Evet arkadaşlar bugün anlatacağım ilginç olay hepimizin başına gelebileceği gibi istenmeyen, geri dönüşü olmayan noktalara sürükleyecek ve sonuç olarak sevdiklerimizi çok üzecek olaylara mahal verebilme riski çok yüksek. O yüzden RaptorRiders ailesi üyesi olan herkesin bunlara riayet edip bilinçli ve duyarlı birer Motosiklet sürücüsü olmasında fayda olacağının kanaatindeyim.

24-26.07.2015 tarihleri arasında İzmir/Aliağa - Balıkesir/Akçay koridorunda bulunan neredeyse tüm ilçelere koylara giriş çıkış yaptım. Toplamda katettiğim yol da 400 km'yi buldu. İlginç ve güzel arkadaşlıklara şahit olmamla birlikte montajı düzgün yapılmış fakat montaj ayağının kalitesizliği yüzünden RaptorRiders bayrağının bulunduğu direk yerinden kopup düşmüş. Ve 100 km sonra farkına varabildim. Muhtemelen yer yer 150 km/s hızlara çıktığım anlardan birinde rüzgarın mukavemetine dayanamayarak montaj ayağından koptu gitti.

Malum havaların sıcaklığından ötürü epey mola verip kaybettiğim su ihtiyacını karşıladım. Hatta Ayvalık'ı biraz geçtikten sonra mola verdiğim bir benzin istasyonunun çıkışında başka bir motosiklet grubuna rastladım. Üyeleriyle selamlaştıktan sonra sürüşlerine davet ettiler, ben de kırmayıp kendinlerine katıldım. Muhabbetleri de hoştu, fakat bir sonraki mola verdiğimiz yerde ciddi derecede rahatsızlık duyduğum hareketler içerisinde bulundular.

Yol kenarında durup herkes çantalarından su, yiyecek vb. şeyler çıkarıp tüketmeye başladılar. Boşalan yiyecek ve içecek paketleri yolun kenarına atılarak tekrardan yola çıkıldı. Biz bilinçli motosiklet sürücüleri olarak asla böyle hareketlerin içerisinde bulunmamalıyız. Sonuç olarak ülkemizde motosiklet kültürü tam anlamıyla gelişmiş değil, özellikle kulüpçülüğe, kulüp üyelerine serseri gözüyle bakmaktan çekinmemektedir bir çok insan.

Böyle bir davranışı gören diğer vatandaşların aklında haklı bir sebeple ön yargı oluşacaktır. Bir kaç kişinin yaptığı olay tümünü etkilememeli ama malesef bunu hepimiz yapabiliyoruz bazen. Bir süre sonra zaten başka yöne gitmek üzere yolumu ayırarak kendi yoluma devam ettim.

Yenişakran, Çandarlı, Dikili, Altınova, Sarımsaklı, Ayvalık, Ören, Burhaniye, Akçay ve geri dönüş yolunu Aliağa'da tamamlayarak güzel bir haftasonu tatilini en iyi şekilde değerlendirmiş oldum.

26.07.2015 gecesi Çandarlı'da hoş bir otelde konaklayarak sabahında yola çıkıp işe gidecektim direkt. Ortalama Aliağa arasındaki mesafe maks. 40 km'dir. Bunun 10 km'si tek şerit gidiş/geliş olan dar ve tehlikeli virajlara sahip yolda geçiyor. Sabah erken kalkıp yola çıkıp 10 km'lik kısmı tamamladıktan sonra Çanakkale-İzmir çevreyoluna çıkmış oldum.

Yenişakran ilçe sınırından girdiğim sırada mevcut hızım 100 km/s idi. Trafik ışıklarına yaklaşırken hız düşürmeye başladım ve tam o sırada sol bacağıma yumruk büyüklüğünde kuvvetle birşey çarptı. Çarpmanın etkisiyle panikleyerek bacağımı havaya kaldırdığım sırada motosiklette yalpalama oldu. Çok kısa süre sonra bir kuşa çarptığımın farkına vararak geriye dönüp baktım ama yerde göremedim. Muhtemelen uçup gitmiştir diyerek yoluma devam ettim.

Aliağa'da konakladığım lokasyona gelip çantalarımı bıraktıktan sonra işe geçecektim. Tam motosikleti stop ettiğim sırada motor ile karbüratör arasında kalan serçe'yi farkettim. Belki bir ihtimal can vermemiştir diyerek dokundum ama nafile... Çoktan can vermişti. Belki çarptığı esnada öldü, belki de oraya düştüğü esnada canlıydı ama motorun sıcaklığından ötürü can verdi. Çarptığı sırada dikkatli bakmış olsaydım görebilecektim ve böyle bir şey olmayacaktı belki de. Sonuç olarak bir kenara gömdüm zavallıyı.

Buradan arkadaşlara diyeceğim o'dur ki; hepimiz çevreye ve doğaya saygılı olmalıyız. Bu tarz olaylar hepimizin başına gelebilir. Her zaman bize çarpan şeyler sinek/böcek türevi olamayabiliyor malesef. Soğukkanlı olarak tüm tedbirleri elden bırakmayalım. Kaskım olmasaydı belki de bacağım yerine kafama da çarpabilirdi. Sevdiklerimizi üzecek hareketlerden kaçınalım. RaptorRiders ailesinin bir üyesi olarak bilinçli, doğaya ve çevreye saygılı sürücüler olalım.

Farınız da, yolunuz da açık olsun.

Sevgiler.

tb