Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!
Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu
Toplam 31 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

mehmet ali kocas
    Serbest Meslek
     en 500
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2

kontra tekniği ile viraj almak

Kontra tekniğini en açık bir biçimde izleyebileceğiniz video :

http://www.bikepics.com/movies/000062/ [4,74 MB]

Bilindiği gibi motosiklet belli bir hızın üzerindeki hızlarda virajlarda yatarak dönmelidir. Motosikleti viraj içerisine doğru yatırmanın en iyi yolu da kontra tekniğini uygulamaktan ibarettir. Motosikletin sürati arttıkça virajı dönebilmesi için daha çok yatırılmalıdır. Bunun için de gittikçe kontra verilmelidir. Kontra vermek demek sola dönüşlerde motoru sola yatırmak amacıyla hıza ve yatış açısına göre gerektiği kadar olmak koşulu ile sol elciği nazikçe ileri doğru itmektir. Sağa dönüşlerde de sağ elciği nazikçe gerektiği kadar ileri doğru itmek demektir. Yani gittikçe gidonu ''düz doğrultu''ya yaklaştırmak demektir. Bu ''düz doğrultu'' teriminden anlaşılması gereken şudur : Motosikleti park halinde ve dik olarak düşünün, bu sırada ön teker tam karşıya bakıyor iken arka tekerin işaret ettiği doğrultuya doğru bakar, işte bu doğrultuya ''düz doğrultu'' diyebiliriz.

Dönüşlerde viraj içine doğru yattıkça gidon gittikçe yatma tarafındaki el ile ileri doğru ileri itilmeye başlanır, böylece motosiklet arka lastiğin viraj dışına doğru savrulmaya başlamak üzere olduğu noktaya kadar yatırılabilir, tam bu noktada yani arka tekerin savrulmaya başlamak üzere olduğu noktada bu sırada gidon henüz tam iki tekerin işaret ettiği ''düz doğrultu''yu gösterir. Eğer arka teker dışa doğru savrulmaya başlarsa işte tam bu anda kontra vermeye devam edilir ve bu anda artık motosikletin ön tekeri, ''düz doğrultu'' ile viraj dışı yöne doğru olmak üzere belli bir açı yapmaya başlar ve ön teker viraj dışına doğru bakmaya başlar, savrulmanın şiddeti arttıkça kontra vermeye devam edilir, motor hız kesip (aktif fren ile değil, kendiliğinden hız kesip) toparlandıkça da kontra geri alınmaya başlar. Kontra geri alındıkça da motor yer düzlemine dik hale gelme eğilimine girer. Arka tekerin savrulması şiddetli ise kontra tekniği ile birlikte ayak koyma metodu da uygulanmak zorundadır. Buna göre virajın iç tarafındaki bacak ileriye doğru uzatılarak düşmemek için ayak tabanının topuk tarafı yere gerektiği ölçüde nazikçe dokundurulur, bu şekilde yerden destek alınır. Bu teknik motokrosçular tarafından daima kullanılır.

Demek ki kontrada gidonun iki önemli pozisyon şekli vardır :

1-Motosiklet virajda yatarak dönerken arka teker spin atmaya (savrulmaya) başlamamışsa bu sırada hız arttıkça ve motosiklet yatırıldıkça, viraj içine bakan gidonun en fazla ''düz doğrultuya'' gelmesine kadar verilen kontralar.
    2-Daha ileri düzeyde kontra: Arka teker spin atmaya (savrulmaya) başladığı andan itibaren, gidonun ''düz doğrultu''dan viraj dışına doğru bakmasını sağlayan kontralar. (Videoda bu görülüyor).

Kontra direksiyon tekniği aynı şekilde ralli otomobillerinin sürücüleri tarafından da oldukça sık kullanılan bir tekniktir. Otomobilin motosiklet gibi yatması söz konusu olmadığından onlardaki kontra, ancak otomobilin arka tekerleri spin atmaya (savrulmaya) başladığı anda kullanılır. Aracın arka tekerleri savrulmaya başladığı anda, direksiyona gereken sertlikte gerektiği kadar kontra verilir yani direksiyon dönüş yönünün tersine savrulma yönüne doğru kırılır. Bu tip bir kontrada bütün amaç arka tekerin savrulmasını sönümlemeye çalışmak ve böylece aracın kontrolden çıkmasını önlemek ve aracı toplayarak tekrar yoluna sokmaktır.

ama raptor modellerinde çok daha dikkatli uygulanmalıdır lastikler değişmediyse orjinal lastikleri bildiğim kadarıyla çok sert ve hiç zorlanmaya gelmiyor... ben raptorda da denedim ve güzel sonuç aldım, sınır geçmemek kaydıyla savrulma olmaya başlar başlamaz kontrayı kesmek yerine ayağımı öne doğru mümkün olduğu kadar ileriden topuk kısmıyla sadece bi anlık yere vurmak kaydıyla arka tekerin savrulması kesildi ama çok seri bi şekilde ayak yerden çakilmeli.
    uzun yol ve aşırı rüzgar aldığında motor, denemedim ama arka tekerde benzer bi savrulma olmıyacağını düşünüyorum

geçen sabah yağmurlu bi havada ve zemin çakurluyken sıkı bi kaza atlattım teknik kullanımında çok dikkat edilmeli bu nedenle paylaşmak istedim alıntıdır bilgiler...

Tecrübeli ve usta sürücüler tarafından iyi bilinen bir konuyu, motosiklete yeni başlayacak olanlar için acaba yeterince açık bir biçimde tasvir edebildim mi? Edebildiysem ne mutlu.
    acryvz (24.Şubat.2017) Bunu beğendi.

carvalho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Selçuk Tanrıverdi
    At Hırsızı
     BMW GS 1200 ADV
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Kontrayı çok güzel ve sade anlatan bir yazı. Teşekkürler...
    Aslında aşağı yukarı hepimizin uyguladığı belki ismini bilemediği teknik...

Tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tayfun Kinyas
    Hamamda Tellak
     Yamaha Royal Star 1300
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Bizim motorlar bu harekete pek uygun değil, lastiklerimizde elverişli değil, uygun seçilmiş lastikle tam anlamıyla olmasada yapılabilr bizimkilerle...

okan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

okan verim
    Tekstil
     caponord
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    kırmızı yazıyla yazılanlar krosçuların yaptığı tekniktir..
    regallerde çok zor olur ..
    zira oturma pozisyonu hem alçak hemde ağırlık merkesinin gerisinde kalıyo...
    denenmemesi gerekir...
    her zaman şanslı olmayabilirsiniz...
    OKAN VERİM -1973 -SAMSUN

APRİLİA CAPONORD ETV 1000
    APRİLİA PEGASO 650 ie
    SUZUKİ AN 125

Tayfun Kinyas
    Hamamda Tellak
     Yamaha Royal Star 1300
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    En yakın kaza yapan olarak okanımın sözü dinleneeee

okan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

okan verim
    Tekstil
     caponord
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Alıntı Tayfun Nickli Üyeden Alıntı
    En yakın kaza yapan olarak okanımın sözü dinleneeee
    hadi leyynn.. makaracı zaptiye... :mrgreen:
    OKAN VERİM -1973 -SAMSUN

APRİLİA CAPONORD ETV 1000
    APRİLİA PEGASO 650 ie
    SUZUKİ AN 125

carvalho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Selçuk Tanrıverdi
    At Hırsızı
     BMW GS 1200 ADV
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Bizim motorlar bu harekete pek uygun değil, lastiklerimizde elverişli değil, uygun seçilmiş lastikle tam anlamıyla olmasada yapılabilr bizimkilerle...
    Senin ATV'yle uygulamadığın kesin Tayfunum zaptiyem
    Ne öyle 4 tekeri kendine benzetmişsin, virajı iki teker döndünüz, iki teker havada :?: :mrgreen:

Tayfun Kinyas
    Hamamda Tellak
     Yamaha Royal Star 1300
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Sizlere ayıp olmasın diye yaptım yaw sonra 4 teker olunca kelebek diyonuz adama, bende 2 teker yaptım işte fenamı oldu hehehehe :D

gençer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Gençer Güden
    Mimarlık
     RR dd 250
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı carvalho Nickli Üyeden Alıntı
    Senin ATV'yle uygulamadığın kesin Tayfunum zaptiyem
    Ne öyle 4 tekeri kendine benzetmişsin, virajı iki teker döndünüz, iki teker havada :?: :mrgreen:
    atv sini iki tekere kaldırıp kontra tekniklerini deniyordu heralde.. adama kimse bişey diyemezki niye atv yi iki teker yaptın desen..

''eeee kardeşim ben zabitim; yeri gelir işportacı kovalarım, bu atv denen mereti en dar sokaklardan geçirip, en ustaca, en kıvrak kullanımlarını öğrenmek için, daha iyi hizmet vermek için iki tekere kaldırıp test ettim demezmi?? '' yapma modum adamın görevi yahu ... madem atv vermişler hakkını vermek lazım::))) !!!!

hem sonra mod'um adam zabit laf edilirmi tükkanımızı kitler valla..:))
    En son nehir zehirlendiğinde, enson balık avlandığında ve enson ağaç kesildiğinde..paranın yenecek birşey olmadığı anlaşılacak:(((

Tayfun Kinyas
    Hamamda Tellak
     Yamaha Royal Star 1300
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Zuhahahaha delinin halinden deli anlar yaw, seni yaverim yapıyorum gençer hehehehe :P

Sayfa 1 Toplam 4 Sayfadan 123 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)