Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 38 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

mehmet ali kocas
    Serbest Meslek
     en 500
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

A2 sürücü belgesi alacakların dikkatine yasa değişiyor....

Sürücü belgeleri değişiyor.

motosiklet ehliyeti alacaklarda 2 yıl boyunca 125cc üzerinde motosiklet kullanamayacaklardır. sürücü belgelerini 2 yıllık stajyer sürücülükleri bittiğinde alacaklar.

Mevcut ehliyetler 3 yıl içinde yenilenecek. Sürücü belgesi almaya hak kazananlara 2 yıl süreyle stajyer sürücü belgesi verilecek.

Tek gözü olmayanlara da sürücü belgesi verilebilecek. Otopark mafyası olarak adlandırılan ve kanunlara aykırı bir şekilde para alanlara da hapis cezası geliyor.

Trafik Kanunu Tasarısı Meclis İçişleri Komisyonu'nda kabul edildi.

Tasarıyla getirilen düzenlemeler şunlar:

- Sürücü belgesi almaya hak kazananlara, 2 yıllık stajyer sürücü belgesi verilecek. Bu süre içerisinde; 5 kez kırmızı ışık kuralını ihlal eden, 5 kez hız sınırlarını aşan, alkollü veya uyuşturucu maddelerin etkisi altında kaza yapan, 75 ceza puanını dolduran sürücülerin belgeleri iptal edilecek.

- Sürücü belgesi alacaklarda, en az ilkokul veya ilköğretim mezunu olma şartı aranacak.

- Uyuşturucu suçlarından hüküm giyenlere ehliyet verilmeyecek. Mevcut ehliyetler de iptal edilecek.

- Mevcut sürücü belgeleri 3 yıl içerisinde değiştirilecek.

- Yaya ve okul geçitlerinde ölümlü veya yaralamalı trafik kazasına sebep olan sürücülerin ehliyetleri geçici olarak geri alınacak.

- Polis veya adli tabibe alkol muayenesi yaptırmayanlara, alkollüymüş gibi ceza kesilecek.

- Ölüm ve yaralanmayla sonuçlanan kazalarda araç sahibi de sorumlu tutulacak.

- Trafik cezaları yeni dönemde kredi kartı ile ödenebilecek.

- Nüfusu 50 binin üzerindeki belediyelerin trafik görevlileri ve kazaya karışan taraflar suç ve ceza tutanağı düzenleyebilecek.

- Maddi hasarlı kazalarda, tespit ve kusur değerlendirme işlemleri, Türkiye Sigorta ve Reasürans Şirketleri Birliği veya yetki vereceği kişiler tarafından gerçekleştirilecek. Bu kişiler sürücülere alkol muayenesi de yapabilecek.

- Araç sürücüleri, 60 yaşına kadar 10 yılda bir, daha sonraki yaşlarda ise 5 yılda bir sağlık kontrolünden geçirilecek.

- Sağlık Bakanlığı, şehirlerarası yollarda ilk ve acil yardım istasyonları kuracak.

- Noterden sonra, aracın eski sahibi olmaksızın tescil yapılabilecek. Tescil sırasında ek tahsilatta bulunulamayacak. Buna aykırı davranan oda yetkilileri 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılacak.

- Hız sınırlayıcı cihaz kullanmayan araçlar eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilecek.

- Park yeri adı altında, yönetmeliklere aykırı olarak "otopark" ücreti alan kişiler, 6 aya kadar hapise mahkum edilebilecek. Suçun tekrarı halinde ceza 2 yıla çıkarılabilecek.

- Okul taşıtlarında her öğrenci için emniyet kemeri bulundurmayan araçlar, eksiklikleri giderinceye kadar trafikten men edilecek.

bu konuda bi çok haberi inceledim ve en tutarlı olan TRT haber di

A sürücü belgesi hakkında da tek bula bildiğim kırmızı yazılar...

cümleten hayırlı olur umarım...

yeaks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yunus Emre Aytaç
    Öğrenci
     VT 750 C4
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    eeee benim motor 250 lik bu ay ehliyetimi alıcam inş nolucak şmdi :? :? :?
    Yunus Emre

Tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tayfun Kinyas
    Hamamda Tellak
     Yamaha Royal Star 1300
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Way anasını sayın seyirciler, bizde kanunlar genelde lafta işler, durun bakalım ne olacak bende çok merak ettim şimdi

Bugün bana gelen bir mail i paylaşmak istedim sizlerle.
    Mevcut ehliyet sahipleri için nasıl bir uygulama geleceğini bilmiyorum, oda yakında aydınlanır sanırım.

STAJYER SÜRÜCÜ YASASI NİSAN 2008’DE ÇIKIYOR.

01 Nisan 2008 Tarihinde uygulanmaya başlayacak yeni trafik yasasına göre; ilk defa sürücü belgesi alan sürücülere 2 yıllık stajyerlik uygulamasının getirileceği Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkan Yardımcısı Nevzat ÖNDER tarafından açıklandı.

Bu yasa çıktıktan sonra otomobil ehliyeti alacak olanlar 2 yıl stajyer sayılmalarının yanı sıra motosiklet ehliyeti alacaklarda 2 yıl boyunca 125cc üzerinde motosiklet kullanamayacaklardır.

Yasadan etkilenmemek için, yasa çıkmadan önce sürücü kursuna kayıt olmanız gereklidir. Bunun için son tarih 20 Ocak 2008’dır.

ikinci mailde şöyle

Kazaları onlemek icin beklenen yasa cıkıyor.

Nihayet Stajyer sürücü yasası nisan 2008 de çıkıyor..

1 Nisan Tarihinde uygulanmaya başlayacak yeni trafik yasasına göre; ilk defa sürücü belgesi alan sürücülere 2 yıllık stajyerlik uygulamasının getirileceği Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkan Yardımcısı Nevzat ÖNDER tarafından açıklandı.

Bu yasa çıktıktan sonra otomobil ehliyeti alacak olanlar 2 yıl stajyer sayılmalarının yanı sıra motosiklet ehliyeti yeni alacaklarda 2 yıl boyunca 125 cc üzerinde motosiklet kullanamayacaklardır.

Yani yeni Motosiklet ehliyeti alacaklar A2-125 cc --- A3 250 cc---- A4 500 cc gibi tekrar sınavlarına gireceklerdir.

Yasadan etkilenmemek için, yasa çıkmadan önce sürücü kursuna kayıt olmanız gereklidir.

Bunun için son tarih 20 ocak 2008 dir.

yeaks - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yunus Emre Aytaç
    Öğrenci
     VT 750 C4
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    ohh ben yırttım o zaman
    Yunus Emre

En erken ne zaman alabiliyoruz ehliyeti?

leventse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

L
    Öğrenci
     keeway sl 150
     1
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Hız sınırlayıcı cihaz kullanmayan araçlar eksiklikleri giderilinceye kadar trafikten men edilecek

bu ne ya araclara takometre mı takacaz :lol:

araba surmeyı de motor sureyı de bırakırım cok samımıyım

RoS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

serhat gökoğlu
    İşsiz
     A2 var ama motor yok napalım nasip kısmet :)
     Sinop
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    eee bende A2 var şimdi ben nisanda da B sınıfı alacam nolacak şimdi ben bişi anlamadım gitti :S alla alla
    Hayatta Kalabilmek İçin Bir Ömür Veriyoruz
    Bir Ömür karşılığı bir Ömür yani Ne Saçma
    Varmıdır Bizi Bu Hale Geitiren
    Galiba
    Ben Her Bahar Aşık olmam Ama,
    Her Bahar Gitmek İsterim
    Gittiğim Olmadı hiç, Ama Olsun
    İstemekte GÜZEL Değilmi....

zafer szn 55 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

zafer sözen
    Serbest Meslek
     d250 2005
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    bende yırttım valla sizlere kolay gelsin

MEHMETONUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

MONUR
    gizli
     RR250D/2007
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı gelişim sürücü kursu Nickli Üyeden Alıntı
    Bugün bana gelen bir mail i paylaşmak istedim sizlerle.
    Mevcut ehliyet sahipleri için nasıl bir uygulama geleceğini bilmiyorum, oda yakında aydınlanır sanırım.

STAJYER SÜRÜCÜ YASASI NİSAN 2008’DE ÇIKIYOR.

Yani yeni Motosiklet ehliyeti alacaklar A2-125 cc --- A3 250 cc---- A4 500 cc gibi tekrar sınavlarına gireceklerdir.

Yasadan etkilenmemek için, yasa çıkmadan önce sürücü kursuna kayıt olmanız gereklidir.

Bunun için son tarih 20 ocak 2008 dir.
    34 UY 5765

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)