Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 18 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    borabora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bora Duman
    Öğrenci
     YOK
     Bursa
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    27

Siz Hala Dedenizin Manuel Vitesini mi Kullanıyorsunuz..!

Öncelikle genel hatlarını bile belirleme becerisini gösterebilmekten çekindiğim "soru"larımı umarım kaleme dökebilirim.

Büyükşehirlerdeki trafik yoğunluğu, çoğumuzun gün içersinde ulaşım planlaması yaparken "nasıl giderim" ana başlığıyla fabrika ayarlarımızın en üst sırasında yer alıyor. Motosikletlerin trafik içerisinde diğer paydaşlarına göre sahip olduğu avantajları hepimiz biliyoruz. Sağladığı zaman tasarrufu, yakıt tasarrufu derken artılar bir hayli çoğalıyor. Şimdi benim kafamı meşgul eden, sahip olduklarım ile kendimi netleyeceğim bir neticeye ulaşamadığım mevzumu ilginize arz ediyorum;

İmkanlarım dahilinde son 2 buçuk yıldır İstanbul'da 5.000 km'nin üstünde bisiklet tecrübem var. Büyük kolaylık ama bir Alex değil tahmin edersiniz. Ulaşım işini ve ötesinde daha uzaklara daha kabul edilebilir şartlarda gitmeyi kolaylaştırmalı.. İşte bu vakit motosiklet ile olan tanışıklığım başlıyor. Şimdi, motosiklette tıpkı arabalardaki gibi günlük -artık günün her vakti yoğun diyebileceğimiz- trafik içerisinde yüzlerce kez vites ile uğraşıyoruz. Sağ ayak fren sol ayak vites felan derken hep bir hareket. Diğer tarafta skuter dediğimiz alet, elden kumanda ile ayakları boşa bırakıyor ve makine ile olan ilişkimiz daha yüzeysel bir boyutta kalıyor.

Demem o ki, zaten pratik olan motosiklet tercihi skuter ile daha bir pratik hal alıyor. Netleşmek istediğim konu aslında burası. Neden daha kolayı varken biz biraz daha dolambaçlısını tercih ediyoruz..! Aslında "nedir ulan altı üstü vites atıyosun işte atlan deve değil ya" diyorum kendime. Sonra belediyenin otobüsleri bile otomatik vites artık diyorum. Moto kuryeler mesela.. Gün içerisinde trafikte o kadar çok vakit geçiriyorlar ki.. Yalnız ben -en azından bu vakte kadar- skuter kullanan bir kurye görmedim. Yani moto kuryeler neden manuel vitesi tercih etsin ki..! Kendilerine kasıtları ne ki..! Bunu maliyetler ile mi açıklamalı..! Yada bir başka tarafta lokantaların servislerinde de skuter var çoğunlukla. Ya, bu iki kısım da dağıtım yapıyor ama çok farklı tercihleri var.

Muhtemelen arabalardaki sistem değişikliği motosikletlerdeki kadar çok etkilemiyordur sürüş tekniklerini.

Hepinizin malumudur, bazı yerlerde skuter sürmek ile manuel vitesli motosiklet sürmek arasında bir perde çekiliyor.

Otomatik ile manuel vites arasındaki sürüş hissiyatı çok farklı. Yani bu konuyu hissettiklerimizle mi netleştirmeliyim, teknik açıklamalarla mı..! Bu konu basit anlamda kolayı varken zoru neden seçiyoruz yada biraz daha fazla emek gerektiren şeyi neden seçiyoruz kavlinden irdeleyemeceğim kadar yüzeysel kalmıyor sanırım.

Bir tanesi horona girip terlemek gibi geliyor bana bir diğeri de sandalyede oturup oynayanları izlemek gibi. Aslında iki tarafta keyif alıyor ama arada çok büyük farklar var.
    centaur (08.Aralık.2016), Kerem Düzgün (08.Aralık.2016), Oğuzhan Ocak (08.Aralık.2016) Bunu beğendi.

İlker KENAR
    EmekLi Devlet Mağduru
     DD-250-e-10 Spyder
     ESKİŞEHİR
    Beğenmiş
    6,782
    Beğenilmiş
    3,487
    Kelimelerle oynamayı,cümlelerini süslemeyi ve yazdığın her cümlede dilbilgisine , imla kurallarına bağlı kalarak anlaşılır fakat bir o kadar da karmaşık bir üslup kullanıyorsun. Bu kimine göre sıkıcı kimine göre takdir edilesi bir durum... Senin sorun ile sana cevap vermiş olayım '' Neden daha kolayı varken biz daha dolambaçlısını tercih ediyoruz?''

Kelimeleri ve üslubu bu şekilde kullanabilmek için bolca okumak ve dilbilgisine,diğer kurallara hakim olmak gerekir. Kısacası okuma eylemiyle hemhal olmayan biri zengin içeriğe sahip cümleler kuramaz. Bu da bir nevi tecrübe sahibi olmaktır. Sanırım kolayına kaçmadan yarı şaftlıları tercih etmek yerine vitesli motor kullanmak böyle birşey...
    acryvz (08.Aralık.2016), borabora (08.Aralık.2016), e.erbaş (09.Aralık.2016), fthblkglu (09.Aralık.2016), Mehmet Üstünbaş (08.Aralık.2016), newmoon06tr (08.Aralık.2016), Oğuzhan Ocak (08.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Hakan Tekin
    Lojistik
     Daytona
     İstanbul - Esenyurt (Avrupa Yakası )
    Beğenmiş
    366
    Beğenilmiş
    317
    Otomatik kullanan erkek ne bileyim dünya ahret bacımdır
    acryvz (08.Aralık.2016), borabora (08.Aralık.2016), centaur (08.Aralık.2016), e.erbaş (09.Aralık.2016), fthblkglu (09.Aralık.2016), meeykaa (31.Aralık.2016), nedemek (08.Aralık.2016), Oğuzhan Ocak (08.Aralık.2016), TonEmre (10.Aralık.2016) Bunu beğendi.

berkehrercan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Berke Hür Ercan
    Öğrenci
     Honda Shadow Vlx 600
     İstanbul - Kozyatağı (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    1
    Beğenilmiş
    28
    Biz bunu ulasimdan once sevdigimiz icin yapiyoruz.Dediginiz gibi sadece ulasim amacliysa scooter almaniz daha mantikli.
    acryvz (08.Aralık.2016), borabora (08.Aralık.2016), Erkan1855 (08.Aralık.2016) Bunu beğendi.
    Daytona Army - Dragstar 650 Classic - Shadow Vlx 600

Acar Yavuz
    Yönetici
     SUZUKI M800 intruder
     İstanbul - Avcılar (İŞ) (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    24,521
    Beğenilmiş
    2,704
    Ne diyeceğimi bilemedim .... Şanzımana direkt hakim olmaktan daha büyük keyif var mı .... motorla nasıl bir bütün olunur ki başka ...
    borabora (08.Aralık.2016), fthblkglu (09.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Bora Duman
    Öğrenci
     YOK
     Bursa
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    27
    Alıntı centaur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kelimelerle oynamayı,cümlelerini süslemeyi ve yazdığın her cümlede dilbilgisine , imla kurallarına bağlı kalarak anlaşılır fakat bir o kadar da karmaşık bir üslup kullanıyorsun. Bu kimine göre sıkıcı kimine göre takdir edilesi bir durum... Senin sorun ile sana cevap vermiş olayım '' Neden daha kolayı varken biz daha dolambaçlısını tercih ediyoruz?''

Kelimeleri ve üslubu bu şekilde kullanabilmek için bolca okumak ve dilbilgisine,diğer kurallara hakim olmak gerekir. Kısacası okuma eylemiyle hemhal olmayan biri zengin içeriğe sahip cümleler kuramaz. Bu da bir nevi tecrübe sahibi olmaktır. Sanırım kolayına kaçmadan yarı şaftlıları tercih etmek yerine vitesli motor kullanmak böyle birşey...

Ilker Bey, cevabınız için teşekkür ederim. Benim için çok kıymetli olduğunu söylemeliyim.
    acryvz (08.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Ali Alp
    özel güvenlik
     Hyosung GV 250
     Antalya
    Beğenmiş
    4,161
    Beğenilmiş
    1,148
    Düz vites motor yakıt yönünden ekonomiktir. Daha geç yağ değişimi ister. Büyük teker çapı sayesinde cukurlardan korkmasın, virajlarda yatarak gidersin.
    Vites değiştirmek motor kullanma ve motora hakim olma hissiyatini arttırır ki ben dahil çoğu insan sever bunu.
    Vitesli motor daha ataktir daha atiktir.
    Herşeyden önemlisi zevk meselesidir.
    acryvz (09.Aralık.2016), borabora (08.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Kerem Düzgün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Kerem Düzgün
    Filo Kiralama SSH Sorumlusu
     Yamaha Dragstar XVS 650 Classic
     istanbul-Avcılar (Avrupa Yakasi)
    Beğenmiş
    5,295
    Beğenilmiş
    1,146
    Kafana takılanları güzelce anlatmışsın kendince biz genelde olaya şöyle bakıyoruz motoru ne için alıcaksın , ne için kullanıcaksın ? Biz zevk için motorsiklete biniyoruz dediğin gibi belki biraz zor gözükebilir vites değiştir falan vs. otomatik varken diyorsun ama eğer keyif alabiliyorsan vitesli bir motorsiklette aynıdır aslında .. Yani kendine sorman gereken kısa soru şöyle olmalı ben neden motora bineceğim ? Belki kafanı biraz daha karıştırıcaz belki de kafanda ki sorulara çözüm olucaz Bol şans ..
    acryvz (09.Aralık.2016), borabora (08.Aralık.2016) Bunu beğendi.
    Ölmekten değil yaşamamaktan kork !!

Hayatta tek bir başarısızlık vardır, o da denememektir...

Oğuzhan Ocak
    Öğrenci
     YAMAHA XVS 950A
     Bursa
    Beğenmiş
    2,351
    Beğenilmiş
    1,808
    Bence motosikleti en başta ne için gördüğün önemli. Araç mı yoksa hayatının bir parçası mı? Eğer cevabın araç ise sandalyede oturup horon tepenleri seyretmek daha mantıklı. Daha az emek ile işin görülür aynı zamanda keyif alırsın fakat cevabın "hayatımın bir parçası ise" o zaman horona dahil olmalısın ki eğer cevabın buysa horonda akan ter yorgunluk sana keyif üstüne keyif katacaktır. He bide şu var tabi her iki tarafta keyif alabilir ama sen hangisinden daha çok keyif alabilirsin? Benim için motosiklet bir yaşam felsefesi kimisi içinse pratik bir yol.Asıl yol ayrımı da burada başlıyor sanırım...
    acryvz (09.Aralık.2016), borabora (08.Aralık.2016), centaur (09.Aralık.2016), Kerem Düzgün (08.Aralık.2016), umut. (08.Aralık.2016) Bunu beğendi.
    No fear! No rules! No limit! 8)

Bora Duman
    Öğrenci
     YOK
     Bursa
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    27
    Alıntı alibaba07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Düz vites motor yakıt yönünden ekonomiktir. Daha geç yağ değişimi ister. Büyük teker çapı sayesinde cukurlardan korkmasın, virajlarda yatarak gidersin.
    Vites değiştirmek motor kullanma ve motora hakim olma hissiyatini arttırır ki ben dahil çoğu insan sever bunu.
    Vitesli motor daha ataktir daha atiktir.
    Herşeyden önemlisi zevk meselesidir.

Ali Bey, Tesekkur ederim. Bu işin en zor yanlarından biri "başlamak" gibi duruyor. Haliyle bu kadar ilgili kişileri görünce kafamdaki konuları paylaşıyorum. Tekrar teşekkür ederim.
    centaur (09.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)