Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

YAMAHA XVS 950 A MIDNIGHTSTAR
CaNeR tarafından Combined Rating: 4.5
  • Review Image
  • Review Image
  • Review Image
  • Review Image
  • Review Image
  • Review Image
Öncelikle 2013'den bu yana Türkiye'de satışı durdurulan yamaha xvs950 A Midnightstar'ı bizden mahrum ettiği için YAMAHA'yı kınıyorum.
Hem gücü hemde görüntüsüyle eski clasic motorlardan farklı olarak karşımıza çıkan xvs950A modern ve spor tarzın birleşmesiyle harmanlanmış gibi.
Artıları (+)
Eksileri (-)
  • Güç
  • Tork
  • Sürüş Keyfi
  • Konfor
  • Disk Fren
  • Kayış Aktarma
  • Görünüm
  • Titreşim Azaltıcı Sürücü Ayaklığı
  • Hava Soğutmalı (İstanbulda dert)
  • Artçı Sele Çok Sert
Yaklaşık 14 ay önce 18.000 km de aldığım motorum şu anda 35.000'e gelmek üzere ve severek de kullanığım makinadan %90 oranında memnunum. Bilinen cruiser'ların aksine çok spor bir görünüme sahip, buda benim gibi clasic görünümden hoşlanmayan modern tarzları sevenler için biçilmiş kaftan. Selesinin alçak olması ve oturuş pozisyonuyla motorun üzerinde değil de motorla bir bütün gibi iç içe bir sürüş deneyimi sağlıyor. Motorun dengesi çok güzel, 280 kiloluk bir makineyi rahatlıkla hareket ettirebiliyorsunuz buda kısa boylular için büyük motor sıkıntısı algısını ortadan kaldırıyor. Parça kalitesi olarak bence çok bugüne kadar bi sıkıntı yaşamadım umarımda yaşamam, servisleride genelde yaygın olduğu için parça olarak da maliyet olarak da baktığımızda çok masraflı bir motor değil. Türkiye genelinde bulunan ortalama 700 cc ve 1200 cc motorların arasında bir cc ye sahip olduğu için çok cazip geliyor insana. 54 beygirli V motoruda yüksek torkuyla sürücüsüne gayet performanslı ve keyifli bir sürüş sağlıyor. En büyük artılarından birisine uzun ömürlü olan kayış sistemiyle hareket etmesi. Bilinen üzere kayış aktarmalı motorlar ortalama %1 kayıpla gücü en iyi şekilde aktaran sistem. Genel motorlar ortalama 40.000 ve 60.000 arası bu kayışlarını veya shaftların değiştirmek zorunda kalıyor. Ama xvs950A bu rakamdan çok daha üstün bir rakamla ortalama 60.000 ile 100.000 km arası bir kayış değiştirme süresi var. Bu servis ve genel kullanıcıların ortak söylemidir. Tabi motorunuzu ne kadar yıprattığınızda önemli sonuçta ne ekersen onu biçersin, ne kadar temiz bakarsan o kadar uzun süre götürür. Ortalama bir kayış değişiminin 1500 TL filan olduğunu düşünürsek bu çok büyük bir artı. Gelelim motorun gözlemlediğim eksilerine. Kimine göre eksi olarak görünmese de istanbul trafiği ve türkiye genelinde hava soğutmalı motor sıkıntı aga. Giderken çok iyi de, yazın ortasında o kırmızı ışığa geliyorsun birde trafik sıkışık ya offf, işte o zaman güzel motorum beni çok sevdiğinden alta mangal yapmaya başlıyor, püfür püfür vuruyor alttan sıcak hava. Ama ben gözümü kararttım arkadaş, ne kadar durunca sıcak yaksada bu motor beni cezbediyor aga, her güzelin bir kusura vardır yapcak bişe yok. Gelelim diğer konuya. Sevgili yamaha, hadi sürücü selesini pamuk tarlasını gibi yumuşacık yapmadın anladık tamam sorun yok fena değil sürücü selen ama artçıya hiç mi acımadın be. Arkada kasamı taşıcaz, insan taşıcaz be binen taş üstünde battaniyede oturuyor sanki. O kadar para verip çok iyi gözüyle baktığın motor senden başkasını kabullenmiyor resmen. Bunlarıda halledersek tadından yenmez valla. Zaten türkiyede chopper cruiser olanakları kısıtlıyken böyle iyi motorlara küçük eksiklikler koymaları çok göze batmıyor ama. Gelelim sevgili motorumuzun 2013 de sonra neden türkiye pazarından çekildiğine. Bu konuyla ilgili sevgili yamaha ya çok fazla yazı yazan veya küfredenler olmuştur çünkü xvs1300A motorunun satışının düşmesinden dolayı xvs950A modelini piyasadan çekmiştir ne zaman gelir allah bilir belki de hiç gelmez. E iyide türkiye şartlarında baktığın da 3 yaşına kadar olan 1300 ün yıllık vergisi 1500 TL be yazık günah, bunun sigortası var, yüksek fiyatlı benzini var, e napsın bu insanlar o yüzden insanlara xvs950A daha cazip geliyor. Aralarında çok fazla bi fark olmadığı için tercih sebebi oluyor. Son kalan motorlarda sahiplerinde temiz temiz duruyor işte. Sonuç olarak günümüz şartlarında diğer motorlara çok saçma fiyatlar çekerken piyasa bu kadar abuk sabuk rakamalara çıkınca xvs950A tercih sebepleri arasına giriyor. 17 litrelik yakıtı deposuyla 120 ortalamayla ama ara ara yüksek hıza çıktığında bir depoyla yaklaşık 270 km yol gidiyor. Ama sakin ve keyifli kullanımda bu oran bi depoyla 340 km ye çıkıyor yani gazı açarsan motor gidiyor aga. İstanbulda değil de bursa otobanın boş bulduğumda 180 Km/h a ulaştım çok da rahatsız etmedi keyifliydi. Ama bizim motorlarla yine en keyifli hız 110-120 iyidir. Üzerindeki ekranının da ışık seviyesini ayarladığınız gibi dijital olarak km'yi yedek depoya geçtiğinde kullandığın km ve uyarıları görebiliyorsunuz. Bunun dışında bir güzel özelliğide kolay sökülebilir sele. Anahtarı takıp direk seleyi yerinden çıkarabiliyorsunuz. Bu çok rahat bir kullanım çünkü yolda kaldığınızda veya aküyle ilgili bi durum olduğunda bir daha anahtar takımı çıkartıp seleyi sökmeye çalışmıyorsunuz. Direk anahtarla açınca bütün sistem elinizin altında direk kontrol edip uğraşmadan kapatabilirsiniz.Çantası olmayanlar için selenin altında bir kanca var, kasklarında askı demiri olanlar kolaylıkla selenin altında kasklarını asıp kitleyebilir güvenli bir şekilde. Birde standart geniş ayaklıklara ek olarak ayaklğın altındaki plastik saçaklarla titreşimi büyük ölçüde önlemişler. Sabit ayaklığın direk verdiği titreşimi vibrasyonun arttığı anlarda hissedilir şekilde önleyen hareketli tabanla daha konforlu hale getirmişler.
Genel olarak motorun durumu bu umarım yardımcı olabilmişimdir. Bu piyasada herkesin sahip olabileceği ve keyifle bineceği bir motordur bence deneyin Aşağıda teknik özellikleri yer almaktadır.

Motor

Motor tipi Hava soğutmalı, 4 valfli, 4 zamanlı, SOHC, V tipi 2 silindirli deplasman 942cc
Bore x Stroke 85,0 mm x 83,0 mm
Sıkıştırma oranı 9.0: 1
Maksimum Güç 39.4 kW (54.0PS) @ 6.000 rpm
Maksimum Moment 76.8 Nm (7.84 kg-m) @ 3.000 dev / dak
Yağlama sistemi Islak karter
Debriyaj Tipi Islak, Çoklu Disk
Karbüratör Yakıt enjeksiyonu
Ateşleme sistemi TCI
Marş sistemi Elektrik
İletim sistemi Sabit Mesh, 5 vites
Son iletim Kayış

Şasi