmeden, sizin vereceğiniz bilgiden hareketle öncelikli olarak "bu mu acaba" diye müdahale imkanı olurdu.

şimdi biz rr yi alıp, o ustanın yanına mı götürecez.. montaj hakkında bilgi versin diye. ustanın cep telefonunu almak için, illa da size mail atmamıza gerek mi var. burda yazılınca sorun mu oluyor. yapmayın yahu.. bu forumun amacı, oraya buraya "forward" lanmak değil. bir şey biliyorsanız bizimle paylaşınız.

sizden istirham ediyorum. lütfen o ustanın telefonunu buradan yazınız ve söz konusu sorunun ne olduğunu, nasıl çözüldüğünü de buradan açıklayınız. her ikisini de yazamayacak iseniz, gerekçelerinizi merak edeceğimi bilmenizi isterim. ilginiz için şimdiden teşekkür ederim.

jashuaa
05.Ağustos.2007, 19:23
arkadaşlar müjdeeee
şuan benim şarj sorunu çözüldü gibi. tüm tesisat elden geçti. nerdeyse bütün soketler oksitlenme yapmış. temizlendi. birde bir yerde şasi yapıomuş onuda çözdüler. hayırlısı bakalım ne kadar gidecek.

sancezz
05.Ağustos.2007, 19:50
arkadaşlar müjdeeee
şuan benim şarj sorunu çözüldü gibi. tüm tesisat elden geçti. nerdeyse bütün soketler oksitlenme yapmış. temizlendi. birde bir yerde şasi yapıomuş onuda çözdüler. hayırlısı bakalım ne kadar gidecek.
DOSTUM COK SEVINDIM INS BIR KAC GUN BEKLEYLIM BAKALIM BENDE DIYORDUM NAPTI ACABA HADI BAKALIM :cheesy: :cheesy: :cheesy:

yeaks
05.Ağustos.2007, 20:37
hadi hayırlısı kardeş

jashuaa
07.Ağustos.2007, 12:45
hala çalışıyo bi sorun yok kurban kesicem walla :P

talkie
07.Ağustos.2007, 14:51
hala çalışıyo bi sorun yok kurban kesicem walla :P
Gözün aydın arkadaşım.Darısı başıma

jashuaa
07.Ağustos.2007, 14:53
saol talkie bence sende elektirikten anlayan birine götür motoru tesisatı komple gözden geçirsinler. bu olay aküyle konjüktürle alakalı diil çünkü.

talkie
18.Ağustos.2007, 23:07
jashuaa dostum bu götürdüğüm kaçıncı elektrikçi bilmiyorum.Kaçak varmış düzelttik diye geri veriyorlar motorumu ve bir hafta içinde akü gene boşalıyor.Deli olucam artık.

jashuaa
20.Ağustos.2007, 10:08
talkie dostum sanırım bu olay çözülmüyo :( iki hafta önce yalova feste gittim. gidene kadar herşey güzeldi. tam giriş kapısına geldim akü sorunu tekrar başladı. 2 gün boyunca yalova da motoru ittirerek çalıştırdık arkadaşlar sağolsunlar. sonra açtık sigortasını değiştirdik. geri dönüş yolunda biraz ilerledikten sonra yeniden şarj etmeye başladı. şimdi iki haftadır yine sorunsuz gidiyo bakalım hayırlısı.

amordeluxe25
03.Mayıs.2008, 21:28
arkadaslar benım moto zeta rally 125 ım var 1 senedir bunu aküsüyle uğrasıyorum. sargıyı degıstırdım olmadı aküyü degıstırdım olmadı. sarj anahtarını degıstırdım olmadı. bujılerı degıstırdım olmadı. fıltre degıstırdım olmadı. motorun üstünde küçük siyah bi heralde sarj dınomosunu degıstırdım olmadı. yanı ne yaptıysam olmadı motor yatıyor. 4 tane falan akü yedi bujı kac tane oldu bılmıyorum sargı bobını en az 5 tane nerdeyse harcadıgım para 1000 ytl ye yakın bunun sorunu ne olabılır sımdı bi akü daha almayı düsünüyorum bu sefer marşı degıstırıcem oda olmassa ısıkları degıtırcem. o da olmassa bu motoru yakarım ben ne olur gercekten anlayan bırı varsa bana yardım ettsın bana bosuna para harcatmayın cunku bıktım para vermekten ılgınıze sımdıden tessekkur ederım herkese ıyı aksamlar.

X__utku__X
03.Mayıs.2008, 22:20
öncelikle ana sayfada seninle ilgili bi sayfa var.istersen önce kendini tanıtsan daha güzel olmazmı sence.

Potenza
15.Ekim.2015, 07:57
Arkadaşlar merhaba,
Niyetim aslında eski konuyu yeniden açmak değil, aynı sorundan müzdarip olduğumdan, yeni konu ile devam edip fikirlerinizi almak. (Gelecekte bende sonrada yaşayanlar olabilir, bilgiler güncel kalsın)

Motoru aldığımdan beri aynı sıkıntı var, sırf bu yüzden bazı gezilere de katılamadım, hatta dün akşam baktım ki gene akü bitmiş.

Ki ;
Yuasa jel akü almıştım 2 ay evvel. Haftada iki kez çalıştırıyorum , hatta bazen bahçede de turluyorum yok arkadaş , 2. hafta nın 2. çalıştırmasında akü cort.

Tamam zenon da var havalı korna da var ama ben elim korna da gezmiyorum, zenon u da 2-3 dakika çalıştırıp , akü toplamadan açmıyorum. Yani artık yeter diyor insan.

Şayet alternatör (Yani konjektör) arızalı ise bu motorlarda bu parça kolay bulunabiliyor mu? Konjektör sanırım bizim Daytonalarda akünün altında ya da nerede?

Yani bıktım her ay aküyü şarja götürüp, 2 hafta sonra da akünün bitmesinden , bu konuda tecrübeli kardeşlerimizin güncel yorumlarını rica etmekteyim , malum yazılanlar eski.

Gene akü btti :(

Draven
16.Ekim.2015, 00:33
Korhan dediğin konu pek tabii enerji tüketimiyle ya da alternatörle alakalı olablir ama, motorun elektronik aksamında bir kaçak olmadığına emin misin ? Bu tarz problemler sonucu akünün + kutubuna bi switch yaptırarak akünün bitmesi tarzı problemleri çözen çok kişiye tanık oldum ? 8)

Bahadır
16.Ekim.2015, 10:05
Korhan dediğin konu pek tabii enerji tüketimiyle ya da alternatörle alakalı olablir ama, motorun elektronik aksamında bir kaçak olmadığına emin misin ? Bu tarz problemler sonucu akünün + kutubuna bi switch yaptırarak akünün bitmesi tarzı problemleri çözen çok kişiye tanık oldum ? 8)

O switch sadece kaçak varsa onun önüne geçer.Motor çalıştığı sırada elektrik üretmiyorsa akü zamanla yine bitecektir.

CELİL
16.Ekim.2015, 11:51
Merhaba Korhan normal şartlarda akü 2 hafta yattıktan sonra bile marş rahat basması gerekir bu durumda
Özellikle zenon 35 watt üzeri güç çekiyorsa motor çalışsa bile konjektör besleyemez aküden yer ve sonuç akü boşalır test için aküyü şarz ettirdiğinde yani doluyken zenonun + kablosunu aküden ayır motoru öyle yatır 2 hafta sonra akü basarsa zenonu çıkar demektirki sorun zenon ama yine aynı sorun varsa o zaman özellikle alarm varsa onu ve elektirikle çalışan takılan her ekstra parçayı aynı şekilde test etmek gerekir onlarda sorun yoksa akünün sağlam olduğunu düşünerek onu atlıyorum konjektörde bir sıkıntı olabilr yeterli voltajı üretmiyor olabilir veya farklı bir yerden ektirik kaçağı elektiriği çeken bir yer vardır kolay gelsin

Potenza
16.Ekim.2015, 15:49
Arkadaşlar öncelikle hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
Konjektörden şüpheleniyoruz, şöyle ki bugün baktılar sistemde herhangi bir kaçak yok.
Zenon u daha motoru almadan önce sipariş vermiştim buradaki uyarıları göz önüne alarak. 35W istemiştim. O şekilde geldi, Celil Abi alarm yok motorumda...

Aküyü de motor gelir gelmez Nisan ayında Yuasa ile değiştirdim, Jel akü.Yani bu akü bitmesi yüzünden bir çok geziye de katılamadım, dün akşam gene cortladı.

Ki, her hafta bir kere çalıştırıyorum ve otoparkın içinde turluyorum bu işlemler esnasında zenonu açmıyorum bile.
Açacağım zamanda mutlaka 3-5 dk. yol alıyorum (ilk ısıtmadan da sonra) bu 3-5 dk. yol aldıktan sonra rölantide değil,seyir esnasında açıyorum ki bir anda aküye yük binmesin diye.

Yani illallah ettirdi,ve hep aynı, haftada 1 çalıştırıyoum, 2, haftalık çalıştırmada akü iptal..

Uyumaz motor saolsun bugün git yarın gelci bir arkadaş, sanırım Demirtaş'a götüreceğim son kez aküyü şarj ettirip.

Cevaplayıp ilgilenen herkese teşekkür ediyorum.

CELİL
16.Ekim.2015, 18:20
Benim kafam zenon'da takıldı sağlamlığıdan bu kadar emin olma sonuçta üzerinde 35 watt yazabilir ama fazla çekebilir devresinde kaçak olabilir aküden voltaj çekebilir ben zenonun + ucunu söküp test etmekten yanayım :) kolay gelsin 8)

Potenza
17.Ekim.2015, 00:47
Benim kafam zenon'da takıldı sağlamlığıdan bu kadar emin olma sonuçta üzerinde 35 watt yazabilir ama fazla çekebilir devresinde kaçak olabilir aküden voltaj çekebilir ben zenonun + ucunu söküp test etmekten yanayım :) kolay gelsin 8)

Abim cok tesekkur ederim, onu da deneyeyim.
Selamlar..