Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor

ersupalit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Suphi Ilhan Yılmaz
    Dişhekimi
     RR Daytona 250cc Beyaz
     Antalya
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    5

1. Vitese zor geçiyor

Arkadaşlar Ollie'yi tanırsınız, alalı daha 120 km oldu ancak gözlediğim her seferinde olmasa da, arada bir karşıma çıkan şöyle bir sorun var. Diyelim ki kırmızı ışıkta durdum ve vitesi durmak üzereyken düşürmeyi unuttum. Ollie, durduğu yerdeyken 1. vitese düşürmeye kalktığımda boş ve 1 arasında debelenip duruyor. Sonra boştayken biraz ileri geri hareket ettirip değiştirirsem bazen düşüyor 1e bazen düşmüyor, mecburen 2de kalkıyorum o zaman da... Tabii trafikte bu durum zaten acemi olduğum için bayaa bir korna ve küfür yememe sebep oluyor Ancak vitesi hızımla orantışı olarak daha durmadan 1e dülürdüğümde bu sorunla karşılaşmıyorum ama bence durduğum yerde de daha rahat bir vites geçişi olmalı.

Acaba durum, Ollie daha rodajını tamamlamadığı için, zincir ve dişliler oturana kadar ara ara tekrarlayan, sizin de başınıza gelen bir durum mu, yoksa benim Ollie doğuştan özürlü mü

frknulas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Furkan Ulaş
    Hudson Deri Mağaza Satış
     Regal Raptor DD 250e-6c Daytona
     İstanbul - Küçükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    7
    Alıntı ersupalit Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Ollie'yi tanırsınız, alalı daha 120 km oldu ancak gözlediğim her seferinde olmasa da, arada bir karşıma çıkan şöyle bir sorun var. Diyelim ki kırmızı ışıkta durdum ve vitesi durmak üzereyken düşürmeyi unuttum. Ollie, durduğu yerdeyken 1. vitese düşürmeye kalktığımda boş ve 1 arasında debelenip duruyor. Sonra boştayken biraz ileri geri hareket ettirip değiştirirsem bazen düşüyor 1e bazen düşmüyor, mecburen 2de kalkıyorum o zaman da... Tabii trafikte bu durum zaten acemi olduğum için bayaa bir korna ve küfür yememe sebep oluyor Ancak vitesi hızımla orantışı olarak daha durmadan 1e dülürdüğümde bu sorunla karşılaşmıyorum ama bence durduğum yerde de daha rahat bir vites geçişi olmalı.

Acaba durum, Ollie daha rodajını tamamlamadığı için, zincir ve dişliler oturana kadar ara ara tekrarlayan, sizin de başınıza gelen bir durum mu, yoksa benim Ollie doğuştan özürlü mü

Bildiğim kadarıyla çoğu motorda durum böyle. Ben mondial z one 180 kullanıyorum ve bende de motor çalışırken hareketsiz durumda vites değişmiyor. Kendini zamanla alıştırırsın vites düşürme olayına takma kafana sıkıntı yok yani Ollie de

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Düz Giden Furkan - TNK

2M is my life... Music & Motorcycle

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,567
    Beğenilmiş
    5,789
    Her motorda durum böyle durduğun yerde vites geçmez veya zor geçer sebebi vites dişlileri üst üste bindiğinden yüke biner o yüzden zorlanır motoru az ileri geri esnetince dişlideki yük kalkar vites geçer o yüzden durmadan vitesi 1 e kadar düşmek en sağlıklısıdır
    ek olarak her viteste geçişlerde zorlanma varsa debriyaj ayarını kontrol ettir rodajda ayar gerekebilir

Umut Soydaner
    Öğrenci
     Regal Raptor 250 CC Daytona
     İstanbul - Fatih (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    430
    Beğenilmiş
    217
    Aynı durum benim makinemde de oluyor vites boştayken elim debriyajda hafif gaz vererek vitese geçebiliyorum.

Furkan Ulaş
    Hudson Deri Mağaza Satış
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    7
    Alıntı CELİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Her motorda durum böyle durduğun yerde vites geçmez veya zor geçer sebebi vites dişlileri üst üste bindiğinden yüke biner o yüzden zorlanır motoru az ileri geri esnetince dişlideki yük kalkar vites geçer o yüzden durmadan vitesi 1 e kadar düşmek en sağlıklısıdır
    ek olarak her viteste geçişlerde zorlanma varsa debriyaj ayarını kontrol ettir rodajda ayar gerekebilir

Abi peki motor çalışmadığı zaman geçiyo vites durduğu yerdeyken de. Bu durum nasıl oluyor? Motor yine duruyo sabit bi şekilde. Dişliler binmez mi yine?

Düz Giden Furkan - TNK

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,567
    Beğenilmiş
    5,789
    Alıntı frknulas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Abi peki motor çalışmadığı zaman geçiyo vites durduğu yerdeyken de. Bu durum nasıl oluyor? Motor yine duruyo sabit bi şekilde. Dişliler binmez mi yine?

Evet motor stop halinde 1 kaç kez vites rahat geçer teknik olarak cevabı bende bilmiyorum

Gorgonzolat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Gürkan Topçu
    Bilgi İşlem
     2012 250E 9B KLASİK
     İstanbul- Eyüp (Avrupa yakası)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı frknulas Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Geçen gün youtube dan şanzuman ve vites dişlisi vidyosunu izlemiştim merakımdan. Ordan aldıgım bilgiye dayanarak sölim basitçe ; karşılıklı ve sıralı iki dişli grubu var motor durduğunda çalışır posizyonda bir dişli grubu dönerken(motor a bağlı dişli grubu) diğer dişli gurubu(tekerleğe bağlı dişli grubu) duruyor belki bu durumda vitesi takarken tam yerine oturmuyordur biraz tekerleği oynatıp, duran dişliyi vitesi değiştirirken yerine oturmasında yardımcı oluyoruzdur.

zaten motor stop halindeyken dişliler dönmediği için rahatçana geçiyordur.

kabaca belki bole olabilir
    Konu Gorgonzolat tarafından (09.Mart.2015 Saat 15:07 ) değiştirilmiştir.

Furkan Ulaş
    Hudson Deri Mağaza Satış
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    7
    Az da olsa anladım diyebilirim

Düz Giden Furkan - TNK

leonraptor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Han_zade
    Memur
     Regal Raptor Daytona DD 250 6c
     Amasya
    Beğenmiş
    33
    Beğenilmiş
    26
    Hep benzer sorunlar ;-) Ama burda önemli nokta paniğe kapılıp veya bir an önce hareket edeyim diye vites pedalını tekmelememek gerekiyor soğukkanlılıkla ( ki ben öyle yapıyorum) motoru kenara çekiyorum karmaşa curcunayı kenardan izliyorum geçmelerini bekliyorum küfür eden varsa aynen iade diyerekten sinyalimi verip zarifçe vites pedalına basarak özgürlüğün tadını çıkarıyorum :-D
    Her gün, ilk gün gibi yaşamak, sahip olduğun şeylerin kıymetini bilmek, sağlığına şükretmek... Yaşamak her şeye rağmen güzel

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)