Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 15 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

anilsedali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ANIL SEDALI
    İletişim Uzmanı / Satış Yöneticisi
     Regal Raptor DD150-2F 2012 /2014 Çıkışlı RKS Cruiser 250 V Twin - EFI
     Antalya
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    68

Exclamation Emisyon hortumu patlaması + motorun sesinin yükselmesi

Arkadaşlar Merhaba,

Geçtiğimiz hafta 100-110 km hızla giderken birden motorun sesi arttı.
    İlk defa başıma geldiği için önce egzoz bağlantılarının gevşediğini ya da farklı bir durum olduğunu düşündüm. Uzun yola çıktığım ve pazar günü olduğu için mecburen 200 km civarı bu şekilde yol yaptım.

Akşam yaptığım kontrollerde motordan çıkan benzin deposunun altındaki emisyon mekanizmasına giren parmak kalınlığındaki siyah borunun patladığını fark ettim.

Antalya Eskisanayide bulunan hortumculardan 2 tl ye ısıya dayanıklı hortum kestirerek sesten kurtuldum.

Araştırmalarım ve tecrübelerim sonucunda aşağıdaki bilgileri sizler için toparladım.
    Bu parçanın faydası nedir?:
    Motordan çıkan kirli havanın filtrelenmesini sağlıyor.
    2',nci olarak da rahatsız edici gürültülü sesi önlüyor.
    Son olarak motorun tüm yanma ve hava ayarları bu parça varken yapıldığı için boruyu aradan kaldırdığınızda ya da zarar gördüğünde yakıt tüketiminiz artıyor.
    Kısa vadeli kullanımda zarar gözlenmezken uzun vadede hem çevreyi gürültü ve gazla kirletiyor hem de motorun dinamiklerini bozmuş oluyorsunuz.

1
    1
     1
     1
    Beğenmiş
    264
    Beğenilmiş
    200
    bilgi ve tecrübeni paylaştığın için teşekkürler.

terapi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Serkan Doğan
    Esnaf
     Mondial Vulture 150Mr
     Samsun - İlkadım
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Faydalı bir bilgi başıma gelmedi ama gelirse nereye bakmam gerektiğini öğrendim teşekkürler....

Discovery II Mini cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Andarkan_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yiğit Kaan Eren
    Öğrenci
     YOK
     Ankara-Çankaya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    Paylaşım için saol anil abi emegıne sağlık.
    Andarkan dedigin sert bakışlı,dik, mağrur, yiğit, atılgandır. gözleri ateş saçar.

Bodrum - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yasin Şıracı
    Kimyager
     Regal Raptor 150E-2F
     Muğla
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Alıntı anilsedali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Merhaba,

Geçtiğimiz hafta 100-110 km hızla giderken birden motorun sesi arttı.
    İlk defa başıma geldiği için önce egzoz bağlantılarının gevşediğini ya da farklı bir durum olduğunu düşündüm. Uzun yola çıktığım ve pazar günü olduğu için mecburen 200 km civarı bu şekilde yol yaptım.

Akşam yaptığım kontrollerde motordan çıkan benzin deposunun altındaki emisyon mekanizmasına giren parmak kalınlığındaki siyah borunun patladığını fark ettim.

Antalya Eskisanayide bulunan hortumculardan 2 tl ye ısıya dayanıklı hortum kestirerek sesten kurtuldum.

Araştırmalarım ve tecrübelerim sonucunda aşağıdaki bilgileri sizler için toparladım.
    Bu parçanın faydası nedir?:
    Motordan çıkan kirli havanın filtrelenmesini sağlıyor.
    2',nci olarak da rahatsız edici gürültülü sesi önlüyor.
    Son olarak motorun tüm yanma ve hava ayarları bu parça varken yapıldığı için boruyu aradan kaldırdığınızda ya da zarar gördüğünde yakıt tüketiminiz artıyor.
    Kısa vadeli kullanımda zarar gözlenmezken uzun vadede hem çevreyi gürültü ve gazla kirletiyor hem de motorun dinamiklerini bozmuş oluyorsunuz.

Selamlar. O hortum benim motordada patladı. Servis söktü ve orayı körledi. Emisyona etkisi olur başkada bir işe yaramaz dedi.Yakıt sarfiyatında benim motorda değişiklik olmadı.

Atıl Tuncer
    Mali Müşavir
     Kawasaki VN 900
     İstanbul - Büyükçekmece (avrupa yakası)
    Beğenmiş
    2,298
    Beğenilmiş
    1,086
    güzel bilgilendirme oldu benim için. teşekkürler

arda murat zorlu
    Öğrenci
     Spyder
     İzmir/Narlıdere-Güzelbahçe
    Beğenmiş
    37
    Beğenilmiş
    100
    Elinize saglik

GT-I9190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Hakan Tekin
    Lojistik
     Daytona
     İstanbul - Esenyurt (Avrupa Yakası )
    Beğenmiş
    366
    Beğenilmiş
    317
    Bilgilendirme için teşekkürler güzel bir paylaşım

Batuhan Karaayak
    aşçı - öğrenci
     Kuba Superlight 200
     İzmir-bornova
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    paylaşım için teşekkürler

Seçkin-67 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Seçkin Çankaya
    operatör
     2015 regal raptor spyder 350
     Zonguldak
    Beğenmiş
    58
    Beğenilmiş
    195
    EGR valfi nedir? Ne işe yarar?

Özellikle içten yanmalı motorlarda atmosferi kirleten temel üç kirletici CO, HC, NOx gazlarıdır. Bu kirletici oranlan H/Y oranıyla doğrudan orantılıdır. Bunun içindir ki H/Y oranını değiştirerek CO ve HC oranlan kontrol altına alınmaktadır. Fakat yanma sonu sıcaklığının artması sonucu NOx oranında artış diğer kirleticilerle ters orantılı olduğundan büyük sorunlar ortaya çıkmıştır.

Motorlarda NOx (nitrojen oksit) emisyonlarını kontrol edebilmek için iki yol vardır. Birinci yol katalitik konvertör kullanılarak egzoz gazını kimyasal işleme tabi tutmak. Diğer yol ise yanma esnasında nitrojen oksit oluşumunu azaltmaktır. Bir kısım egzoz gazları yanma odası içerisinde tutularak NOx in kontrolü için kullanılır. Bu egzoz gaz resirkülasyonu (geri dönüşüm- EGR) ile sağlanır.
    EGR sistemi araçlarda yanmış eksoz gazlarını tekrar emme manifolduna göndererek silindirin içerisine girmesini sağlayan bir sistemdir. Taze karışımın içerisine bir miktar eksoz gazı karıştırılarak yanma ısısı bir miktar aşağılara çekilir. Aynı zamanda yakıt tüketimine olumlu etkisi vardır. Yüksek yanma ısısının aşağılara çekilmeside eksozda oluşan nitrikoksit miktarınıda düşürür. Sistemde bulunan egr valfi ne kadar egsoz gazının içeriye alınacağını ayarlayan bir parçadır. kontrol ünitesinden gelen komutlara göre hareket eder. Çünkü motorlarda her zaman eksoz gazı silindirlere gönderilmez. Egr valfi motor sıcaklığı 60-110 derece aralığındaysa, motor devri 3500 d/d civarında ve kısmi yük yani gaz pedalıda yarım basarken devreye girer.
    Bazen bu valf egsoz gazlarından dolayı sıkışır ve görevini yerine getiremez buda fazla eksoz gazının motora girmesine neden olur ve motorun düzensiz çalışmasına neden olur.

EGR Valfi Temizligi

Görevi yanmamış oksijeni eksoz gazından ayrıştırıp tekrar motora göndererek daha fazla performans ve daha az yakıt tüketimi sağlayan egr Valfi, belli bir kilometre kullanım sonrasında eksoz gazındaki kurum sebebiyle tıkanıp görevini tam anlamıyla yerine getirmekte zorlanabiliyor. Bu sebepten dolayı aracın motor arıza ışığı yanabilmektedir. Bazı servislerin gerek daha fazla kazanç elde etme, gerekse uygulamayı bilmemesi sonucu pahalı olan bu parçayı değiştirerek sorunu çözmeye çalışmaktadırlar. Bu sebepten kullanıcılar, Opel marka aracların EGR valflerinin sürekli bozulduğu kanısına varmaktadır.

EGR Valfi İptali

Egr valfi kurum nedeni ile tıkanabiliyor. Temizliğni sanayide kolayca yaptırabilirsiniz. İptali durumunda nitrous oxide salımı artar ( nox sera gazı etkisi yapıyor) çevreye zarar oluşturursunuz. otomobil üreticilerine kalsa egr sistemini hiç kullanmazlar. ( motor gücünü azaltıyor ve yakıt tüketimini artırıyor) EGR (exhaust gas recirculation) sistemi, inert olan egzoz gazının bir kısmını yanma odasına gönderilerek pik (en yüksek) yanma sıcaklığlnı düşürerek nox oluşumunu azaltmayı amaçlıyor.

Bu sistemin en büyük handikapı tekrar motora soktuğu yanmış eksoz gazı ile Motorun karter havalandırmasından gelen yağ buharı birleşip Emme manifolduna çamur kıvamında Karbon birikimi oluşturmasıdır.. Bu karbon birikimi kalitesiz akaryakıt ve motor yağı kullanımı sonucu çok daha fazla olabilir. Ve zamanla motor hava alamaz boğulur.

ALINTIDIR

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)