Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu
Toplam 21 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Tuğrul Baylan
    Piping Designer
     Kawasaki Vulcan 800/Vn800
     İstanbul - Kartal (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    20
    Mustafa selam kardeşim;

Öncelikle her japon grubunda olduğu gibi bunda da gazı açtın mı elbette fazladan yakacaktır fakat ortalamanın üzerinde bir yakıt tüketimi var bunu bilmelisin.

Ardından Türkiye'de fazlaca olan bir makine olmadığından yedek parça konusunda sıkıntı çekmen muhtemeldir.

Piyasasıyla ilgili çok bilgim olmasa da sana son olarak söyleyeceğim en önemli şey Honda Magna'lar tehlikeli makinelerdir. Öyle ele avuca sığdırabileceğin türden bir makine değil. Elinin ayarı yok ise, tecrüben az ise sana kesinlikle tavsiyem bu makineye bulaşmaman yönündedir. Öyle "Ben açarım gazı, basar giderim ardıma bakmam" diye bir düşüncen varsa alma!

MUSTAFA48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mustafa Özkaya
    Enterprise Asistan Managger
     2007
     Milas (şuan ANKARA )
    Beğenmiş
    58
    Beğenilmiş
    38
    Alıntı 2_rock Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Az kaldı az si düğünden sonra olmadı bir magna 🤔🤔🤔
    olur be aldora abım keske ben senın dugune kadar alabılme ımkanım olsada senın dugunde senı oyle karsılasam
    "My rope and belt my cock and balls "

48 U 9289
    48 LU 528

Mustafa
    ÖZKAYA

TEŞEKKÜR EDERİM.

Oguz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Oğuzhan Türkmen
    Maden Mühendisi
     Regal Raptor DD250-E9
     Muğla - Milas
    Beğenmiş
    5
    Beğenilmiş
    19
    Honda VF 750C Magna. Sana daha önce de anlatmıştım kardeşim ama bi daha özet geçeyim. 4 silindirli, geniş açılı bir v motora sahip. Bu geniş açılı v motor diğer v motorlara göre yüksek devir çevirmesini ve max. torku yüksek devirde sağlıyor, bu da motorun bizim tabirimizle kütür kütür sesli çalışması yerine düz motor tarzında biraz daha seri çalışmasına sebep oluyor. Özet geçersek racing ruhunu chopper tarzı üstünde hissetmek isteyene bi motordur magna. Çok seridir. Bildiğim kadarıyla 0-100 verisi 3.5 saniye. Tecrübesiz veya az tecrübeli bi insanın binemeyecegi motordur, binse de ömrünün kısa olacağı bir motordur. Chopper zevki almak istiyorsan shadow daha mantıklıdır, herkesin motordan beklentisi de farklıdır. Bu benim fikrimdir.
    desceq (14.Şubat.2017) Bunu beğendi.
    Trust me! I am an engineer

Hakan Tekin
    Lojistik
     Daytona
     İstanbul - Esenyurt (Avrupa Yakası )
    Beğenmiş
    366
    Beğenilmiş
    317
    Yakıt konusunda benzinliğe hissedar eder adamı bu canavar

GT-I8190 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ender KADERLİ
    Uzman
     RR-Daytona 250
     İstanbul - Tuzla
    Beğenmiş
    19
    Beğenilmiş
    21
    Açılın ben dokorum

Arkadaşlar bana motor kullanmayı öğreten arkadaşımın 2 motorundan birisiydi magna. Hatta ilk motora başladığımda da Magnayı test etmiştim(vf750c). Kendisiyle hala görüşüyoruz Magnasını kullandığım zamanlar oluyor yine. Kendi motorumu alana kadar da bu motorun artçısıydım. Anlayacağınız epey bir zaman geçirdim o motorla.

Öncelikle makinenin performansına gelmem gerekiyor. Bu makine yeni kullanıcı için direk ölüm makinesi. Git Hayabusa falan al. 84 beygir 4 silindirli 1100 cc ye kadar en yüksek performansı alabileceğiniz motordan bahsediyorum. Evet Hayabusa bu motordan daha hızlı ama neden Hayabusa al dediğim kısmını aşağıda ayrıca yazacağım. 240 km hız göstergesi olan bir motor magna ve arkadaşım tek başına 230 gördüğünü daha da motorun gittiğini söyledi. Alet kıçınızın altından öyle böyle kaçmıyor. Kendimde kullandım yani oradan biliyorum.

Tork nedir? Nasıl yönetilir? Sorularının muhattabı bu motor feci bir tork var. Saçma sapan bir ivmelenmesi dediğim gibi kıçınızın alrından kaçıyor.

Gelelim Hayabusa kısmına bu motorun zayıf noktası o performansı dizginleyecek frenlerinin olmaması sırf bu nedenle de 2001 yılından sonra ab ülkelerine ithalatı yasaklandı. Azıcık gaz yapayım çok hız yapmam dediğin anda bile farkında olmadan 120 görüyorsun. Bunu durdurmak istediğinde ise ön tek disk arka taraf kampana bir fren karşılıyor. Hayabusa bu süratlerden çok daha fazlasını yapsa da çok daha iyi frenleri var tahminimce Hayabusa kullanmadım bu arada

Öte yandan motor cidden ağır kuru ağırlığı 300 kiloya yakın. Yani Allah muhafaza motoru devirme durumunda tek başına kaldırma ihtimalin yok ve Allah muhafaza ayağın altında kalırsa ya çatlar ya kırılır. Teker çaplarının küçük oluşunu düşünürsek Türkiye gibi yollarında macera oyunu bölümleri kadar rögar kapağı bulunduran bir yerde bu ciddi bir sorun. Fakat o iri cüsseye rağmen benim daytona 250 ye göre daha iyi bir dönüş çapı var ve gidonu da rahat bizimkiler gibi otobüs direksiyonu hesabı değil rahatlıkla dönüyor ama tabi ki o cüsseye göre bir scooter kıvraklığı falan bekleme. Sürüş pozisyonu kişiden kişiye göre değişir fakat daytonadan sonra koltukları pamuk diyebilirim hem artçı hem de sürücü için.

Yanlış kalmadıysa aklımda 100 km de 5-6 litre gibi bir yakıt tüketimi var bunu isterseniz kendisinden öğrenebilirim. Öte yandan periyodik bakımları haricinde arkadaşım motorunda hiç bir sorun yaşamadı ki 2 seneden bu yana görüşüyoruz. Haliyle parça fiyatları vs hakkında bilgim yok ya da parçaları ne durumdadır bilmiyorum ama piyasada nadir bulunan bir motor o nedenle çok fazla yerde olacağını zannetmiyorum.

Sonuç olarak acemi işi bir motor asla değil ilk motor ya da ilk cruiser falan hiç hiç değil ben acemiliğimdeyken bir defasında deviriyordum motoru zor kaldırdık arkadaşla motoru ayaklarımı kaldırıma saplamıştım resmen bereket devrilmedi. Eğer belirli bir tecrübeniz varsa o zaman edinilebilir. Dediğim gibi saçma sapan bir ivmelenmesi var, arkada artçı olarak giderken saçma sapan gülmenize sebep olabilir.

Aklınıza takılan bir şey olursa ben kendisinden bilgi alabilirim.
    acryvz (14.Şubat.2017), desceq (14.Şubat.2017) Bunu beğendi.

Mustafa Özkaya
     2007
     Milas (şuan ANKARA )
    Beğenmiş
    58
    Beğenilmiş
    38
    Alıntı laerrof Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Açılın ben dokorum

Arkadaşlar bana motor kullanmayı öğreten arkadaşımın 2 motorundan birisiydi magna. Hatta ilk motora başladığımda da Magnayı test etmiştim(vf750c). Kendisiyle hala görüşüyoruz Magnasını kullandığım zamanlar oluyor yine. Kendi motorumu alana kadar da bu motorun artçısıydım. Anlayacağınız epey bir zaman geçirdim o motorla.

Öncelikle makinenin performansına gelmem gerekiyor. Bu makine yeni kullanıcı için direk ölüm makinesi. Git Hayabusa falan al. 84 beygir 4 silindirli 1100 cc ye kadar en yüksek performansı alabileceğiniz motordan bahsediyorum. Evet Hayabusa bu motordan daha hızlı ama neden Hayabusa al dediğim kısmını aşağıda ayrıca yazacağım. 240 km hız göstergesi olan bir motor magna ve arkadaşım tek başına 230 gördüğünü daha da motorun gittiğini söyledi. Alet kıçınızın altından öyle böyle kaçmıyor. Kendimde kullandım yani oradan biliyorum.

Tork nedir? Nasıl yönetilir? Sorularının muhattabı bu motor feci bir tork var. Saçma sapan bir ivmelenmesi dediğim gibi kıçınızın alrından kaçıyor.

Gelelim Hayabusa kısmına bu motorun zayıf noktası o performansı dizginleyecek frenlerinin olmaması sırf bu nedenle de 2001 yılından sonra ab ülkelerine ithalatı yasaklandı. Azıcık gaz yapayım çok hız yapmam dediğin anda bile farkında olmadan 120 görüyorsun. Bunu durdurmak istediğinde ise ön tek disk arka taraf kampana bir fren karşılıyor. Hayabusa bu süratlerden çok daha fazlasını yapsa da çok daha iyi frenleri var tahminimce Hayabusa kullanmadım bu arada

Öte yandan motor cidden ağır kuru ağırlığı 300 kiloya yakın. Yani Allah muhafaza motoru devirme durumunda tek başına kaldırma ihtimalin yok ve Allah muhafaza ayağın altında kalırsa ya çatlar ya kırılır. Teker çaplarının küçük oluşunu düşünürsek Türkiye gibi yollarında macera oyunu bölümleri kadar rögar kapağı bulunduran bir yerde bu ciddi bir sorun. Fakat o iri cüsseye rağmen benim daytona 250 ye göre daha iyi bir dönüş çapı var ve gidonu da rahat bizimkiler gibi otobüs direksiyonu hesabı değil rahatlıkla dönüyor ama tabi ki o cüsseye göre bir scooter kıvraklığı falan bekleme. Sürüş pozisyonu kişiden kişiye göre değişir fakat daytonadan sonra koltukları pamuk diyebilirim hem artçı hem de sürücü için.

Yanlış kalmadıysa aklımda 100 km de 5-6 litre gibi bir yakıt tüketimi var bunu isterseniz kendisinden öğrenebilirim. Öte yandan periyodik bakımları haricinde arkadaşım motorunda hiç bir sorun yaşamadı ki 2 seneden bu yana görüşüyoruz. Haliyle parça fiyatları vs hakkında bilgim yok ya da parçaları ne durumdadır bilmiyorum ama piyasada nadir bulunan bir motor o nedenle çok fazla yerde olacağını zannetmiyorum.

Sonuç olarak acemi işi bir motor asla değil ilk motor ya da ilk cruiser falan hiç hiç değil ben acemiliğimdeyken bir defasında deviriyordum motoru zor kaldırdık arkadaşla motoru ayaklarımı kaldırıma saplamıştım resmen bereket devrilmedi. Eğer belirli bir tecrübeniz varsa o zaman edinilebilir. Dediğim gibi saçma sapan bir ivmelenmesi var, arkada artçı olarak giderken saçma sapan gülmenize sebep olabilir.

Aklınıza takılan bir şey olursa ben kendisinden bilgi alabilirim.
    Ender KADERLİ kardesım bır arkadasına sorarmısın motorun pıyasası ve yakıt konusunu 100 km de kesın 5 mı 6 mı yakıyor dogru sekılde ogrenebılırmısın şimdiden cok tesekkur ederım arkadasım usenmeden benımle ve arkadaslarla bu degerrlı bılgılerı paylastıgın/ pyalaqsacagın ıcın

48 U 9289
    48 LU 528

Mustafa
    ÖZKAYA

TEŞEKKÜR EDERİM.

Ender KADERLİ
    Uzman
     RR-Daytona 250
     İstanbul - Tuzla
    Beğenmiş
    19
    Beğenilmiş
    21
    Alıntı MUSTAFA48 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ender KADERLİ kardesım bır arkadasına sorarmısın motorun pıyasası ve yakıt konusunu 100 km de kesın 5 mı 6 mı yakıyor dogru sekılde ogrenebılırmısın şimdiden cok tesekkur ederım arkadasım usenmeden benımle ve arkadaslarla bu degerrlı bılgılerı paylastıgın/ pyalaqsacagın ıcın
    Şehir içi 5-5,5 litre
    Şehirler arası 4,5-5 litre dedi arkadaş. Yanılmıyorsam deposu da 13 litre falan.

Mustafa Özkaya
     2007
     Milas (şuan ANKARA )
    Beğenmiş
    58
    Beğenilmiş
    38
    Alıntı laerrof Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şehir içi 5-5,5 litre
    Şehirler arası 4,5-5 litre dedi arkadaş. Yanılmıyorsam deposu da 13 litre falan.
    emegıne saglık tesekkur ederım

48 U 9289
    48 LU 528

Mustafa
    ÖZKAYA

TEŞEKKÜR EDERİM.

Cenk KARACA
    Yazılım Uzmanı
     Regal Raptor - DD 250E-6C
     İzmir/Göztepe
    Beğenmiş
    153
    Beğenilmiş
    40
    Magma 'ya bende niyetlendim, ama Tuğrul (Tbaylan) beni ikna etti... ben hıza olmasa da, motor sesine hastayım, o nedenle makinanın hızı ve hızlanması, onuda dinledikten sonra bana fazla geldi. Kendime hakim olabilirim, gaza gelmem, mülayim bir insanım diyen varsa alsın, benim yemedi

desceq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Selçuk Sünnetçioğlu
    Teknik Öğretmen
     Honda VF750C MAGNA
     Bursa
    Beğenmiş
    7
    Beğenilmiş
    2
    Selamlar herkese;

Tüm yazılanları okuduktan sonra bir Magna sürücüsü olarak ben de birkaç kelime yazarak foruma faydam dokunsun istedim.
    Öncelikle 18-20 yaş arası çokça Scooter sürdüm sonra ailevi baskılardan ötürü ara vermek zorunda kaldım ancak rüzgarı bir kez yedikten sonra dönüş yok bildiğiniz gibi ve 30 yaşımda tüm baskılara rağmen 750 Km'de bir Daytona 250 sahibi oldum. Manuel vitesli tecrübemi Daytonam ile kazandıktan sonra bir yakınımın (öz abim gibi sevdiğim bir yakınım) kenarda yatan Magnasına sahip oldum ve içimdeki canavar açığa çıktı.

Uzun yorum yapan arkadaşlar birçok bilgiyi zaten paylaşmışlar, ufak bir düzeltme yapayım ağırlığı boş 230 Kg ve Yalova buluşmasındaki Magna sahibi bendim.
    Aslında makine, içinde birkaç tarzı barındırıyor: temelde Cruiser, biraz Naked ve Racing (600 cc'ye kadar) karışımı ve kişiselleştirirseniz de bir Chopper denilebilir. Max. 10.000 devir çeviriyor ve 6.000'den sonra o vurucu tork'u size sunuyor. Bizim Bursa'da asfalt genelde tozlu ve parlak olduğu için kalkışlarda 1 - 2 ve hatta 3. vitesle bile sarabiliyor ve çok güzel yan verebiliyorsunuz ancak etraftaki araçlara dikkat! Yeni nesil motorlardaki gibi enjeksiyon sistemi yerine karbüratörlü eski tip bir V tasarımı var bu da siz ne kadar isterseniz o kadar gitmenize olanak sunuyor yani Shadow ve Dragstar sürücüleri yanlış anlamasınlar ama makine size değil siz makineye hükmediyorsunuz. Neden böyle yazdım hemen açıklıyorum, enjeksiyonlu sistemlerde siz gazı ne kadar açarsanız açın makinenin beyni o anki ihtiyaca göre belli oranda benzin püskürtür ve patron makinedir. Karbüratör de ise siz ne verirseniz motora o gider hatta gazı saldıktan sonra bile motor gitmeye devam eder (alışmam zaman aldı).
    Benim makine 3-4 yıl kenarda yattığı için sanırım üst devirlerde orjinal egzostun içinde patlamalar yapıyor, birkaç ustaya gösterdim hepsinin yorumu aynı oldu "ilk bakımda motoru ayarlat, ayarsız çalışıyor". Geçen sene işimin yoğunluğundan dolayı çok süremedim ve haliyle bakıma da götürmedim ancak bu sene sezon açılmadan hazırlıklar başladı. Şuan egzostlar değişiyor, arkasında yeni egzostlarla komple bakım ve ayardan sonra bende 5 litre yakıt seviyesine ineceğim, ineceğim diyorum çünkü benim yakıt ortalamam şuan şehir içi 7,4 lt. şehirler arası 6 lt. yani ayarsızlık olduğu kesin.
    Yedek parça Honda servislerinden temin edilebiliyor fakat fiyatlar uçuyor, Honda yerine yurtdışı sitelerden bulabiliyorsunuz ancak onlarda çok ucuz değil fakat zamanında yağına, suyuna bakarsanız bu makine sizi de gömer sizden sonrakileri de.
    Bursa'da ki sarı renkli Magna'nın sahibi arkadaşımdır, o da makinesine iyi bakar, tarz değişikliği düşünüyor bu yüzden satılığa çıkarttı fakat sonradan bildiğim kadarıyla vaz geçti.
    Daytona benim ilk göz ağrım ancak Regal Raptor'dan Honda'nın hangi tipine geçerseniz geçin illaki farkı anlayacaksınız diye tahmin ediyorum çünkü ben değiştirdikten sonra sürüş kalitemin çok fazla arttığını düşünüyorum. 4 silindir olmasının da verdiği bir avantaj tabiki ama titreşim neredeyse yok gibi ve sele gerçekten rahat.
    Almayı düşünenler için fiyat gerçekten 16-18 arasında değişiyor, sen satar mısın diye sorarsanız cevabım hayır olacak, ileride yenilemek istesem de tarz da değiştirsem bile bu makineyi veremem gibi geliyor.
    Tek tavsiyem şudur, kesinlikle en az 5.000 Km yapmadan bu makineye sahip olmayın, tüm tecrübenizi başka makinelerde tecrübe edin ve sonrasında Magna'ya geçin derim. Ben araba ile hız yapmayı seven birisiyim ve 1 büyük 3-4 küçük kazam var, o kazalardan sonra edindiğim tecrübeleri de katarak bu makine üzerinde kendimi zor durduruyorum. Uzun zamandan sonra ilk kez biniyorsam önce Bursa çevre yolunun Görükle virajlarında pasımı atıyorum sonra şehir içinde efendi efendi gidiyorum. Yazarken bile için şişti, makine şu an yanımda olsa şimdi inip binerdim.

Daha detay isterseniz sormanız yeter.
    Herkese keyifli sürüşler dilerim.
    acryvz (14.Şubat.2017), batebay (14.Şubat.2017), CELİL (14.Şubat.2017), FouL (14.Şubat.2017), nedemek (14.Şubat.2017) Bunu beğendi.

Sayfa 2 Toplam 3 Sayfadan BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)