Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Deniz Baykal
    İnşaat Mühendisi
     Regal Raptor Daytona
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

Motor Stop ediyor ve düzgün gaz yemiyor.

Herkese merhaba,

Motor ile ilgili yaşadığım 2. sorunu sizlerle paylaşmak istedim. Belki başına gelen veya gelecek olan varsa en azından bu başlık altında ne gibi sorunlar olabileceğini görebilir.

Motoru jikle ile çalıştırıp ısınmasını bekliyorum. 1dk falan sonra motor stop ediyor. Tekrar çalıştırıyorum yine stop ediyor. Bende çok az gaz vererek stop etmesini engellemeye çalışıyorum. (Bu arada rolanti ayarı ile de oynuyorum ama nafile)

Bir süre sonra bu sorundan kurtuluyorum. Ve sürüşe başlıyorum. Yine ilk zamanlarda motor düzgün gaz yemiyor bu sefer. Birinci viteste bile giderken hızlanamıyorum. Trafikte dur kalklarda motoru kaldırırken dengem bille bozuluyor düzgün gaz yemediğinden.

İlk başta bu sorun olduğunda, belki benzinden veya depodaki pisliktendir diye düşündüm.2. gün tekrar yaptı, hatta servise bile zor gittim. Yokuşta 2. vites zor çıktım,1 vitese düştüm motor yine zorlandı ve teklemeye başladı.

İşin ilginç tarafı bir süre gittikten sonra hiç bir sorun kalmıyordu. Servise gittiğimde de hiç sorun kalmamıştı. Bu yüzden motoru soğukken deneyebilmeleri için orada bıraktım. Ertesi gün gittiğimde hiç bir sorun yok dediler gayet iyi çalışıyor dediler. Ben de denedim ve gayet sorunsuzdu. Stop etmesinin normal olduğunu söyledi ilk çalıştırmada, ve çok hafif gaz vermemi söyledi -ki bende öyle yapııyordum zaten.

Bugün sabah yine aynı şeyler başıma geldi, motor stop ediyor ve ilk sürüştü iyi gaz yemiyor. (Bugünkü gaz yememe sorunu geçen gün yaşadığım kadar kötü değildi.)

Şimdi gelelim sorulara :

1-Motorun jiklede çalışması sırasında stop etmesi normalmidir. Ne kadar süre beklemem gerekir ısınması için. (hyava şartlarına göre değişebilir, ben şimdiki zamandan mayıs ayından bahsediyorum)
    2-İlk sürüş sırasında motorun düzgün gaz yememesi ve hızlanamaması neden kaynaklanıyor olabilir.
    3-Belli bir süre sonra bu sorunların hepsi neden kayboluyor.
    4-Rolanti ayarını motorun her aşamasında değiştirmek gerekir mi. Örneğin ilk çalıştırdığımda biraz yüksek rolanti daha sonra motor ısınınca düşük rölanti şeklinde)

m
    ö
     r
     i
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Deniz selam,

Sol taraftaki info kısmına motorunun modelini cinsini yazsan kolaylık olur aslında böyle durumlarda... motoru :yok yazıyor orda

sabahları ilk basışta çalışıyor benimki ama az sonra stop ediyor gaz vermezsen... hatta hava soğuksa ve jikle açmıyorsan gaz versen de stop ediyor. hiç jikleyle çalıştırmadım, gerek duymadım, bir dakika içinde çalışıyor zaten. 2-3 kere böyle yapmasının normal olduğunu söylediler bana da, 20 kere yapıyorsa ama bilemem... hiç yapmayıp direk çalıştığı da oluyor... bir gün önce kullanmışsam falan...

beni asıl kıllandıran servisin yaklaşımı oldu. "anlayamadık" "bilmiyorum" diyen bir servis yok bu ülkede. onlar sorun göremiyorsa, sorun yoktur. halbuki vardır. nasıl olsa servisi bağlayan bir şey yoktur. bence imkanın varsa servisi değiştir, hatta 2-3 gün kalsın motor gerekirse çıkma trafiğe, bahsettiğin sorunlar -denge kaybı- falan ciddi gibi abi...

birazdan tecrübeli abiler gelir, daha faydalı açıklamalar yapar, moralini bozma, görüşmek üzere...

Rona - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Atilla Türkulusu
    memur
     DD350E-6C DAYTONA
     İstanbul - Avcılar (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    Deniz merhaba geçmiş olsun.

Madde halinde sıraladığın sorularına madde madde cevap vermeye çalışayım.

1. Motorun bu havada jikle açıkken çalışırken stop etmesi normal değil Jikle sisteminin amacı zaten motorun stop etmemesini ve ısınmasın sağlamak.Normalde bu havada 30-40 sn.kadar jikle açık çalışması yeterli olur hatta jiklesiz dahi çalışması lazım.

2. Gaz yememe sorunu,motorun hava alamaması, motora fazla yada az benzin gitmesi şeklinde tanımlanabilir.Tespit için hava filtresi ve hava filtre hortumu,benzin hortumları,karbüratör manifoltları,karbürator gaz pistonları ve gaz telleri kontrol edilmelidir.

3. Belli bir süre sonra sorunların kaybolma nedeni ısınan motora giren yakıt soğuk motora oranla çok daha kolay buharlaşıp yanmasından kaynaklanıyor.

4.Rölanti ayarı değişen şartlara göre oynanacak bir şey değildir ve motor sıcakken yapılır.Olması gereken devir aralığıda 1300-1500 devir/dakika dır.

Bu şikayetini başka bir servise daha söyle gittiğin servis sallama iş yapmış sanki.

Kolay gelsin.Sağlıcakla kal.

Eksiklerim varsa da ekleyin arkadaşlar.

tgypmk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tugay
    Öğrenci
     Regal Raptor 150E-2
     Eskişehir
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    10
    Aynı şeyleri bende yaşıyorum ilk çalışmada rolantide stop ediyor az gaz veriyorum 1 2dk silindir ısınınca stop etme ortadan kalkıyor 1.vites biraz dengesiz oluyor 2 3dk gaz tepkileri ani oluyor ama şunu fark ettim en son sağ tarafta vites kutusunun olduğu alan ısınıyor orası da ısınınca hiç bir problemi kalmıyor belli bir süre sonra kaybolmasının sebebi bence motorun tam anlamıyla ısınmasından

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,765
    Beğenilmiş
    5,858
    Merhaba Deniz motor ısınıncaya kadar gaz vermediğinde stop etmesi normal jikle sadece soğuk havalarda motor kolay çalışsın diye kullanılır sıcak havalarda kullanılmaz soğukta kullandığın zamanlarda 3 -4 dakika sonra jikleyi kapatabilirsin jikleyi kapatmadan yola çıkma çıkarsan motor ısındıktan sonra gaz yememezlik stop etme yapar bujileri kurumlandırır eğer jkle açık kllandıysan senin sorunun bu olabilir jikleden kaynaklanmıyorsa bujileri kontrol ettir bujide problem varsa yine sorun yapabilir
    motor ısınırken rolantiyi yükseltebilirsin sorun olmaz ama ısındıktan sonra rolantiyi tekrar düşürüp eski konumuna getirmen gerekir kolay gelsin

Deniz Baykal
    İnşaat Mühendisi
     Regal Raptor Daytona
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Sorunun neden olduğunu anladım. Motoru jikle ile çalıştırdığımda bu sorun oluyor. Normal olarak çalıştırdığımda hiç bir sorun kalmadı. Motoru kapalı garajda tutuğum için oranın soğuk olduğunu düşünüyordum ve bu yüzden jikle açık çalıştırıyordum. Gerek olmadığını anladım.
    Herkese cevaplarından dolayı teşekkür ederim. Celil abi ile görüşmemizde ki detaylı anlatımları da çok yardımcı oldu.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)