Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    cnrsgr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Caner Sağır
    Grafiker
     Regal Raptor 125E
     Samsun - İlkadım
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

İlk Uzun Yol Soruları :) (Samsun - İstanbul)

Öncelikle herkese tekrardan selamlar,

Forum içerisinde okumadığım konu, girmediğim başlık, profiline tıklamadığım admin kalmadı nerdeyse Forumu aktif edip, bu günlere kadar getiren yönetim kadrosuna herşey için teşekkür ederek başlamak istiyorum öncelikle konuya.

22 Ağustos günü itibari ile, şu ana dek ortalama bi 13-14 günlük Regal Raptor DD125-E kullanıcısıyım. Geride kalan 2 haftalık zaman diliminde bir sefer su birikintisi sebebi ile kayma, bir sefer de yağmurlu havada ön frene bastığım için kayma yaşadım. Onun dışında ''ÇOK ŞÜKÜR'' büyük bir kaza veya tehlike atlatmadım. Motoru almaya karar verdiğim günden önce de olduğu gibi gezilmedik köy, girilmedik kasaba bırakmama hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. 13 günün 10'unda, şu ana kadar ismini kaydettiğim 20'den fazla köy gezdim Samsun Merkez'e bağlı. Önümüzdeki hafta bir iş için İstanbul'a gidip, Anadolu yakasındaki Brandium AVM'de bir çekim yapmam gerekiyor. Bende 1-2 gün erken yola çıkıp, konaklaya konaklaya, geze geze gideyim istiyorum bu yolu. Ama; en başta da söylediğim gibi yeni olduğum için biraz çekincelerim var.

Öncelikle Raptor 125'in arka lastiği, çok güneşli havada, sert bir frende hemen kaymaya başlıyor. Bu beni korkutuyor. Aynı şekilde az bir nem görünce de ön teker kaymaya başlıyor. Genellikle sırtımda çanta olduğu için, uzun yolda taşıyacağım çanta pek bi sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Ama tabi normale göre ağırlığı artacağından vereceğiniz tavsiye olursa sevinirim. Diğer sorularımı da sıralıyorum )

- Yan çantaları ne kadar doldurmalıyım? Belirli bir noktadan sonrası dengemi bozabilir mi?
    - Yolda gireken 125'lik motorum olduğu için ortalama 80-90 civarı gideceğim, çok korna yer miyim? )
    - Yanıma almam gereken alet-edavat var mı?
    - Olası durumlarda kendi yapmam gereken tamirler için izleyebileceğim veya telefonuma indirebileceğim bir video kanalı-sitesi mevcut mu?
    - Samsun - Çorum - Ankara - Eskişehir - İstanbul - Samsun güzerhahı mı daha makbul olur, Samsun İstanbul - Eskişehir - Ankara - Çorum - Samsun mu yapmalıyım?
    - Bu güzergah içerisinde görmemi tavsiye edeceğiniz bir yer var mı?
    - Ne kadar sürede bir durmalıyım?
    - Motor sürekli olarak yol yapacağı için başıma gelebilecek bozulmalar için alabileceğim bir önlem var mı yola hiç çıkmadan?

Şimdiden tüm cevaplar için teşekkürler

Bursa_Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Erkan Kırcı
    Tekstil
     Yok (Yakında olucak)
     Bursa
    Beğenmiş
    9
    Beğenilmiş
    2
    bende burda öğrendıklerıme göre motorun üstünde orjınal lastıklerı varsa değiştirmen gerekiyo...
    ani sert frenlerden kaçınmalısın yagışlı havalarda 2 kat daha dıkkatlı davranmalısın...
    fren yaparkendende bıraz öne ve sonra arka yapılıyo dıye bılıyom(ön fren durdururmuş)...

diğerlerini google amcaya soruver söyler
    bende çok araştırıyorum...

berkehrercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Berke Hür Ercan
    Öğrenci
     Honda Shadow Vlx 600
     İstanbul - Kozyatağı (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    28
    Hocam yagmurlu havada surme zaten.Yanina da temel aletleri al alyen setidir tornavidadir vs vs.patlak lastik jeli al sigorta al.Lastiklerini sisir zincirini yagla gerginligini kontrol et gerekli bakimlari yap.Frene lak diye asilma iki freni dengeleyerek dur arka fren ve vitesle yavasla onle dur.Yiyecegin ruzgardan iyi koru kendini yorgun surme.Suan aklima gelenler bu kadar.
    Daytona Army - Dragstar 650 Classic - Shadow Vlx 600

Ferhat Bastem
    Bankacı
     Yamaha XVS 950 Midnightstar
     İstanbul - İçerenköy (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    232
    Beğenilmiş
    88
    Alıntı cnrsgr Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle herkese tekrardan selamlar,

Forum içerisinde okumadığım konu, girmediğim başlık, profiline tıklamadığım admin kalmadı nerdeyse Forumu aktif edip, bu günlere kadar getiren yönetim kadrosuna herşey için teşekkür ederek başlamak istiyorum öncelikle konuya.

22 Ağustos günü itibari ile, şu ana dek ortalama bi 13-14 günlük Regal Raptor DD125-E kullanıcısıyım. Geride kalan 2 haftalık zaman diliminde bir sefer su birikintisi sebebi ile kayma, bir sefer de yağmurlu havada ön frene bastığım için kayma yaşadım. Onun dışında ''ÇOK ŞÜKÜR'' büyük bir kaza veya tehlike atlatmadım. Motoru almaya karar verdiğim günden önce de olduğu gibi gezilmedik köy, girilmedik kasaba bırakmama hayalimi gerçekleştirmek istiyorum. 13 günün 10'unda, şu ana kadar ismini kaydettiğim 20'den fazla köy gezdim Samsun Merkez'e bağlı. Önümüzdeki hafta bir iş için İstanbul'a gidip, Anadolu yakasındaki Brandium AVM'de bir çekim yapmam gerekiyor. Bende 1-2 gün erken yola çıkıp, konaklaya konaklaya, geze geze gideyim istiyorum bu yolu. Ama; en başta da söylediğim gibi yeni olduğum için biraz çekincelerim var.

Öncelikle Raptor 125'in arka lastiği, çok güneşli havada, sert bir frende hemen kaymaya başlıyor. Bu beni korkutuyor. Aynı şekilde az bir nem görünce de ön teker kaymaya başlıyor. Genellikle sırtımda çanta olduğu için, uzun yolda taşıyacağım çanta pek bi sıkıntı yaratmaz diye düşünüyorum. Ama tabi normale göre ağırlığı artacağından vereceğiniz tavsiye olursa sevinirim. Diğer sorularımı da sıralıyorum )

- Yan çantaları ne kadar doldurmalıyım? Belirli bir noktadan sonrası dengemi bozabilir mi?
    - Yolda gireken 125'lik motorum olduğu için ortalama 80-90 civarı gideceğim, çok korna yer miyim? )
    - Olası durumlarda kendi yapmam gereken tamirler için izleyebileceğim veya telefonuma indirebileceğim bir video kanalı-sitesi mevcut mu?
    - Samsun - Çorum - Ankara - Eskişehir - İstanbul - Samsun güzerhahı mı daha makbul olur, Samsun İstanbul - Eskişehir - Ankara - Çorum - Samsun mu yapmalıyım?
    - Bu güzergah içerisinde görmemi tavsiye edeceğiniz bir yer var mı?
    - Motor sürekli olarak yol yapacağı için başıma gelebilecek bozulmalar için alabileceğim bir önlem var mı yola hiç çıkmadan?

Merhaba Caner, aramıza hoş geldin.

Yeni motorun hayırlı-uğurlu olsun, Allah tekerine taş değdirmesin. Bu konularda benden daha tecrübeli arkadaşlar var, yine de ben de bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım.

Motorun üzerinde bulunan lastiklerle çok sert frenden kesinlikle kaçınman lazım bir kere. Ön freni ise gidonun düz konumdaysa kullanman tavsiye edilir. Bunun dışındaki durumlarda ön fren kilitlenirse yere kapaklanman kaçınılmaz olur.

Sırt çantası kısa vadede pratik olabilir ama uzun yolda geçen her dakika senin üzerinde ekstra yük olacaktır. Bundan dolayı mümkün olduğunca hafif tutmanda fayda var. Çantanın kemerleri de vücuduna tam otursun ki rüzgardan dolayı sağa-sola yalpalanıp dengeni bozmasın ve seni yormasın.

- Yan çantaları, senin ağırlığında birlikte 150 kg' ı geçmeyecek şekilde yüklemen idealdir. Bunun üzeri ağırlıklar; tekerleğin çamurluğa sürtmesi, motorun yokuşlarda çekişten düşmesi gibi karın ağrıları yapar. Bilgin olsun ;) Ve en önemli konu da sağ ve sol tarafı dengeli yüklemen. Onu da göz kararı ayarlarsın artık.

-Korna yersen bile dikkate alma. Sonuçta başkasının keyfi olacak diye kendini riske sokmaya ve gözün gibi baktığın motorunu zorlamana gerek yok.

-Yanına alman gereken alet-edevat tabi ki var, sonuçta sen artık bir Regal kullanıcısısın 6-8 parçalık bir alyan seti, en küçük boy ingiliz anahtarı, üç-dört adet sigorta, iki tane buji, isviçre çakısı benzeri ufak bir çakı, el feneri, lastik tamir köpüğü ilk başta aklıma gelenler.

-Olası durumlar için Regal Raptor kılavuzu olan Celil Abi var, onu aramak için telefonumu kullanıyorum ben

-Güzergah hakkında bir bilgim yok, o yüzden bu iki kalemi es geçiyorum.

-Eğer süre sıkıntın yoksa canın ne zaman isterse o zaman dur. Yolun keyfini çıkar. Eğer yol monoton gelmeye başladı ve dikkatinin dağıldığını hissettiysen hemen dur. Bir çay-kahve-kullanıyorsan sigara- iç, vücudunu ve kafanı dinlendir. Elini yüzünü yıka ve mutlaka su al. Enerjisiz kalma ;) Yok eğer her şey yolundaysa istediğin kadar gidebilirsin (Sele ile vücudunun birleştiği yerdeki histen dolayı zaten en fazla 150 km de bir duracaksın )

-Alabileceğin önlemden ziyade de kontrol etmen ve eksikse tamamlaman gereken şeyler var. Sadece uzun yol için değil, günlük kullanım için de geçerli. Bunlar; lastiklerin havası, zincirin yağı ve gerginliği, gevşemiş olabilecek vidalar vs.

Bunlar bir ustanın söyledikleri değil, kişisel tavsiyelerimdir. Eğer yanıldığım yerler varsa zaten tecrübeli arkadaşlar düzeltecektir. İstanbul' a geldiğin zaman arayabilirsin. Telefon numaramı sana özel mesajla atarım, evim Brandium' a beş dakika mesafede ;)

Yolun şimdiden açık olsun.

penguennoktanet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kerem
    Bilgisayar Mühendisi
     Spyder
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    7
    Hadi gözün aydın. Tekerin düz bassın, allah kaza bela vermesin. Bizim motorların orjinal lastikleri "taş" gibi. Biraz dikkat gerektiriyor. Benim motorda 16.000km'de. Lastik değiştirme vakti geldi. Bir ara değiştireceğim artık.

Fren konusunda motorsikletlerde genelde ön fren kullanmayı tavsiye ederler. Fakat ön fren kullanmak "incelik" (bende pek olmayan bir şey sanırım) istiyor. Dönüş sırasında ön fren yaparsan (birazda sert olursa) ön teker kilitler düşersin (bu konuda sol kolumdaki vida uzun bir hikaye anlatabilir sana). Islak zemin daha kötüsüdür. Ben şahsen ıslak zeminde kesinlikle ön frene dokunmuyorum (yıllar önce yapmış olduğum ve yukarıda değindiğim kazanın da etkisi olabilir). Normal koşullar altında da ağırlklı olarak arka freni kullanıyorum (benim motorun arka freni disk, ağırlık arkada). Ön freni yanlızca "acil durumlarda" frenleme açısından kullanıyorum.

Diğer sorularını da (seninki kadar uzun bir yol olmasada) Ordu-Samsun arasında sık gidip gelen biri olarak cevaplayacağım.

Sırt çantan çok ağır olmasın. Ağır olsa bile ağırlığın bir kısmını mümkünse artçı selesi taşısın. Benim dizüstü bilgisayar çantam 4-5 kg ağırlığında. Eğer seleden destek almadan sırtımda olursa dönüş yolunda (3-4 saatte) titreşiminde etkisiyle bir miktar sırt ağrısı yapabiliyor. Ben çanta ile motora binip, omuz askılarının boyunu azcık uzatıyorum. Böylece çanta seleye temas ediyor ve omzumdan yükün bir kısmını alıyor.

Bu konuda benim bildiğim bir tavsiye yok. Yanlızca motorun ıstahap haddini geçmemen iyi olur. Çantaları dengeli yüklemen dengen açısından çok önemli. Ayrıca arka frenin bir miktar farklı davranacaktır (daha geç tutacaktır yükten dolayı).

Hiç kafana takma, hiçbirşey senin canından önemli değil. Bu ülkede otobanlar hariç "şu hızın altında gidemezsin" diye bir kural yok.

Benim motorumda bulunan ve hiç ayırmadığım parçalar şunlar, (bunlar sanırım motorla gelen şeyler, eski sahibinden kalma)
    1. 2 tane anahtar (sanırım 13-14 ve 15-16, motordaki her somunu açabiliyor )
    2. Alyan anahtar (tek bir tane, motordakilerin hepsi aynı ölçü)
    3. Buji anahtarı
    4. Pense (çok işlevli olanlardan, tornavida vs de olan. Migros'tan almıştım, ben ekledim)
    5. Çakı (hediye gelmişti, attım motora)
    6. 2 adet yedek buji.

Bunlar haricinde 1/2 lt dolu su şisesi bulunsun. İmamın abdest suyu kıvamında da olsa, dağ başı bir yerde kaldığında "buz gibi kaynak suyu" yerine geçiyor

Benim bildiğim bir kanal yok. Yollarda da internete çok güvenme. Bir çok şehirler arası yolda hala 3g yok. :( Ama motorunun bir ustası vardır. Onun cep numarası yanında olsun. O da olmazsa telefonla elimizden geldiğince yardım ederiz.

İki yolda aynı, birinde saat yönünde dönüyorsun, diğerinde tam tersi. Bana soracak olursan, elmadağı tırmanmak yerine inmeyi tercih ederim.

Bir diğer alternatifte (eğer vaktin varsa) samsun, sinop, amasra, bartın, istanbul yapabilirsin. Özellikle sahilden gidilen amasra, sinop yolu için harika diyorlar. Ama hız için uygun olmayan bir yol.

Güzergahında ise, Eskişehir'de Papağan'da çiğ börek ye. Tarihi yerlere merakın varsa Eskişehir-Ankara arasında yassıhöyük vardır. Bir de arada kurtuluş savaşı müzesi (büyük Atatürk heykelinden tanırsın).

Yoruldukça. Unutma, hiçbirşey senden değerli değil.

Yağını, suyunu yol açıkmadan kontrol et. Bujilerini falan da bu kontrol içerisine koyabilirsin. Zincir gerginliği ve yağ durumuna bak ve yola çık.

Bunu bir gezi gibi görüp bol bol fotoğraf çek ve dönünde yaşadıklarını bir çok blog web sitesinde gördüğümüz gibi bizimle paylaş. Bizim gibi gidemeyenleri çatlat ;)

Kolay gelsin, hayırlı yolculuklar.
    Yrd. Doç. Dr. Kerem Erzurumlu
    RR Sypder 250 (DD250e-10)
    http://www.penguen.net

Caner Sağır
    Grafiker
     Regal Raptor 125E
     Samsun - İlkadım
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Herkese tecrübeleri, bilgiler, hatta güzergahın üzerindeyim al bu telefon numaram mesajları için çok teşekkür ederim. Dün bir kaza daha yaşadım. Önümdeki kamyon aşırı ani durunca, bende ani durmaya çalıştım ve devrildim. Bu sefer biraz hızlıydı, sol kolumda mükemmel bir ağrı var. Doktora gittim, pek birşeyin yok, ağırlığından dolayı ezilmedir, geçer dedi, krem verdi. Lakin; korku hat safhaya çıktı. Nasipse Cumartesi günü burdan çıkacağım, ama motorla mı, yoksa otobüsle mi giderim bilmiyorum. Samsun içinde Kirazlık'a git-gel yaparken bile (Samsun-Ordu yolu üstü) aşırı derecede bir sıkıştırmaya maruz kalıyorum, haliyle de korkuyorum.

Motor 125'lik olduğu için de sollamalarda bir sıkıntı yaşayıp, geri kalıyorum. Sağ şeritten sürekli gittiğim zamanda kamyoncu abilerin arasında kalıyorum. Sanırım tecrübem 1500 km git-gel yapmak için yetersiz. Ama kendimi inandırmaya, yola çıkmaya kendimi ikna etmeye çalışıyorum, bakalım, neye karar vereceğim bende bilmiyorum )

grolof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

gürol ofluoğlu
    emekli
     regal raptör 250E-9
     samsun
    Beğenmiş
    39
    Beğenilmiş
    82
    Herkese tecrübeleri, bilgiler, hatta güzergahın üzerindeyim al bu telefon numaram mesajları için çok teşekkür ederim. Dün bir kaza daha yaşadım. Önümdeki kamyon aşırı ani durunca, bende ani durmaya çalıştım ve devrildim. Bu sefer biraz hızlıydı, sol kolumda mükemmel bir ağrı var. Doktora gittim, pek birşeyin yok, ağırlığından dolayı ezilmedir, geçer dedi, krem verdi. Lakin; korku hat safhaya çıktı. Nasipse Cumartesi günü burdan çıkacağım, ama motorla mı, yoksa otobüsle mi giderim bilmiyorum. Samsun içinde Kirazlık'a git-gel yaparken bile (Samsun-Ordu yolu üstü) aşırı derecede bir sıkıştırmaya maruz kalıyorum, haliyle de korkuyorum.

Motor 125'lik olduğu için de sollamalarda bir sıkıntı yaşayıp, geri kalıyorum. Sağ şeritten sürekli gittiğim zamanda kamyoncu abilerin arasında kalıyorum. Sanırım tecrübem 1500 km git-gel yapmak için yetersiz. Ama kendimi inandırmaya, yola çıkmaya kendimi ikna etmeye çalışıyorum, bakalım, neye karar vereceğim bende bilmiyorum )
    Bende geçen sene regali aldığımda bu yaz istanbula kızımın yanına motor ile gideceğim diye kıştan beri yaklaşık 2500 lira masraf edip zincir dişli her iki lastiği değiştirdim,motoru ve şanzımanı yeniden yaptırdım marş motorunu değiştirdim daha aklıma gelmeyen bir sürü parça değiştirerek yolda kalmama adına hazırlık yaptım.
    Bayramda kızımla damadım samsuna gelince sinopa gezmeye gitmeye karar verdik araba kalabalık olduğu için ben motosikletle gitmeye karar verdim,iyikide vermişim çünkü o yol beni çok yordu ve gözümü korkuttu.Motosikletim 2006 model olduğu için 90 km süratten sonra çok titretiyor hem vücudu hemde gözleri fazlasıyla yoruyor.
    bir akşam yolda dinlenerek yine gidebilirdim benim hem yaşım hemde kilom fazla sen gençsin seni o kadar etkilemez sanıyorum.
    Ayrıca derbente giderken çektiğin sıkıntıları uzun yolda çekmezsin ama yaklaşık 800 km yol senide bayağı yoracaktır.Yinede eğer biraz tereddütün varsa yada ürküyorsan bence otobüsle gidip gel zamanla hem tecrüben artacak hemde korkunu yeneceksin ama muhakkak kaliteli yani yumuşak hamurlu bir lastik almalısın.
    GÜROL OFLUOĞLU
    ATAKUM-SAMSUN

paranoya05 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yasin YILDIRIM
    Bilgisayar Teknisyeni
     Regal Raptor DD150
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Kardeşim öncelikle Hoş geldin aramıza. Bu forumda heralde bi sende bi bende var 125 lik modeli Üzmez yağına bakımına özen gösterirsen.vede ÇİFT silindirlidir azami hızı düşük olsada kaliteli bir 80 km hız sergiler. kornaları dediği gibi arkadaşın dikkate alma. burası pist değil. sağdan gidersen sıkıntı olmaz ama sana önerim fazla kalma 80 km hızda motoru yorarsın. 125 lik en keyfili vede motora can çıkartmayan hızı 70 tir. 80 zorlar bu tür makineleri uzun sure gidersen aynı hızda. alet takımı dedikleri gibi standart.ama DİKKAT ETMEN GEREKEN UZUN SÜRE 80 KM CİVARI HIZDA KALMA. ben çoğu geziye katılamadım çünkü 100 km hızla gidiyorlar. bi seneye değiştircem şşua anlık işe gidip geliyorum vede az yakıyor açıkçası 250 likle ister amerikaya ister samsuna git .ama 125 liği sıkıştırma .çok kaliteli bir seçim yapmışssın. bu motorlar mondialle falan alakası yok canavar gibi özellikle 125 lik harleyin hafif ince modellerine benziyo genellikle harley sanıp foto çektiriirler firenleme konusunda yüzde 30 arka yüzde 70 öne yüklen. sorun çıkmaz .lastikleri değiştir.kazasız belasız sürüşler..

penguennoktanet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kerem
    Bilgisayar Mühendisi
     Spyder
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    7

Çok geçmiş olsun. Bu arada fark etmemişim, cep numaram (532) 2539074 . Sadece uzun yol için eğil, Samsun içerisinde de aramaktan çekinme lütfen.

Kaza ne tarafta oldu? Üniversite sınırları içinde mi? Eğer öyle ise kazanın kamera kayıtlarına ulaşma şansımız var.

Büyük araçların arkasında gitmeyi bu nedenle sevmiyorum. Yolun ilerisini göremeyince önündeki aracın aniden yapacağı bir hareket çok sıkıntılara neden olabiliyor. Malesef (özellikle Samsun'da) takip mesafesini biraz açtığın anda birileri dalıyor araya :(

Yola çıkmadan evvel kendini bir şehirler arası yolda test etmek istersen cuma öğleden sonra bir nebiyan yaylası (muhtar ali'nin yerinde sac kavurma) yada bafra (ballıbaba'da dondurma) yapabiliriz.

Kolay gelsin.
    Yrd. Doç. Dr. Kerem Erzurumlu
    RR Sypder 250 (DD250e-10)
    http://www.penguen.net

Caner Sağır
    Grafiker
     Regal Raptor 125E
     Samsun - İlkadım
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı penguennoktanet Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun. Bu arada fark etmemişim, cep numaram (532) 2539074 . Sadece uzun yol için eğil, Samsun içerisinde de aramaktan çekinme lütfen.

Kaza ne tarafta oldu? Üniversite sınırları içinde mi? Eğer öyle ise kazanın kamera kayıtlarına ulaşma şansımız var.

Büyük araçların arkasında gitmeyi bu nedenle sevmiyorum. Yolun ilerisini göremeyince önündeki aracın aniden yapacağı bir hareket çok sıkıntılara neden olabiliyor. Malesef (özellikle Samsun'da) takip mesafesini biraz açtığın anda birileri dalıyor araya :(

Yola çıkmadan evvel kendini bir şehirler arası yolda test etmek istersen cuma öğleden sonra bir nebiyan yaylası (muhtar ali'nin yerinde sac kavurma) yada bafra (ballıbaba'da dondurma) yapabiliriz.

Kolay gelsin.
    Hocam yarın bi hayli yoğun günüm, ama sabah erken kalkıp herşeyi halledip, öğlenden sonrayı boşaltmaya çalışayım, halledebilirsem herşeyi, öğlenden sonra ararım sizi mutlaka

Alıntı paranoya05 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim öncelikle Hoş geldin aramıza. Bu forumda heralde bi sende bi bende var 125 lik modeli Üzmez yağına bakımına özen gösterirsen.vede ÇİFT silindirlidir azami hızı düşük olsada kaliteli bir 80 km hız sergiler. kornaları dediği gibi arkadaşın dikkate alma. burası pist değil. sağdan gidersen sıkıntı olmaz ama sana önerim fazla kalma 80 km hızda motoru yorarsın. 125 lik en keyfili vede motora can çıkartmayan hızı 70 tir. 80 zorlar bu tür makineleri uzun sure gidersen aynı hızda. alet takımı dedikleri gibi standart.ama DİKKAT ETMEN GEREKEN UZUN SÜRE 80 KM CİVARI HIZDA KALMA. ben çoğu geziye katılamadım çünkü 100 km hızla gidiyorlar. bi seneye değiştircem şşua anlık işe gidip geliyorum vede az yakıyor açıkçası 250 likle ister amerikaya ister samsuna git .ama 125 liği sıkıştırma .çok kaliteli bir seçim yapmışssın. bu motorlar mondialle falan alakası yok canavar gibi özellikle 125 lik harleyin hafif ince modellerine benziyo genellikle harley sanıp foto çektiriirler firenleme konusunda yüzde 30 arka yüzde 70 öne yüklen. sorun çıkmaz .lastikleri değiştir.kazasız belasız sürüşler..

90'a kadar titremesiz çıkıyorum, ama 2km 'lik düz yolda, bi süre sonra boğuluyor motor, vites istiyor, 6. vites niye yok diye tribe giriyorum Bahsettiğim yol yaklaşık 800 km olacağı için 70km ortalama ile de çok fazla süreceğini düşünüp, kendi gözümü kendim korkutuyorum. :/ Sen uzun yol yaptın mı hiç 125'lik ile?

Alıntı grolof Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bende geçen sene regali aldığımda bu yaz istanbula kızımın yanına motor ile gideceğim diye kıştan beri yaklaşık 2500 lira masraf edip zincir dişli her iki lastiği değiştirdim,motoru ve şanzımanı yeniden yaptırdım marş motorunu değiştirdim daha aklıma gelmeyen bir sürü parça değiştirerek yolda kalmama adına hazırlık yaptım.
    Bayramda kızımla damadım samsuna gelince sinopa gezmeye gitmeye karar verdik araba kalabalık olduğu için ben motosikletle gitmeye karar verdim,iyikide vermişim çünkü o yol beni çok yordu ve gözümü korkuttu.Motosikletim 2006 model olduğu için 90 km süratten sonra çok titretiyor hem vücudu hemde gözleri fazlasıyla yoruyor.
    bir akşam yolda dinlenerek yine gidebilirdim benim hem yaşım hemde kilom fazla sen gençsin seni o kadar etkilemez sanıyorum.
    Ayrıca derbente giderken çektiğin sıkıntıları uzun yolda çekmezsin ama yaklaşık 800 km yol senide bayağı yoracaktır.Yinede eğer biraz tereddütün varsa yada ürküyorsan bence otobüsle gidip gel zamanla hem tecrüben artacak hemde korkunu yeneceksin ama muhakkak kaliteli yani yumuşak hamurlu bir lastik almalısın.

Gürol abi, yaptığın masrafla bi motor daha alırdık sana yahu Ben birazda gençliğin verdiği heycanla ''aman, en fazla yolda kalırım, çekici parası veririm, hiç gitmezsem nasıl öğrenecem'' diyip kendimi avutuyorum. Şu zamana kadar da yaptığım en uzun tek seferdeki yol; Tekkeköy'den Çatalçam'a oldu. Ortalama 50 km civarı. Pek bi sıkıntı yaşamadım. Ama uzun yoldaki çevre yollarından ürküyorum işte.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)