Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu
Toplam 22 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

aidikurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper idikurt
    Bankacı
     Yamaha XVS 1300 A Midnightstar
     İsntabul - Sancaktepe
    Beğenmiş
    514
    Beğenilmiş
    573

Yolculu Sürüşlerde Frenleme

YOLCULU SÜRÜŞLERDE FRENLEME

Motosikletteki ekstra ağırlık yolcu olsun, yük olsun motorun atıl kütlesini ağırlaştırdığı oranda hareket yönü doğrultusunda dengelenmesi gereken bir ekstra hareket enerjisi verecektir. Daha da önemli olarak ilave ağırlık arka tekerin yere tutunma gücünü artıracaktır ve ön arka ağırlık oranının değişimi de değişik frenleme tekniği uygulanmasını gerektirecektir. Tıpkı iniş yada çıkışlarda değişik frenleme tekniklerinin uygulanması gibi.

Yolcunun ağırlığı genellikle yüksektir ve motora hareket yönünde daha fazla ileri hareket enerjisi verecektir. Sıkı ön fren hala mümkündür ancak yolculu durumda arka frenin daha sıkı kullanımı gerekir.

Burada ölçü yolcunun frenleme esnasında ne kadar ağırlığını sürücüye aktaracağıdır. Artçı ani duruşun farkında olmayabilir çünkü artçı ileriyi sürücü gibi göremez ve sürücü sert fren yaptığında yolcu sürücünün sırtına abanır. Daha doğrusu motor sürücüyü geriye, yolcuya doğru iter. Bu noktada sürücü yolcunun atıl kütlesi tarafından tankın üzerine doğru itilir. Sürücü burada motorun kontrolünü kaybetmemek için frenleri gevşetmek durumundadır.

Touring tipi bir motorda yolcuda varsa ağırlık 600kg a kadar çıkabilir. Arka/ön ağırlık dengesi belki 60/40 olabilir. Frenlemenin başlangıcında arka frenleme 350kg ve ön 250kg gücünde olabilir. Ama frenleme mevcut yer tutunma gücünün mesela %80nine yükseldikçe frenleme güçleri arka/ön 130/350 civarında olabilir.

Bu yüzden arka fren yolculu sürüşlerde toplam frenleme üzerinde olumlu katkı yapar. Yağışlı havalarda da olumlu etkisi vardır. Yokuş inişlerde bu durumun yolcunun atıl kütle etkisinin çok fazla olmasından dolayı fazla avantaja döndürülmesi fiilen mümkün olamaz. ABS sistemlerde ise sistem birleşik yada ayrıda olsa fiilde bir avantajı olmaz. Sadece daha sert fren yapılabilir.

Alfa.
    acryvz (24.Şubat.2017), downoflight (24.Şubat.2017), emrhnayd (08.Kasım.2017), Metout (21.Nisan.2018) Bunu beğendi.
    RaptorRiders bir çığ gibi büyümeye devam ediyor

yenikoylu_ua - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kubilay BURSALIOĞLU
    Serbest Meslek
     Aprilia Caponord
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    {vb:rawphrase post_thanks_times_post, 4
    Evet ben bunu scooter zamanında yaşamıştım arka firene daha sıkı bastığımda yavaşlıyor önle birlikte duruyordum ama yanlızken arabada elfireni çekmiş gibi kayıyodu kuru zeminde bile

Artçı iyidir arçı paylaşım için teşekkürler
    Mesele Motor kullanmak değil YEĞEN Mesele Çevrendekileri düşünerek kullanmak !!!

Scoterlarda fren sıkılında sağ fren %30 ön tekere, sol fren yüzde %70 arka %30 ön tekere basınc uygulamıyormu.Ben böyle biliyorum.

sancezz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yuksel cetıner
    drıver
     regal raptor 250cc
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    scooterlerın guzellıgı fren sıstemınnde ıkı tekerınde dısk fren olması bızım lastıkler ne hıkmetsde azıcık su gordunmu yokusa donerken savuruyor fren desen aynı sekılde ama kuru zemınde onferele arka frene asıldınmı zınkkk oldugu yerde kalıyor buyonu cok ıyı :D
    ***YOKLUĞUMLA İYİ GEÇİNMEYE BAK ÇÜNKÜ VARLIĞIM ASLA SENİNLE OLMAYACAK***34 PZA 37***0 RH + ***SEYTANIM***

aslanburclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yaşar AKILLI
    EMEKLİ
     XL650 TRANSALP 2006
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    ya beyler kendi kendinize yazıp çiziyosunuz 3 günlük seyisliğinizle millete laf yeti
    ştirmeğe başladınız bu yazdıklarınızı kendiniz uyguluyomusunuz fren tamamen tecrübe ve kendi kendine yolun durumuna ve motorun durma durumuna göre yapılır bu da önce arka fren ve aynı orantıya bağlı olarak gidon hakimiyeti sağlanarak ön fren ve zaman la önce beyin sonra vucut bu dengeyi sağlar ve durma işlemi sağlanır ve tecrübe ister devamlı binmek ister sizin yaptığınız gibi daha doğrusu zabıt katibi gibi yazmayla çizmeyle olmazz... binmekle olur oturup PC.. başında ordan burdan bulduğunuz alıntıları aktaracağınıza havalar güzel gidin binin motorlarınıza milletinde kafasını bulandırmayın yok % bilmem ne yok % falan filan diye
    plaka: 06 DV 656
    yer : GOP/SİNCAN/ANKARA
    kan : B Rh +
    nick : aslanburclu

Kino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İ.Ergun KANCAAL
    Jeoloji Mühendisliği
     2006 250e
     Mersin
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    he yaa tabii komutanım haklı

ben arka fren yapacağım zaman mesela birde motor üstünde yaylanma yapıyorum buda pompalama yapıyor ayrıcana

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

bunlar tecrübe tecrübe geze geze öğrenilir

yani uzun yolda değil hatta şehir içinde gezerek

ya yaşar komutanım şu imzanın rengini bir ayarla yaa orange yapacan ama olmamış galiba hallet be abicim
    renkli kişiliğin cıksın ortaya. :mrgreen: :mrgreen:

sancezz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

yuksel cetıner
    drıver
     regal raptor 250cc
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Alıntı Kino Nickli Üyeden Alıntı

ben arka fren yapacağım zaman mesela birde motor üstünde yaylanma yapıyorum buda pompalama yapıyor ayrıcana

ya yaşar komutanım şu imzanın rengini bir ayarla yaa orange yapacan ama olmamış galiba hallet be abicim
    kıno babam suyaylanma meselesıne gelınce aman bızım gece (denız)yaylana yaylana sanzumanı dagıttı :P :P :mrgreen: :mrgreen:
    ***YOKLUĞUMLA İYİ GEÇİNMEYE BAK ÇÜNKÜ VARLIĞIM ASLA SENİNLE OLMAYACAK***34 PZA 37***0 RH + ***SEYTANIM***

Yaşar AKILLI
    EMEKLİ
     XL650 TRANSALP 2006
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı Kino Nickli Üyeden Alıntı

ahhhh kinom vala elimden gelen bu nasıl yapcaz ya

Kino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İ.Ergun KANCAAL
    Jeoloji Mühendisliği
     2006 250e
     Mersin
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    sancezz deniz hafif cekiyor ondandır deniz motoru hoplatamaz ancak ZIP latır

bende ise HOP luyor aradaki fark bu

yaşar komutan boşver canım takma kafana tanıyan tanıyor salla gitsin yazsan ne olur yazmasan ne olur ki
    hele birde renkli olsa ne olur olmasa ne olur boşverrrrr

Yaşar AKILLI
    EMEKLİ
     XL650 TRANSALP 2006
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    kinom ne dersin yaaa du bida deneyim....

Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan 123 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 2 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 2 misafir)