Merhaba arkadaşlar

Bilenler bilir motorumu ilk aldığımda egzozdaki susturuculardan 1 kaç tanesi alınmış tatlı ve tok bir sesi vardı sonra egzoz sesi git gide bozulmaya ve beni rahatsız etmeye başladı bende gidip orjinal full susturuculu gerçekten sessiz şaftın sesini duyarak gitmek kadar kötü bir şey olamaz cbf 150 gibi yollarda seyir ediyordum egzoz fiyatlarını araştırdım egzozcular'la konuştum malum marka egzozların fiyatları 2000tl ile 3000 tl arasında özel yapım egzoz yapan 1 firma bana 3000tl fiyat verince dedim ben bu işi kendim yaptırırım

ilk önce oturdum pc başına ne yaptırmak istediğimi çizdim ölçülendirdim ve malzemelerimi toplamaya başladım

Malzemelerin hepsi paslanmaz çelikten gerçi sonra paslanmazın üstünde kromun pek başarılı olmadığını öğrendim ama yapıcak birşey yoktu polisajla da gayet başarılı oldu.

Sonrasında elimde sesi bozulan bozuk egzozumun boğaz kısmına kadar olan tüpü kesip attım

egzozun içine yapacağım delikli boruyu da paslanmaz malzemeden alıp matkap ile delik deldirdim istediğim çaptaki hazır delikli boruları 3 mt olarak sattıkları için bu şekilde yaptırdım

Sonrasında boğaz ile boru kısmının arasına cnc torna da bir ara parça yaptırdım ve üzerine diş açıldı sebebine ilerleyen satırlarda değineceğim ara parça boğaz borularına sabitlendikten sonra delikli boruları da bu ara parçanın içine kaynak ile sabitledik

Sonrasında ısı dayanıklı cam elyafını bu delikli boru üzerine sardık

egzoz dış borusunun iç kısmına yaptırdığım yüsük üzerine diş açtırdım ve boğaza yaptırdığım dişli ara parça üzerine vidalayarak sabitledim videosu linkte mevcut.
https://www.youtube.com/watch?v=M257NcIhuJc
Videonun ses kalitesi çok başarılı değil ama ...
https://www.youtube.com/watch?v=VJaXyWA9WWg
neyse çok uzatmayayım egzoz sesinin videodaki performansı çok kötü fakat gelen yorumlar ve bendeki hissiyatını anlatamam uzun zamandır motor sürmüyor muşum ben ya dedim kendi kendime.

Ve son montajlanmış halinin resmide budur

Maliyete gelince işçilik hariç 600 tl civarında bir maliyeti oldu

okuduğunuz için teşekkür ederim dostlar.