PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motosiklete otomobil yağı koymayın

inancalio
13.Ekim.2014, 18:01
Fırsatlar başlığı altında motor yağı ile ilgili bir yazıya cevaben aşağıdakileri yazdım. Sonrada orada yeterince kişi göremeyebilir diyerek buraya aktardım. Daha önce konuşuldu mu bilmiyorum eğer herkesin bilgisi var ise silebilirsiniz...

farketmez 4 zamanlı motorlarda kullanılıyor. Yarı sentetik. Yine de bilmediğim bi farkı varsa aydınlatın yanlış yönlendirmeyeyim.

Arkadaşlar konuyu tesadüfen gördüm, umarım geç kalmamışımdır.
Motor yağınızı değiştirirken araba yağı koymayın. Motosiklet için üretilmiş yağ kullanın. Bu çok kereler tartışılmış bir konudur. Araba (hatta kamyon) yağı koyup motorlarına hiçbir şey olmadığını iddia edenler vardır, inanmayın. Araba yağının çalıştığı devirler ile motosiklet devirleri aynı değildir. Motosikletin yüksek devirlerine ancak spor otomobiller çıkar. Yütsek devir hem yüksek basınç hemde yüksek ısı demektir. Motorda oluşan ısılar araba motorundan çok daha fazladır (zaman zaman 180 derece). Bu ısı altında yağ vizikozite değerlerini kaybetmemeli veya uzun vadede çabuk bozulmamalıdır. Bunu motosiklet yağları daha iyi olarak yapar. Ayrıca belki de en önemlisi motosiklet debriyajı motor yağının içerisinde çalıştığı için doğru olmayan yağ balataların kaçırmasına sebep olur. Sonradan eklenen katkılar veya bazı araba yağları da tam tersine balataların birbirine yapışmasına sebep olur, kolay ayrılmaz. Balataların aşınması ile ortaya çıkan parçacıklarında yağa karışmasını minimuma getirmek için motosiklet yağlarına ayrıca kimyasallar da katılır. Dolayısıyla motosiklet için motosiklet yağı kullanmanız doğrudur. Kaldı ki günümüzde motosiklet yağları fiyat olarak araba yağlarından çok farklı değil. Bir kaç lüks marka (repsol, motul, ipone gibi) dışında yağ fiyatları hemen hemen aynı. Kısaca girdiğiniz riske değmez...

özgürr
13.Ekim.2014, 19:43
İnanç abi bu güzel bilgilendirme için teşekkürler. Az kalsın o hatayı Bende yapacaktım direkten döndüm celil abi sayesinde :)

Ömer
13.Ekim.2014, 20:13
Teşekkürler İnanç, çok faydalı bir konu oldu...