Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    hakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hakan ATAR
    Öğrenci
     Keeway Land Cruiser 250
     Edirne - Merkez
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Question Hgs ogs yardım

İlk taşıtım olduğu için böyle bir araştırma yapmamıştım daha evel. Yarın gece sabaha karşı istanbuldan edirneye ilk uzun yol tecrübemi yapacağım. Otobandan gitmeyi tercih edicem fakat bu hgs dir ogs dir kgs dir fazla bilgim yok. Hangisini tercih etmeliyim. Aldığım kişinin hgs yapışkanı bende onu mu kullansam yeni mi çıkartsam. Hgs alırsam o yapışkanı motorun neresine yapıştırıcam. Yada alayını koyverip plakanın üstünü çantayla kapatıp kaçak mı geçsem. Mümkün olduğunca detaylı bilgi verirseniz çok makbule geçer şimdiden çok sağolun

ellekli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hacı Ömer
    Uzman Jandarma
     Regal Raptor 150
     İstanbul-Tuzla (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    63
    Beğenilmiş
    32
    Öncelikle Kazasız Belasız Bir Seyahat Diliyorum.

Ben'de Muş'tan Osmaniye'ye gitmeyi düşünüyorum kış bastırmadan. Bu husus aklıma geldi. Bir Kullanıcının deyimi ile Şu Bilgiye Ulaştım.

Bildiğimiz gibi 31 Ocak itibariyle KGS gişeleri kaldırıldı ve HGS gişeleri getirildi. Birçok motosiklet kullanıcısı gibi ben de önceden KGS kullanıyordum. Henüz KGS gişeleri kaldırılmadan Garanti Bankası‘ndan Motosiklet HGS etiketi aldım. HGS’nin yanında gelen kitapçığa bakarken motosiklet diye bir sınıfın olmadığını gördüm. Bu şu anlama geliyor. KGS’de ve OGS’de motosiklet için uygulanan köprü geçiş indirimi HGS’de uygulanmayacak.
    Ayrıca kitapçıkta etiketin motosiklette nereye yapıştırılacağına dair bir bilgi yoktu. Trafikte motosikletlilerin araçtan sayılmaması mevzusu malum. Ama teşvik edilmesi gereken bir aracı devlet nasıl yoksayar akıl sır erdirmek mümkün değil.
    Neyse geçtiğimiz günlerde HGS etiketini test etmek için yola çıktım.

Etiketi nereye yapıştıracağız?

İlk başta Motosiklet HGS Etiketi’ni motorun önüne veya kaska yapıştırmak istemediğim için montumun dış cebine koymuştum. Kurtköy gişelerinden TEM otoyoluna girdiğimde sistem etiketi okumadı. Sonra HGS Etiketi’ni cebimden çıkarıp eldivenin içine koydum. Anadolu Gişelerine geldiğimde elim yere paralel olacak şekilde kolumu kaldırdım. Bu sefer de cihaz okumadı. Tüm bu geçişlerimde dikkat ettim HGS Etiketleri’ni okuyan cihaz gişelerin tam üstüne konumlandırılmış.
    Daha sonra etiketi vizörün üst kısmına geçici olarak yapıştırdım. Burada cihaz başarıyla okudu. Forumlarda biraz araştırdım ve uygun HGS Etiketinin okunabildiği diğer noktaları da yazıyorum.
    Motosiklet HGS Etiketi yapıştırılabilecek yerler

• - Görüşü engellemeyecek şekilde vizörün içi veya kenarları.
    • - Kaskın üstü veya arkası.
    • - Grenaj’a veya ön çamurluğa yapıştırılabilir.
    • - Rüzgarlık camı.

Vizöre içten yapıştırma haricindeki seçeneklerde, yağmurdan etkilenmemesi için etiketin üstünün kaplanması gerekecektir. Çalınma veya çocuklar tarafından alınma ihtimalini göz önüne alırsak etiketin görünür biryerde olmaması daha mantıklı
    Avrupa’da birçok ülkede kullanılan plaka okuma sistemini uygulamak yerine neden bu OGS, KGS, HGS’yle uğraşıp duruyoruz anlam veremiyorum? Okudu, okumadı, parası bitti , kartı kayboldu gibi dertleriyle uğraşıp duruyoruz.
    Kaçak geçtiğinde plakanın resmini çeken sistem var. Bu sistemin çektiği resim delil gösterilip ceza kesilebiliyor. Ceza adresinize geliyor veya e-devlet’ten cezayı görebiliyorsunuz. Ve bu cezayı eninde sonunda ödüyorsunuz. Yani devlet alacağını her zaman alıyor. Aynı sistem geçişlerde de uygulanabilir kanaatindeyim .
    Bu Yazıya Bir Yorumcu Şöyle bir yorum yapmış.

Yazılalı bir süre olmuş ama ek bilgi olsun diye yazayım.
    HGS yi aldığımdan beri cüzdanımdan çıkarmadım. Her geçişte alarm ötüyor fakat geçiş ücretleri hesaptan düşüyor.
    İhlal olarak sorguladığımda da hiç bir ihlal çıkmadı bu güne kadar.
    İstenirse takılmaması da bir seçenek.
    Ayrıca Otomobilden bildiğim kadarı ile HGS plakaya tanımlı. Geçiş yaptıktan sonra sistem plakayı sorguluyor. plakaya tanımlı HGS aboneliği var ise "Bakiyesinden" otomatik düşüyor. yok ise "kaçak geçiş" olarak tanımlıyor ve size bunun ile alakalı ceza geliyor..

en azından bilgim bu kadar....

Tuğrul Baylan
    Piping Designer
     Kawasaki Vulcan 800/Vn800
     İstanbul - Kartal (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    20
    Alıntı Hakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İlk taşıtım olduğu için böyle bir araştırma yapmamıştım daha evel. Yarın gece sabaha karşı istanbuldan edirneye ilk uzun yol tecrübemi yapacağım. Otobandan gitmeyi tercih edicem fakat bu hgs dir ogs dir kgs dir fazla bilgim yok. Hangisini tercih etmeliyim. Aldığım kişinin hgs yapışkanı bende onu mu kullansam yeni mi çıkartsam. Hgs alırsam o yapışkanı motorun neresine yapıştırıcam. Yada alayını koyverip plakanın üstünü çantayla kapatıp kaçak mı geçsem. Mümkün olduğunca detaylı bilgi verirseniz çok makbule geçer şimdiden çok sağolun
    Elindeki mevcut HGS'yi kullanabilirsin. Yapıştırmana da gerek yok. Yorumlarda yazıldığı gibi sistem otomatik olarak düşüyor.

Bahadır Özarar
    Biyomedikal Teknikeri
     Honda-Shadow 750
     İstanbul - Gaziosmanpaşa (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    1,038
    Beğenilmiş
    359
    Aldığın kişiyi ara o hgs kaydını üstünden düşürsün.Sen kendi adına yeni bir kart veya etiket al.
    Evet köprü geçişlerinde özellikle okutmanıza gerek yok,hesaptan düşer.Ama otoyol geçişlerinde ilk girişinizi okumazsa çıkışta maksimum ücreti keser hesabınızdan.Böyle birşey olursa müşteri hizmetlerini arayıp düzelttirmeniz gerekir.HGS nin sayfasına üye olarak geçişlerinizin tarihlerini ve ne kadar ücret kesildiğini görebilirsiniz.

hakan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Hakan ATAR
    Öğrenci
     Keeway Land Cruiser 250
     Edirne - Merkez
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Şimdilik var olan hgs yi kullansam (tek seferlik kullanım için almak istemiyorum) ve eğer yeterli bakiye yoksa ceza plakaya mı kesilicek yoksa eski sahibinin hgs sine mi. Sanırım 1 hafta içinde hgs alırsam cezasız şekilde ödeyebiliyormuşum

Bahadır Özarar
    Biyomedikal Teknikeri
     Honda-Shadow 750
     İstanbul - Gaziosmanpaşa (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    1,038
    Beğenilmiş
    359
    Alıntı Hakan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şimdilik var olan hgs yi kullansam (tek seferlik kullanım için almak istemiyorum) ve eğer yeterli bakiye yoksa ceza plakaya mı kesilicek yoksa eski sahibinin hgs sine mi. Sanırım 1 hafta içinde hgs alırsam cezasız şekilde ödeyebiliyormuşum
    bu durumda ceza kime gider bilmiyorum ama yüksek ihtimalle hgs sahibine gider çünkü ptt de hala ona kayıtlı.
    1 hafta içinde hgs alırsan ceza gelmeme durumu hgs'si olmayanlar için geçerli.Sendeki hgs iptal edilmemişse adamın hesabından kesilir.Ben ahlak bekçisi değilim ama doğru bir davranış değil

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)