Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 2 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu
Toplam 102 adet sonuctan sayfa basi 11 ile 20 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Eray Aksoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Eray Aksoy
    Turizm
     Bisiklet Sayılır Mı ?
     Antalya - Manavgat
    Beğenmiş
    2,537
    Beğenilmiş
    1,546
    Alıntı Ömer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eray geçmiş olsun, acil şifalar dilerim

Allah razı olsun Ömer.Biraz daha iyiyim bugün çok şükür.
    Mehmet A. (27.Mart.2019), Ömer (28.Mart.2019) Bunu beğendi.

Eray Aksoy
    Turizm
     Bisiklet Sayılır Mı ?
     Antalya - Manavgat
    Beğenmiş
    2,537
    Beğenilmiş
    1,546
    İlk Gün Eğitimi :

Eveeettt...Sonunda bugün ilk eğitimimi aldım arkadaşlar.Harika,süper,inanılmaz bir deneyimdi.En ince ayrıntısına kadar anlatacağım.

Yaklaşık 16 yıl önce 1 hafta Schooter ve 2015 de bir günlük Scooter deneyimi ile kendimi İlhan Narcı Hocaya teslim ettim.Vitesli Motor hiç kullanmamıştım.Daha doğrusu 20 dakika yazıldığım sürücü kursunda ufak bir dur-kalk denemesi var ama o sayılmaz bile.Her neyse Hocamın yanına saat 13:30 gibi geldim.Eğitim alanında eğitim alan iki kişi daha vardı.Sıcak bir karşılama ve sohbetin ardından gelen iki genç öğrencinin daha katılımıyla eğitime başladık.

İlk önce Motorun genel hatlarını,6 ana kumandasını,nasıl inilip binileceğini,nasıl doğru oturuş pozisyonu alınacağını anlattı ve uygulamalı gösterdi.Ardından bizler de aynısını tatbik edip yaptık.Hareketler doğru olunca motoru çalıştırması ve gaz kolu çalışması yapıldı.Gaz kolunun doğru tutuşu nasıl olur gösterdi ve bizden de çok yavaş bir şekilde gaz verip gaz azaltmamızı istedi.Bunu yaklaşık bir on dakika çalıştık.Ta ki gaz birden açılıp düşmeyecek,ahenkli yükselip alçana kadar bunu tekrar ettik.Sonrasında ise vitesi 1 e getirip debriyajın kavrama noktasını öğrendik.Motoru olduğu yerde ileri-geri hareket ettirecek kadar kavrama noktasına getirip ardından tekrardan debriyajı sıktık.

Tüm bunların ardından sıra geldi motor sürüşüne.Önce ön fren ile yavaşça nasıl durulur gösterdi.Çok büyük bir alanda birinci vites te soldan sağa 50 metrelik bir alanı turladık.Yaklaşık 15-20 tur attıktan sonra durup vitesi orta sehpa üzerine aldık.Motor sabit durup arka teker havadayken normal sürüyormuşçasına birden ikinci vitese geçmeyi öğrendik.Yine 15-20 tur daha gezip belirlenen noktalarda vitesi iki alıp yine belirlenen yerlerde hızı düşürüp motoru tekrardan bire geri çekip ardından duruyorduk.

Bu aşamadan sonra kendimi acayip güvenli hissedip bir anda havalara girdiğimi ve "Ben neymişim ulan" dediğimi itiraf etmeliyim.Hemen bir tarafımız havalanacak illa ki

Neyse sonra sıra geldi arka frene.Planlı duruş (kırmızı ışık gibi) nasıl yapılır,tam yerinde nasıl durulur,hız düşürülüp arka frene basılırken tam durmadan motor nasıl birinci vitese alınıp durdurulur onu çalıştık.Yine 15-20 tur bu şekilde çalıştıktan sonra sıra biraz daha hızlanmaya geldi.Birinci vitesden ikiye,ikiden üçe,ardından yavaşlayıp tekrar ikiye ve bire geçilir onu çalıştık.Bu özellikle ara yollara girerken ve ana yola çıkarken ve etrafı kontrol ederken ihtiyacımız olan bir eğitimdi.Gayet güzel bir şekilde bunu da 15-20 tur çalışıp günü sonlandırdık.Yaklaşık 3,5 saat süren çok keyifli bir çalışmaydı.

Motto Akademi hakkında zaten çok olumlu yorumlar yapılıyordu.Ama gerçekten bu kadar iyi olabileceklerini asla hayal dahi edemezdim.Bir günün ardından motora bu kadar hakim olabileceğimi,korkularımı atıp "Lan bu ne kadar basit miş" diyeceğimi bilmezdim.Bu arada diğer iki öğrenciden çok daha iyi olduğumu ve İlhan Hocanın dahi beklemediği kadar iyi çıktığımı da belirtmeden edemeyeceğim.Yani kusura bakmayın ama bunda alçak gönüllülük yapamayacak kadar özgüven patlaması yaşıyorum Hoca bile bu kadar çabuk ilerleme beklemediğini söyledi.Diğer iki arkadaş üçüncü günün sonunda 250cc ve beşinci gün 700cc motora geçecekler.Ben ise ikinci gün 250cc,üçüncü gün ise 700cc motora geçeceğim.Yani şu anda fena bir keyif ve mutluluk içerisindeyim.Pazartesi ikinci gün çalışması hakkında yine ayrıntılı bilgi yazıp sizlerle paylaşacağım.
    CELİL (31.Mart.2019), erkopaşa (31.Mart.2019), FouL (02.Nisan.2019), mxsrn (04.Nisan.2019), newmoon06tr (31.Mart.2019), Ömer (01.Nisan.2019) Bunu beğendi.
    Konu Eray Aksoy tarafından (01.Nisan.2019 Saat 22:53 ) değiştirilmiştir.
    Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene ; Çünkü cahil ne gelirse söyler diline.

Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana! Ya da yazık olur adabına.

Eray Aksoy
    Turizm
     Bisiklet Sayılır Mı ?
     Antalya - Manavgat
    Beğenmiş
    2,537
    Beğenilmiş
    1,546
    İkinci Gün Eğitimi :

Bugün saat 11:30 da buluşup sakince Latte Kahvelerimizi içtik.Ardından İndian Scout Motoru olan bir genç arkadaşımız geldi.O da eğitim alıyormuş.Önce dün çalıştığımız Honda CBR125 ile ısınma turları yaptık.Ardından dönüş için bakışlar hakkında sözlü ve uygulamalı bilgi aldık.Bu bakış ile bakıp dönme olayını 20-30 tur çalıştık.Ardından Kontra Tekniğine geçtik.Kontra tekniği ile yön değiştirmeyi de yaklaşık 30 dakika çalıştık.Buna biraz alışınca sıra en korktuğum "Ters Kontra" tekniğine geldi.Bu tekniği yer işaretleri arasında slalom yaparak yine yarım saat kadar çalıştık.Ardından bu Ters Kontra yı ani tehlikelerden kaçınmak için nasıl kullanacağımızı çalıştık.Tek şeritten çizildi.Sonra bu şerit bir engel ile kapatıldı.Engelin ikişer metre sağ ve sol taraflarına da birer yol işaretleri koniler ile.Ardından da tekrar ana şerit olarak işaretlenen yolumuza dönüp devam ediyoruz.Kısaca ani bir engel çıktığı zaman sol veya sağ tarafından kaçma ve tekrar devam etme çalışması.Daha iyi anlaşılsın diye altta becerebildiğim kadarıyla bir şemasını çizdim.

sema1.jpg

Bu çalışmayı da yaklaşık bir saat kadar çalışıp pratiğimizi geliştirmeye çalıştık.İlhan Hoca "Bunu hiç kimseden ilk denemesinde yapabilmesini beklemiyorum" demişti.İlk denememde dahi sorunsuz ve doğru bir şekilde yapabilmem bana çok fazla özgüven verdi.Eğitimin her dakikasında "İyi ki bu eğitimi almışım" diye düşünüp seviniyordum.Çok keyifliydi gerçekten.

Eğitimin bundan sonraki aşamasında ise 250cc Suzuki İnazuma ya geçtim.İki gündür yapılan çalışmaların bir tekrarını da bu motor ile yaptım.250cc Motorun keyfi ve kullanım kolaylığı,gaz kolu hassasiyeti falan bana çok daha pratik ve basit geldi.Acayip gaza gelip keyif aldım.Motoru alıp eve gidesim geldi resmen Çarşamba günü Temel Eğitimin son aşaması ve ardından da Ehliyet Sınav parkurunu 750cc lik Motor ile yapıp 12 saat Eğitimi tamamlamış olacağız.Altta bir kaç görsel ve bir de video ekliyorum bugün ki çalışmamızdan.Neredeyse hiç motor sürmemiş biri olarak gene fena yatmıyorum dönüşlerde

e1.jpg

e2.jpg

e3.jpg

e4.jpg

e5.jpg

e6.jpg

CELİL (01.Nisan.2019), endroad (02.Nisan.2019), FouL (02.Nisan.2019), mxsrn (04.Nisan.2019), newmoon06tr (01.Nisan.2019), Ömer (01.Nisan.2019), Raci06 (01.Nisan.2019) Bunu beğendi.

Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana! Ya da yazık olur adabına.

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,563
    Beğenilmiş
    5,788
    👏👏👏👏👍👍👍👋🤘🏽🤘🏽🤘🏽🤘🏽
    Eray Aksoy (01.Nisan.2019) Bunu beğendi.

Ömer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Ömer Yahşi
    End. Soğutma Sist. Satışı
     BMW R1200GS
     İstanbul - Büyükçekmece
    Beğenmiş
    10,780
    Beğenilmiş
    2,443
    Eray kontra tekniğinden korkarken ters kontraya geçmişsin

Şevket hocaya selamlar

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    Konuştuğun zaman sadece bildiklerini tekrar edersin, ama dinlersen, yeni şeyler öğrenebilirsin!

Eray Aksoy
    Turizm
     Bisiklet Sayılır Mı ?
     Antalya - Manavgat
    Beğenmiş
    2,537
    Beğenilmiş
    1,546
    Alıntı CELİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    👏👏👏👏👍👍👍👋🤘🏽🤘🏽🤘🏽🤘🏽

Başkanım bunlar da Kask'ım ve İmpactec Seviye 2 Omuz,Diz,Dirsek ve Kalça korumalarım ile Seviye 3 Omurga korumam.Kask bir yerlerden tanıdık geldi mi ? Mat siyah renginde

k1.jpg

k2.jpg

k3.jpg

k4.jpg

k5.jpg

k6.jpg

I1.jpg

I2.jpg
    CELİL (02.Nisan.2019), newmoon06tr (01.Nisan.2019), Ömer (01.Nisan.2019) Bunu beğendi.

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,563
    Beğenilmiş
    5,788
    Eray tanıdım tabi benim kask modelinide test etmişsin korumalarda güzelmiş

Eray Aksoy
    Turizm
     Bisiklet Sayılır Mı ?
     Antalya - Manavgat
    Beğenmiş
    2,537
    Beğenilmiş
    1,546
    Alıntı Ömer Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eray kontra tekniğinden korkarken ters kontraya geçmişsin

Şevket hocaya selamlar

RNE-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Ve Aleyküm Selam Hakikaten fena korktuydum yapamayacağım diye.İlk seferde bile bayağı iyi yaptım.Tabi bunu istem dışı bir refleks haline getirebilmek için çok fazla pratik yapıp çalışmam lazım.Yoksa trafikte "Sola gitmek için hangi el ile itiyorduk ?" diye düşünürken iş işten geçmiş olur.Ama gerçekten çok çekiniyordum ilk başta.Hoca süper anlattı.Motor yan sehpada dururken arkasına geçtik.Orada gidona bastırarak motorun nasıl ters kontraya yattığını,önemli olan tüm gövdeye bağlı olan arka tekerin olduğunu göstererek çok detaylı ve iyi anlattı.Eğitmen kaliteli olunca insan da çabuk öğrenebiliyor.
    CELİL (01.Nisan.2019), newmoon06tr (01.Nisan.2019), Ömer (02.Nisan.2019), Raci06 (01.Nisan.2019) Bunu beğendi.

Eray Aksoy
    Turizm
     Bisiklet Sayılır Mı ?
     Antalya - Manavgat
    Beğenmiş
    2,537
    Beğenilmiş
    1,546
    Alıntı CELİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Eray tanıdım tabi benim kask modelinide test etmişsin korumalarda güzelmiş

Aynen Celil Başkanım.Bugün kask almak için epeyce bir mağaza dolaştım.İstediklerimin ya rengi yada bedeni yoktu.Son Moto Life ye gittim.Orada bunları gördüm ve yapıştım hemen.Eski fiyattan yani 355 liraya satıyordu.Pazarlık ile 280 liraya aldım.Korumalar ise komple 355 lira.Sırt standart beden.Diğerlerini ise hepsini büyük beden aldım.Yani kalça için olanlar ufak gibiydi.E bende de gövde büyük olunca pek korumaz diye omuz için olanından fazla alıp onu da kalçaya kullanayım dedim Memory Hafıza mı ne varmış bunlarda.Yani ebat önemli değil.Her ebat uyuyor.Sadece kapladığı alan değişiyor.Ben de "Fazla korunmuş alan göz çıkarmaz" dedim ve hepsini büyük aldım
    CELİL (01.Nisan.2019), newmoon06tr (01.Nisan.2019), Ömer (01.Nisan.2019) Bunu beğendi.

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,563
    Beğenilmiş
    5,788
    Alıntı Eray Aksoy Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Aynen Celil Başkanım.Bugün kask almak için epeyce bir mağaza dolaştım.İstediklerimin ya rengi yada bedeni yoktu.Son Moto Life ye gittim.Orada bunları gördüm ve yapıştım hemen.Eski fiyattan yani 355 liraya satıyordu.Pazarlık ile 280 liraya aldım.Korumalar ise komple 355 lira.Sırt standart beden.Diğerlerini ise hepsini büyük beden aldım.Yani kalça için olanlar ufak gibiydi.E bende de gövde büyük olunca pek korumaz diye omuz için olanından fazla alıp onu da kalçaya kullanayım dedim Memory Hafıza mı ne varmış bunlarda.Yani ebat önemli değil.Her ebat uyuyor.Sadece kapladığı alan değişiyor.Ben de "Fazla korunmuş alan göz çıkarmaz" dedim ve hepsini büyük aldım
    Teçhizatı uygun fiyata çözdün güle güle kullan

Sayfa 2 Toplam 11 Sayfadan BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)