Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor
    Serhat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Serhat
    Oceangoing watch keeping officer
     DD 150 E2
     Istanbul Silivri
    Beğenmiş
    39
    Beğenilmiş
    21

Göstergelerden gelen cızırtı

Herkese merhaba,

2. vites ile 25-30 km/h arasında ilerlerken veya boş vitesteyken belli bir rpm aralığında ön taraftan rahatsız edici derecede bir cızırtı geliyor. 40 km/h a çıkınca bu cızırtı kesiliyor.

Konuyu araştırdım fakat tatmin edici sonuçlar bulamadım. 450 km gitmiş sıfır motorda bile yaşanan bir sorunmuş. Bir yerde kedi gözlerinden olabileceği yazıyordu.Kedi gözlerinin olduğu plastik aksesuarı komple söktüm. Cızırtı azaldı fakat devam etmekte. Şuan farı ve göstergeyi söktükten sonra aragaz vererek cızırtının kaynağını bulmayı düşünüyorum.

Konu hakkında bilgisi ve deneyimi olan var mı?

Düzenle: Firmanın sitesindeki mail adreslerine durumu bildirdim. Umarım bir çözüm sunarlar ve bu sorunu yaşayanlara ilaç olur.
    Konu Serhat tarafından (09.Eylül.2017 Saat 02:08 ) değiştirilmiştir.

kaan tokyol
    Öğrenci
     Kuba Superlight 200
     İstanbul - Kadıköy (Anadolu Yakası)
    Beğenmiş
    47
    Beğenilmiş
    376
    valla o ses bendende geliyordu bütün civatalarını sıkmama rağmen ses kesilmedi ustaya götürdüğümde de bu makinalardan ses sürekli gelir sallama tarzı yalandan bi cevap aldım hala öyle kullanıyorum

Tacettin Köse
    MCSE+SE | Webmaster | Photographer | Saü Elektronik
     Kawasaki VN800 Vulcan
     İstanbul - Bahçelievler (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    249
    Beğenilmiş
    259
    Merhaba;
    Cızırtı sorunu için kilometre saatine giden teli kontrol edin, mutlaka tel bir noktada hafif darbe almıştır dönerken belli bir hızda ses çıkartıyordur.
    Kilometr teli Dış kablo ve iç kablo olarak iki parçadan oluşuyor. İçerideki kablo (tel) dönerek km saatindeki çarkları çeviriyor. Dış kablo ile iç tel arasında çok az boşluk var. Dış tel hafif bir yerden ezilirse eğer iç tel sarmal bir yapıya sahip olduğu için bu ezik yere sürterek dişli sürtmesi gibi ince bir ses çıkartıyor.

Ben spyder motorumda uzun süre aramıştım sesi ve en sonunda dış kablodaki ezik yeri pense ile düzelterek anlamaya çalıştım, ardından teli değiştirdim sıfır ses. Yeni tel takarken de güzelce yağladım bidaha ses duymadım.

Bu arada ses ön fren pabuçları veya bilyadan gelmiyor değilmi ?
    acryvz (11.Eylül.2017), Serhat (14.Eylül.2017), spue (14.Eylül.2017) Bunu beğendi.

Serhat
     DD 150 E2
     Istanbul Silivri
    Beğenmiş
    39
    Beğenilmiş
    21
    Alıntı Cydia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhaba;
    Cızırtı sorunu için kilometre saatine giden teli kontrol edin, mutlaka tel bir noktada hafif darbe almıştır dönerken belli bir hızda ses çıkartıyordur.
    Kilometr teli Dış kablo ve iç kablo olarak iki parçadan oluşuyor. İçerideki kablo (tel) dönerek km saatindeki çarkları çeviriyor. Dış kablo ile iç tel arasında çok az boşluk var. Dış tel hafif bir yerden ezilirse eğer iç tel sarmal bir yapıya sahip olduğu için bu ezik yere sürterek dişli sürtmesi gibi ince bir ses çıkartıyor.

Ben spyder motorumda uzun süre aramıştım sesi ve en sonunda dış kablodaki ezik yeri pense ile düzelterek anlamaya çalıştım, ardından teli değiştirdim sıfır ses. Yeni tel takarken de güzelce yağladım bidaha ses duymadım.

Bu arada ses ön fren pabuçları veya bilyadan gelmiyor değilmi ?
    Teşekkürler yanıt için. İlk defa duymuş olduğum bir yorum bu.

Hayır, fren pabuçları balata spreyi ile temizlendi ve göbek yağlandı fakat bir değişiklik olmadı. Bariz bir şekilde far/gösterge saatinin bulunduğu yerden belli bir devir aralığında sürekli geliyor. İster durduğu yerde aragazda olsun, ister 2. viteste 30 ile giderken olsun mutlaka cızırtı geliyor.

Bu km saati telini değiştirmek kolayca halledilen bir iş midir yoksa sipariş verip telin gelmesini beklemeli miyim? Yani gitsem motorcunun elinde olup değiştirir mi anında?

WolkHan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Volkan Şengül
    Girişimci
     Regal Raptor DD150-E2
     İstanbul & Antalya
    Beğenmiş
    29
    Beğenilmiş
    7
    aynı problem bende de var. bana da km saatine giden telden geldiğini söylemişti usta. o sıralar pek vaktim olmadığı için pek üzerine düşmedim.

Serhat
     DD 150 E2
     Istanbul Silivri
    Beğenmiş
    39
    Beğenilmiş
    21
    Alıntı WolkHan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    aynı problem bende de var. bana da km saatine giden telden geldiğini söylemişti usta. o sıralar pek vaktim olmadığı için pek üzerine düşmedim.
    Problem hala devam ediyor mu? Anladığım kadarıyla bu tel içeride hareket ettikçe dönüyor ve cızırtıya sebep oluyor. Fakat sabitken aragaz ile neden cızırtı yaratıyor?

Tacettin Köse
     Kawasaki VN800 Vulcan
    Beğenmiş
    249
    Beğenilmiş
    259
    Alıntı Serhat Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Problem hala devam ediyor mu? Anladığım kadarıyla bu tel içeride hareket ettikçe dönüyor ve cızırtıya sebep oluyor. Fakat sabitken aragaz ile neden cızırtı yaratıyor?
    Sabitken ses yaptığını söylememiş arkadaş ?
    Sizde sabitken mi cızırtı yapıyor ?

Serhat
     DD 150 E2
     Istanbul Silivri
    Beğenmiş
    39
    Beğenilmiş
    21
    Sabitken ses yaptığını söylememiş arkadaş ?
    Sizde sabitken mi cızırtı yapıyor ?
    2. viteste 30 km/h ile giderken devamlı bir cızırtı geliyor. Hızlandığında cızırtı kesiyor.

Motor boş viteste dururken, aragaz yaptığımda belli bir devir aralığında cızırtı yapıyor.

Tacettin Köse
     Kawasaki VN800 Vulcan
    Beğenmiş
    249
    Beğenilmiş
    259
    Ozaman motordan geliyordur bilya sesi yada krank zincirinden geliyor olabilir.

Daktilo kullanarak Elma aracılığıyla gönderildi

Serhat
     DD 150 E2
     Istanbul Silivri
    Beğenmiş
    39
    Beğenilmiş
    21
    Ozaman motordan geliyordur bilya sesi yada krank zincirinden geliyor olabilir.

Daktilo kullanarak Elma aracılığıyla gönderildi
    Yorumlar için teşekkürler. Ekim sonu gemiye gideceğim ve motor 6 ay yatmış olacak. Geldiğimde artık şanzumanı vs komple elden geçirteceğim. Umarım o zaman titreşimin kaynağını bulmuş oluruz.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)