Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 20 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Uluslararası Kask Standartları ve Kask Seçimi

Bir çok mamulun olduğu gibi dünyada da kasklar için standartlar var. Bunların bazıları; ECE22-05 (Avrupa Birliği), D.O.T.(ABD), TUV (Alman), BSI (İngiliz), Australian DOT, Snell ( ABD merkezli, 1957 de kurulmuş bağımsız test laboratuarı),vs. Bunlardan iki tanesi ise ECE 22-05 ve DOT olarak öne çıkıyor. TUV da başlı başına yeterli bir standart olmasına rağmen ECE 22-05 onu da içerdiğinden ayrıca belirtmeye gerek kalmıyor.

DOT ve ECE 22-05 in 2 ana farkı var:
    1- ECE 22-05 2000 yılında işlerlik (DOT 1988 olarak gözüküyor) kazandığından, standardında dikkate alınan hızlar daha yüksek
    2- DOT’un ana kontrol sistemi ürünün, üreticinin uygunluk deklerasyonundan sonra piyasada rastgele (random) zaman ve miktar olarak kontrolünü, ECE 22-05 ise her ürünün imalatı tamamladığında kesin olarak prosedürde belirtilen gerekli her testen geçmiş olmasını öngörüyor. Bu da doğal olarak ECE 22-05 onay ve belgesine sahip üreticilere büyük güvenirlik sağlarken, aynı zamanda onaylanma (approve) ve belgelenme (certification) açısından imalatçı firmalara ciddi maliyet artışları getiriyor.

Bu standartları dikkate alarak, yaklaşık 25 adet kask markasının imalatlarını sadece sahip oldukllarını belirttikleri standartlara göre listeledim ve sizinde bilmenizde fayda olduğunu düşünüyorum. Ancak listeyi incelemeden önce lütfen şu uyarılarımı iyice okuyunuz.

1) Bu inceleme ürünlerin kalitesini araştırma hedefli değildir, yani ürünün yukarıda sözü edilen standartların onayına ve/veya belgesine sahip olmaması, o ürünün kalitesiz veya daha düşük bir kalitede olduğunu hiçbir şekilde göstermez. İncelemenin amacı sadece var veya yok bilgisini vermektir.

2) Onaya sahip olan firma tüm ürünleri için, o onaya sahip olmamış olabilir. Dolayısı ile belirli bir model, tip dikkate alınıyorsa, ilgili onaya veya belgeye sahip olup, olmadığı ayrıca o ürün bazında incelenmelidir.

3) Bir üst madde ile ilgili olarak: ECE 22-05 standartında (diğer CE belgelerinde olduğu gibi) belge doğrudan imalatçıya ve/veya o ürün gamına verilmeyip, her ürün modeli, tipi için ayrı ayrı verilmektedir. Dolayısı ile bu standartın onayına sahip olmak için, bir sürü işlemi tamamlamak gerektiğinden ciddi zaman ve mali kaynak gerksinimi vardır. DOT hakkında bilgi sahibi değilim.

4) Bazı markalar onay veya belgeye sahip oldukları halde ben atlamış olabilirim. Ancak hepsinin internet sitelerini dikkatlice incelediğim kaanatindeyim. Yine de hatam olmuşsa istemeden yapılmıştır ve ayrıca sitelerinde genellikle sahip oldukları onayları belirtme konusunda çok hasis davrandıklarından ( sanırım alıcıların standartları pek önemsemediğini düşünüyorlar), hata yapılmışsa, bir bölümünde onların da payı olduğunu düşünüyorum.

5) Listede standartlar başlığı altında karşınıza “...................karşıladığını / aştığını belirtiyor” ifadesi çıkacaktır. Bu ülkemizde bazı ürün paketlerinde yer alan “TSE XXXX nolu standarta uygun üretilmiştir” cümlesi ile aynı anlama gelmektedir. Yani; “ilgili standartların yönetmelik ve presedürlerine uygun imalat yapıyoruz ancak onayına ve belgesine sahip değiliz”. Bundan olumlu veya olumsuz bir sonuç çıkarmak mümkün değil. Yukarıda da belirtmiştim; onay ve belge almak zahmetli iş, ama sorun sadece para yada zaman mı? Bu konuda markaya güvenmek ve ya güvenmemek de sizin kararınız. Yorum da.

6) KBC firması ECE 22-05 ‘e değil ama TUV ve BSI onayına sahip. Yukarıda da belirtmiştim. TUV , teknik ve güvenlik konularında Avrupa’daki en yüksek standardları içermektedir ve ECE 22-0X standardında yer alan hususların da temel kaynağıdır. BSI ile de birleşince, ben ECE 22-05’den eksik bir tarafının olmadığı kanaatindeyim.

MARKA..........................................STA NDARTLAR

VEMAR......................................ECE 22-05 ve DOT onaylı
    HJC...........................................DOT ve Snell onaylı
    KBC..........................................TUV ve BSI onaylı
    X-LITE, NOLAN, GREX ...................................?
    SHOEI............................................. ..............?
    SIMPSON...................................Snell onaylı
    SUOMY............................................. ............?
    ZAMP.........................................Snell ve DOT’u karşıladığını/aştığını belirtiyor
    ARAI.............................................. ................?
    ARAI (America)..........................Snell ve DOT’u karşıladığını/aştığını belirtiyor
    BELL..........................................Snel l ve DOT’u karşıladığını/aştığını belirtiyor
    VEGA.............................................. ...............?
    İCON..........................................DOT ve Snell onaylı
    SCORPIO EXO............................DOT ve Snell onaylı
    AGV............................................DOT ve Snell onaylı
    CABERG......................................ECE 22-05 onaylı
    SHARK............................................. ..............?
    CRAFT.......................................ECE 22-05 onaylı
    NEXX.........................................ECE 22-05 onaylı
    DEMON......................................ECE 22-05 onaylı
    NZI............................................... ......?......(sadece vizör ECE 22-05 onaylı)
    ROOF.............................................. ...............?
    GPA...........................................ECE 22-05’i karşıladığını/aştığını belirtiyor
    AIROH............................................. ..?......(sadece vizör ECE 22-05 onaylı)

NOT: Onaya ve/veya belgeye sahip olmayan bazı firmalar bünyelerindeki
    uygun donanımlı laboratuarlarda ürünlerine, gerek ve yeterli kapsamda
    testler uyguladıklarını belirtiyorlar. Ayrıca YİNELİYORuM: onaya sahip firma,
    ilgil onayı TÜM ÜRÜNLERİ İÇİN ALMAMIŞ , sadece bazı ürünleri için onay
    almış olabilir. Lütfen dikkat !!!

ECE 22-05’in tam olarak neyi kapsadığını bilmek isteyenler, aşağıdaki adresten yararlanabilirler: (pdf formatında)
    http://www.unece.org/trans/main/wp29...egs/22rv4e.pdf

ve BURAYA tıklarsanız açılan sayfada uluslararası kask standartları ile ilgili bir belge daha göreceksiniz.

kaanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper Kaan Ka...
    Bankacı
     Artık yok ;(
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    Kask için 2 metre yükseklikten düştüğü taktirde içindeki kılcal damarlarda çatlama oluştuğu ve kullanılmaması gerektiği söyleniyor.
    Doğrumudur acaba?????

snakesawar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

tuncay öztürk
    Öğrenci
     Keeway ARN125
     Kocaeli
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    kask seçmek için kask beden ölçülerini bilmek gerekiyor dogal olarak. bir e bir denemede problem degil bu konu ama internet üzerinden bir alımda önemli onun için. forumda epey aradım ama bulamadım; kaskların beden tablosu nasıl oluyor??
    istikbal göklerdedir !!!

34 VSU 70

b
    a
     a
     a
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    dostum her firmanin farkli kaliplari var. o yuzden bi firmanin large'i oburununkunun medium'una tekabul edebilir yani. ama genel olarak

XS(53/54) S(55/56) M(57/58 ) L(59/60) XL(61/62) 2XL(63/64)

budur...

kafani ka$ hizasinin ustunden -en kalin yerden- olctugunde elde ettigin kafa cevresi.

tuncay öztürk
    Öğrenci
     Keeway ARN125
     Kocaeli
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı Mr.Quanta Nickli Üyeden Alıntı
    dostum her firmanin farkli kaliplari var. o yuzden bi firmanin large'i oburununkunun medium'una tekabul edebilir yani. ama genel olarak

XS(53/54) S(55/56) M(57/58 ) L(59/60) XL(61/62) 2XL(63/64)

budur...

kafani ka$ hizasinin ustunden -en kalin yerden- olctugunde elde ettigin kafa cevresi.

eywallah sagolasın ölçtüm benimki 59 cm cıktı.

bir de şunu soracagım: içten vizörlü ceneden acılan kaskların o iç vizörü istendiginde çıkabiliyomu çünkü geceleri de günes gozluguyle surulmez diye düşünüyorum. :mrgreen:
    istikbal göklerdedir !!!

34 VSU 70

orkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

ORKUN TÜLÜ
    Makina Mühendisliği
     REGAL RAPTOR
     İzmir
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    o hep açık değil ki mekanizmaysı var aç, kapa

tuncay öztürk
    Öğrenci
     Keeway ARN125
     Kocaeli
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    öylemi güzel eywallah teşekkürler. cidden bu site motor üzerine yeni başlayanlara çok yardımcı oluyor. bidaki ay bi terslik olmazsa kask dizlik vs alıcam. insalah daha sonraki ay da motoru ve bu sitede. 0 dan baslayıp motorlu olan birini görüceksiniz. insalah! bir terslik cıkmazsa ;)
    istikbal göklerdedir !!!

34 VSU 70

Tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tayfun Kinyas
    Hamamda Tellak
     Yamaha Royal Star 1300
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    En geçerli ölçü birimi deneyerek almaktır ama internet üzerinden alım yapılacaksa bu bilgiler gerçekten gerekli ve faydalı, böyle önemli bilgileri bence tek bir topik altında toplayalım daha yararlı ve bulunmas kolay olur ...

tuncay öztürk
    Öğrenci
     Keeway ARN125
     Kocaeli
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    evet katılıyorum mesela bir motorda mecburi olmasi gerekenleri sormustum ama kaynadi. bu kask konusunun yeri burası motorsiklet aksesuarları ama kaskla ilgili önemli bilinmesi gereken seyler baslıgın ust tarafinda sabit tutulabilir sayin yonetim
    istikbal göklerdedir !!!

34 VSU 70

Kino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İ.Ergun KANCAAL
    Jeoloji Mühendisliği
     2006 250e
     Mersin
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    ya ozzyy dostum şu sertifika olayı kafama takıldı NOLAN da bişi yokmu certifica falan

yani hikayemi acaba?? benim kask nolan çene acılandan. düşüpde kafayı çatlatmayalım anlıyacağın.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)