Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Mkarakas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mehmet karakaş
    Cnc torna
     Regal raptor 150
     Ankara
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    147

Şanzuman problemi

O zmn diyebilirizki 2014 modellerdede şanzuman problemi varmış
    Hiçbir problem yokken Bi anda vitese geçmemeye başladı ve 1.-3. Viteslerde ses geliyor sabah ustaya gittim geçmiş olsun dedi ve 1500 TL civari ücret istedi
    Nasıl bir yol izlemeliyim daha önce yaşayanlar varsa tecrübelerini paylaşabilirmisiniz
    Eray Aksoy (14.Haziran.2019), Mehmet A. (19.Haziran.2019), Raci06 (14.Haziran.2019), sahan (17.Haziran.2019) Bunu beğendi.

Eray Aksoy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Eray Aksoy
    Turizm
     Bisiklet Sayılır Mı ?
     Antalya - Manavgat
    Beğenmiş
    2,537
    Beğenilmiş
    1,546
    Mehmet tekrar geçmiş olsun.Regaller de şanzıman problemi malzemenin üretim esanasında yanlış yapılan ısıl işlemi ile alakalı.10-15 bin km. de şanzıman istiyor makineler.Ben motor sahibi değilim ancak uzun zamandır burada yazılan ve görüştüğümde anlatılan budur bana.Öncelikle motoru açmak için kafadan ustalar 400-500 lira para istiyorlar.Dişli,keçe falan derken çok rahat 1000 lira da malzeme tutuyor.1500 liraya çıkabiliyorsan gene çok iyi rakam sayılır.Normalde rakam 2000 liraya yakın tutar motorun durumuna göre.Şimdi sende sorun sadece dişlilerde ise facebook gibi sosyal alanlardan veya çıkma parça satanlardan sorunlu dişliyi temin edebilirsen fiyat da ona göre düşecektir.Yok bulamazsan da set olarak alman gerekecek ve bu da sana ortalama 800 - 1000 lira gibi bir rakama gelecektir.Şanzıman değişimi gerekiyorsa izleyebileceğin tek yol budur.Başka halloluru yok.Maalesef bu rakamları karşılamak durumunda kalıyoruz.İyi bir ustaya motoru emanet etmek ise işin en önemli püf noktasıdır.İşin ehli olmayan bir usta adamı canından bezdirebilir.100-200 lira fazla olsun ama adam gibi olsun.
    CELİL (14.Haziran.2019), cicada (20.Haziran.2019), endroad (15.Haziran.2019), mxsrn (15.Haziran.2019), newmoon06tr (14.Haziran.2019), Raci06 (15.Haziran.2019), sahan (17.Haziran.2019), TuruncuBuji (14.Haziran.2019) Bunu beğendi.
    Cahil ile sohbet etmek güçtür bilene ; Çünkü cahil ne gelirse söyler diline.

Cahille girme münakaşaya. Ya sinirini zıplatır tavana! Ya da yazık olur adabına.

TuruncuBuji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bayram Cihan CAMGÖZ
    Bilgisayar Müh.
     YAMAHA XVS950a
     Antalya-Finike
    Beğenmiş
    336
    Beğenilmiş
    411
    Öncelikle geçmiş olsun. Eray abi bir çok konuya değinmiş. Benim sana ayrıca önerim işinden gücünden vakit bulabilirsen, usta motosikleti açarken yanında ol. Güvendiğin biri ise sıkıntı yok ama, güvenilir bir usta değil ise seni çok üzebilir. Belki usta konusunda şanslı olabilirsin (Benim gibi) ama bir art niyetli ustaya denk gelsen sana daha bir çok masraf çıkarabilir. Örnek vermek gerekirse şanzımanda meydana gelen arıza ile birlikte yağ pompasının içine parçacıklar kaça bilmekte, buda yağ pompasının dönüşü engelleyebiliyor. Tabi bazen tamir edilmeyecek durumda olabilir, ancak yağ pompasını açıp içindeki parçaları temizlediğinde gayet normal şekilde çalışıyor. Yani Usta art niyetli olsa yağ pompası bozuktu değiştirdim deyip ekstra para alabilir. Yağ pompası belki kötü bir örnek oldu. Çünkü çoğu usta art niyetten çok yağ pompasını değiştirmeyip motosikleti kapadıktan sonra sıkıntı çıkabileceği düşüncesi ile hareket edebilir. Sonuçta yağ pompası bir nevi kalp görevi görüyor. Parça değişim sahtekarlığından kurtulmak için en basit yöntemde değişecek parçaları senin sipariş vermen.

Ekstra bir konudan da bahsetmek istiyorum. Krankın yağlanmasını sağlayan krank yağalama çubuğu oluyor (vida boyutlarında bir şey) krankla birlikte takılan. Onu ve yayını kaybetmemek için ekstra özen gösterin. Neden diyecek olursan ben kendi motosikletimi 2. el aldım. Önceden şanzımanı değişmiş. Ancak krank yağlama çubuğunu yaysız takmışlar, Bunun motosiklete ne kadar zarar vereceğini bilmiyorum ama o açan usta motosikleti böyle kapamaktan hiç çekinmemiş. Yani demem o ki başında durabiliyorsan başında dur.
    Not: Ben yayı olmayan krank yağlama çubuğunu motor yarıldıktan sonra temizleme işlemi yaparken kaybettim. Aslında Ustam motosikleti açtığında bunun yayı olması gerekiyor dedi, ama o esnada çok üstünde durmadık. Sonra tekrar sıfır ürünü telefon ile sipariş verdiğimde krank yağ çubuğunun yayı ile birlikte geldiğini öğrendim. Sipariş geldikten sonrada motoru güzelce kapattık.
    CELİL (14.Haziran.2019), cicada (20.Haziran.2019), endroad (15.Haziran.2019), Eray Aksoy (15.Haziran.2019), newmoon06tr (14.Haziran.2019), Raci06 (15.Haziran.2019), sahan (17.Haziran.2019) Bunu beğendi.
    Konu TuruncuBuji tarafından (16.Haziran.2019 Saat 00:12 ) değiştirilmiştir.

erkopaşa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

erkan dülger
    Öğretmen
     Vl 800 VOLUSİA BATTALGAZİ
     Ankara/Gölbaşı Antalya/Manavgat
    Beğenmiş
    9,857
    Beğenilmiş
    4,201
    Mehmet çok geçmiş olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
    endroad (15.Haziran.2019), Eray Aksoy (15.Haziran.2019), Raci06 (15.Haziran.2019) Bunu beğendi.
    “Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur."
    Voltaire

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,570
    Beğenilmiş
    5,792
    Mehmet çok geçmiş olsun makineyi öyle kullanma sakın masrafı ikiye katlayabilir kolay gelsin :(
    endroad (15.Haziran.2019), newmoon06tr (14.Haziran.2019), Raci06 (15.Haziran.2019) Bunu beğendi.

Mkarakas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mehmet karakaş
    Cnc torna
     Regal raptor 150
     Ankara
    Beğenmiş
    3
    Beğenilmiş
    147
    Teşekkür ederim herkese bilgi paylaşımlar için
    bu gün bırakıcam ustaya bende başında durmak isterdim motorun hem güvenlik açısından hemde motorumu daha iyi tanımış olurum aslında ustaya güveniyorum çünkü 3-4 kere daytona şanzumanı yaptı bende sürekli gittiğim için bi kaçına şahit olmuştum artık izinli günlerimde gider bakarım
    CELİL (15.Haziran.2019), endroad (15.Haziran.2019), Raci06 (15.Haziran.2019), TuruncuBuji (15.Haziran.2019) Bunu beğendi.

mxsrn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mehmet Serin
    Öğrenci
     Regal Raptor Daytona 250
     Konya
    Beğenmiş
    670
    Beğenilmiş
    114
    Çok geçmiş olsun

endroad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cemil Taşdemir
    Grafiker
     Rx3i EVO (Melek)
     Antalya
    Beğenmiş
    3,896
    Beğenilmiş
    568
    Geçmiş olsun kardeşim, umarım kısa zamanda üzülmeden yine yollarda olursun. Benzer işlemlerden bende geçiyorum şu an. Birinci viteste kalkışta boşa atıyordu ve durduğumu yerde vites geçişleri olmyordu. Eray dostum sayesinde iyi bir usta bulduk, bana 70km olmasına rağmen motoru oraya kadar debrajsız devirle götürdüm. Cihanın dediği gib iş tamamen Usta da bitiyor.

Venus_V3_5580 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
    sahan (21.Haziran.2019) Bunu beğendi.
    hayal edebiliyorsan yapabilirsin demektir...

Zafer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Zafer Ayvaz
    makina
     🤟🤟🤟🤟🤟
     İstanbul - Beylikdüzü (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    2,702
    Beğenilmiş
    1,320
    Çok geçmiş olsun

cicada - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Deniz Motör
    Hemşire
     RR Daytona (GANDALF)
     Köyceğiz / MUĞLA
    Beğenmiş
    2,025
    Beğenilmiş
    988
    çok geçmiş olsun. zor bir dönem. kolay gelsin...

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)