Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu
Toplam 67 adet sonuctan sayfa basi 21 ile 30 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Kino - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

İ.Ergun KANCAAL
    Jeoloji Mühendisliği
     2006 250e
     Mersin
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    sizler sorun söyleyin ; ben çözüm önerim :mrgreen:

ama gercek çözümler müslüm baba da ve yaşar komutanda ...

müslüm baba - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Müslüm
    Serbest Meslek
     Regalraptor 250 CC
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    Ben bu akü işinden birşey anlamadım, motorların çinden gelen orjinal akülerini susuz akü diyorlar, yani bütün servislerde ustalar bu akülere su konmaz dediler, bende elektrik bilgimle aküleri inceledim ve bu akülerin aslında sulu olduğuna karar verdim, kendi akümün açmak yasak dedikleri kapağını açıp içine bildiğiniz çeşme suyunu şırıngayla koydum AMA SUYU KOYARKEN DİKKATLİ OLMAK GEREK ASLA AKÜNÜN İÇİNİ SU DOLDURMAMAK LAZIM ben su koyarken içine bakarak koydum suyu görünce kestim yani peteklerin üzerine belli belirsiz su geldi o kadar, ve bir senedir 14bin km yol yaptım aküm hala orjinal akü, hatta bozuk denen bir aküyede aynı işlemi yaptım o aküde hala arkadaşın motorunda canavar gibi çalışıyor, şimdi gel bu işin içinden çık.

Gelelim motosikletin şarj meselesine daha öncede anlattım, bizim motorlarda alternatör dinamo yani şarj dinamosu yok, bunun yerine kısaca manyato dediğimiz bir sistem var bunun faydası motorun aküsü sökük bile olsa iterek çalışmasıdır, yolda akün arıza yapsa bile farları kapatıp istediğin kadar yol yapabilirsin, arkadaşımızda bu yüzden bitik aküyle iterek motoru çalıştırabildi, bu manyatonun dezavantajı ise şarjın yetersiz kalması, eğer motora orjinalin dışında lamba vs bağlarsan şarj yetmez akün bir müddet sonra biter.

Yatan motorların akülerinin gözleri sertleşir o yüzden bu aküleri hızlı şarj etmek gerek.
    NERDE BİR MOTORCUNUN BAŞI SIKIŞSA MÜSLÜM BABAYI ARAR 0532 228 08 59

Topuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cafer Yunus Özkurt
    Akademisyen
     Regal Raptor - 2005
     Erzurum
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    arkadaşlar, akü konusunda bir tecrübemi paylaşmak istiyorum.

bir gün marş basıyorum. motor çalışıyor. gideceğim yere gidiyorum. 1-2 saat oyalanıp geri döndüm. motor marş basmıyor. hayret, önceki marşta bayağı güçlü basmıştı. şimdi ne oldu. vurdurarak çalıştırdım. 30 dakika civarı sürdüm ki şarj etsin diye. park ettim. sabah tekrar marş almadı. vurdurarak çalıştırdım. doğru sanayiye elektrikçiye. akü kapağını söktük. bir de ne göreyim. aküye bağlanan kablolar gevşemiş. somunlar neredeyse düşmek üzere. bu nedenle marş bir alıyor bir almıyormuş. bu arada aküyü ölçtük. 8 wolt civarı çıkış veriyordu. 12 volt olması gerekirken. neyse 1 saat civarı şarja bağladık. yerine taktık. düzeldi. şarj için para da ödedim tabiiki. daha önce de marş problemi olmuş.. araba aküsünden ara kablo ile çalıştırmıştım. bu defa internette tarama yaparak bir şarj cihazı almaya karar verdim.

şarj cihazının sektörel ismi redresör imiş. bunların çok profesyonellerinin olduğunu ve çok pahalı olduğunu öğrendim. akü şarjı basit bir konu değilmiş meğer. şarj cihazı ile akü arasında uyum olmalı imiş. bu nedenle şarj cihazının, akü şarj olunca gücü kesen türleri önem arz ediyormuş. bu da bayağı bir para demek oluyor. bu türlerinden buldum ama.. 200 tl + kdv civarı idiler. hatta dijital göstergeli olanları da var. bana böyle profesyonel bir cihaz lazım değildi.

sonunda benim işimi görecek uygun bir şarj cihazı buldum, istanbul da bir firmadan. firma o sıra kampanya yapmış ve bir adet motosiklet aküsünü şarj etmek için diye de özellikle belirtmiş. ama ne gücü otomatik kesen bir devresi var, ne de dijital göstergesi var. banka hesabına para yatırdım ve kargo dahil bana 40 tl civarına mal oldu (gerçi 25 - 30 tl arası da bulunabilir. ancak, kalite durumu da düşünülür her halde). bendeki akü 9 ah .. aldığım cihaz 3,5 a den şarj yapıyordu. internetten araştırma ile 3,5 a ile 9 ah bir aküyü kaç saate şarj ederiz diye hesap yapmaya çalıştım. cihazı aldığım firmayı aradım. yetkili bana akşam tak, sabah çıkar dedi. ancak internetteki araştırmalarım böyle demiyordu. yapılan hesapta ise, cihaz saatte 3,5 amper çıkış veriyor. akü 9 amper. bu da basit olarak şu anlama geliyor : 9 / 3,5 = 2,57 saat. yani 2 saat yaklaşık 40 dakika.. düz hesap 3 saatte bu aküyü bu cihaz şarj eder. 3 saat şarjda tuttum. götürüp motora taktım.. marş basmadı bile. peki neden firma yetkilisinin dediğini yapmadım. internetteki bu konudaki yazılarda deniyor ki, fazla şarj aküyü zamanla bozuyormuş. örneğin sulu akülerde.. fazla şarj suyun buharlaşarak, akü içindeki plaka başlarının açığa çıkmasına neden oluyor ve sonra bu plaka başları ısınma sonucu aşınıyor ve zamanla akünün bozulmasına neden oluyor imiş. ve daha neler neler..

bizim şarj olmayınca, bir 3 saat daha denedim. böylece 6 saat olmuş oldu. yine olmadı. sonunda, akşam taktım.. sabah çıkardım. 12 saat şarjda kaldı akü. bu arada dc akımı ölçen bir voltmetre ile de aküyü ölçtüm. 12,35 dc volt çıkışı aldım. dedim ki, bu seferde olmadı ise bu bu akü gerçekten bozuldu .. artık şarj cihazı bile işe yaramıyor demektir. götürüp taktım motora. marş öyle basıyor ki.. motor dayanamayıp çalışmak zorunda kaldı. böylece şarj cihazım rüştünü ispat etmiş oldu. ama internetteki hesabın, bizim hesaba uymadığını da anlamış oldum. daha sonra motoru kış nedeniyle kullanamadım. aküyü getirip kaloriferli oda da muhafaza ettim. ara ara götürüp motorun bulunduğu kapalı yerde motoru çalıştırdım.. biraz çalıştırdıktan sonra aküyü tekrar kaloriferli odaya getirdim. ara ara ölçerek bir voltaj kaybı var mı diye de baktım. yok. akü o şarj ile duruyor.

bir hatırlatma yapmak istiyorum. akü şarjı konusunda internette ulaştığım bilgilarin bazıları çok teknik idi. anlamakta zorlandım bile. belki de benim basitçe bulduğum çözüm yanlıştı. mesela.. şarj süresi anlatan bir forumda bu konuda bu bilgiler vardı

http://forum.donanimhaber.com/m_3370147/printable.htm

basit formül:

Zaman(saat)=akü kapasitesi(Ah) / Şarj akımı (A)

ama bu sitede bile benim hesap 2,57 saate denk geliyordu. neyse.. ben denedim.. benim akü bu şartlarda 12 saatte şarj oldu.

bu arada regalin kullanım kitapçığında da aküyü 6 ayda bir şarj ettirin diye yazıyor zaten. akücüler de böyle diyor. bu bakımdan, şarj cihazı almanızı öneriyorum. gerçi bir satıcı bana, yeni akü al, niye şarj cihazına aşağı yukarı aynı parayı veriyorsun demişti. ama şarj cihazı almak daha mantıklı. istanbul gibi şehirlerde bu tür cihazları bulmak çok kolay oluyor. ama ben erzurum dayım. erzurum da bu cihazı bulamadım. belki sizler hem dijital göstergeli hem de akü şarj olunca otomatik güç kesen türünü ucuza bulabilirsiniz.

carvalho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Selçuk Tanrıverdi
    At Hırsızı
     BMW GS 1200 ADV
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Teşekkürler topuz kardeşim...

Hangi internet sitesinden sipariş vermiştin akü şarj cihazı için??
    yol yapalım yol

okan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

okan verim
    Tekstil
     caponord
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    topuz kardeşim yazmıyon yazmıyon .. yazdımıda döktürüyon maaşallah... erzurumda motosiklet olayı en fazla 4 ay felan sürer ... ben erzuruma bi kaç sefer gittim soğuk ama hiç dokunmuyor .. rutubet yok... herkes aracının aküsünü akşam olunca evine çıkarıyordu... çok ilginç gelmişti bu olay bana ...sivastada raslamıştım daha sonra bu akü taşıma olayına .. kaloriferli otoparkların haricinde aküler en fazla 3 gece dayanıyormuş....benim gittigim arabada sabah çalışmamıştı kral otelin önünde...
    paylaşımların için teşekkürler kardeş.. yanlız bişi sorucam sana...sendede benim gibi düzen hastalığı varmıdır .. hani duvardaki eğri duran bi tablonun gözüne takılması ,simetrik olmayan şeyleri düzeltme isteği gibi...yazdıklarından çıkardım bu sonucu.. ama yanılıyorda olabilirim....yazılarını dikkatle takip ediyorum... klavyene sağlık...
    OKAN VERİM -1973 -SAMSUN

APRİLİA CAPONORD ETV 1000
    APRİLİA PEGASO 650 ie
    SUZUKİ AN 125

Topuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Cafer Yunus Özkurt
    Akademisyen
     Regal Raptor - 2005
     Erzurum
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    carvalho; o zaman itibariyle cihazı aldığım firma.. www.ayenelektronik.com idi. üstteki yazıyı yazarken yetersiz yönlendirme olmasın diye bu adresi yazmamaya dikkat ettim. çünkü piyasada bu tarz epey bir model varmış. özellikle izmir, istanbul, bursa, ankara gibi buyük şehirlerde çeşit bulma ihtimali daha fazla. mesela o sıralarda motor sitelerinden bir arkadaş böyle bir cihazı aldığını ve memnuniyetini ifade ediyordu. ben de ona yazmıştım.. nerden aldın diye. o da bana istanbulda ikamet ettiğini ve bu cihazı alım sırasında bir çok model gördüğünü.. kendisinin 25 ytl ye aldığını ve işini de gördüğünü yazmıştı. google üzerinden arama yapılınca; "akü şarj cihazı", "akü şarj redresörü", "redresör", "motosiklet akü şarj cihazı" vb. anahtar kelimeler ile.. bu işler ile uğraşanlar bulunabiliyor. ben de böyle bir arama sonunda bulmuştum.

Okan; iltifatınıza teşekkür ederim. yazma konusunda detayları biliyorsam, mutlaka yazmak isterim ki, diğer arkadaşlarda o hususlarda soru işareti olmasın. bilmiyor isem yazmam. regaller ilk alındığı yılda, yani 2005 te akü ile ilgili bir çok sorun yaşanmıştı. kullanıcılar arasında o zamanlarda.. şimdiki gibi deneyimli, sorunu anlayabilen yada yorum yapabilen pek yoktu. bu akü sorunu forumlar ve böyle bilgi paylaşımı ile epey aşıldı. mesela şimdi yeni bir regal kullanıcısı düşünün, sorduğu sorulara hemen cevap alabilir bir durumda. çünkü forumlarda epeydir regal kullananlar oldu. Erzurum kışları ve akü ile ilgili yazdığınız doğrudur. bir araba dışarıda çalışmadan 2-3 gün dursa.. çalışacağı anda akü ve amper iyi ise nazlanarak çalışır. elbette motor yağı da iyi durumda ve donmadı ise. genel olarak işi bilenler.. kışın akü yü izocam ile sarıyorlar burda. akü iyi ve her gün araca biniliyor ise, izocam ile sarmayanlar da var. ama her gün binilmiyor ise.. mutlaka günlük olarak o araç bir 5-10 dakika çalıştırılır. tabi çok soğuk günlerde. böyle günlere "zemherir" diyorlar. abi bu günleri gerçekten bölge halkı senede bir kaç gün de olsa yaşar. dışarıda nefes alırken.. burnunuzun içinde buz oluyor. kirpikler de sarkıtlar oluşuyor. öyle soğuk. tabi bu gündüz oluyor. gece saat 2-3 civarları daha kötü. o soğuğu yiyen dışarıda kalan arabanın aküsü ne yapsın. hatta buralarda çoğu arabanın bagajında akü den aktarma kablosu vardır. çalışmaz ise, arabadan arabaya aktarma yapılır. ayrıca böyle günlerde oto elektrikçilerin ve kamyoneti olan nakliyecilerin de işi açılır. sanayiye bol bol çalışmayan araba çekilir.

bildiğim kadarı ile düzen hastalığım filan yok ama, lazım olacak bir şeyleri alma hastalığım var. akü şarj cihazını da bunun için almıştım zaten. kendi işimizi kendimiz halledelim diye. görüşmek üzere.

okan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

okan verim
    Tekstil
     caponord
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    eyvallah kardeşim paylaşımın için teşekkürler....az girip öz yazıyosun foruma...
    OKAN VERİM -1973 -SAMSUN

APRİLİA CAPONORD ETV 1000
    APRİLİA PEGASO 650 ie
    SUZUKİ AN 125

carvalho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Selçuk Tanrıverdi
    At Hırsızı
     BMW GS 1200 ADV
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8
    Teşekkürler Topuz kardeşim... Sanırım ben de alacağım...
    yol yapalım yol

MEHMETONUR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

MONUR
    gizli
     RR250D/2007
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Bu sabah 7 gündür çalışmayan motorumun aküsü boşalmış ve vurdurarak zar zor çalıştırdım. Ben de takviye aletlerinden alacağım bir tane Araştırayım uygun birşey bulursam buraya da yazacağım.
    34 UY 5765

aslanburclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yaşar AKILLI
    EMEKLİ
     XL650 TRANSALP 2006
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı MEHMETONUR Nickli Üyeden Alıntı
    Bu sabah 7 gündür çalışmayan motorumun aküsü boşalmış ve vurdurarak zar zor çalıştırdım. Ben de takviye aletlerinden alacağım bir tane Araştırayım uygun birşey bulursam buraya da yazacağım.
    senin motorunda kesin bi elektrik arızası var koçum bir haftada akü bitmez iyi kaçak kontrolu yaptır ha akünün ömrü bittiyse bişey diyemem
    plaka: 06 DV 656
    yer : GOP/SİNCAN/ANKARA
    kan : B Rh +
    nick : aslanburclu

Sayfa 3 Toplam 7 Sayfadan BirinciBirinci 12345 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)