Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

ümit turgay
    petrol müh.
     regal raptor 150
     ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Debriyajda-soğukken-frene basınca-ilk 5 dakikada motorun stop olması

Arkadaslar herkese merhaba,
    Daha önceden motorun ilk çalıştırma sonrasında stop olması sorunun dan bahsetmiştim ve sagolun cesitli yorumlarda bulunmuştunuz. Forum sitelerinde ilk 5 dakikada stop olma, sogukken stop olma, durunca stop olma gibi aslinda hepsinin aynı olduğuna inandigim kronik bir arıza veya hata mevcut. 5 tane ustanın kontol ettiği bir yiğin şeylerin, yorumların denendiği, kimi ustalara gore boyle arıza olmaz dendiği bir sürec yasadim. Yalnız artık emin olduğum ve buna benzer şikayeti olan arkadasların da deneyebileceği bir şey farkettim. İlk 5-10 dakikada dakikada debriyajı basılı tuttuğunuzda motor devri düşmeye başlayınca -motorun çalışma sesi kesilene kadar bekleyince- sanki gaz kesiliyor. O esnadan sonra gaz vermek işe yaramıyor. Motor eğer gidiyorsa zaten kendi momentinde vurdurma gibi çalışıyor. Bunu bugun belki 10 sefer denedim. Peki niye bunu yapıyor tabi cevap yok. En son bugun denenen yakıt deposundan gelen hortumun hava alabileceği idi ve ona ekleme yapıldı. Tabi motor yaklaşık 1,5 saat bekledikten sonra gene aynı şeyi tekrar etti. Evet arkadaslar var mi herhangi bir yorumu olan. Yoksa bir ustanın dediği gibi boyle kullanmaya alışıp para harcamayımmı?

Not: Buji, hava ayarı, sibop ayarı, debriya müşürü, debriyaj kütüğü demeyin )

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,564
    Beğenilmiş
    5,789
    Merhaba ümit can sıkıcı bir durum yazdıklarını okurken bir şey aklıma geldi ilk 5 - 10 dakikada stop ettiğine göre benzin deposu hava tahliye hortumu tıkalı olabilir öyle ise motor 5 - 10 dakika benzini çekebilir ama daha sonra hava alamadığı için benzini keser motor gaz yemez stop eder test etmek için depo kapağını açık bırak ve öyle çalıştır sorun yapmazsa depo hava tahliye hortumu veya kanalı tıkalı demektir servis gerekeni yapar kolay gelsin

penguennoktanet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kerem
    Bilgisayar Mühendisi
     Spyder
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    7
    Aynı problem bende de mevcuttu. Bir sefer servise (avans ayar vidası düşmüştü, yeni vida taktıracaktım) verdiğimde servis 3 değişiklik yaptı ve problem düzeldi.

Yapılan değişiklikler;
    1) Karbüratör söküldü, temizlendi, yeniden takıldı ve avans ayarı yapıldı.
    2) avans düştüğü için bujilerden biri fazla kurum kaplamıştı. Buji değişti.
    3) hava filtresinden gelen hortum karbüratöre tam girmiyordu (girmiş gibi görünmesine rağmen elle yokladığımda yerinden çıkık duruyordu. O yeniden bağlandı.

Bahsettiğin problem bu değişikliklerden sonra çözüldü. Ama tam olarak hangisi çözdü emin değilim. Benim oyun 2 ve 3'den yana.
    Yrd. Doç. Dr. Kerem Erzurumlu
    RR Sypder 250 (DD250e-10)
    http://www.penguen.net

Deniz Baykal
    İnşaat Mühendisi
     Regal Raptor Daytona
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Dostum stop etme sorunu motor henüz soğukken zaten düzenli çalışmadığı için oluyor. Rolantiyi yukseltirsen motor ısınana kadar biraz yüksek bırakırsan stop etmeyecektir.

Ben soğukken bu mevsimde jikle kullanmıyorum. Eğer kullanırsan belki yine stop etmeyecektir. Bu sefer de bujiler kurum baglayabiliyor.
    Bence hiç para harcama biraz Rolantiyi yüksek kullan. Stop ederse arada tekrar çalıştır.

ümit turgay
    petrol müh.
     regal raptor 150
     ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim.

*Celil Hocam- bahsetttiğiniz durumun surekli yapması gerekmiyormu? Motor isindiktan sonra bu durumu kesiyor.

*Dirty Dozen-Hergün çalışan bir motorda bu durumun hala devam etmesi biraz sorunun çalışmaktan kaynaklanmadığını göstermiyormu? Rolanti yükseltildi ama sorun değişmedi. Hatta bir usta diğer ustanın rolantisi fazla bunun diyerek rolanti ayarini beğenmedi. ) Stop ederse tekrar çalıştır tam bir ustanin dediğine geldi uğraşma zaten adi bu motor diye ima etmiş ve bunların çok problem çıkardığını söylemişti.

*penguennoktanet-Avans ayarı, buji değişimi, avans avans ayarı yapıldı. Karbüratordendir değiştirelim karbüratörü teklifini ben kabul etmedim. Daha yeni niye değiştiriyoruz kontrol edelim cevabı vermiştim, ustalardan birine.

Nıka Kelevic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Akın Civelek
    Satış Temsilcisi
     Transalp 650 XL
     İstanbul - Göztepe (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    4
    Beğenilmiş
    13
    Jikle teli yada boğazında bir sıkıntı olabilir mi ? Jikle aralık kalıyor yada sarsıntıdan açılıp kapanıyor falan gibi bir sıkıntı olmasın. Rolanti de yüksekse, hem jikle hem yüksek rölanti sıkıntı çıkarmaz mı ?

ümit turgay
    petrol müh.
     regal raptor 150
     ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Nika Hocam Tesekkürler,
    Jikle telini, çekili kalıyormu diye daha once bakmışlardı. Cumartesi gittiğim başka bir usta debriyaj ayarından dır dedi. Debriyaj ayarını yaptı. Eskiden yavas yavas stop olurdu. Şİmdi bir anda stop oluyor. En iyisi dediğim gibi ilk 5 dakikayı onemsememek ) Ondan sonra zaten herşey yolunda...

Süleyman Bal
    Emekli
     Yamaha dragstar 650 sport
     İstanbul
    Beğenmiş
    7,062
    Beğenilmiş
    1,043
    Alıntı ганник Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nika Hocam Tesekkürler,
    Jikle telini, çekili kalıyormu diye daha once bakmışlardı. Cumartesi gittiğim başka bir usta debriyaj ayarından dır dedi. Debriyaj ayarını yaptı. Eskiden yavas yavas stop olurdu. Şİmdi bir anda stop oluyor. En iyisi dediğim gibi ilk 5 dakikayı onemsememek ) Ondan sonra zaten herşey yolunda...

Kardeşim,

"makine ile bütünleşmek " bu demek işte
    tebrik ederim

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)