PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motor Temizligi ve Yıkatma

Kino
19.Şubat.2007, 14:47
arkadaslar raptoru yıkmak ( hani yıkıyıcılarda ) ne derece faydalı veya zararlıdır.
ben raptorumu daha henüz yıkatmadım hiç
oturak -canta ve diger malzemelere dikkat ederek mazotla falan yıkıyorlarmıs (araba motoru gibi) bunun bir zararı olabilirmi?

yıkatanlar dan feyz almak isterim. dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir. :? :? :?

buna karar vermemdeki neden bazı metal parcaların üstleri sanki oksitlenmiş kireçlenmiş gibi pütür pütür oldu :cry: :cry:
hani bu metalleri kireç sökücüye falan batırsam temizlenecek gibi duruyor temizlemek icin ama ne yapmamaız gerekir (hani temizleyici spreyler varda onlarlamı temizlemekte fayda vardır)

emrahkucukgirgin
19.Şubat.2007, 15:21
kireç sökücü çok iyi oluyor... pahalı krom temizleyicilerden 10 kat daha başarılı ama fazla tutmamak lazım ve çıplak elle yapmamak lazım... Sonrasında oto cilası mükemmel gösteriyor kromları.

okan
19.Şubat.2007, 18:36
sadece kromajlar için pasta var bal mumu ihtiva ediyor.. markası REX ben bunu bursadan almıştım ithal bi ürün ama normal pastadan çok üstün...boyalı yerleri içinde bilinen klasik pasta ve cila kullanıyorum...bi ipucu vereyim size .. motorunuza pasta cila çekerken ellerini benimki gibi yarabere oluyorsa (ki oluyordur) elinize inşaat eldiveni giyin en güzel formül bu hem daha iyi ovalayabiliyosunuz hemde motorun keskin yerlerinden elinizi korumuş oluyosunuz...ayrıca söölim hiç bir motorumu bu zamana kadar yıkamacıya götürmedim ...

yasinsubay
19.Şubat.2007, 19:37
Zaten bu işin zevki de kendin temizlemekten geçer diye düşünüyorum ben de kesinlikle kendim temizligini yaparım ve acayipte hoşuma gider

lordskeldan
19.Şubat.2007, 23:36
Arkadaşlar özellikle motorun bazı bölümlerine ulaşmak çok zor oluyor
Hatta diş fırçası bile girmiyor
Bu ufak yerleri nasıl temizleyebilirim acep??
Kusura bakma abicim bööle pat diye atladım ama
Ne zamandır kafama takılıyor hazır başlık da temizlik olunca ....

okan
20.Şubat.2007, 02:12
neresi o kadar ufak yerler dostum .. okadarda inceleme beaa...diş fırçasının girmediği yerleri sen nerden gördün allah aşkına :D :D :D

yasinsubay
20.Şubat.2007, 17:06
neresi o kadar ufak yerler dostum .. okadarda inceleme beaa...diş fırçasının girmediği yerleri sen nerden gördün allah aşkına :D :D :D

%100 Katılıyorum

lordskeldan
20.Şubat.2007, 22:57
Kablo araları motorun alt kısımları falan işte
Pek belli olmuyor ama ne bileyim zararı olur falan diye :?

madasret
20.Şubat.2007, 23:28
walla belamı ne şekilde bulurum bilmiyorum ama bol sabunla ve suyla yıkadım pırıl pırıl oldu alet :)) sonra çizmeyen bir bezle çok sağlam bir şekilde kuruladım merak etmeyin

lordskeldan
20.Şubat.2007, 23:36
Eyvallah abiciğim
Gerçi ben hala suyu çok az kullanıyorum
Sanırım en az seviyede kullanmak en mantıklısı

emrahkucukgirgin
21.Şubat.2007, 10:43
o zaman yağmurda da kullanmamak lazım öyle değil mi? Ben foşur foşur yıkıyorum birşey olmuyor...

aslanburclu
21.Şubat.2007, 22:21
evvettttttt bide ben anlatayım bakın nasıl yıkıyorum .

1- önce yıkamacıya gidip sıcak suyla bi ıstatıyorum
2- sonra detarjanlı suyla fırça ve süngerle iyice siliyorum .
3-tekrar sıcak suyla( tabiki su tazzikli ) bida yıkıyorum
4- son yıkamadan sonra her tarafını hava ile temizliyorum hiç biryerinde su ve pislik kalmıyacak şekilde
5- son işlem olarakda temiz emici bir bezle son kurulama yaptınmı *******pırıl pırıl*****sizde bi deneyin.

balikesir
22.Şubat.2007, 01:44
arkadaşlar benim rr ninsol eksozun motor çıkışında nikelajda sararma var diğer eksozda bu yok neden olur.acaba eksoz subabında erken açılmamı var sıcak gaz nikelajı yakıyor.bilgilendirirseniz sevinirim.edremitte 2500 :frown: servisine götürdüm ustaya sordum önemli değil dedi ama ikna olmadım.

turlabo
22.Şubat.2007, 15:52
ben 2-3 defa yıkayıcıda tazyikli su ile yıkattırdım.hiç problem olmadı.parlatmak içinde pastalı cila kullanıyorum

emrahkucukgirgin
23.Şubat.2007, 14:36
Beyine su kaçarsa fena yalnız. Ona dikkat edin...

Kino
23.Şubat.2007, 18:32
balıkesir dostum

egsozun sol cıkışı diyorsan dikkat et radyötüründeki su antifrizlimidir eger öyle ise ve açıp su falan koyarken damlama sıcrama yapmışsa ondan dolayı olabilir dikkat ediniz

ben bazen suyu kontorl ederken su falan damlıyor antifreze li su tabii hemen siliyorum ne olur ne olmaz diye

ayrıca emrah bu beyin ne iş abicim neresindedir bu beyin
yıkama yaparken olmadı naylonla sarmalımıdır.

ya genelde herkes su ile falan demişde yıkamayı ben bu yıkamayı mazotla yapıyorlar diye duydum neyse olmadı bir götürüp denemekte fayda vardır ( tabii başında durup bekleyecez kontrol edcez yani) :mrgreen:

emrahkucukgirgin
23.Şubat.2007, 18:39
Selam Kino Beyin ateşleme sisteminde... bujiden geri takip et bulursun :-)

balikesir
24.Şubat.2007, 22:46
sayın kino arkadaşım eksoz borusundaki sararma ile su takviye veya radyatör kapağının olduğu yer ile alakası yok.aşırı ısınmanın sebep olduğu bir menevişlenme yani sarı mavi yeşil renk karışımı. diğer eksoz çıkışında böyle bir renk değişimi olmaması dikkatimi çekti.ilginize ve cevabınıza tekrar teşekkürler

okan
25.Şubat.2007, 03:08
yaa mazotu falan unutun kardeşler cuppadak kayar düşersiniz maazallah ...ne işiniz var garip garip işlerle motosiklet hiç mazotla yıkanırmı allah aşkına.. lastikleriniz mazot olacak ondan sonra kalkışla birlikte güüüüp aşşaa..

turlabo
27.Şubat.2007, 14:56
mozotu sadce zift lekelerini çıkarmada kullanın onuda birbeze dökerek

batista
27.Şubat.2007, 18:06
herkese merhaba,
Ben aldığımdan beri ceşitli aralıklarla (istanbulda ) motor yıkama konusunda uzmanlaşmış oto yıkamalara götürüyorum. Acıkcası arada sırada kendimde yıkadım ayrıca benzincilerdeki yıkamacılara da bıraktım ama kimse, (kendim dahil) onlar kadar ıyı yıkamıyor.
Adamlar zincirdeki birikmiş kiri yagıda temizliyorlar ...
Ancak kesinlikle çinli motor temizlemiyorlar dı... Benimkine kadar şimdi R&R hariç çinli motor yıkamıyorlar..
Merak edenler için Caddeden fener stadına giderken motorculara gelmeden benzinciden sonra ilk sağ sokak için de... (yalnız cumartesileri motor kabul etmiyorlar..)

yasinsubay
27.Şubat.2007, 20:19
herkese merhaba,
Ben aldığımdan beri ceşitli aralıklarla (istanbulda ) motor yıkama konusunda uzmanlaşmış oto yıkamalara götürüyorum. Acıkcası arada sırada kendimde yıkadım ayrıca benzincilerdeki yıkamacılara da bıraktım ama kimse, (kendim dahil) onlar kadar ıyı yıkamıyor.
Adamlar zincirdeki birikmiş kiri yagıda temizliyorlar ...
Ancak kesinlikle çinli motor temizlemiyorlar dı... Benimkine kadar şimdi R&R hariç çinli motor yıkamıyorlar..
Merak edenler için Caddeden fener stadına giderken motorculara gelmeden benzinciden sonra ilk sağ sokak için de... (yalnız cumartesileri motor kabul etmiyorlar..)

vay be bizim motor neymis :cheesy:

deep-impact
06.Mart.2007, 20:29
ben hep kendim yıkıyorum ancak geçen gün yıkamacıya gittim hepiniz biliyorsunuz önce fırçasız yıkama tekniği var değişik bir köpük onunla yıkadık daha sonra tazikli hava ile suyu attık ve güzel bir kurulama müthiş oldu.

madasret
06.Mart.2007, 20:55
abi neresi burası ben de gidem

deep-impact
06.Mart.2007, 21:20
engin abi karşıyaka sogukkuyuda ancak sorarsan başka yerlerdede bu tekniği uygulayanlar var.

inci
06.Mart.2007, 21:51
ben hala korkuyorum motoru yıkatmaya elime bezi alıp saatlerce siliyorum siliyorum siliyorum......... :oops:

Kino
07.Mart.2007, 17:13
sonunda bende motoru yıkatttımmm

adamlar motor yıkayan adamlar hatta sordular oturaklara ve cantalarada su vuralım mı diye ben yok vurmayın dedim

tazzikli suyu bir bastılar allah dedim motor delindi farlar artık bir daha yanmaz kablolarkoptu gitti dedim :(
daha sonra da bol köpüklü yıkama arkasından hava ile kurutma ve bezle kurlama yaptılar
vede cantalarda badem yağı ile yağlandılar pırıl pırıl

ben allahhh gitti güzelim motor :cry: dedim şimdi birde motor çalışmaz burda kalırmıyım diye düşünürken

takarım kontağı basarım hhorrrr diye çalışmazmı makine daha ilk vuruştan wayyy be ne çin miş :cheesy:

ama yıkamayı bilen ustalar yıkayacak

okan
07.Mart.2007, 18:50
güle güle kullan kino baba...sevinmiş gördüm seni... :D

xerline
07.Mart.2007, 19:03
Çalıştığım yerdeki atölyede (sayayide bulunmayan ekipman burada vardı)kendim önce sıcak basınçlı suyla yıkar sonra sünger ve sonra tekrar basınclı suyla yıkardım 10 numara olurdu :cheesy: ama işten ayrıldıgımdan beri yıkamadım sonu hayrola artık :oops:
gecen hem yıkayayım hemde gezmek için cıkaracaktım kaloriferci kömürleri yığmıs :cry:
daha yeni koymusuz ole diyo
kanser ediyor beni :evil:

madasret
09.Mart.2007, 22:48
farın oralara çok su tutulmadığı sürece yıkamak sorun olmazmış anladığım kadarıyla

xerline
09.Mart.2007, 23:39
simdi beyler ben hiç cila işine girmedim cahilliğime verin sadece depogibi yerler için deeğil mi?

jashuaa
16.Temmuz.2007, 11:12
ben motoru aldığımdan beri kendi bahçemde sulama hortumuyla bi güzel yıkayıp sonrada bezlerle kuruluyorum. şimdiye kadar hiç hava tutmadım yada dışarda yıkatmadım ama hiç bir sorunda yaşamadım. pasta cila bende hiç yapmadım.

Kino
16.Temmuz.2007, 15:20
vakit bulamadığımdan dolayı bende bu haftasonu kendim yıkadım

aldım elime fırca bir kova sampuanlı su bol köpüklü fırca ile fırcaladım

sonrada bir güzel serin su ile durulama ve kurlama yaptım mis gibi oldu jantlar falan parladı kendine geldi motor şöyle de yarım saat güneşe cektim kendine gelsin diye bir bastım marşa browwwmmmmm vay beee acaip oldu

I LOVE MY RAPTOR.. :love: :love:

okan
16.Temmuz.2007, 16:58
bende havalar ısındığından beri bol suyla yıkamaya başladım.. ince temizliktense kabaca köpürtüp yıkıyom.. ama soorada kompresörle muhakkak kurutuyom..

MEHMETONUR
16.Temmuz.2007, 17:31
Ben orasına burasına su kaçırırım diye korkuyorum. Islak bezle uzun süre siliyorum. kuruluyorum. Geçen hafta zinciri yağlattım motor ve arka teker leş gibi oldu.Yağ temizleyici sprey aldım hemen temizlendi... :cheesy:

jashuaa
16.Temmuz.2007, 18:12
motorunu en önemsemeden yıkayan beim galba :D sıkıyorum hortumla suyu geçiyorum :cheesy:

yenikoylu_ua
16.Temmuz.2007, 18:36
Valla bende oto yıkamacıya götürüyorum foşur foşur yıkıyolar sabunlu suyla sonrada basınçlı suyda duruluyorlar bas marşa devam