Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Custom

enescalisir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Enes ÇALIŞIR
    Uçak Teknisyeni
     Regal Raptor Daytona DD250E-6C/2016
     Antalya-Lara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    27

Custom

Herkese selamlar öncelikle. Konu başlığı var mıydı incelemedim direk konuya girmek istedim açıkcası.

Yan komşumda da RR Daytona 250CC var fakat benim motor farklı geliyor, daha hoş geliyor gözüme. Erkan Abinin motoruda gördükten sonra custom olayı çok ilgimi çekmeye başladı. Erkan abi ile sohbet ederken her motorun kendi tarzı, konforu, karakteri var demişti. Başka motor kullanmadım ama RR 250 sanki benim için üretilmiş gibi hissettirdi. Motoru bu kadarı sevmişken yeni motora geçmek yerine custom olayına girmek gibi bir niyetim var.

Bildiğiniz üzere şanzıman konusunda problemi var. Öncelikle bu iskelete uygun +600cc motor takmak (taktırmak) var kafamda, böyle bir şey olabilir mi bir fikrim yok. İskeleti hakkında bir şeyler okuyup duymadım. Devamında sele değiştirmeden tutun her şeyini gönlüme göre dizmek var. Tabi bu işin hem vakit hem nakit olayı da var. Yeni bir motor alıp bu motorda olduğu gibi acaba onun kronik sorunu ne zaman ortaya çıkacak demektense custom olayı mantıklı geliyor. Maddi açıdan hangisi daha zorlar çok bir fikrim yok ama. Ne motor değiştirmeye ne custom olayına dakikasında girişebilecek gücüm yok. Sadece karar verip ona göre yol almak araştırmak istiyorum.

Fikirlerinizi önerilerinizi bekliyorum.
    bulentbc (30.Mayıs.2022), CELİL (26.Mayıs.2022), erkopaşa (27.Mayıs.2022), Mehmet A. (27.Mayıs.2022), Raci06 (28.Mayıs.2022), teoman25 (26.Mayıs.2022), Zafer (27.Mayıs.2022) Bunu beğendi.

TuruncuBuji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bayram Cihan CAMGÖZ
    Bilgisayar Müh.
     YAMAHA XVS950a
     Antalya-Finike
    Beğenmiş
    336
    Beğenilmiş
    411
    Enes kardeşim. Bu yollardan geçmiş biri olarak söylüyorum. Bu işe girmeni tavsiye etmem. Motor bloğu değiştirmenin ile ilgili buraya paragraf paragraf açıklama yaparım ancak şuanda o kadar zamanım yok. Tek diyeceğim Türkiye'de yasalar sebebi ile A aracına B aracının motorunu taktığında onu ruhsatlandırmak neredeyse imkansız. Bazı yasal olmayan çözümler mevcut ancak bu çözüm ile bilmiş bir polisle karşı karşıya kaldığında, seni sıkıntıya sokar. Bu konuları es geçtin diyelim karar verdin yapacaksın. Bunu sınırlı bütçe ile yapamazsın. Bütçenin Ucu açık olacak çünkü ön göremeyeceğin bir çok sorunla yüz yüze geleceksin. Bunun yanında yapacağın mekanik değişiklikler motosikletinin güvensiz olmasına sebep olacak. En basitinden örnek vermek gerekirse Daytona'ya Yamaha'nın xs650 bloğunu taktın diyelim. O güçte bir bloğa mevcut frenlerin yetersiz kalır. Disklerin ve kampanaların değişmesi gerekir. Yani bu konu cepten çok para yemene sebep olur. Ancak yine tekrar etmem gerekirse yasal prosedürler daha büyük bir problem. Çünkü %100 çözümü yok.
    bulentbc (30.Mayıs.2022), CELİL (26.Mayıs.2022), Eluh (26.Aralık.2022), erkopaşa (27.Mayıs.2022), Mehmet A. (27.Mayıs.2022), newmoon06tr (27.Mayıs.2022), Zafer (27.Mayıs.2022) Bunu beğendi.

TuruncuBuji - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bayram Cihan CAMGÖZ
    Bilgisayar Müh.
     YAMAHA XVS950a
     Antalya-Finike
    Beğenmiş
    336
    Beğenilmiş
    411
    Birde ekleme yapmak istedim. Bir tane Kaza yapmış bisan roadstar 250 v twin bir motosikletin bloğunu satın alacaktım. Ustam ile birlikte ön çalışmamızı yapmıştık. Hatta Projeye tam başlayacakken ruhsatlandırma işi nasıl olacak sorusunu sorduğumuzda cevapsız bir çok soru ile karşılaştık. Ben soruların bazılarına cevap buldum ve bu işin yasal olarak onaylanmasının çok zor olduğu, blog değişiminde proje motoru olacağı için bazı kurumlardan onay alınması gerektiği bazı testlere sokulması gerektiği bu testlerin bazılarının yurt dışında yapılması, vs vs vs. Bu işten vazgeçme sebebimiz oldu.
    Not: Aklıma bir sıkıntı daha geldi motosiklete takacağımız bloğun ikinci el motordan alınmaması gerektiği sıfır bir blog olmasının şart olduğunu da öğrenmiştim. Ölme eşeğim ölme yani.
    bulentbc (30.Mayıs.2022), CELİL (26.Mayıs.2022), erkopaşa (27.Mayıs.2022), Mehmet A. (27.Mayıs.2022), newmoon06tr (27.Mayıs.2022), Zafer (27.Mayıs.2022) Bunu beğendi.

enescalisir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Enes ÇALIŞIR
    Uçak Teknisyeni
     Regal Raptor Daytona DD250E-6C/2016
     Antalya-Lara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    27
    Sağol Cihan abi, yeterince açık oldu her şey, resmi işler girecekse işin içine uğraşılmaz abi eyvallah.
    bulentbc (30.Mayıs.2022), CELİL (26.Mayıs.2022), erkopaşa (27.Mayıs.2022), Mehmet A. (27.Mayıs.2022), Raci06 (28.Mayıs.2022), Zafer (27.Mayıs.2022) Bunu beğendi.

Zafer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Zafer Ayvaz
    makina
     🤟🤟🤟🤟🤟
     İstanbul - Beylikdüzü (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    2,684
    Beğenilmiş
    1,320
    Alıntı enescalisir Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sağol Cihan abi, yeterince açık oldu her şey, resmi işler girecekse işin içine uğraşılmaz abi eyvallah.
    buna projeye harcayacagın parayı daytonayı satıp üzerine koyduğunda güzel bir motor alırsın emin ol ve bu süreçte motorsuz kalacaksın para ve süre konusunda ucu çok acık gerçekten de, zaten Cihan kardeşimizde durumu çok güzel özetlemiş.
    bulentbc (30.Mayıs.2022), CELİL (27.Mayıs.2022), erkopaşa (27.Mayıs.2022), Mehmet A. (28.Mayıs.2022), newmoon06tr (27.Mayıs.2022) Bunu beğendi.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)