Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Niyazi Yılmaz
    Nargile
     Regal Raptor DD250e-6c
     Antalya-Alanya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4

DD250e-6c Volant Rotor

Cümleten iyi geceler.Motorla ilgili bir sıkıntım var.Parça sıkıntısı.Volant rotor sanırsam parçanın adı.Motorda bunun yan sanayisi takılıymış galiba.Bu da arıza verdi.Elektriği tam iletmiyor.Akü de kendini bitiriyor sürekli.Alanya da zaten bu motordan anlayan fazla usta yok.Ama işin sıkıntılı tarafı parçayı da bulamıyorum.Ankara/konya felan birkaç bayiyi aradım.Yan sanayisini bulabildim anca yine.Bunun orjinalini nasıl bulabiliriz ? Bu konuda yardımcı olabilecek birileri var mı acaba ? Parçayı da resime ekledim.Mıknatıslı olan kısmı arızalıymış.Altındaki marş kilitlenmesi olan bölümde bir sıkıntı yok.

21586081_2696864277204737_265210232_n.jpg

Tacettin Köse
    MCSE+SE | Webmaster | Photographer | Saü Elektronik
     Kawasaki VN800 Vulcan
     İstanbul - Bahçelievler (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    249
    Beğenilmiş
    259
    mıknatıslı olan kısımda, yani rotor da nasıl bir arıza olabilir ki ? En fazla mili kaymıştır falan filan. Hiç sanmıyorum. Mıknatısları üzerindeyse ve kaymamışsa sorun olmaz.
    Alt bölümündeki rotor sargısında (bobinde) problem vardır, rotor sargısı (bobin) düzgün değilse mıknatıs fayda etmez.

Mantık çok basit, rotor dediğimiz elindeki tas gibi parça dönüyor, mıknatıslar kutup değiştiriyor, jenaratör mantığı; bobin üzerinde kutuplar değiştikçe elektrik indüklüyor ve elektrik akımı oluşuyor. Zaten ürettiği akım AC olarak üretilir ve motor hızına göre 10V ile 40V arasında değişiklik gösterir. Mıknatıs kaysa atıyorum 20 V yerine 18 V üretecek mesela. Konjektör bu voltajı hem DC voltaja çevirir hemde 12 volta sabitler. Dolayısıyla sorunun gösterdiğin parçadan olduğunu düşünmüyorum.

Parçanın toleransı çok yüksek, illa milimetrik bir olayı yok, hız arttıkça veya azaldıkça ürettiği akım değeri çok değişiyor buda çok yüksek tolerans aralığı demek, dolayısıyla karbuz kabuğuna mıknatıs takıp kapatsan iş görecek, o derece
    acryvz (11.Eylül.2017), Zafer (14.Eylül.2017) Bunu beğendi.

Niyazi Yılmaz
    Nargile
     Regal Raptor DD250e-6c
     Antalya-Alanya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    Alıntı Cydia Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    mıknatıslı olan kısımda, yani rotor da nasıl bir arıza olabilir ki ? En fazla mili kaymıştır falan filan. Hiç sanmıyorum. Mıknatısları üzerindeyse ve kaymamışsa sorun olmaz.
    Alt bölümündeki rotor sargısında (bobinde) problem vardır, rotor sargısı (bobin) düzgün değilse mıknatıs fayda etmez.

Mantık çok basit, rotor dediğimiz elindeki tas gibi parça dönüyor, mıknatıslar kutup değiştiriyor, jenaratör mantığı; bobin üzerinde kutuplar değiştikçe elektrik indüklüyor ve elektrik akımı oluşuyor. Zaten ürettiği akım AC olarak üretilir ve motor hızına göre 10V ile 40V arasında değişiklik gösterir. Mıknatıs kaysa atıyorum 20 V yerine 18 V üretecek mesela. Konjektör bu voltajı hem DC voltaja çevirir hemde 12 volta sabitler. Dolayısıyla sorunun gösterdiğin parçadan olduğunu düşünmüyorum.

Parçanın toleransı çok yüksek, illa milimetrik bir olayı yok, hız arttıkça veya azaldıkça ürettiği akım değeri çok değişiyor buda çok yüksek tolerans aralığı demek, dolayısıyla karbuz kabuğuna mıknatıs takıp kapatsan iş görecek, o derece

Tacettin abi ben anladığım kadarıyla şöyle anlatayım sana.Motor konusunda çok bilgili birisi değilim zaten.Birşeyler öğrenmek için ve yeni arkadaşlıklar kazanmak için aranıza katılmak istedim.Herhangi bir sebepten ötürü akü bitiyor sürekli.İlk götürdüğüm tamircide hatta önce bi akü değiştirdik.Sulu akü vardı sürekli bakım ister felan dedi.Kuru aküye çevirdik.2 hafta felan sonra tekrar sıkıntı yaşadım.İşten çıktım motoru calıstırdım gittim.Yolda ekmek almak için durdum çıktım marş basmıyor.Akünün ordan tırrrrt tırrrrt diye ses geliyor marşa basarken.Sorunun konjektörde olduğunu söyledi.Sanayide başka uygun konjektör bulamadık.Aküye biraz takviye yapınca o günü kurtarıyordu.Sonra büyük motorları yani 250cc ve üstü özellikle racing motorları yapan başka birisine götürdüm.Alanyada Tek Teker Arif var duymuşsundur belki.Oğlu var Toprak Razgatlıoğlu yarışçı çocuk hatta kaç ccde bilmiyorum ama.Her neyse Arif abinin yanında çalışıp kendine dükkan açmış birisi.Yani diğerinden daha iyi olabileceği çok yüksek ihtimal.Elinde tamirde bi tane daha RR motor varmış.Onun rotor u alıp benim motora taktı.Şuan 2-3 gündür sorunsuz biniyorum motora.Benim motorda takılı olan parça da yan sanayiymiş.Hani mıknatıslar mı her neyse artık tam olarak görevini yerine getirmiyor bir şekilde akü motor çalışırken kendini yenilemiyor yani.

Tacettin Köse
    MCSE+SE | Webmaster | Photographer | Saü Elektronik
     Kawasaki VN800 Vulcan
     İstanbul - Bahçelievler (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    249
    Beğenilmiş
    259
    Şöyle bir şey olabilir, rotor büyüktür çap olarak içerideki bobin küçük kalıyor arada mesafe fazla olunca akım üretemiyor ? Bu olabilir.

Yan sanayi ile model farkı farklı şeyler. Farklı bir parça takıldıysa olabilir ama aynı parçanın yan sanayisi böyle bir sorun çıkarması mantıklı değil. Teknik olarak.

Ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ömer Yahşi
    End. Soğutma Sist. Satışı
     BMW R1200GS
     İstanbul - Büyükçekmece
    Beğenmiş
    10,780
    Beğenilmiş
    2,443
    Tüm bu işlemleri yapmadan önce akımı ölçüp rotorun çalışıp çalışmadığını veya yeteri voltaj üretip üretmediğini kontrol etti mi usta?
    Eğer bunları yaptı ve üretilen akımla ilgili problem yoksa o zaman şaseye kaçak vardır. Bir yerden şaseye elektrik kaçağı yapabilecek sonradan ilave edilen alarm, sis farı, korna vs. parçaları kontrol etmelisin. Belki üzerine sarılan bantlardan şase yapıyor olabilir veya alarm başlı başına zaten aküyü yer.
    Bu arada akü de de problem olma ihtimali de yüksek.
    Cydia (11.Eylül.2017) Bunu beğendi.

Niyazi Yılmaz
    Nargile
     Regal Raptor DD250e-6c
     Antalya-Alanya
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    Abilerim regal raptor istanbul ana bayiiden gerekli parça siparişi verildi.Pazartesi 16.00 civarında.Salı günü kargom geldi Antalya şubesinden yollamışlar.24 saat geçmeden parça elime ulaştı.Parça takıldı,zincir yağlandı.Oturağın arka kısmındaki vida biraz uzun geliyordu.Arkada oturan varken tümsekten az hızlı geçsen vida tekere temas ediyordu.Biraz hasar vermiş zaten arka tekere.Onu da kısalttırdım.Motor şuanda sorunsuz bir şekilde çalışıyor.
    Ömer (14.Eylül.2017) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)