PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Zift Temizliği

Emrehan
11.Ağustos.2014, 13:55
Arkadaşlar Allah kimsenin başına vermesin ama ihtiyacı olan olabilir diye acı tecrübemi paylaşmak istiyorum.

Tatil dönüşü yol yapım çalışmasına denk geldik ve uzunca bir süre tek şeritli yolda yeni asfalt üzerinde silindirin hemen arkasından seyretmek zorunda kaldık. :cry: Dolayısıyla yolun sonunda ön amortisörler, radyatör muhafazası, radyatör, koruma demiri, egsozlar, şanzıman kapağı ve motorun alt kısımları gibi bölümler asfalt içinde kalmıştı.

Bu sinir bozucu durumdan kurtulmak için bir süre araştırma yaptıktan sonra; Reşat kardeşim başta olmak üzere RR Ankara'nın bilenleri "gazyağı" diyerek yol gösterdiler sağolsunlar.

Bu arada ben de boş durmayıp piyasa fiyatı 40 TL civarı olan Würth marka "Zift ve Katran Temizleyici" spreyden 1 adet sipariş etmiştim.

Cumartesi günü de temizliğe girişebildim. Öncelikle spreyi yanlış kullandığım için işin yarısında bitirdim maalesef, onu belirteyim. Fırçayı elime alıp nerede zift gördüysem spreyi boca ettim, biraz bekleyip fırçaladım. Ama yapmam gereken küçük bölgelere ayırıp, sprey-fırça-sprey-fırça şeklinde çalışmakmış, onu anladım. Çünkü spreyin uzunca bekleyip kuruduğu yüzeyler zorlamaya başladı; o noktada da Würth Balata Spreyi imdada yetişti. Tek başına etkisi yok ama Zift temizleyiciyi sıktığınız yer kuruduktan sonra balata spreyini basınca neredeyse kendiliğinden dökülüyor. Ayrıca fırçaladığınız yerden kenarlara yayılan ince zift tabakasını da balata spreyi söküp atıyor. Üstüne güzel bir bezle sildiniz mi pırıl pırıl. 8)

Würth Zift ve Katran Temizleyici her ne kadar fiyatı biraz pahalı olsa da bu derdin dermanıdır millet, aklınızda olsun.

Bu yanlış kullanım sonucu spreyi bitirip yenisini de bulamayınca gidip gazyağı aldım bir miktar. İşin yarısı bile bitmemişti daha; bir egsoz, alt kısım komple, radyatör ve muhafazası komple kalmıştı.

Gazyağı da başarılı sayılabilecek bir sonuç verdi ama bir Würth değil tabii. :)

Gazyağını da boya tabancasına doldurup kompresörden basınçlı şekilde verince; üstüne de sert plastik fırçayla sağlamca girişince radyatörüm, muhafazası ve geri kalan yerler de parladı. Tek sorun sol egsozda bir bölümde kaldı; onu da ikinci kutu Würth gelince çözeceğim. Egsoz sürekli ısınıp soğuduğundan zift o bölgeye egsoz boyası gibi yerleşmiş maaşallah; ama benden kurtuluşu yok. :mrgreen:

Bu işlem süresince 1 Kutu Würth Zift ve Katran Temizleyici, 2 kutu Würth Balata Spreyi, 1 litre kadar da gazyağı harcandı. Eğer biraz tecrübem olsaydı sarfiyat mutlaka daha az olurdu. :cheesy:

sirinbaba can
11.Ağustos.2014, 14:10
Geçmiş olsun :)Yararlı bilgileriniz için teşekkürler.

A. Emre GÜVEN
11.Ağustos.2014, 14:33
Zift ile daha kolay tavsiyede bulunabilirim.
küçük noktalar halinde ise BİMde satılan yeşil ambalajlı ıslak mendil (alkolsüz) 1-2tl

daha büyük bölgeler ise mazot anında çıkarır. yalnız mazot yağlıdır balataları temizlerseniz dikkat edin sonra mazotu iyi temizleyin

(denendi-onaylandı)

CELİL
11.Ağustos.2014, 18:04
Emrehan geçmiş olsun çok zorlu bir mücadele olmuş ama kazanan belli tabiki :cheesy:
Faydalı bir tecrübe paylaşımı olmuş Paylaşımlar için teşekkürler arkadaşlar 8)

Doğan BARLAK
12.Ağustos.2014, 01:30
Geçmiş olsun baya yormuş anlaşılan seni :)

Tanju Mayda
12.Ağustos.2014, 02:08
Hım,
Henüz başıma gelmedi ama olmayacak da değil.Sağol Emrehan, tecrüben tecrübem oldu sayende:)

Patriot
23.Ekim.2016, 10:51
Faydali bilgiler için teşekkürler

rozenlot
24.Ekim.2016, 01:27
Benimde ziftle ilgili basima gelen ilginc olay butun arabayi zifte buladikdan sonra arkadaslarla tatile gidiorduk sag cekip arabanin haline baktigimda yandan gecen bi abi yanima geldi dedi zift lekesini margarinle gecirebilirsin felan dedi inanmadm tabi [emoji4] sonra konakladigimiz yerdeki marketten denesem nolcakki deyip margarin aldm arabayi bir paket margarine buladim ve bekledim gunesde butun zift akti gitti bi su tuttum tertemiz oldu gaz yagi boya kaldirma gibi olaylarivarmis sanirim ama ise yaradi [emoji4]

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Flowride
25.Ekim.2016, 20:19
Benimde ziftle ilgili basima gelen ilginc olay butun arabayi zifte buladikdan sonra arkadaslarla tatile gidiorduk sag cekip arabanin haline baktigimda yandan gecen bi abi yanima geldi dedi zift lekesini margarinle gecirebilirsin felan dedi inanmadm tabi [emoji4] sonra konakladigimiz yerdeki marketten denesem nolcakki deyip margarin aldm arabayi bir paket margarine buladim ve bekledim gunesde butun zift akti gitti bi su tuttum tertemiz oldu gaz yagi boya kaldirma gibi olaylarivarmis sanirim ama ise yaradi [emoji4]

Margarin gercekten ilgincmis ise yariyosa cok daha hizli ve zararsiz bi cozum olabilir tesekkurler :)

rozenlot
25.Ekim.2016, 21:11
Margarin gercekten ilgincmis ise yariyosa cok daha hizli ve zararsiz bi cozum olabilir tesekkurler :)

Bende kesinlikle ise yaradi [emoji4]

nickziki
26.Ekim.2016, 13:00

Bende çok önceden araba üzerinde kullanmıştım margarini. Ekmek yağlar gibi sür üstüne bekle. akıyor direk. Ama mümkün oldukça üstünden az zaman geçmiş olsun. Çok kuruyanlar akmıyordu hatırladığım kadarıyla.

Flowride
26.Ekim.2016, 15:37
Bende çok önceden araba üzerinde kullanmıştım margarini. Ekmek yağlar gibi sür üstüne bekle. akıyor direk. Ama mümkün oldukça üstünden az zaman geçmiş olsun. Çok kuruyanlar akmıyordu hatırladığım kadarıyla.

Denedim cok az bi bolumde on korumalik demirin alt bolgesinde vardi yaptim oldu tesekkurler :)

Rider07
27.Ekim.2016, 02:36
Margarin isini tuttum baya iyiymis☺️👍

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi