Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    sinirbazzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yasin tulay
    Gitarist
     Regal Raptor D-150e2
     İstanbul-sultangazi
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Haklısın diskte aşınma gözlemlemedim ama yine de ustanın yanına gitmek daha sağlıklı bir yol olacaktır. Zaten bir aksilik yaşamazsam bayramdan sonra yol yapma düşüncesindeyim hem bakımı da aradan çıkarmış olurum bu vesileyle. Teşekkür ettim hepinize ilgi gösterip yardım ettiğiniz için.

Göksel Özünver
    Satış
     Regal Raptor DD 350 E-6
     İzmir - Bornova
    Beğenmiş
    473
    Beğenilmiş
    352
    Yasin kardeşim öncelikle fren balatalarını bir kontrol et ya da ettir. frenlerimden cik cik ses geldiği için söktüğüm fren balataları elimde parçalandı. havalar sıcak olduğundan dolayı balatalar bu tarz problemler yaratabiliyor. şayet seninki de şişip, parçalanıp, gereksiz baskı yapıyorsa şişme ya da ses çıkması olağandır.

onun dışında fren havasını bir kontrol etmeni tavsiye ederim. şayet fren sisteminde hava varsa, ısınan hava basınç uygulayacağından şişmeye neden olabilir. taktiğini bilirsen aslında sen de gayet basit şekilde alabilirsin fren havasını. tek ihtiyacın olan yıldız tornavida, 8 yıldız anahtar ve fren hidroliği. youtube'da nasıl alınması gerektiğini gösteren videolar mevcut.

benim aklıma gelenler bunlar. umarım kolayca hallolur problemin.

Oguz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Oğuzhan Türkmen
    Maden Mühendisi
     Regal Raptor DD250-E9
     Muğla - Milas
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    19
    Balata temizleyicisi işini çözebilir bi dene derim
    Trust me! I am an engineer

MUSTAFA48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mustafa Özkaya
    Enterprise Asistan Managger
     2007
     Milas (şuan ANKARA )
    Beğenmiş
    58
    Beğenilmiş
    38
    fren sıstemıne baktırmanı onerırım kardesım sana muhtemelen sıktıgında tutuyor fakat bıraktıgında dıskı bırakmyor balatalar direk ılk basta fren sıstemını sok ac bak arastr ellerınle hareket ettırmeye calıs pompasını muhtemelen sorunun bu halledilir.
    "My rope and belt my cock and balls "

48 U 9289
    48 LU 528

Mustafa
    ÖZKAYA

TEŞEKKÜR EDERİM.

Erhan AĞCA
    Peyzaj Mimarı
     Yamaha Drag Star 650
     Ankara-Çankaya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Sorun bence yanlış balata takılması ve kaliperi kasması ya da direk kaliperin pistonlarındaki bir hata olabilir, bir baktır derim. Yakın zamanda balata değişti mi acaba?

srwnk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Sinan Biçer
    Turizm
     Regal Raptor 150e2
     İstanbul - Beyoğlu (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    0
    Yasin, ya Arda'nın dediği gibi bir kaynak olayına gireceksin, ya da 6,5 / 7lik bir lokma uçlu tornavidayı yanından eksik etmeyeceksin. Özellikle yokuş inerken ve çok kullandığım zaman bana da aynısını yaşattı. (Özellikle artçın var ise...) Fren merkezinin oradaki yeşil başlı, ucunda plastik bir tıpası olan civatayı gevşetirsen bir damla hidrolik atar. Fren boşalır. Başlangıçta dikkatli ve yavaş gitmen gerekir. Ki fren alıştığından zor tutar. Ayakla pompaladıkça alıştığın ayara getirirsin.

anilsedali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ANIL SEDALI
    İletişim Uzmanı / Satış Yöneticisi
     Regal Raptor DD150-2F 2012 /2014 Çıkışlı RKS Cruiser 250 V Twin - EFI
     Antalya
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    68

Smile

Alıntı sinirbazzz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hidrolik hava alma usulü yok bilmiyorum ama bilmek isterim😊 Nasıl yapılıyor?
    Merhaba, bu durum sıklıkla başına gelecek. Bendeki durum şu şekilde. Ne zaman zincir ayarım gitmiş olsa (yani arka teker hafif öne kaymıştır- çukura vs girmek gibi nedenlerden, artçıdan vs)
    işte o zamanlar ayda1 ya da 2 ayda bir arka frenim şişer.

Bunun için 6-8 anahta bulundurman gerekiyor. Usta yaparken izle ve öğren. Uzun yolda başına gelse yanında usta olmayacak.

6-8 Anahtarı arka disk freni üzerinde bulunan hidrolik vanasına takıyorsun. Bir ayağınla da arka frene basıyorsun. Anahtarı çevirip yavaşça açarken sisteme dolan fazla hidrolik çıkıyor. Yalnız çok az az hava almalısın. Bir anda hepsini açma.

Daha sonra vidayı sıkıla. Ve sıkılama tamamen bittikten sonra arka frenden ayağını çek.

Bu şekilde hem sistemdeki fazla hidroliği attın.
    Hem de arka frene basılı tuttuğun için sisteme hava kaçmasını önledin.
    Arka frene basmasaydın frenlerin tutmayacaktı.

Kolay gelsin!

sinirbazzz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yasin tulay
    Gitarist
     Regal Raptor D-150e2
     İstanbul-sultangazi
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Yazdıklarınızı geç gördüm her birini tek tek okudum yarın fazla hidroliği atma girişiminde bulunucam verdiğiniz bilgiler kaynağında umarım başarırım. Son olarak bugünde aynı şey başıma geldi. Evimden çıkıp 500evlere gittim yaklaşık 8 km bir yol dolanarak geri dönerken motorun zorlandığını fark ettim ve hızlı bir şekilde ara sokağa girdim 10 15 dakika bekledikten sonra motor toparladı ve fren rahatladı. Ciddi sorunlar yaratmadan yarın ilk işim bu olacak. Baktım altından kalkamıyorum evimin yakınlarında bir usta var onun kapısını çalarım. Herkese iyi sabahlar.

Aldora Özkan
    Tercüman,Organizasyon
     Regal raptor spyder 350
     Ankara - Çankaya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    6
    Yazdıklarınızı geç gördüm her birini tek tek okudum yarın fazla hidroliği atma girişiminde bulunucam verdiğiniz bilgiler kaynağında umarım başarırım. Son olarak bugünde aynı şey başıma geldi. Evimden çıkıp 500evlere gittim yaklaşık 8 km bir yol dolanarak geri dönerken motorun zorlandığını fark ettim ve hızlı bir şekilde ara sokağa girdim 10 15 dakika bekledikten sonra motor toparladı ve fren rahatladı. Ciddi sorunlar yaratmadan yarın ilk işim bu olacak. Baktım altından kalkamıyorum evimin yakınlarında bir usta var onun kapısını çalarım. Herkese iyi sabahlar.
    Dostum sen bir an önce bir ustaya git yoksa daha büyük sıkıntılara yol açacaksın

anilsedali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ANIL SEDALI
    İletişim Uzmanı / Satış Yöneticisi
     Regal Raptor DD150-2F 2012 /2014 Çıkışlı RKS Cruiser 250 V Twin - EFI
     Antalya
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    68
    Ustaya gidersen zincir arka teker ayarını da yapmasını iste. O da basit ama önce biraz izleyip, görüp, bozuldukça el atıp yaparak öğrenmen gerek. Şişme yaşadığında da dediğin gibi 15 dk dinlenmek şişmeyi giderir. Fren sertleştikçe hava almayı ustadan sana öğretmesini söyle. Uzun yola çıkacağım başıma gelirse ne yapayım filan de yoksa göstermez.

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)