Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Potenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Korhan B.
    End.Müh.
     Gitti kuzucuk..
     İstanbul - Göztepe (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1

Exclamation Yeni Regal Alırken...

Selam arkadaşlar,
    Çok düşündüm bu topiği açmadan, sonra faydalı olacağını düşündüm, başımdan geçenler ile bazı arkadaşların da yaşadıklarını toplayınca hem yeni regal alan, hem de alacak olan arkadaşlara tavsiye ve/veya uyarı niteliğinde bazı konuları hatırlatmak istedim.

Yazacaklarım daha çok 0 km. motor alacaklar için geçerlidir, ama 2.el alırken de dikkat edilmesinde fayda var.

Gördüğüm kadarı 0 km. motorlar, ilk kurulumda pek özenilmeden toplanıyor, tabiri caizse, haldır huldur veriliyor müşteriye.

Motorunuzu teslim almadan

1-(şayet bilgili ve tecrübeli iseniz)
    a) Mutlaka yağ seviyesini kontrol ediniz. (Eksik olabiliyor, motoru yatık ve soğukken değil, dik pozisyonda ve 30-45 sn çalıştırdıktan sonra bakınız)
    b) Lastik havalarına bakınız, çok beklemiş motorların lastik havaları düşer, acele ve heyecandan bakılmadan yola çıkılır.
    c)Gaz kolu boşluğu ve daha da önemlisi, debriyaj ayarına bakın. Yoksa sevgili Murat ve benimde kısmen yaşadığım sorunla karşılaşabilirsiniz. Yani bu kadar da haldır huldur debriyaj ayarlanmamalı.
    d) Standart aküler sulu olduğundan, akü tahliye hortumunu takmıyorlar aceleden yada tutuşturuyorlar, yan bıraktığımız motorlarda, bazılarında su akıp aşağıdaki şaseye denk gelen yerin boyasına zarar veriyor, farketmezseniz boyayı da kaldırıyor vs vs...Bu olayı duydum, duyduğumda 2 hafta olmuştu, hemen aküyü söktüm, evet....Bırakın o tahliye hortumunu takmayı aküyü bile salla baş takmışlar. Şayet böyle bir şey oldu, o bölgeyi ince zımpara ile zımparalayıp, siyah sprey boya ile gövdenin havayla temas etmesini engelleyin. Sonra aküyü sağlamca yerine sabitleyin.
    e) Jikleyi ayarsız verebiliyorlar, ilk çalıştırmada onu da kontrol etmek gerek.
    f)Bazılarında sigorta yuvası sigortayı tam tutmadığından, kasis yada zıplamalarda sigorta yerinden çıkabiliyor, elektrik kesiliyor .Müdahale çok kolay ,elinizle biraz yuvasını sıkılaştırın, tık diye oturuyor yerine.
    g)Zincir gerginliği kontrol edilmeli, bu konu kitabında da belirtiliyor, gerginlik ayarından sonra üzerinde yağ olmayabilir, fazla olmamak kaydıyla yağlamanızda fayda var.
    h) Antifriz seviyesine bakın, genelde çok düşük olabiliyor. Tamamlamalarını isteyin.
    i)Bence en önemlisi: Arkadaşlar, radyotöre ısınan suyu getiren hortum ve onun radyatör girişi tebeşir kıvamında ve evet TIKALIYDI!... çıkışı da tıkalıydı .Kesinlikle çok önemli, aşırı hararet ve sonunu siz düşünün...Ben ilk km. lerde bloğun aşırı ısındığı gördüm ama hiç aklıma gelmedi, söktüğümüzde radyatörde su olmadığı gibi su devirdaymı da olmuyordu..
    Radyatöre su ekledik, neredeyse hiç su yoktu. Akabinde radyatör giriş çıkışlarına baktık. Her giriş çıkışı boruları temizledik.

2-Hiç tecrübeniz yoksa;
    Mutlaka motordan anlayan , bilen bir arkadaşınızı alıpta gidin.

Selamlar...
    dincouzhan (16.Nisan.2018) Bunu beğendi.
    Konu Potenza tarafından (03.Nisan.2015 Saat 22:08 ) değiştirilmiştir.
    Ederinden fazla değer, adamı soytarı eder...(Kertenkele)

Timur Dikmen
    Memur
     R.R. Daytona 250cc
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Korhan ellerine saglik kesinlikle onemli uyarilar yeni motor alacaklara mutlaka yardimci olacaktir

Potenza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Korhan B.
    End.Müh.
     Gitti kuzucuk..
     İstanbul - Göztepe (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı efe Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Korhan ellerine saglik kesinlikle onemli uyarilar yeni motor alacaklara mutlaka yardimci olacaktir
    Rica ederim, amacım yardımcı olmak, kişi yada kurumları karalamak değil.
    herkes ağız tadı ile sorunsuz binsin inşallah...
    Ederinden fazla değer, adamı soytarı eder...(Kertenkele)

leonraptor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Han_zade
    Memur
     Regal Raptor Daytona DD 250 6c
     Amasya
    Beğenmiş
    33
    Beğenilmiş
    26
    İnsan istediği şeyin bir an önce olmasını istiyor ve bu insanın gözünü kör ediyor yeni alacak arkadaşlara benim de tavsiyem çizikleri boya atıklarını kontrol etsinler ikincisi garanti belgesini kaşelemeden veriyorlar kaşeletmeyi unutmayın üçüncüsü vergi dairesindeki adresinizle trafikteki ve faturaya yazdırdığınız adres aynı olmalı yoksa ruhsat alırken sorun çıkarıyorlar dördüncüsü avadanlık istemeyi unutmayın ;-)
    Her gün, ilk gün gibi yaşamak, sahip olduğun şeylerin kıymetini bilmek, sağlığına şükretmek... Yaşamak her şeye rağmen güzel

m
    ö
     r
     i
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    ben bir gün burdaki abiler kadar bu motor işinden anlar kıvama gelirsem, yani şu an itibariyle o Korhan abinin bahsettiği hortumu bulmak, tanrı parçacığı bulmak gibi bir şey benim için (bu konularda kabiliyetsizin teki olduğum da düşünülünce)... şöyle bir planım var : Raptor Workshop!

Efendim bu şöyle oluyor : Bir adet deneyimli abi (forumda mevcut), birkaç tane çaylak, yeni başlayan (forumda bolca mevcut)... Bu deneyimli abi foruma mesaj yazıyor, diyor ki ey çaylaklar, ben falanca pazar günü atıyorum maltepe sahildeyim. şunu anlatacam... mesela bir hafta motorda yağ-su nasıl kontrol edilir, bir hafta debriyaj ayarı, artık keyfine göre... böylece bu çaylaklar hayatlarının şansını yakalarlar çünkü okumanın, görmenin yanında uygulama yapmak ya da uygulamaya şahit olmak daha kalıcı bir öğrenme sağlar...

Bu fikrimi isteyen çalıp, uygulayabilir

Ciddiyete dönersek, Korhan Abi'nin anlattıkları çok önemli ama açıkçası bu makinaya aşık olanlar "dış güzelliğe" kapılanlar ilk olarak... İç güzellik ikinci planda geliyor ve bu da olası sorunların daha da gözardı edilmesine yol açıyor... Leon'un bahsettiği heves olayını ben direkt yaşadım mesela : "Ne servisi, ne kontrolü yaa, daha ben binmedim üstüne..." Böyle hissediyorsun maalesef...

akinci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

mustafa AKINCI
    özel güvenlik
     DD250 E 9B 2015
     istanbul - sarıyer - istinye
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Herkeze merhabalar. Bende 2013 150 lik regal aldım . Inanın alırken hiçbiryere göstermedim motordanda pek anlamam. Motora bindim çalıştırdım 50 metre gidip geldim tamam dedim alıyorum . Pazarlığımız uzun sürdü ama bir lira bile indiremedim. Demem oki alırken mutlaka baktırmak lazım ama bazı sorunlar başına geldikce motoru daha iyi tanıyorsun ve bişeyler öğrenebiliyorsun . Bişeyler öğrenebilmek için bazen bile bile hatalar YAPMAK GEREKİYOR.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)