Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Toplam 8 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 8 arasi kadar sonuc gösteriliyor

polat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Polat OĞUZ
    motosiklet bayii
     DD250
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    8

Motosiklet Özgürlük mü? Tehlikeli bir macera mı? / Ayşe Şule BİLGİÇ

Kaç zamandır basında çıkan motosiklet kazası haberleri yine son dönemde tavan yaptı. Ne zaman gazeteyi elime alsam motosikletli bir kazanın manşete çıkarıldığını görüyorum. Sanki gazete yöneticileri özel motosiklet kaza muhabirleri tutmuşlar. Bir kişi sadece bu iş ile ilgileniyor gibi geliyor insana. Tabi yazsınlar ama keşke biraz daha bilinçli ve bilgilendirici içerikte olsa yazılanlar. Yani abinin arkasındaki hatun düşmüş ya da abi kendi atmış haberinde, sanki aman motora binmeyin hele arkasına hiç oturmayın, amenna tepesi atarsa atıverir öndeki sizi, sonracığıma, otomobilin sıkıştırması sonucu bariyerlere çarpan motor kazası ile ilgili yazılan haberde kaskı olmasına rağmen gözlerini hayata yumdu cümlesi ile kask mask ne takarsanız takın kafanıza, üstünüze başınıza, buyurun bakalım sonuç budur imaları benim acayip canımı sıkıyor. Bu haberler hiç yapılmamalı demiyorum elbet ama keşke medya çalışanları motosiklet konusunda biraz daha bilgili olsalar da, bu kazaların meydana gelmemesi için gereken bilinci, okuyuculara, yani trafiğe çıkan tüm sürücülere aşılayabilseler.

Tehlike Cehalet!

Gelelim asıl soruya; motosiklet tehlikeli midir? 4 senedir basbas bağırıyorum bu köşeden; EVET TEHLİKELİDİR! Özellikle Türkiye şartlarında çok tehlikelidir. Motosikletin en büyük tehlikesi trafikteki tüm sürücülerin hatta ve hatta motor sürücülerinin de içinde olduğu büyük CEHALETtir. Büyük bir mücadele gerektirir motosiklet. Yol şartları ile, trafikte motosikletleri umursamayan tüm sürücülerle müthiş bir mücedele gerektirir. Bu sebeple ben hep kendi kendime şöyle düşünüyorum motosiklet kullanırken. Trafikte benim altımdaki alet hakkında hiçbir fikri olmayan, bana yapacağı bir hatada başıma neler gelebileceğini hiç bilmeyen yüzlerce kişi ile büyük bir mücadeleye çıkıyorum. Ve benim tüm bu tehlikelerden haberim var. O zaman motorun marşına bastığım anda tüm sorumluluk benimdir. Bu yüzden motora binip kaskımı taktığım anda, beynimde hiç bir şey kalmaz. Motorum, ben ve mücadele etmem gereken şartlar karşımdadır. Tüm trafiği iyi taramam, sürekli kendim için en güvenli yeri bulup orada seyrime devam etmem, güvenliğimi tehlikeye atacak her türlü riskten uzak durmam, olası hatalarda zarar görmemek için tam korumalı giyinmiş olmam gerekir. En ufak bir dikkatsizlik anında, örneğin bir otomobilin sizi araçtan saymayarak önünüze atladığı bir anda benim içimdeki duygu hep bunun kendi hatam olduğudur. Şimdi aranızda bazıları nasıl yani hep motorcular hatalı Adam göz göre göre üstüme kırıyo nasıl ben hatalı olurum diyebilir. Buradaki mantık şu; eğer evet o hatalı dersek bir motorcu olarak elimize hiçbir şey geçmiyor, başımıza gelen kazada aldığımız yara dışında. Elbette ki sürücülerin trafikte motorlara karşı daha dikkatli olmaları gerekiyor ama bunu tam olarak bir anda sağlamak mümkün değil. Bu yüzden bir motor kullanıcısı, o otomobilin önüne kırma ihtimalini, olay gerçekleşmeden düşünüp kendini yolda güvenli bir bölgeye almakla yükümlüdür benim gözümde. Sorumluluğu kendi üzerine almak, trafikte daha güvenli bir sürüşe kendini zorlamak anlamına geliyor.

Çevrenizi bilinçlendirin!

Bu arada tüm bu kazaların azalması için yapabileceğimiz bir şey daha var. Benim sürekli yaptığım bir şey. Şimdi sizlerden de rica ediyorum. motosiklet konusunda bilinçli bir kişinin hele bir de aynı zamanda motora biniyorsa etrafındaki 100 kişiyi motosikletlerle alakasız kişiler bile olsa etkileme gücü vardır. Yani siz bilinçli bir motor kullanıcısı iseniz, isteyerek ya da istemeyerek çok yakınınızdaki (tüm aileniz, sevdikleriniz, arkadaşlarınız, komşularınız) kişilerin motorlara karşı daha bilinçli ve daha duyarlı olmasına vesile olursunuz. Benim önerim ve yaptığım şey, iletişim halinde olduğunuz kişilere, özellikle de otomobil kullanıyorlarsa, motosikletlerin trafikte neden otomobiller tarafından korunup kollanması gerektiğini, motosikletin trafikte neden birinci öncelikli araç olduğunu anlatın. Size değer veren insanlarsa bunlar, aynalarında her motosiklet gördüklerinde, o motorun üzerindekinin siz olduğunu düşünerek, onu koruyup kollayacak, ona yol verecek, ona tehlikeli hareketler yapmayacaklardır. Vallaha ben yaklaşık 7 senedir konuşuyorum. Azıcık ışık gördüğüm herkese bıkmadan usanmadan anlatıyorum hep aynı şeyleri. Kulağım anlattıklarımı duymaktan yoruldu ama devam ediyorum. Benim konuşmalarım sayesinde belki de bir motorcunun, bir gün, bir yerde, hayatı kurtuldu diye düşünüp mutlu oluyorum. Lütfen bunu siz de yapın. Sizi seven herkesi motosikletler konusunda biliçlendirin. Belki sizin o bilinçlendirdiniz kişi tam bana çarpmak üzereyken söylediklerinizi hatırlayıp bana yol verecek, ya da benim biliçlendirdiğim biri sizin hayatınızı tehlikeye atmayarak, motorlarımız üzerinde mutlu mesut olmamızı sağlayacak. Ne dersiniz?

Ayşe Şule BİLGİÇ
    acryvz (23.Şubat.2017) Bunu beğendi.

Tayfun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Tayfun Kinyas
    Hamamda Tellak
     Yamaha Royal Star 1300
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Valla bu konular daha çok yazılır çizilir ama hiçbir ilerleme olmaz, ya hepimiz motorize trafik polisi olacaz ve bizi gören kaçacak rahat edecez, yada bunlarla boğuşacaz başka şansımız yok.

kaanka - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alper Kaan Ka...
    Bankacı
     Artık yok ;(
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    4
    yazı gerçekten hoş eminim hepimizin içinden geçenleri yazıya dökmüş... ama tayfuna katılı yorum boğuşmaya devam...

aslanburclu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Yaşar AKILLI
    EMEKLİ
     XL650 TRANSALP 2006
     ANKARA
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    boş verin ite köpeğe uymayacaksınız normal araç gibi yola devam etceksiniz ha yinemi pislik yapıyorlar .. o zaman yaradana sığınıp elinizde belinizde ne varsa ya allah deyip icabına bakacaksınız.
    plaka: 06 DV 656
    yer : GOP/SİNCAN/ANKARA
    kan : B Rh +
    nick : aslanburclu

okan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

okan verim
    Tekstil
     caponord
     Samsun
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    bu Ayşe şule yi bi televizyon kanalına çıkarsalar yaa.. sezon başlamadan ....bi kaç hafta program yapsa .. ölle köşe yazılarıyla olmuyo bu iş...sesini duyuramıyo kızcaazz...
    OKAN VERİM -1973 -SAMSUN

APRİLİA CAPONORD ETV 1000
    APRİLİA PEGASO 650 ie
    SUZUKİ AN 125

cenkerdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

cenker demir
    muhasebe
     RR-250 E9 ( 34 PSF 41 )
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Zihin Fukara Olunca Fikir Ukala Olur.

kayar2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

KAYA SÖZGEN
    MÜHENDİS
     HYOSUNG GV650 AGUİLLA
     İSTANBUL
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    2
    ayşe hanım çok güzel yazıyor polat kardeşimde paylaşmış teşekkür ederim evet konuşmak anlatmak lazım ama uzun vadede olur bu daha etkili bir yol gerekli slayt filim hazırlayıp tv kanallarında yayımını saglıcak güçlü dernek ve toplulukların bu işe egilmesi lazım olmazsa bizim onları uyaracak girişimlerde bulunmamaız gerekmezmi

gitarist murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

murat güvendiksoy
    SANATÇI
     REGAL RAPTOR DD 9B
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0

Angry

motorsikletin dünyanı en güvenSİZ aracı olduğunu bilmek lazım...
    ve kafanızda bin düşünceyle binmeyin...
    bana göre en önemlisi
    MOTORSİKLET A NOKTASINDAN B NOKTASINA GİTMEYE YARAMAZ ????
    YOLA ÇIKIN GEZMEK İÇİN B NOKTASINA VARMAK ANA HEDEF OLMAMALI...YAVAŞ GEZE GEZE ÇIKTINIZ VE YOLUN SONU B NOKTASI OLMUŞ NE GÜZEL... ZAMANI UNUTUN EĞER KARGO DEĞİLSENİZ...
    34 uae 93(a rh+)
    yer: ist-kartal(eskişehirli)

honda transalp

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)