Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 12 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Akcollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Can AKCOLLU
    İş Adamı
     .
     ANKARA
    Beğenmiş
    948
    Beğenilmiş
    598

Yakıt Tahliye borusundan aşırı benzin atıyor.

İyi akşamlar,
    Bugün biraz boş yollarda çalışıyim dedim. Motoru çalıştırdım dolaşıyorum. Vitesleri değiştiriyorum. 3. Vitesler de gibiyken bi kaç kez stop etti. Dedim benzin mi bitiyor acaba. Aldığımdan beri benzin almadım gösterge de yok anlayamıyorum. Gittim benzinciye doldur dedim. 25 tl yazdı pompa attı. Bir baktık ki aşağıdan şarıl şarıl benzin akıtıyor deponun tahliye hortumundan. Hemen tamirciye sürdüm. Giderken yolda sallantıdan akarak gidiyorum. Tamirci dediki fazla benzin almışsın.

Ben nasıl benzin almalıyım . Bitip yedek depoya geçtiğimde 20 tl lik benzin mi almalıyim. Deponun içindeki tahliye deliğini gördüm. Motor sallandıkça benzin o deliğe geliyor ve aşağıdan hortumdan akıyor.
    Bu tahliyenin mantığı nedir. Çözümü varmı. Ayarı yok mudur. Şarıl şarıl dökülüyor sallanıp deliğe benzin denk geldikçe.

Motorum Regal Raptor DD150 E-2
    Depoya neden böyle bir delik koyup hortumla benzin tahliyesi sağlanır anlamış değilim

M6 Note cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    cicada (05.Temmuz.2018), Rutkay Ediz (04.Temmuz.2018) Bunu beğendi.

Rutkay Ediz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Rutkay Ediz
    Makine Mühendisi
     RR Daytona 250V -Jessica-
     Ankara
    Beğenmiş
    2,800
    Beğenilmiş
    635
    Hocam o borunun depo içindeki uzantısı kırık, tahliye borusu o direk motor bloğunun üstüne açılıyor. O seviyenin üstünde benzin alırsan fazlasını atar. Muhtemelen pompacı kırmış ve kırık parça hala içeridedir. Çözüm yolu ya yeni depo alacaksın ya da tahliye çıkışının ucuna hortum bağlayıp o hortumun içine bir şey sıkıştırıp körleyebilirsin ya da direk tahliye çıkışını depo altından körleyebilirsin. Bu sefer de hava almama ve karbüratore benzin gitmeme sorunu olabilir ama ben yaşamadım çünkü kapak hava geçiriyor ama binmeden her seferinde kapağı aç kapa yaparak içeri hava dolmasını sağlayabilirsin.
    Akcollu (04.Temmuz.2018), CELİL (05.Temmuz.2018), cicada (05.Temmuz.2018) Bunu beğendi.

Can AKCOLLU
    İş Adamı
     .
     ANKARA
    Beğenmiş
    948
    Beğenilmiş
    598
    Teşekkürler. Tespitiniz çok güzel gerçekten. Sizin bu cevabınızdan sonra bu konuya rastladım. Başına başkalarınn da gelmiş.
    http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...po-deligi.html
    Tamirciyi bu konuda bilgilendirip bir yol çizmeye çalışıyim. Bakalım oraya göre ufak bir boru parçası kaynatılır mı

Rutkay Ediz (05.Temmuz.2018) Bunu beğendi.

Mehmet A. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mehmet Altun
    SMMM
     Hyosung GV250 (KERATA)
     Ankara-Mamak
    Beğenmiş
    18,468
    Beğenilmiş
    3,372
    Alıntı Akcollu Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Teşekkürler. Tespitiniz çok güzel gerçekten. Sizin bu cevabınızdan sonra bu konuya rastladım. Başına başkalarınn da gelmiş.
    Tamirciyi bu konuda bilgilendirip bir yol çizmeye çalışıyim. Bakalım oraya göre ufak bir boru parçası kaynatılır mı

can o ince boruyu tamirciler oraya kaynatmaz zor iş yapmazlar kısadan altından o deliğe tıpa atıp kapatırlar. bu durumda motoru her çalıştırmadan önce depo kapağını bir kez açıp kapaman gerekir (iç basıncı ayarlamak için yoksa benzin akışı olmaz motor stop eder ya da çalışmaz).
    ya da yeni depo almak.
    tamirci fazla benzin almışsın deyip kestirip atıyorsa usta değildir, tamircini değiştir (Ankara kazım karabekir cad. esnaf sokakta VİP Motor var oraya git)
    o kısa tahliye borusunu benzinciler kırar ama bilmeyerek bunun için istasyona soldan yanaşıp benzin almak gerekiyor. yeni depo alırsan da benzin alırken full depo alacaksan motor ayaklık üzerinde al. yana yatık olsun. full depo aldıktan sonra motor yana yatınca bu seferde kapak tarafına doğru sızma oluyor. burdan olmasa bile başka yerden benzin atıyor.

Kolay gelsin.
    Akcollu (05.Temmuz.2018), CELİL (05.Temmuz.2018), cicada (05.Temmuz.2018) Bunu beğendi.
    İnsafsızlıklarınız İnfazınız Olacaktır...

RegalRaptor 250E9B (KOÇ) (Anı yüklemesi tamamlandı) 2017-2021
    Hyosung GV250EFİ (KERATA) (Anı yüklemesi devam ediyor) 2021-

Rutkay Ediz
    Makine Mühendisi
     Ankara
    Beğenmiş
    2,800
    Beğenilmiş
    635
    Benim 150'lik makinede de aynısı oldu ya da olmuş fark etmedim. Kaynatma hususu çok meşakkatli ve zor en kısa çözüm körlemek. Direk depo altından körlersen geri dönüşü olmaz ama depo altındaki tahliye kısmına bir hortum geçirir ve onu körlersen olası bir hava alamama durumunda müdahale edebilirsin. Benim tavsiyem ikinci olan hortum ekleyip onun içine daha geniş çapta bir bilye sokup körlemen.

CELİL (05.Temmuz.2018) Bunu beğendi.

cicada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Deniz Motör
    Hemşire
     RR Daytona (GANDALF)
     Köyceğiz / MUĞLA
    Beğenmiş
    2,025
    Beğenilmiş
    988
    Geçmiş olsun.
    Bilmediğim bir konuydu. sayende bir şey daha öğrenmiş oldum.
    Başımıza gelirse ne yapacağımızı biliyoruz artık.
    Teşekkür ederim...
    Akcollu (05.Temmuz.2018) Bunu beğendi.

erkopaşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

erkan dülger
    Öğretmen
     Vl 800 VOLUSİA BATTALGAZİ
     Ankara/Gölbaşı Antalya/Manavgat
    Beğenmiş
    9,861
    Beğenilmiş
    4,204
    Geçmiş olsun dostum. Tahliye borusu benim de kırıldı ve aynı sorunu yaşadım ustam korledi akan kokan yok çok şükür depo şişmesi olabilir veya karbüratöre benzin gitmeye bilir. Bende bir sıkıntı yok depo kapağından hava alıyor çünkü. Benzin alırken fullemiyirum az bi boşluk bırakıyorum depoda.

HTC Desire 816G cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Akcollu (05.Temmuz.2018), CELİL (05.Temmuz.2018), Raci06 (05.Temmuz.2018) Bunu beğendi.
    “Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur."
    Voltaire

mxsrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mehmet Serin
    Öğrenci
     Regal Raptor Daytona 250
     Konya
    Beğenmiş
    670
    Beğenilmiş
    114
    Geçmiş olsun umarım en kısa zamanda halledilir sorunun
    Akcollu (05.Temmuz.2018) Bunu beğendi.

Can AKCOLLU
    İş Adamı
     .
     ANKARA
    Beğenmiş
    948
    Beğenilmiş
    598
    Çok teşekkürler arkadaşlar. Tahliye hortumuna geçecek bir hortum bulup onu körliyim. Bu şekilde idare ederken, sun-fix diye bir yapıştırıcı varmış. Oraya uygun bir boru bulup belki önce loctite sıvı conta ile yapıştırıp. Sonrasında sun-fix ile etrafını güzelce kaplarsam sağlam olacaktır. Çok titiz dikkatli çalışmam gerekli alan dar. Yapabilirsem sonucu paylaşırım.
    cicada (05.Temmuz.2018) Bunu beğendi.

Rutkay Ediz
    Makine Mühendisi
     Ankara
    Beğenmiş
    2,800
    Beğenilmiş
    635
    Alttaki tahliye çıkışından daha küçük çapta bir hortumu sıkı geçme ile soktum ben herhangi bir yapıştırıcı vs. kullanmadım uzun yola bile gittim o halde hiçbir şey olmadı.
    Çok teşekkürler arkadaşlar. Tahliye hortumuna geçecek bir hortum bulup onu körliyim. Bu şekilde idare ederken, sun-fix diye bir yapıştırıcı varmış. Oraya uygun bir boru bulup belki önce loctite sıvı conta ile yapıştırıp. Sonrasında sun-fix ile etrafını güzelce kaplarsam sağlam olacaktır. Çok titiz dikkatli çalışmam gerekli alan dar. Yapabilirsem sonucu paylaşırım.
    Akcollu (05.Temmuz.2018), cicada (05.Temmuz.2018) Bunu beğendi.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)