Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sele Konforu

borabora - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bora Duman
    Öğrenci
     YOK
     Bursa
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    27

Sele Konforu

Değerli forum üyeleri, kafamdaki absürt soru ile yine karşınızdayım. Vaktini ayıranlara şimdiden teşekkür ederim. Fotoğraf yüklemeyi beceremediğim için anlayışınıza sığınıyorum. Geçtiğimiz haftasonu 4 saatlik bir bisiklet turum oldu. 90 km üstünde yol katettim. Şimdi kafamda benim de "Ya kardeşim, burası motosiklet forumu.. Sen ne yapmaya çalışıyosun..!" diyerek itirazlar beliriyor ama derdimi anlatmayı becerebilirsem belki cevabıma da ulaşırım.

4 saatlik bir tur sonrası selenin verdiği rahatsızlığı ifade edersem; son kilometreleri "ne olur bitsin.. daha ne kadar kaldı.." diyerek sonlandırdım. Pazartesi ve salı günleri de turdan kalma ağrılar vardı. Benim motosiklet arayışım sürüyor. Ama bu arada iki tekerden imkanlarımca uzak değilim. Yol bisikleti sürüyorum ve sele konforu adına bir eğilim yok. Burda amaç sadece aerodinamik üzerine. Hasılı, yolun sonuna doğru bu zamana kadar takip ettiğim kişilerin "sele konforu" üzerinde iyi-kötü değerlendirmelerini de zihnimde hep yoğurdum. Haddim olmayarak diyorum ki "bir motosiklet selesi ne kadar kötü olabilir ki.." Forum üyelerinden olan ve youtube kanalında "chopper günlüğü"nün bir sunumunda RR 150 ile RR 250 daytona arasındaki sele konforundan bahsetmişti mesela. Daytona biraz konforsuz kalıyordu.

Çok kriter var bunu değerlemek için, öyle tahmin ediyorum. Fakat bu işin kullanıcıya göre farkındalık/göreceli olması da söz konusu mudur? Eğer böyle bir şey varsa konu özelinde yapılan yorumları subjektif değerleyip göz ardı mı etmeliyiz? Satınalma yada herhangi bir motosiklet hakkında genel üzerinde kanaat oluşması için "sele konforu" beklentisinin arka planda tutulabilir bir kriter olduğu mu düşünmeliyiz.

Teşekkürler.
    HAWX (29.Aralık.2016), Punisher45 (28.Aralık.2016), Rednexi (29.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Punisher45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yetkin Aslan
    Video Editörü
     YOK
     İstanbul - Şişli (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    2,531
    Beğenilmiş
    362
    Şahsen sele konforu önemli özellikle uzun yol yapılacaksa. Ben daytona sahibiyim ve seleyi oldukça rahatsız (aksini iddia edecek çıkmaz heralde). Ama bunun nedeni daytonanın süspansiyonundan kaynaklanmakta kanımca. RR klasiğe hiç binmediğim için onun hakkında bir fikir sahibi değilim. Sonuç olarak sele konforu ne tür motora binilirse binilsin önemli bir etken.
    borabora (28.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Bora Duman
    Öğrenci
     YOK
     Bursa
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    27
    Alıntı Punisher45 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şahsen sele konforu önemli özellikle uzun yol yapılacaksa. Ben daytona sahibiyim ve seleyi oldukça rahatsız (aksini iddia edecek çıkmaz heralde). Ama bunun nedeni daytonanın süspansiyonundan kaynaklanmakta kanımca. RR klasiğe hiç binmediğim için onun hakkında bir fikir sahibi değilim. Sonuç olarak sele konforu ne tür motora binilirse binilsin önemli bir etken.
    Yetkin Bey tesekkurler. Aslinda biri 150 digeri 250 daytona, elma armut kiyaslamasi gibi durdu ama ayni motosiklet icin farkli yorumlar da gelebiliyor. Cevabiniz icin tesekkur ederim tekrar.

Ali Alp
    özel güvenlik
     Hyosung GV 250
     Antalya
    Beğenmiş
    4,161
    Beğenilmiş
    1,148
    Mondial scoterimin selesiyle spyderin selesini kiyaslarsam scoter tahta sandalye spyder minderli koltuk, daha da rahat olan modeller var ancak farkı anlamanız için 1 saat kadar hiç inmeden yol yapmaniz lazım.
    Ancak gv 250 kullanan arkadaşlara göre Spyder tahta sandalye sayılabilir.

Oğuzhan Ocak
    Öğrenci
     YAMAHA XVS 950A
     Bursa
    Beğenmiş
    2,351
    Beğenilmiş
    1,808
    Bence kime göre neye göre diye değerlendirmek mantıklı olur. Bunun en net cevabını deneme yanılmadan başka bir şekilde bulman neredeyse imkansız. Burada fikrini belirten a kişisi ile b kişisini şöyle kıyaslayalım ; a kişisi çok konforlu hatta çok olmasına da gerek yok senin düşündüğün motordan daha konforlu bir motordan inip ona bindiğinde ki değerlendirmesiyle senin düşündüğün motordan daha az konforda motor kullanan birinin yorumu tamamen farklı olacağı aşikar. Yaptığımız yorumlarda bundan daha önce kullandığımız motosikletlere kıyasen olacaktır diye düşünüyorum.Bu sebeple senin deneyerek karar vermen en mantıklı olacak kanısındayım...
    No fear! No rules! No limit! 8)

İlker KENAR
    EmekLi Devlet Mağduru
     DD-250-e-10 Spyder
     ESKİŞEHİR
    Beğenmiş
    6,782
    Beğenilmiş
    3,487
    Hangi motoru kullanırsan kullan ( lüks grup biraz konforlu) seleden yana kısmen rahatsız olacaksın. Bu biraz da alışkanlıkla alakalı bir şey.. Mesela ben 36 saatte 900 km civarı yol yaptım bu yaz ve mütiş bir rahatsızlık duymadım.. Pek tabii hiç durmadan 2 saatin üzerinde motor kullanırsan uyuşma ,ağrı hissedebiliyor insan çanağında

Ne yapılabilir diye düşünüyorum.. Aslında benim de aklımda olan bir fikir .. Viscolex minderlerden(kalitelisinden) bir tane alıp güzel bir de döşemeci usta bulacağım. Selenin görselini de perişan etmeyecek şekilde bu minderi uygun ebatlarda keserek feda edeceğim.Kendi süngerini bu konforlu minderle değiştirip seleye tekrar bir kaplama yaptıracağım. Tahminimce 150 lira gibi bir rakama rahat bir sele ortaya çıkabilir..

Bora Duman
    Öğrenci
     YOK
     Bursa
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    27
    Alıntı alibaba07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Mondial scoterimin selesiyle spyderin selesini kiyaslarsam scoter tahta sandalye spyder minderli koltuk, daha da rahat olan modeller var ancak farkı anlamanız için 1 saat kadar hiç inmeden yol yapmaniz lazım.
    Ancak gv 250 kullanan arkadaşlara göre Spyder tahta sandalye sayılabilir.
    Ali Bey, buna gercekten şaşirdim. Spyder'in skuterden daha rahat kalmasi cok guzel. Tesekkur ederim.

Bora Duman
    Öğrenci
     YOK
     Bursa
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    27
    Alıntı centaur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hangi motoru kullanırsan kullan ( lüks grup biraz konforlu) seleden yana kısmen rahatsız olacaksın. Bu biraz da alışkanlıkla alakalı bir şey.. Mesela ben 36 saatte 900 km civarı yol yaptım bu yaz ve mütiş bir rahatsızlık duymadım.. Pek tabii hiç durmadan 2 saatin üzerinde motor kullanırsan uyuşma ,ağrı hissedebiliyor insan çanağında

Ne yapılabilir diye düşünüyorum.. Aslında benim de aklımda olan bir fikir .. Viscolex minderlerden(kalitelisinden) bir tane alıp güzel bir de döşemeci usta bulacağım. Selenin görselini de perişan etmeyecek şekilde bu minderi uygun ebatlarda keserek feda edeceğim.Kendi süngerini bu konforlu minderle değiştirip seleye tekrar bir kaplama yaptıracağım. Tahminimce 150 lira gibi bir rakama rahat bir sele ortaya çıkabilir..
    Ilker Bey, ayni fikirdeyiz. Yani genel olarak benim de dusuncelerim soylediklerinizle ayni dogrultuda. Ekonomik imkanlar ile daha tartismasiz seceneklere ulasabilmek mumkun. Biz simdilik bu mucadele ile mesgul olmaya devam edecegiz. Tesekkurler

Bora Duman
    Öğrenci
     YOK
     Bursa
    Beğenmiş
    76
    Beğenilmiş
    27
    Alıntı Oguzhan17 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence kime göre neye göre diye değerlendirmek mantıklı olur. Bunun en net cevabını deneme yanılmadan başka bir şekilde bulman neredeyse imkansız. Burada fikrini belirten a kişisi ile b kişisini şöyle kıyaslayalım ; a kişisi çok konforlu hatta çok olmasına da gerek yok senin düşündüğün motordan daha konforlu bir motordan inip ona bindiğinde ki değerlendirmesiyle senin düşündüğün motordan daha az konforda motor kullanan birinin yorumu tamamen farklı olacağı aşikar. Yaptığımız yorumlarda bundan daha önce kullandığımız motosikletlere kıyasen olacaktır diye düşünüyorum.Bu sebeple senin deneyerek karar vermen en mantıklı olacak kanısındayım...
    Oguzhan Bey tesekkurler. Kisisel kanaat on plana cikiyor. Ayni motosikletten farkli iki yorum almamiz ihtimal. Ben de bunu diyorum. Sanki bu sele kriteri biraz goreceli kaliyor gibi.
    Oğuzhan Ocak (28.Aralık.2016) Bunu beğendi.

1
    1
     1
     1
    Beğenmiş
    264
    Beğenilmiş
    200
    Bora abi mi diyim kardeşim mi diyim bilemedim yaşınızı belirtmemişsiniz profilinizde göremiyorum,Chopper günlüğündeki Bedirhan benim :P
    neyse konumuza dönelim ben 2 sinide test ettim 2 motordanda oldu şöyle söyliyim 150 classic'in koltuğu gerçekten çok rahattı,süspansiyonlarıda öyle,ama daytona öyle değil (özellikle belirtiyorum bence) daytonada süspansiyonda yok emici var galiba adına öyle deniyordu sanırım ancak daytonanın koltuğunu çoğumuz sert bulduğu için hep bi modifikasyona gidildi,jel koyduranlar ek sünger koyduranlar falan oldu yani biraz maddiyata bakıyor bu kadar gözünüzü büyütmesin her türlü rahat bir seleye sahip olabilirsiniz ama tekrar söylüyorum bence daytona orjinal selesi hiç rahat değil .. ben artık alıştım daytona koltuğu sayesinde kıl dönmeside oldum :P zaten hep ağrı var hissetmiyorum :D bide şunuda belirtiyim daytona'nın üstündeyken gerçekten bazı şeyleri hissetmiyorsunuz
    borabora (29.Aralık.2016) Bunu beğendi.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)