Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

alper_tim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper TAKAK
    TURİZM
     REGAL RAPTOR DD-250-E9
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

Motosiklet Cinayetleri ve Şehir [Haşmet Babaoğlu]

34 yaşındaki Sarp Erem yola çıkmak üzere motosikletine binmeden önce dizliklerini, bel koruma kuşağını, eldivenlerini ve kaskını takmış.
    Kurallar ne gerektiriyorsa yapmış, gerekli güvenlik önlemlerini almış.
    Bunu yeterli sayıp motosikletine atladığı gibi İstanbul’da Barbaros Bulvarı’ndan aşağı doğru ilerlemeye başlamış.
    Oysa yetersiz bütün bunlar!
    Güvende olmak için yetersiz!
    Çünkü bu ülkede başka sürücüleri insan gibi değil bir böcek gibi gören; hatta motosikletliye trafikte varlığı anlam taşımayan bir yaratık gibi davranan sürücüler var.
    Hele hele gecenin üçünde trafiğe çıkıyorsan...
    Gündüzleri bile şerrinden korkmamız gereken sürücü bozuntularının cirit attığı bir şehirde gecenin üçünde motosiklet kullanıyorsan yaşaman mucize!

Nitekim gazetelerde iki gündür çıkan haberlerden de biliyorsunuzdur; Sarp Erem’i önce bir taksi çarpıp yere düşürmüş.

Çarpan hiç durmamış bile, gazlamış gitmiş.

Kazaya tanık olanlar “aman durun” diye yardıma koşarken ve bir yandan da ambulans çağırırken bir başka taksi yeniden çiğnemiş genç adamı...

Artık hayatta değil Sarp Erem.

Daha bir ay önce çevre yolunda genç bir çift motosikletlerini bir arabanın kasıtlı olarak bariyere sıkıştırması yüzünden hayatlarını kaybetmemiş miydi?

Duracak mı bu ölümler?

Durur mu?

Oral Çalışlar geçen gün “İstanbul’da arabalardan değil, o arabaların içindeki insanlardan korkuyorum” diye yazmıştı. O kadar haklıydı ki!

Trafikte aşırı hız, kurallara uymama, yanlış sollama gibi nedenlerle çok sayıda hayat kaybedişimizi (daha şu geçtiğimiz bayramda 100 kişi kazalarda öldü, yaralananları hiç saymıyorum!) “terör” olarak değerlendiriyoruz. Doğru!

Ama bir de içimizdeki hastalıklı nefret, kin ve öfkeyi trafiğe taşıyor olduğumuz gerçeği var ki...

O da ayrı bir felaketin habercisi.

Uzun yoldayken dikkatimi çekiyor; birçok sürücü motosikletlilere “nereden çıktınız, çekilin ayağımızın altından” mantığıyla bakıyor.

Şehir içinde ise sürücü kabadayılığının en kolay hedefi haline geldi motosikletliler.

Geçenlerde Levent’te önümdeki arabanın sürücüsü birbirine sarılmış neşe içerisindeki gencecik bir çiftin kullandığı scooter’ı göz göre göre kaldırıma sıkıştırdı.

Yanından geçerken o sürücüye baktım.

Gözlerinde küfürlü bir haset, ağzında pis bir sırıtmayla yoluna devam ediyordu.

İstanbul gibi şehirlerde motosiklet kullanmak zaten ya zor bir sevdanın ya da çok tehlikeli bir yolla ekmek parasının peşine düşmek demektir.

Egzoz dumanıyla zehirlenmek, yolda açılmış görünmez bir çukura takılıp takla atmak, refüj sulama işlemi sırasında açık bırakılmış suyun oluşturduğu kaygan zeminde yere serilmek işten bile değildir.

Şimdi bu tehlikelerin yanına bir de zır cahil veya psikopatça gaddar sürücüler eklendi.

İyi de, durum bu diye oluruna bırakabilir miyiz?

Yeni “motosiklet cinayetleri” nin işlenmesini önlemek için neler yapılmalı?

Hem yetkililer hem de medya olarak biraz bu konu üzerinde durup kafa yormalıyız.

Haşmet Babaoğlu / Vatan
    hasmetb@gazetevatan.com
    sürmek için yaşa;yaşamak için sür

ne güzel yazmış haşmet babaoğlu.bakalım üzerinde durulacakmı yoksa reyting ugruna yazılmış bir köşe yazısı olarak kalıcakmı herzamanki gibi.

(haşmet babaoğlu için demiyorum genellemeler insanı bozmaz)

kıvılcım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

kıvılcım
    Serbest Meslek
     regal bmw
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    16
    bizim kaderimizmi bu kimse buolaya dur diyemiyecekmi acaba veya bizde taksiciler gibi bütün motorcular yollarımı kapatsak

Alper TAKAK
    TURİZM
     REGAL RAPTOR DD-250-E9
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    gün gelcek oda olucak herhalde
    başka türlü sesimizi duyuramayacağız
    diğer topicdeki yazıyı medya mensubu bir arkadaş yazdı bilginiz olsun

technosat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

suat öztürk
    Serbest Meslek
     şuan motorsuzum!...
     İzmir
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    gerçekten haşmet babaoğlu güzel yazmış eline sağlık.okuyunca oldukça etkilendim...
    aşağıda yazdıklarım başka bir topic te yazmıştım buraya kopyalamak istedim,çözüm olabilirmi ?bilmiyorum
    ama bildiğim birşey var, birliktelikten güç doğar...Birlik olalım ................

öncelikle Sarp Eren kardeşimize Allahtan rahmet ,kederli ailesine baş sağlığı diliyorum.
    arkadaşlar,henüz RR kullanıcısı olamadım ama iş yerimde 150cc scooter var ,arada bir onu kullanıyorum en azından stresimi atıyorum ve rahatlamaya çalışıyorum.Bundan birkaçgün önce bir taxi beni öyle bir sıkıştırdıki dalgın veya dikkatsiz olmuş olsaydım kesin şuan aranızda yoktum.durdum ve avazım çıktığı kadar bağırıp malesef küfrettim.yol boyunca kafamda kurdum ne yapabilirim diye ,bazı arkadaşlarımın dediği gibi neyaparsak yapalım duyarsız bir toplum duyarsızdır.öncelikle insanlık kendi içinde olmalıdır.Yaptıkları şeye hayvanlık deyip zavallı hayvanlara haksızlık etmeyelim çünkü onlar bile bu şekilde yapmazlar.neyse... aklıma şoforler odasına birkaç arkadaşımla gidip başkanla görüşmek geldi en azından izmir için ,istanbul içinde istanbuldaki arkadaşlar yapabilir.
    başkana tepkimizi dile getirmeli sonuçlarının iyi şeyler olmayacağına dair ikna edici şeyler söylemeliyiz..haaa başkan ne yapabilir ellerinde telsiz var bunların en azından 1 ay boyunca hergün 1 kez veya birkaç kez motorlu sürücülere karşı dikkatli ve saygılı davranılması gerektiğini anons etmesini isteyebiliriz.bu hem bizim hem onlar için zor birşey olmayacağı kanısındayım . benim düşüncem bu ,aklıma başka bişi gelmiyor.fikir ile ilgili olumlu veya olumsuz bilgi verirseniz sevinirim çünkü bunu ivedi bir şekilde hayata geçirmemiz lazım.bunda başarılı olursak minübüs ve otobuscüler içinde aynı şeyler düşünülebilir....saygılar...ALLAH HEPİMİZİ BÖYLE BİR VAHŞETTEN KORUSUN !...
    S U A T

müslüm baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Müslüm
    Serbest Meslek
     Regalraptor 250 CC
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Bugün beylikdüzüne gittim, trafik çok sıkışıktı konvoyun aralarından geçmeye çalışırken bir öküz kamyonetin penceresinden koca bir tükürüğü motorun ön camına yapıştırdı, bende durdurdum o tükürüğü o hayvana sildirdim, etrafta bulunan diğer şoforlerde iyi yaptın dediler,haklı olduğunuzda bu öküzlere medeni bir şekilde tepki verin.
    NERDE BİR MOTORCUNUN BAŞI SIKIŞSA MÜSLÜM BABAYI ARAR 0532 228 08 59

Mehmet Aksu
    Muhasebe ve Finansman
     Regal Raptor DD250E
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alper yazı aktarımı için çok iyi yapmışsın, ben şahsen basından motosiklet ile ilgili tüm yazıları okumaya çalışıyorum. Motosikleti olmayan ve anlamayan bir kişi için magazin haberlerini okumak daha hoş gelir. Gazoz kapağı nasıl açılır muhabbetlerinden zevk alan ağzı salyalı yaratıklar yolda da motosikletli sıkıştırmaktan zevk alır. Ama ANkara da göz açtırmıyorum,beni de bazen yok saymaya çalışan danalar çıkıyor, ediyorum ağızlarına, oluyorlar kuzu, her yolu deniyom valla, ışıklarda da durunca da anlatıyorum, biraz ehlileşsinler diye. Fazla terslik yapan olursa trafik görünce yanaştırıyorum ekibin yanına herif iyice altına ediyor sonra da alıyor nasihatını gidiyor. Ankara da bu işi bayağı ciddiye alan Ankara merkezli bir motosiklet sitesi işi bayağı ciddi tutuyor ve gerekli görüşmeleri yapıyor. Bu Cumartesi akşama doğru tekrar toplanacaklar.

eline sağlık müslüm baba.
    trafikte araç şöförleri'nin dikkatsizliği ve pervasızlığı yüzünden olabilecek tehlikeli olaylarda bir çok motorcu "büyük araç haklıdır" diyip tepki göstermiyor yoluna gidiyor.
    her durumda tepki gösterilmeli.
    çok araç sürücüsünün plakasını trafik ekiplerine verdim.kimi anons yaptı kimi "tamam ilgileniriz" dedi.
    eğe büyük aracın haklı olduğunu düşünüp birşey yapamıyorsanız alın plakasını verin ekiplere başlarındada bekleyin anons yapana kadar.bir sonraki ekip kesin o şöförle ilgilenir.

Alper TAKAK
    TURİZM
     REGAL RAPTOR DD-250-E9
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    müslüm abi hakkaten eline sağlık
    sen büyük biri olduğun için belki böyle bişeyi yaptırabildin ama biz olduğumuzda
    üstümüze yürümeye kalkıyolar kavga çıkıyor bu şerefsizlerle nasıl baş edicez şaşırıp kalıyoruz walla
    çünkü dövsek gene biz motorcuları suçlu bulurlar bunlar

Kino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İ.Ergun KANCAAL
    Jeoloji Mühendisliği
     2006 250e
     Mersin
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    alper paylaşımların için teşeürker

müslüm baba yüreğine sağlık iyi yapmışsın dümbüğe ( bayanlar kusura bakmasın artık)

technosat sana da katılmamak elde değil dediğin gibi toplanılıp söförler odası başkanı ile münibüscüler dernek başkanları ile görüşmeler yapılabiliniz.

ayrıca raptor driver olarak,forum olarak, site olarak el broşürleri bastırıp motorlarla toplanarak
    kasklı montlu dizlikli olarak belli günlerde belli saatlerde belli kavşaklarda ışıklarda duran tüm şöförlere ( tabii okuma biliyorlarsa) elden vererek motor sürücülerine karşı daha dikkatli olmalarını temin etmek de olabilir.

iri puntolarla yazılmış olan broşürler
    mesela
    - MOTOR SÜRÜCÜLERİDE İNSANDIR .-
    - MOTOR SÜRÜCÜLERİNİDE EVLERİNDE BEKLEYENLER VARDIR.
    - MOTOR SÜRÜCÜLERİNİN KAPORTASI VÜCUTLARIDIR

daha nice yazılar olabilir.

Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan 12 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)