Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 30 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Süleyman Bal
    Emekli
     Yamaha dragstar 650 sport
     İstanbul
    Beğenmiş
    7,062
    Beğenilmiş
    1,043

Talking REGAL RAPTOR HAKKINDA........(haddim olmayarak)

Arkadaşlar,

Forum'da bazı arkadaşlarımızın makinalarımızın sorunları yada değişimleri hakkında soru veya yardımlar istenmekte. Ve bu konularda herkes iyi niyetli olarak yardımcı olmak için yazıyor.

Bende kendi gözlemlerimi anlatayım istedim. Türkçe ve imla kuralları için şimdiden özür dilerim.

REGAL RAPTOR Üzerine Bir Kaç Söz...........(Haddim Olmayarak)

Regal diğer motorlar gibi (H...a, Y....a, K......i, H....y D........n vs.) belirlenmiş bir standardı (Kasa, motor ve şekli hariç) yoktur.
    Her REGAL kendine has ayrı bir kişiliktir ve diğer markadaş ve modeldaşlarından ayrı ÖZGÜR bir yapısı vardır.
    250 cc. ve 350 cc farketmez, modellerden klasik, daytona, spyder AYNI motor olmasına rağmen, hem kendi modelleri arasında, hemde diğer modellerle örneğin; yakıt tüketimi açısından mutlaka farklılık gösterir. Bazıları (şanlı makine sahipleri) yakıtı koklayarak tüketirken, bazıları benzin pompalarını çok severler. Boşuna formda tartışmayın. Motoru aldığınızda lt/km yada km/lt ne tüketiyorsanız, rodaj modaj hikaye, bundan sonra da onu tüketeceksiniz. Boşuna servis yada ustalara yaptırıp sonradan küfretmeyin. Çünkü Regal ÖZGÜRDÜR, ne kadar yakıt tüketeceğine kendisi karar verir. (artçı vardı, rampa çoktu, trafik, karşıdan rüzgar, çanta ağırdı, motorun rölanti yüksekti vs. vs. mazeretler Regal'inizi bağlamaz. Makinanızı sevin, konuşun ikna olur ise tüketimi azaltır, inanamazsınız.

Regal'inizi satın aldıktan bir süre sonra (süreyi makinanız belirler) sabahları veya kullanıma ara verdikten sonra, ilk marşta çalışmıyor ise artık k...nızı yırtsanız, ilk seferde çalıştıramazsınız. Regal özgürce kararını vermiştir, istediği gibi çalışacaktır. deneyimim ile biliyorum. Çok uğraştım/tık (ben, iyi bir motorcu olduğunu bildiğim yeğenim, regal servisleri ve diğer servisler, başka marka motor sahipleri, formlarda yardımcı olmaya çalışan arkadaşlar... olmadı. Regal kızdı, küstü ve hiç çalışmadı.
    Yeni karbüratör aldım, ancak yine ilk marşta çalışmadı ve hala çalışmıyor. (hemen buji, jikle, hava ayarı falan demeyin. Tamam ben bilmiyorum ama bilen herkes uğraştı) Regal ÖZGÜRDÜR çalışacağı zamana kendi karar verir.

O gün bu gündür diyelim, besmele ile birkaç kere marşa basıyorum sonra 1-2 dakika bekliyorum ve yeniden marşa basıyorum, bir iki ve mutlu son, artık çalıştı mı stop kapatmadan durmuyor.
    bir anı
    Gurup toplantısı için Cadde Bostan sahiline gittik günün birinde... Güzel vakitlerden sonra motorlara binip sahil yolu gezintisi için Maltepe'ye doğru toplu sürüş yapalım diye yola çıkmaya karar verdik. Hareket başladı...Kardeşler motorlara binip VINN diye gittiler... Benim makine hareket esnasında stop etti. Bas bas çalışmıyor...(küfür yok).... Eğildim DADYW'e "bak herkes gitti, şimdi bize yuh diyecekler, tamam Maltepe yerine Kadıköy'e gidelim.." dedim ve bir bastım, çalıştı....İnanmadınız değil mi? (Regal ÖZGÜRDÜR, kafasına yatarsa yapar.) Ama başınıza gelir ise küfür etmeden önce konuşmayı deneyin. Her neyse, şimdi arkadaşlara gidebilir miyiz deyip, cevap vermesine müsaade etmeden Maltepe istikametine devam ettim. stop etmedi ama tekleye tekleye gitti, sanırım çok kızdı...(tabii ki aramızdan Ul.n Geri, benzin de pislik, karbüratörde bir şey vardır seslerini duyuyorum.[He He öyle öyle])

* "zincir ses yapıyor abi ya"
    Zincir Regal'in bir parçasıdır. Regal istemedikten sonra sesi KESEMEZSİNİZ. Siz makinanızı sevdiğinizden dolayı, sizi üzmemek için bir süre çabalarınızın karşılığında sessiz davranabilir. Ama son söz onundur. Boşuna uğraşmayın, Yok falanlı filanlı zincir olursa, şuraya parça koy, bunu tak vs. vs. gibi şeyler ile vakit kaybetmeyin, karşısına oturun ve o zamanı çay, kahve, bira vs. içerken, onunla sohbet edin, onu beğendiğinizi söyleyin, zincirinizi temizleyip yağlayın. İkna olursa sesi keser.

* "ekzoz/eksoz"
    Bende makinamda hangi şekilde yazıldığına karar veremedik.
    Ama Regal kendi için değişiklik yapmanıza izin verdiği ender parçalardan biridir. İçten içe bu değişikliği destekler. İstediğinizi yapabilirsiniz. Ses çıkarmaz, hoşuna gider. Sizi sever ve bunu belli eder.

* "Far ve diğer uyarı ışıkları"
    Regal kendi elektrik sistemi içinde değişiklikler yapmanıza izin vermez, kafanızı çok karıştırır. Servis bile çözemez. Bir şekilde elektrik şemasını bile ele geçirseniz yaptığınız değişikliğin mutlaka bir başka noktadan örneğin akü boşaltmak, sürekli sigorta attırmak, (hatta ALLAH KORUSUN; kendini yakarak intihar edenleri olduğu bile söyleniyor) şekli ile sizi cezalandırır, öcünü alır. Onun için sadece far ve sinyal, stop lambalarını değiştirip kendi kablolarınla kullanın. Yada tamamen kendi kablonuzu kullanıp, direk aküden kablo çekin. sistemine ek yapmayın. REGAL kızar ve sizi cezalandırır.

* "Boya, Süs vs."

Regal çok şımarıktır, böyle şeyler çok hoşuna gider. Her türlü değişikliğe (boya, renk seçimi, nikelaj, stiker çeşitleri, yama vs.) çok mutlu olur. Bunu da belli eder.
    Gelen geçen herkesi kendine baktırır. Ama ELLETMEZ! Markasını deposundan kazımak isteseniz sizi zorlar ama aslında gönüllüdür. (yeni gelin hikayesi) Unutmayın, REGAL sadece ÖZGÜRLÜĞÜNDEN taviz vermez.

*****DEVAM EDECEK******
    Captain (29.Haziran.2017), KÜçÜKENIşTE (11.Temmuz.2018), Musika-raptor (29.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

Caner Gül
    Mekanik Proje Tasarım
     Yamaha XVS950 A Midnight Star
     Ä°stanbul - Kartal (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    1,074
    Beğenilmiş
    898
    Canım süleyman abim ne güzel özetlemişsin olayı, bundan sonra sen raptora fısıldayan adam olarak anılcaksın abi

berkehrercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Berke Hür Ercan
    Öğrenci
     Honda Shadow Vlx 600
     İstanbul - Kozyatağı (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    28
    Ahahahahah Süleyman abi on numara olmus eline saglik
    Daytona Army - Dragstar 650 Classic - Shadow Vlx 600

Süleyman Bal
    Emekli
     İstanbul
    Beğenmiş
    7,062
    Beğenilmiş
    1,043

R. Raptor ıı

Teşekkür ederim arkadaşlar,

Devam edeyim bari...

(haddim olmayarak) (Türkçe ve imla kuralları için özürlerimle)

* YOL, KM, HIZ

Yavrum motorum benim, ben sahibini yada kullanıcısını bu kadar seven, sayan bir makine görmedim. Son somununa, puluna kadar sizi korumak ister. Siz yolun cazibesine kapılarak basıp ibreyi 120-130 km'lere getirdiğinizde, aslında makineniz sizi, ALLAH KORUSUN, bir kazadan korumak için 100-105 km. ile yol alır. Amacı sizi kandırmak değil, korumaktır. Farkına varıp da "hey ne oluyor acep" derseniz veya km. göstergesine tık tık diye vurursanız, kızıp km. telini koparır, öyle kalırsınız. Sonradan "eyvah benim akıllı telefonum yok, nasıl yada kaçla gidiyorum" diye kaskın içinde kafa patlatmayın.

böyle olduğunu bilmiyormuşsunuz gibi davranın. Ancak bilin ki 400 km.'lik bir yola gidiyor iseniz, saatteki hızınız ibreye göre 100 km. ise hiçbir zaman 4 saate oraya varamazsınız. Ama aslan parçanız buna da hazırlıklıdır. 400 km.'yi 400 km. olarak ölçmez zaten, ya 380 km. yada 420 km. olarak ölçer ve sizi sevdiklerinize ve sevmediklerinize karşı korur. -'yi yada +'yı nasıl kullanacağınızı; sizi sevdiği için; size bırakır.

Yolu, hızı ve km'yi REGAL'e bırakın, merak etmeyin, o sizi sevdiklerinize veya gideceğiniz yere götürür.

REGAL ÖZGÜRDÜR, yolu,hızı ve km.'yi kendine göre ayarlar.

* SELE ve G:T

REGAL'in en hassas olduğu konulardır. Klasik, Daytona, Spyder (250 / 350 cc farketmez) hep sahibinin totosunu korumaya çalışır. Klasik serisi biraz daha insancıldır. Ancak Daytona ve Spyder kardeşleri totoya karşı oldukça serttir. (+18 ve (sadece üyelere) .................................................. ...............
    .................................................. .................................................. ...
    .................................................. .................................................. ...
    .................................................. ............ REGAL sahibini sever ancak devreye artçı girer ise, takke düşer kel görünür. Paylaşmayı hiç sevmez. Artçıyı mümkün olan en kısa mesafede devreden çıkarmaya çalışır. Çıkaramazsa artçıya teslim olmaz. Sahibine düşünsel baskı uygulayarak BOBBER olmaya çalışır. Aslında amacı sahibini kimseyle paylaşmak istememesidir. Çok kıskançtır. Dikkat etmek gerekir. Sürekli artçı ile dolaşırsanız, size de düşman olur. Ara sıra tek başınıza sürüş yapmanızda fayda vardır.

* "FAR"

REGAL sürekli barlarda ve gece kulüplerinde dolaştığından karanlığı çok sever. Onun için gece farı açıp yolculuk yapmak isteseniz de yolu pek fazla aydınlatmaz. Biraz takviye yapmamız gerekir. Önceki bölümde söylediğim gibi kendi kablolarını kullanmakta fayda vardır. tesisatına ek yapılmasını sevmez. Ancak far takviyesi (yanlara sis farı, ledler vs.) yaparsanız çok sevinir, şımarır ve tadından yenmez. Ancak fazla şımartmamak gerekir. Orijinal aküyü size değiştirtmek için uğraşır durur. Stoplarla hiç uğraşmaz, diğer marka motorlar gibidir. Arkadan gelen araçları hiç iplemez, yokmuş gibi davranır. Ancak sahibi olarak LED takviyesi (tesisat hikayesine uygun olarak) yapmak gerekir.

* "LASTİK"
    En can alıcı konulardan biridir. Lastikler REGAL'in sahibine karşı en hassas ve mahcup olduğu konudur. Günlük hayat da her ey normal iken alımlı alımlı, heybetli heybetli dururken siz "LASTİK" derseniz, hemen iç dünyasına döner ve Çince bilmiyor iseniz o andan itibaren işiniz zordur. Küser, kırılır....
    Hatta kontrol için benzinciye gitseniz elinizde hava tabancası ile öylece ortada kalırsınız. Acaba kaç bassam diye. Söylemez... Ama yola devam ederseniz size küçük küçük uyarılar gönderir. Arkayı bir sağa, bir sola oynatır sürekli olarak. Sizde 30-32 hava basıp, iki üç gün idare edersiniz.
    bir anı
    tuzla bölgesinde sürüş yaparken, penguenler o göbekle buzun üzerinde kayabiliyorlar, acep bende asfalt da kayabilir miyim diye denedikten sonra lastik değiştirmeye karar verdim. Çünkü ikimizde de fazla bir şey yoktu ama Yusufx2.....
    Dedim ki "sana lastik alacam. vay anam vay, marşa bir basıyorum tek seferde, gaza dokunuyorum fırlıyor. Çok sevindi. Ancak bazı modellerde lastik bulmak zor ve maliyetli.. Hızır arkadaşıymış, yetişti. M......n lastik buldum ve aldım. çok sevindi.
    Kısaca REGAL, iyi bir lastiği HAK ediyor, Çünkü ben de O'nu SEVİYORUM.

*******DEVAM EDECEK******
    Captain (29.Haziran.2017), KÜçÜKENIşTE (11.Temmuz.2018), Musika-raptor (29.Temmuz.2017) Bunu beğendi.
    Konu spue tarafından (05.Ağustos.2015 Saat 19:55 ) değiştirilmiştir.

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,570
    Beğenilmiş
    5,791
    Harika emeğine sağlık devamını merakla bekliyorum

Ferhat Bastem
    Bankacı
     Yamaha XVS 950 Midnightstar
     İstanbul - İçerenköy (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    232
    Beğenilmiş
    88
    Süleyman abi eline sağlık. Dizi izleyecektim ama oturdum senin yazı dizini okuyorum

Ekrem Özdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ekrem ÖZDEMİR
    Mühendis
     Yamaha XVS 950A
     İstanbul - Çekmeköy (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    15
    Beğenilmiş
    48
    Süleyman abi hay maşallah senin yazı dilin ne kadar kuvvetliymiş.
    Bazı şeyleri satın alamazsın; Uğruna savaşıp kazanmak gerekir

aidikurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper idikurt
    Bankacı
     Yamaha XVS 1300 A Midnightstar
     İsntabul - Sancaktepe
    Beğenmiş
    514
    Beğenilmiş
    573
    Hay maşallah yazdıklarını keyif alarak okudum.
    RaptorRiders bir çığ gibi büyümeye devam ediyor

Bahadır Özarar
    Biyomedikal Teknikeri
     Honda-Shadow 750
     İstanbul - Gaziosmanpaşa (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    1,038
    Beğenilmiş
    359
    Güzel yazmışsın Süleyman abi.Eline sağlık

Süleyman Bal
    Emekli
     İstanbul
    Beğenmiş
    7,062
    Beğenilmiş
    1,043

R. Raptor ııı

Arkadaşlar,
    Yazdıklarınız ve desteğiniz için teşekkür ederim. Bende madem öyle, yazayım diye kalemi ele aldım. ikinci bardak çaydan sonra korktum. 10-15 sayfa karalama çıktı.
    nerdeyse kitap olacak.

REGAL RAPTOR III diyelim iki küçük konu ile bitirelim. Teşekkür ederim.

(haddim olmayarak) (Türkçe ve imla kuralları için özür)

* "GİDON"

İşte REGAL'in üzerinde oynanmasına sevindiği parçalardan biri daha, emin olun balta sapını gösterip "bak bundan iki tanesini ortadan birleştirip sana gidon yapacam, seni hergele seni" deyin sevincinden stop halindeyse çalışır. (yazının bir amacı da kullanan veya kullanacak arkadaşlara deneyimlerimi aktarmaktır. #affınıza sığınarak#)

Bende öyle olması, sizde de aynı tepkiyi verecek anlamına gelmez. Ben makinamı tanıdığımdan, onu sevindirirken vitesi boşa alırım.
    (REGAL ÖZGÜRDÜR, ŞIMARIKTIR sevincini nasıl göstereceğini bilemez, kendine ve size istemeden zarar verebilir)

Ve unutmayın iç ve dış piyasada çok beğendiğiniz bir gidonu almak isteseniz bunu makinanızla paylaşın, ölçülerini mutlaka üzerinde ölçerek alın, makinanıza danışmadan ve onayını almadan aldığınız gidonu maazallah eline alıp başka bir ........................., sonradan altına bant saralım, alüminyum folyo yapim falan demeyin...

Unutmayın REGAL ÖZGÜRDÜR, standardı, statüyü sevmez...
    Ama tüm kuş gidonları sever. Kartal, şahin, doğan, leylek, karga, serçe, papağan onun için fark etmez. Üstelik yakışırda.

Ama siz siz olun aldığınızda veya size geldiğindeki gidonu mutlaka saklayın..

Günü gelir sorar, göstermezseniz oyar.

* "BAYRAK DİREĞİ"

REGAL'in bir güzelliği daha, özellikle Daytona ve Spyder bayrak asmak için yapılmıştır. Rivayetlere göre bazı uzak doğu ülkelerinde bayrak direkleri yerine bizim makinaların kullanıldığı söylenir.

Ancak REGAL özgür yapısından dolayı sınır tanımaz, protokol sevmez. Ulusal bayrak astığınızda, Edirne, Kars, Van, Hakkari gibi sınır illerinde makinanızdan fazla uzaklaşmayın. Gaza gelir saldırır. Sonra uluslar arası sorun(!) yaşamayalım.

Bir de dikkat edeceğiniz nokta, eğer direği ondan onay almadan takarsanız, bir süre sonra (o karar verir) bayrak direğini atar. Haber vermez. Ekonomik durumunuzla ilgilenmez.

......................

Arkadaşlar,
    burada sonlandırıyorum.... ilginize teşekkür... çünkü durmuyor, gidiyor. çok yazılacak şey var. mokunu çıkartmıyayım.....

Ben, kim tarafından, hangi bütçe ile yapılırsa yapılsın MAKİNAMI seviyorum.
    Captain (29.Haziran.2017), Musika-raptor (29.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)