Alıntı Cydia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Merhaba; konuyu yeni gördüm, video için teşekkürler Celil Abi.

seyhkeahin; Kontra tekniği gerçekten hayat kurtarır. Özellikle chopper-cruiser tarzı motorlarda en rahat dönüşü sağlar. Kontradayken gaza fazla yüklenmek sizi çizginin dışına sürükler ona dikkat etmek lazım.

Lastiklerin kabak olması dışında da etkenler var.

• Öncelikle motosiklet lastikleri için diş derinliği 1mm'ye kadar kabak sayılmaz. Eğer 1mm üzerinde diş varsa yol tutuşu sağlayacaktır. Lastikteki kanalların asıl amacı yağmurlu havada su akışı sağlayarak lastiğin yere değen yerlerinde su birikmesini önleyip su-kayağı etkisini ortadan kaldırmaktır. Özellikle yarış lastiklerinin dümdüz olduğunu görmüşsünüzdür, ama lastiğin yumuşak olması şart.
  • Lastik kauçuğunun yumuşak kalması önemlidir, lastiğin ömrü bittiyse ne kadar diş olursa olsun sertleşmiş ve tutunma özelliğini kaybetmiş demektir. Her lastiğin üzerinde üretim tarihi yazar. 5 yıl veya 15.000 km şeklinde ömür biçilir.
  • Lastiklerin havası da önemli, gereğinden az hava varsa virajlarda dönüşü çok etkiler yol tutuşunu bozar. Çok fazla hava olduğunda da gereksiz kaymalara neden olabilir. Hava fazlaysa lastiğin tutunduğu yüzey azalacak kaymalara neden olacaktır, hava az ise tutunduğu yüzey artacak ancak virajlarda sorun çıkaracaktır.
  • Bazı araç lastiklerine havayla beraber nitrojen basılır, bu lastiğin fazla ısınıp patlamasını engeller. Motosiklette ise ısı önemlidir, , eğer daha önceden nitrojen basılmışsa lastik ısınamıyor buda yol tutuşunu etkiliyor olabilir.
  • Bunlar çözüm olmadıysa ee kaliteli bir lastik alın artık
harika bilgiler.
bu durumda kendime şöyle ödevler çıkardım
lastiklerin hava basıncını kontrol edeceğim biryerde arka lastik 30 ön lastik 28 diye okumuştum (biryer dediğim forumda bir yerde) buna göre ayarlayayım
birde arka lastiği nitrojen doldurulma ihtimaline karşı indirip tekrar şişireyim
üzerindeki muhtemelen orjinal lastik motorumda 2012 model olduguna göre lastik ömrü de bitmiş

ufaktan lastik de bakayim kendime