Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 9 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 9 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Jaspers - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Çağdaş DAĞ
    Bilgisayar Mühendisi
     Regal Raptor DD250E-10 Spyder
     Edirne
    Beğenmiş
    177
    Beğenilmiş
    38

Egzoz Hakkında Önerilerinize İhtiyacım Var

Merhabalar,

Öncelikle ailenize yeni katıldım ancak katılmadan dostluğunuz hissediliyor. Size sormak istediğim bir sorum var.
    2 gün önce bir ikinci el spyder aldım. Motor çok temiz fakat benden önceki sahibi egzozu açtırmış ve içindeki susturucularıda çıkarmış. Edirne gibi sakin bir şehirde yaşadığım için bu ses çok rahatsız edici geliyor. Sadece sesinin fazla olması değil ek olarak gaz verip bıraktığım her seferde egzozdan patlama sesleride geliyor özellikle bunlar çok fazla rahatsız ediyor.

Öncelikle sormak istediğim şudur egzoz değiştirmeden bu patlama sesini veya komple sesi kısmamın bir yolu var mı ? Bir egzozcuya gittiğimde susturucu çıkarılır ama takılamaz uyduramayız yenisini alman lazım dedi. Bunun yenisini almaktan başka bir yolu yok mu gerçekten tecrübesi olan var mı ?

Birde eğer yolu yok ise yenisini almak durumundayım edirneye kargolayabilecek ve egzoz bulabileceğim bir yedek parçacı önerebilirseniz çok sevinirim.

Sevgiler
    solamnic (17.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

Kadir Eraslan
    PTT
     RR Spyder 250
     İstanbul - Esenler (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    89
    Beğenilmiş
    69
    merhaba Çağaş yeni motorun hayırlı olsun. Bildiğim kadarıyla egzostlardaki susturucular çıktıktan sonra tekrar takılamıyor. kaynak falan yapıldığı zaman da krom yanıkları oluyor ve çok kötü görünüyor. Tabi emin değilim bu şekilde duyumlar almıştım. Maalesef iş yeni egzostlara kalır sanırım. Konu hakkında detaylı bilgisi olanlar paylaşacaktır.
    Jaspers (17.Temmuz.2017) Bunu beğendi.

Tacettin Köse
    MCSE+SE | Webmaster | Photographer | Saü Elektronik
     Kawasaki VN800 Vulcan
     İstanbul - Bahçelievler (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    249
    Beğenilmiş
    259
    Alıntı Jaspers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Öncelikle ailenize yeni katıldım ancak katılmadan dostluğunuz hissediliyor. Size sormak istediğim bir sorum var.
    2 gün önce bir ikinci el spyder aldım. Motor çok temiz fakat benden önceki sahibi egzozu açtırmış ve içindeki susturucularıda çıkarmış. Edirne gibi sakin bir şehirde yaşadığım için bu ses çok rahatsız edici geliyor. Sadece sesinin fazla olması değil ek olarak gaz verip bıraktığım her seferde egzozdan patlama sesleride geliyor özellikle bunlar çok fazla rahatsız ediyor.

Öncelikle sormak istediğim şudur egzoz değiştirmeden bu patlama sesini veya komple sesi kısmamın bir yolu var mı ? Bir egzozcuya gittiğimde susturucu çıkarılır ama takılamaz uyduramayız yenisini alman lazım dedi. Bunun yenisini almaktan başka bir yolu yok mu gerçekten tecrübesi olan var mı ?

Birde eğer yolu yok ise yenisini almak durumundayım edirneye kargolayabilecek ve egzoz bulabileceğim bir yedek parçacı önerebilirseniz çok sevinirim.

Sevgiler
    Merhaba, RR aileaine hoşgeldiniz.

Öncelikle egzos açtırma dediğimiz işlem egzosun ucunda ortasında ve sonunda bulunan silencer kısımların kaynakla veya başka bir yöntemle eritilerek çıkartılmasıdır. Geri dönüşü malesef yok.

Patlama sesi pistonda yakılamayan atık yakıtın egzostan çıkarken yanmasından kaynaklanıyor. Normalde kapalı egzos motor çıkışından geriye doğru zıt bir başınc uygular, açık egzosta bu olmadığı için pek bir çözümü yok.

Sesten rahatsız oluyorsanız DB Silencer kullanmalısınız, resimdeki gibi böyle birşey yaptırın %50 ile %70 sesi azaltıyor. Ben uzun yol için yaptım, uzun yola çıkarken egzosun ucuna içeriden vidalayarak sıkıştırıyorum. Ses istediğim zaman çıkartıyorum.

Bir diğer formül de aynı egzostan açtırmak isteyen arkadaşlara ulaşıp takas etmek, kapalıyı almış olursunuz ses sorunu ortadan kalkar. Açtırmak isteyene de rahatlık olur.

Selamlar

Daktilo kullanarak Elma aracılığıyla gönderildi

Onur İsler
    Bilgisayar Mühendisi
     Daytona 250
     Ankara
    Beğenmiş
    75
    Beğenilmiş
    13
    Merhaba, hayırlı olsun, bende geçen ay daytona aldım. Aynı sıkıntı bende de var. Egzosunu açtırmak isteyen biri ile değiş tokuş yapabilirsin gibi geliyor. Borunun ortasından sökülüp değiştirilebilinir dediler benimkiler için. Bu arada Ankara da geçen hafta (10-14.07.2017 arasında) yüksek egzos sesi için ceza yiyen arkadaş var. Motorları da muayeneden geçmişti üstelik. Neyse bende biri değiştirmek isterse diye bekliyorum arada..
    Est Sularus Oth Mithas

Ken wa kokoro nari

Çağdaş DAĞ
    Bilgisayar Mühendisi
     Edirne
    Beğenmiş
    177
    Beğenilmiş
    38
    Alıntı Cydia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba, RR aileaine hoşgeldiniz.

Öncelikle egzos açtırma dediğimiz işlem egzosun ucunda ortasında ve sonunda bulunan silencer kısımların kaynakla veya başka bir yöntemle eritilerek çıkartılmasıdır. Geri dönüşü malesef yok.

Patlama sesi pistonda yakılamayan atık yakıtın egzostan çıkarken yanmasından kaynaklanıyor. Normalde kapalı egzos motor çıkışından geriye doğru zıt bir başınc uygular, açık egzosta bu olmadığı için pek bir çözümü yok.

Sesten rahatsız oluyorsanız DB Silencer kullanmalısınız, resimdeki gibi böyle birşey yaptırın %50 ile %70 sesi azaltıyor. Ben uzun yol için yaptım, uzun yola çıkarken egzosun ucuna içeriden vidalayarak sıkıştırıyorum. Ses istediğim zaman çıkartıyorum.

Bir diğer formül de aynı egzostan açtırmak isteyen arkadaşlara ulaşıp takas etmek, kapalıyı almış olursunuz ses sorunu ortadan kalkar. Açtırmak isteyene de rahatlık olur.

Selamlar

Daktilo kullanarak Elma aracılığıyla gönderildi

Merhabalar,

Cevap için çok teşekkür ederim sanırım en mantıklısı DB Silencer olacak. Bu aynı zamanda patlama sesinide kesiyor değil mi ? Birde siz nerede yaptırdınız acaba ? Bu akşam Edirnede bunu yapabilecek birisini arayacağım ancak bulamazsam İstanbul'da bunu yaptırabileceğim bir yer önerisi alabilir miyim ?

Şimdiden teşekkürler

Tacettin Köse
     Kawasaki VN800 Vulcan
    Beğenmiş
    249
    Beğenilmiş
    259
    Alıntı Jaspers Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,

Cevap için çok teşekkür ederim sanırım en mantıklısı DB Silencer olacak. Bu aynı zamanda patlama sesinide kesiyor değil mi ? Birde siz nerede yaptırdınız acaba ? Bu akşam Edirnede bunu yapabilecek birisini arayacağım ancak bulamazsam İstanbul'da bunu yaptırabileceğim bir yer önerisi alabilir miyim ?

Şimdiden teşekkürler
    Patlatma meselesi biraz farklı, giren benzin ve yanan benzin arasındaki ince ayarla alakalı. Karbüratör ayarıyla biraz giderilebilir ama son hızda yakıt az geleceği için bu sefer hız kaybı yaşatır. Açık egzosta bunun önüne fazla geçilemiyor. Silencer patlatmalara engel olmaz ama patlarken çıkan sesi yarı yarıya azaltır.

Silenceri ben bizim şirkette kendim yaptırdım ama bir tane daha yaptırma şansım yok ağustos sonuna kadar üretim 7/24 çalışıyor araya iş sokamıyorum, çok basit bir sistem gösterirseniz bir demir/kaynak ustası halledebilir.

Aliexpress te ölçüsüne göre hazır da alabilirsiniz kargosu biraz geç gelir, birde egzosun iç çapını tam ölçmelisiniz.

Rica ederim, yardımımız dokunursa ne mutlu, burada bunun için varız.

Tacettin Köse
     Kawasaki VN800 Vulcan
    Beğenmiş
    249
    Beğenilmiş
    259
    Özel Mesaja istinaden yazıyorum.. Oradan gönderemedim..

Alıntı Jaspers Nickli Üyeden Alıntı
    Hocam merhabalar,

http://www.raptorriders.com.tr/forum...htiyac%FDm-Var

Buradaki cevabınla ilgili seni rahatsız ediyorum kusura bakma Tam ümidi kesip 0 egzoz almam lazım demişken senin öneri ilaç gibi geldi. Ben haftasonu bir demirciye gidip bunun gibi birşey yapmasını isteyeceğim ama ek bir özelliği var mı bunun yani örneğin 3 cm çapı olcak dış olarak 1.5 cm içindeki dar kısmın çapı olcak ve onun üstündede delikler mi olacak sadece özel dikkat etmemiz gereken bir şey var mı ? Onuda söylerim demirciye
    O tamamen deneme yanılma ile bulabileceğin bir ölçü. Mesela ben 14cm uzunluğunda yaptım daha fazla kesti sesi. içini 25mm yaptım, delikli olan kısmı. Kapak ta egzos genişliğinde şimdi hatırlamıyorum ölçüsünü. Delikli kısmın başı kapalı olacak içeriden. Amaç sesin deliklerden dolaşıp gelmesi. aliexpresstekiler ayarlı, baş tarafındaki kapak (içeride kalan) ileri geri vidalanabiliyor. bu sayede ses tonunu ayarlayabiliyorsun. Ordan örnek gösterebilirsin.

Çağdaş DAĞ
    Bilgisayar Mühendisi
     Edirne
    Beğenmiş
    177
    Beğenilmiş
    38
    Bende cevap veremedim hata verdi site Tekrar teşekkür ederim yardımlarınız için yeterince bilgilendirici oldu umarım diğer arkadaşlarında işlerine yarar sonrasında bu bilgiler

Mrsivasle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Oğuz Can
    İşçi
     Regal Raptor dd250 e9
     Sivas
    Beğenmiş
    72
    Beğenilmiş
    32
    Orjinal her zaman iyidir deldirmeyin su egsozlarinizi illa ses artsin istiyorsaniz hava filtresini cikarin
    🔱✴🔱✴🔱🔱✴🔱✴🔱

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)