Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

M.T.
    SS
     Harley D.
     Ötüken
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4

Kullandığımız Motosiklet Detay Malzemeleri

Dostlar, forumda bakınırken motosiklet teknik bakımı hakkında çok sayıda bilgiye ulaştım. Ancak gözümüzün nuru biriciğimiz motosikletlerimizi nasıl daha ışıltılı hale getirebiliriz, onun o ilk fabrikadan çıktığı formu nasıl koruruz veya yıllar sonra ilk parlaklığına nasıl kavuştururuz konusuna pek değinilmediğini gözlemledim. Mutlaka forumun ana hedefleri arasında bu konu yok. Ama benim gibi titiz kişiler için, kıyısından köşesinden "detailing" konusuna bir giriş yapalım istedim. Bu başlık altında kullandığımız ürünleri, artı ve eksilerini, fiyat/performans ilişkisini paylaşalım. Aşağıda fikir vermesi bakımından bir miktar gruplandırma yaptım. Ürün değerlendirmesi de akabinde gelecek.

1. Boya, deri, plastik, nikelaj, lastik, far koruma ürünleri (cila, glaze, wax, quick wax vb.),
    2. Temizlik, yıkama ürünleri (şampuanlar, yıkama eldivenleri, kir sökücüler vb.),
    3. Detailing ekipmanlar, el aletleri, aparatlar
    4. Kurulama havluları, bezler, pedler

1. Boya, deri, plastik, nikelaj, lastik, far koruma ürünleri (cila, glaze, wax, quick wax vb.)

Boyalı aksam için Soft99 Fusso Coat kullandım. Uzun ömürlü bir wax, ama parlaklık bakımından 5 üzerinden 3 yıldız. Kış öncesi kışa hazırlık ürünü olarak kullanılabilir. Üretici 12 ay dayanım ömrü biçiyor, uygun şampuanla 6 ay gider diyelim, benzinlikte yıkanırsa 3 ay dayanır. Piyasa fiyatı 60-70 TL arası. Bölünüp satılanlar da var, onlar da 25-30 TL arası satılıyor. Bölünmüş 40 gr'lık ürün üç ayda bir wax atılsa bir motosiklete yıllarca kullanılabilir.

Boyalı yüzey için yeni gözdem (ama henüz kullanma fırsatı bulamadığım) Sonax Brillant Shine Detailer. Sprey şeklinde, uygulaması kolay, silmesi zahmetli. Arkadaşlar araçlarına kullanıyor parlaklık 5 üzerinden 5. Dayanımı 3 ay. 750 ml şişede 35 TL civarı. Üç ayda bir cila atılacak olsa 750 ml'lik bir şişe bir motosiklete yıllarca yeter. Bu ürünün diğer güzel bir tarafı plastik aksama da uygulanabiliyor olması. Korkma sık motosiklete. Ama silerken zorlanacağını da unutma.

Deri koruma ürünü olarak Scholl Concepts Skin Leather Gel kullanıyorum. Doğal bir finish bırakıyor. Kayganlık yok. Uyguluyorsun, 1 saat sonra tamamen deriye işlemiş oluyor, sonrasında microfiber bezle siliyorsun. 100 gr bölünmüşü 20 TL.

Plastik aksama Soft99 Tire Wax kullanıyorum. Tire wax bir lastik parlatıcı, finishi doğal siyah, kaygan bir yüzey bırakmıyor, dayanımı en zor şartlarda 3 ay. Tire waxı plastik aksamda kullanıyorum. Lastik ürünü plastikte ne işi var demeyin, lastik için tam bir fiyat/performans ürünü. 38 lira. Bir kere al yıllarca kullan. Motosiklet lastiklerine parlatıcı sürmek sürüş güvenliği için riskli bir durum, ancak bu ürünün kaygan bir finish bırakmaması nedeniyle motosiklet lastiğinde kullanan arkadaşlarım da var. Ben halen lastiklere birşey sürmeye korkuyorum açıkçası.

Nikelaj kısımları ve eksozu parlatmak için Megiuars All Metal Polish kullanıyorum. Adı polish olsa da ben pek polish özelliği gözlemlemedim, nikelaj cilası niyetine sürülür bence. Fiyatı 35 TL civarı, bir kutu yıllarca dayanır tahminimce.

Gösterge ekranı ve far camları için Megiuars PlastX biçilmiş kaftan. Çizikleri gidermede ve matlaşan far camlarını ilk formuna döndürmede gayet başarılı. Fiyatı 30-35 TL arası. Gösterge ekranı ve far camları çizik alma operasyonu nadir yapılan işlemlerdir. Daha ucuza bölünmüş almakta fayda var, motosiklet için orijinal kutu fazla gelir.

Yukarıda saydığım ürünlerin miktarı bir kullanıcı için fazla gelebilir. O nedenle bir kaç kişi bir araya gelerek paylaşabilir ve daha ekonomik hale getirebilir.

DEVAMI GELECEK

FouL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Murat K.
    Fotoğrafçılık
     RR Daytona 250e 6c Beyaz
     İstanbul-Avcılar (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    11,661
    Beğenilmiş
    1,791
    Evet harika bilgiler ama bi an tansiyonumda çıktı 30_40 30-40 : ))))

Aldora Özkan
    Tercüman,Organizasyon
     Regal raptor spyder 350
     Ankara - Çankaya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    6
    Burdaki bilgilerle motoru elmas gibi yaza hazırlayabiliriz.forumda Mustafa ( Fatal) arkadaşımız motoru temizlemisti ve detaylı bir şekilde kullandığı malzemeleri yazmıştı buraya eklenebilir diye düşünüyorum

M.T.
    SS
     Harley D.
     Ötüken
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    Alıntı FouL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet harika bilgiler ama bi an tansiyonumda çıktı 30_40 30-40 : ))))
    Ben hobi olarak detailing'le uğraştığım için fiyatları bana normal geliyor Ortak alımları tavsiye ederim. Ben hem aracıma hem motosikletime kullanıyorum. Arkadaşlara da jest yapıyoruz arada, o yüzden bana anca yetiyor

Uğur Orhon
    Web geliştiricisi, grafik tasarımcısı
     HYOSUNG GV 250
     Antalya
    Beğenmiş
    170
    Beğenilmiş
    220
    Bu konuyu fena takipteyim Eline sağlık, devamını bekliyoruz

LG-D855 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

M.T.
    SS
     Harley D.
     Ötüken
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    2. Temizlik, yıkama ürünleri (şampuanlar, yıkama eldivenleri, kir sökücüler vb.)

Uzun zamandır arabamı apartman bahçesinde kendim yıkıyorum, şuanda keza motosikletimi de apartman bahçesinde yıkamaya devam ediyorum. Yıkama makinesinden, köpük yapan foam lance'ye kadar grit guard'lı yıkama kovalarına kadar elimde gerekli tüm ekipmanlar tastamam.

Şampuan olarak elimde Megiuars NXT Generetion Cilalı Şampuan, Chemical Guys Citrus, Best Supreme Maxi Suds, Atas DLS 150, Atas DLS 125, Atas Autobella ve Autokit Şampuan var. Motosiklet boyası ve nikelajları normal araçlara göre daha hassas olduğundan PH dengeli ürünler kullanma taraftarıyım. Saydığım şampuanlar içinde en kalitesizi (bir kere almış bulunduk) Autokit şampuan, kendisini hiç önermiyorum. Megiuars NXT Generetion Ph dengeli bir ürün, tercih edilebilir, bana numune olarak geldi henüz deneme şansım olmadı, ancak Megiuars ürünlerinin toz çektiği söylenegelir, o sebeple daha iyi alternatiflere yönelmekte fayda var. Atas DLS 150 kış şampuanı, biraz serttir, nikelajları bozabilir ama kış çamurunu güzel çözer. Atas DLS 125 de sert bir şampuandır, yazlıktır, sinek böcek lekesi çözmede başarılıdır, nikelajları karartabilir. Chemical Guys Citrus ve Best Supreme Maxi Suds iyi köpürüyor ancak bunların da PH derecesi yüksek. Gelelim Atas Autobella'ya. Efendim kendisi PH nötr'dür. Elle yıkama, yani kovaya konulan şampuanlardandır, ancak ben onu köpük yapan başlıklı bir camsil şişesine koydum ve yıkama zamanı fıs fıs köpük fıslıyorum. Fiyat/performans ürünüdür. Düzenli kullanımda cila parlaklığı kazandırır. 2,5 litresini 25 liraya almıştım. Bir motosiklet için yıllarca yeter. Şampuanların fiyatlarını yazmadım, çünkü kimi 475 ml, kimi 1 litre, kimi 2,5 litre kimi galon. Ha bu arada Koçtaş Tekzen gibi yapı marketlerde Sonax turuncu ve Sonax kırmızı şampuanları bulmak kolay. Sonax kırmızı şampuan PH dengeli bir şampuan, yaz şampuanı, kışın ise Sonax turuncu kullanılabilir, turuncunun PH değeri biraz daha yüksek. Benzinlikte yıkamayın lütfen, çünkü burada kullanılan şampuan kostik içeriyor ve PH değeri çok yüksek, kostik kendini far sararması olarak gösterir, nikelajlarınızı da karartır.

Gerekli ise bol tüylü yıkama eldiveni kullanmanızı öneririm. Yaygın hatalardan biri boyalı yüzeyin fırça veya sünger ile yıkanması. Fırça ve sünger boyaya düşman aman deyim çizersiniz. Doğal koyun yünü eldiven tavsiye olunur, olmazsa yün eldiven de olur. Burada önemli olan nokta motosiklette çok dar ve sıkıştıracak alanlar olduğundan kısa tüylü eldiven kullanın yoksa eldiven sürekli bir yerlere takılır. Aliexpresste bol miktarda yün eldiven bulabilirsiniz.

Motosikletin koltuğunu Amway LOC'u 1/10 sulandırarak yumuşak bir fırça ile fırçalıyorum. Amway güvenli, hesaplı ve kolay ulaşılabilir bir ürün. Bunun dışında tüm genel temizleyiciler (all purpose cleaner) işe yarar. Atas Vinet de yine bu grupta tercih edilen hesaplı konsantre bir üründür. Ben hazır halde satılan genel temizleyicileri tercih etmiyorum. Konsantre ürünün avantajı hem daha hesaplıya gelmesi hem de sertlik derecesini ayarlayabiliyor olmanız. Örneğin kimi leke 1/10 sulandırılmış ürünle temizlenebilirken kimi leke 1/5 sulandırılmış ürünle temizlenebiliyor.

Not: Denemediğim ürünleri yazmamaya çalışıyorum. Eğer yazacak olursam mutlaka güvenilir bir arkadaşım test etmiştir. Bu başlıkta sayılı ürünler her dükkanda bulamayacağınız ama nette çok sayıda siteden alabileceğiniz ürünler. Fiyatı yüksek olan veya fiyat/performans ilişkisi kötü olan ürünleri yazmıyorum. Şu ürün daha iyi adı neden yok diye aklınıza takılmasın. Bir de yerli detay malzemelerinden bu güne kadar hiç memnun kalmadım. Yerli cila, şampuan, genel temizleyici, parlatıcı vs. artık almıyorum. Geçende BİM'de cila satıldı 3,99 TL'ydi sanırım, arkadaşlar aradı sordular aldırmadım, el kremi bile 10 lira cila nasıl 3,99 olur, hem de carnaubalıymış, en ucuz 170 gr. carnauba wax 70 lira bir kere.

DEVAMI GELECEK

Aldora Özkan
    Tercüman,Organizasyon
     Regal raptor spyder 350
     Ankara - Çankaya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    6
    Abi eline sağlık okurken bile bir an hangisini alsam haaa tamam şunla şunu yaparım planları var .devamını bekliyorum

e.erbaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ergun ERBAŞ
    Teknisyen
     Kawasaki vulcan 800
     Tekirdağ Çerkezköy
    Beğenmiş
    92
    Beğenilmiş
    80
    Emeğine sağlık abi.Teker teker açıklamışsın bravo.Meraktan lastik parlatıcı sprey aldım bende.Geçen pazar uyguladım lastik ve jantlara,halen daha pırıl pırıl sıfır gibi.Sadece yanaklara uyguladım tabi ki.Yan çantalara da sıkıp sildim sünger ile sonuç mükemmel. (Ürün: Stac İtaly marka,fiyatı 12 TL)
    Zamanı yenemezsin

Hang - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ekrem Dügeroğlu
    Öğrenci
     Daytona 250
     Zonguldak
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    şimdilik wd-40 ve birkaç temizleyici sprey ile devam edelim motorun bütçesine + birde bu temizlik ürünleri girerse motorun depoya benzin koyamayız 35-40 tl ye doluyor zaten 1 ay gidiyor
    ama ürünler süper durumlar düzelince hepsinden 1 er tane alıcam alinize saglık güzel açıklama olmuş ;)
    TEKERLEKLERLE GELEN ÖZGÜRLÜK...

M.T.
    SS
     Harley D.
     Ötüken
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    Alıntı Hang Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    şimdilik wd-40 ve birkaç temizleyici sprey ile devam edelim motorun bütçesine + birde bu temizlik ürünleri girerse motorun depoya benzin koyamayız 35-40 tl ye doluyor zaten 1 ay gidiyor
    ama ürünler süper durumlar düzelince hepsinden 1 er tane alıcam alinize saglık güzel açıklama olmuş ;)
    Kardeşim sen yazları Samsun'a gelmeyecek misin? RaptorRiders Samsun ekibini kurmaya az kaldı. Yazın bir buluşma yaparız, makineleri bir elden geçeriz. Elimizde malzeme çok, rahat ol, gönüller bir olsun
    Konu detailer tarafından (18.Şubat.2016 Saat 11:21 ) değiştirilmiştir.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler