Merhaba arkadaşlar,

Havanın yağmurlu olmasına rağmen çıkıp küçük bir işimi halledeyim dedim. Trafik sıkışıktı. Altgeçitten geçip sağa dönmem gerekiyordu. Sağ tarafta bekleyen bir kaç kişiyi gördüm ve yol vermek için durmaya karar verdim. Zaten yürüme hızıyla gidiyordum. Sağa dönüş başlamadan önce koskoca tabela da var "Sağa dönerken yayaya yol verin" diye. Bunu göz önünde bulundurarak, diğer taşıt sürücülerinin durmaları gerekebileceklerini düşünmemelerini zaten konuşmak bile istemiyorum. Durmamdan 2 saniye kadar sonra arkadan motora dokundurdu. İnip baktım fakat plakanın biraz şekil değiştirmesi dışında gözle görülür birşey bulamadım. Bu tarz durumlarda oluşabilecek aksaklıklar nelerdir? Sürücünün kadın olduğunu görünce pek muhattap olmak istemedim. Alkışlayıp motora bindim ve sağ tarafa kaldırıma çektim.

Yol tek şerit olduğu için , ben motoru kontrol ederken kadın da ufak ufak kaçmaya başladı. Ne bir kusura bakmayın ne birşey var mı demeyi boşver, el işaretiyle bile herhangi bir iletişim kurma yolunu denemedi. Zaten herhangi bir hasar fark etmediğim için de üstelemeyerek motoruma binip devam ettim.

Bu tarz durumlarda ne yapılmalı? Var sayalım ki stop lambası kırıldı, çamurluk parçalandı vs. İki aracın da fotoğrafını çekmeli mi? Polis çağrılmalı mı? Ne gibi pazarlığa girilmeli? Maddi hasar olan kazalarda, tek şeritli yol işgal edilebilir mi yoksa başka yere çekilmeli mi? Siz değerli ve deneyimli riderslara merakla cevaplandırılmasını beklediğim bir kaç soruyu sormuş oldum. Keyifli sürüşler.