Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Mustafa B. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mustafa BULU
    Bilişim
     Regal Raptor DD-150 E2
     Kayseri
    Beğenmiş
    122
    Beğenilmiş
    153

Ustasızlıktan yeni ufuklara yelken açmak..

Efendim merhaba,

Online geyik başlığından da koşturduğum üzere ufak tefek problemlerim mevcut, bunlar gidonun hafif sallaması ve egzozu açtıktan sonra yaşadığım hava oranı.

Bugün öğle saatlerinde tesadüf eseri tavsiye aldığım bir ustaya gidon da ki sallamayı gösterdim 3 dakika filan gazlayıp geldikten sonra abi ya jant yamuk yada lastiğin telleri kırık olabilir, ben açar bakarım ama garantisi vardır sen servise bi götür dedi. (Sonradan kanaat getirdim ki bu hareket benim tarafımda olan usta imajı ile beni tavlama hareketi) çok sağol hacı dayı diyip kafam allak bullak şekilde uzadım ordan.

Randevu (!) verilen saatte -ki servis ustaları içeri girdiğimde forum kuralları gereği açıklayamayacağım yerlerde sinek sayıyordu- servise intikal ettim. Sevgili servis yetkilim abi böyle şeyleri kafaya takma hiç bişi yok teker ok gibi dönüyor olur böyle şeyler, bak arka tekerin havası 20'ye inmiş onu basalım canavar olur bu, sarsıntı dediğin nedir ki diyerek beni 12bar havayla şişirip postaladı. Abi gidonu bırakınca salıncak gibi sallanıyor makina gurban olduğum diyorum, gidonu bırakmak çok tehlikeli abi en az bir elinle tut gidonu diyor, Suriyeli kazık kadar çıkarlarıda Suri Suri Esad bum, ev yok diye geziyor ortada. İyice kayıştan atarak ordan da uzadım.

3. Ustamıza varır varmaz ilk sorum abi sana güveniyim mi direkt gidiyim mi ben dedim, gel kardeşim gel stop et, kaskı çıkar, fermuarları aç, bi nefes al ben sana güzellik yapcam otur bakıyım dedi. Olayları anlattım, aldı gitti geldi, tulumları sabahtan giymiş, oğlum al takımları dedi, orayı sıktı burayı gevşetti gitti geldi var biraz daha ama o kadar olacak, bu araba gibi bıraktın mı iplik gibi zağlamaz dedi. Hava ayarı dedim şahane çalışıyor dedi, rolanti dedim mükemmel dedi, subap mubab dedim ne gerek dedi, usta zincir dedim mazotla yıka bas atık motor yağını dedi, baktı iş kalmadı sen 2500de gel saydıklarını komple halletcem ben dedi (motor 2300de)

Tamaaaaaam bu benim kaderim galiba diyip, usta ne veriyim sana dedim, 5 lira dedi, hayretle 5 lira verip ordan da uzadım.

Motoru attım garaja, takıldım dolandım gezdim dolaştım ama aklım beni 3 paraya almayan ustalarda. Yıllardır kasaba minnet etmeyip yine forum kuralları gereği açıklayamadığım uzuvlarını katık eden yapım gereği gecenin köründe indim garaja, dedim lan bu bir makina, buna insan hükmediyor ya komple parçalarız yada öğrenir düzeltiriz.

Sonuçlar,

Youtuberlerin o 3 tur sağa 1 tur sola vik vik vik dediği ayar vidası kendini boşa bırakmadan önce tam 7 tur dönüyor onu öğrendim önce. Yaptım mı ayarı? yaptım!

Hayatında motor senkron çalışıyor mu? Sesi nasıl diye dinlememiş ben (sıfır arabanın kaputunu 20-30binde cam suyu doldurmak için açarım, doldururken her yere dökerim) motor dinlemeyi öğrendim.

Üstün teknoloji motorlarımız ayakta çalışmadığı için 2 kere karşıya 1 kere de kucağıma yatırıyordum motoru, ayaktaki switchi sökmeye erindim dizlerimi yere verdim en son, 1 elimde dengede tutuyorum makinayı pantolonum patates oldu olsun!

Vidayı açtım kapattım derken elim 2 yerinden yandı, yansın!

Işık tutacam haniymiş vida derken, hava filtresi kapağının üstüne koyduğum S7'm ağzının üstüne düştü ekranı patladı, patlasın! 8 alacağıdık zati!

Mevzu sona erince gecenin 2sinde, ben bu taşıtı bir kanırtayım bakayım ne değişmiş diyip vurdum kendimi çevreyola, önce ön diskten gelen sürtme sesini keseyim diye epeyce bir ön fren sıktım, baya baya iki ayağımı yana sallayıp bloke riskinide göze alıp balatanın kaymağını sıyırdım sinirle. Kalktım 3e geçtim durdum defalarca. Ön frende hafif bir çınlama var böyle sıkınca vız vız vız vız ediyor periyodik olarak, sizde yoksa aynısı ona ayrıca girişecem kazma kürekle müsait bir zamanda. Gidonun sallaması azaldı bu arada, yolda fırlayıp gidene kadar dahada dokunmam.

Ama bir hava ayarı yapmışım üffff beybi diyorum. Hem düşük vitesde alt devirlerde deli gibi kaçar oldu, hemde kanırta kanırta 100ü zor gören motor, geriden torklu ve gazı eze eze yavaş yavaş aça aça gelince rahat 115 görür oldu, hatta apaçi tarzıyla ağzımı kilometre saatine yapıştırıp kapandım üstüne 120yi gördük elhamdülillah.

Velhasıl kelam buraya kadar okuduysanız boşa kafanızı ağrıtmadım, sağlam bir usta çok önemli, ustanın sağlam kalması çok önemli, motoru satarken yav biz bu işi 900 yıldır yapıyoruz dedelerimiz vampirdi bizim diyip sonradan siz hizmet talep edince böyle şeyleri kafaya takma kardeşim bozulsun bi daha alırsın demeyecek servis çok önemli.

En önemlisi kafaya koydunuz mu motoru paramparça edip yeniden toplayacak azme sahip olmak çok önemli bu motosiklet işinde.

Hatamız varsa affola.

Saygı ve Selamla...

---------------------------------------

Motorcu çocuk değil, Motosikletli Beyefendi diyecekler 😎
    acryvz (09.Mayıs.2017), CELİL (09.Mayıs.2017), centaur (09.Mayıs.2017), downoflight (10.Mayıs.2017), Ferhat BASTEM (09.Mayıs.2017), Hakan07 (09.Mayıs.2017), newmoon06tr (09.Mayıs.2017), nickziki (09.Mayıs.2017), Ömer (09.Mayıs.2017), umut. (09.Mayıs.2017), wademacum (09.Mayıs.2017), yenidunya (09.Mayıs.2017) Bunu beğendi.
    --------------------------

Motorcu çocuk değil, Motosikletli Beyefendi diyecekler 😎

Acar Yavuz
    Yönetici
     SUZUKI M800 intruder
     İstanbul - Avcılar (İŞ) (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    24,521
    Beğenilmiş
    2,704
    ee sen yarı usta olmuşsun ...
    Zaten ondan kafanın üstünde tek yıldız var , sistem hissediyor 😜 Sen İlkerin mesaj sayısı dediğine bakma 7 yıldızda direk cennete gidiyormuşsun diye duydum .
    Benim motorada bir baksan , ne zaman gelirsin ( bu arada benim motoruda , arabamıda iş yerimden alıp, bakıp ,yapıp ,yine iş yerime getiriyorlar 😜😜😜, ondan ne zaman gelirsin dediiydim )
    S7 işi kötü olmuş . ( Ben arkadaşımın telefonunu yanlışlıkla düşürdüm , daha dün 1.200 TL. Arıza bedeli ödedim , bilesin 😂)
    Saygı ve selamla
    Mustafa B. (09.Mayıs.2017) Bunu beğendi.
    Konu acryvz tarafından (09.Mayıs.2017 Saat 05:31 ) değiştirilmiştir.

aycanblmts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aycan Balımtaş
    Muhasebe+Sigorta
     Hyosung GV250
     İstanbul - Tuzla (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    3,291
    Beğenilmiş
    1,012
    Usta demeyin bana sinirleniyorum ben de geçen sene çok çekmiştim. Tuzla Maltepe Cevizli Ataşehir (aklıma gelenler) bölgelerinde kendine usta diyen bir çok kişi tanıdım. Ne olacak bu memleketin hali.
    acryvz (09.Mayıs.2017), Mustafa B. (09.Mayıs.2017) Bunu beğendi.
    No medicine like the ride.

İsmail Kurt
    tiyatro
     regal raptor dd 250 e
     İstanbul-Ümraniye ( Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    67
    Beğenilmiş
    121
    Arkadaşlar ben söyleyeyim ne olacak 10 arkadaş toplanıp bi dükkan tutuyoruz, alet edevat alıyoruz, kendi isimizi kendimiz yapıyoruz, motor denediydi bile yapariz

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    acryvz (09.Mayıs.2017), aycanblmts (10.Mayıs.2017) Bunu beğendi.

aycanblmts - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Aycan Balımtaş
    Muhasebe+Sigorta
     Hyosung GV250
     İstanbul - Tuzla (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    3,291
    Beğenilmiş
    1,012
    Alıntı yenidunya Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben söyleyeyim ne olacak 10 arkadaş toplanıp bi dükkan tutuyoruz, alet edevat alıyoruz, kendi isimizi kendimiz yapıyoruz, motor denediydi bile yapariz

ASUS_T00J-D cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    ismail hocam kıştan beri bu projeyi konuşuyoruz. sayısal tutmuyor ki.
    acryvz (10.Mayıs.2017) Bunu beğendi.
    No medicine like the ride.

TOLGA YALIM
    İŞSİZ
     HYOSUNG GV 250
     İstanbul - Yenibosna (Avrupa yakası)
    Beğenmiş
    2,205
    Beğenilmiş
    973
    Senin bu yazini okuyunca kendi gecmisimi hatirladim maalesef ayni olaylar.Bende ne yaptim micarim ustalara deyip kendi isimi kendim yapmaya basladim alet edevat takim taklavat derken duzdum kendime gore bazi seyleri.Artik kendi motorumun kendi ustasiyim.Sana ve hepimize kolay gelsin.Saygilar.........
    acryvz (10.Mayıs.2017), aycanblmts (10.Mayıs.2017) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)