Kullanıcı Adı: Şifre: - Şifrenizi mi Unuttunuz?
Raptor Riders'a Henüz Üye Değil misiniz? Lütfen Kayıt Olun!

Sayfa 8 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci ... 6789 SonuncuSonuncu
Toplam 90 adet sonuctan sayfa basi 71 ile 80 arasi kadar sonuc gösteriliyor

CELİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
     İstanbul - Büyükçekmece (Avrupa Yakası)
    Beğenmiş
    42,574
    Beğenilmiş
    5,795
    Fark sadece vibrasyon takozu ( balansör ) teknik anlamda hiç fark yok yani benim 2006model 250 cc ile sizin 2011model 350 cc daytonanız arasında makinada sadece blansör farkı var :mrgreen::mrgreen::mrgreen:
    diğer mekaniklerdede frenler geliştildi o kadar

slamdunk_tr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

habip
    mak müh
     2005, CBF600
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Alıntı müslüm baba Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Yeni regal alan arkadaşlara yaşadığımız tecrübelerden bazı bilgiler vereyim dedim, eğer bunlara eklemek istediğiniz bir şeyler varsa lütfen yazalım.

YENİ REGAL MOTOR ALANLARA PRATİK BİLGİLER :

1- Aşağı yukarı her regalin 3000km ye kadar mutlaka radyatörü patlıyor. Bunun nedeni radyatörlerin çok ince olmasıdır,ayrıca motor ısınınca su genleşmesinden radyatör şişmekte ve zayıf bir yerinden çatlatmaktadır, bir başka nedenide motoru yıkatırken tazyikli su tutulması asla bunu yaptırma,yıkamada motorun radyatörüne asla tazyikli su tutturma.

2- Motorun üstündeki NGK bujileri bence hemen değiştir ve asla NGK kullanma çünkü hiçbiri otjinal NGK değil, hatta usta ısrarla bu orjinal desede sen boş ver bana BOSH tak de, buji derdin bitsin.

3- Motorun orjinal aküsü sulu aküdür,servis sakın kapağını açma desede sen inanma ve bu akünün suyunu kontrol et su seviyesi hemen peteğin üstünde olmalıdır,sakın fazla doldurma taşar ve asit motoru çürütür.Koyacağın suyu şırıngayla koy ve damlatma,saf su koyacaksın unutma.

4- Motorun orjinal sigortası atıp seni yolda bırakacaktır,sigortanın yerini iyi öğren akünün yanında teyp sigortası gibi tek bir sigortadır ve camdır,atarsa sigorta kutucuğunun içinde yedeği vardır onu takarsın,bazen bu cam sigortanın ayakları oksit yapıyor ve geçirmiyor sen sigortaya bakıyorsun sağlam ama oksitten geçirmiyor boşuna yolda rezillik çekme, aslında basit bir şekilde sigortayı yeni tipe çevirebilirsin bütün derdin biter.

5- Motorun yan ayak muşuru bozulabilir ve motoru stop ettirebilir,bu durumda ayak muşurunun fişini çekmen gerekebilir bu fişin yerinide tam öğren, akünün yanındadırç

6- Sol elcikteki yani debriyej kolundaki stop muşurunun fişleri çıkabilir eğer çıkarsa yada teması keserse motorun stop edebilir fişi yerine takman yeterli olacaktır.

7- Motosikletin elektrik tesisatı ve şarjı çok zayıf sis lambası veya ilave bir şey taktığında sorun yaşayacaksın, sana tavsiyem eğer sis lambası takarsan ampulleri 35Watı geçmesin yani takacağın sis lambaları sadece süs olacaktır,eğer yüksek Watlı ampul takacaksan sisleri uzun zaman yakamazsın.

8- Motosikletin yağ flitresi yok sadece ufacık bir süzgeç var,onuda temizlemek imkansız motorun açılması gerekiyor,elleme dursun.

9- Motorun ilk yağ değişimini 500-1000km de yap sonra bakım kitapcığındaki gibi 1500km de bir yap,kitapcıkdaki yerler bitince 3000-3500 km de bir değiştir.

10- Hava flitresi her seferinde temizlenmeli hava tutarak asla ıslatma,7500 km de flitreyi değiştir.

11- Benzin musluğunun şeklini iyi öğren rezervede kalırsa benzin bittiğinde yolda kalırsın.

12- Zincir yağlama işlemini sık sık yap ama dikkatli ol arka jantı yağlama.

13- Artçı koltuğu çok kötü o koltuğu ya genişlet yada değiştir aksi taktirde artçınla uzun yol yapamazsın.

14- Motosikletin su siteminin nasıl çalıştığını iyi öğren yedek su deposundan suyu tamamlayacaksın asla radyatörün üstündeki kapağı açma,yedek su deposundan su seviyesini sık sık kontrol et.

15- Hararet saati olmadığından motor hararetini göremezsşn sadece hararet lambası var ama o lambanın muşuru sık sık arıza yapar ve yanık kalır seni aldatır hepimizin yaptığı gibi bir hararet saati tak bu dert bitsin.

16- Motorun debriyej ayarı düzgün olmalı eğer kaçırırsa debriyej balatanı çabuk bitirirsin bunu anlamak için dik bir rampada 2 kişi çıkmaya çalış eğer motor bağırırda gitmezse debriyej kaçırıyor demektir hemen ayarlat.

17- Bu motorların 5000 km den sonra mutlaka sibop ayarı yapılması gerekiyor eğer usta gerek yok derse sen israrla yapın de çünkü nedense ustalar yapmak istemiyorlar, ama yaptırınca motor çok rahatlıyor hem süraat hem yakıt hem çekiş artıyor.

18- Fabrika çıkışı karbüratör ayarı bozuk olabiliyor bunun için hemen senkron ayarı yaptır. Eğer bulunduğun yerde senkron cihazı yoksa karbüratörün hama memelerini sonuna kadar kapat ve 3 tur tekrar aç,işte sana senkron ayarı yapıldı.

19- Motorun fren sistemi çok güzel ama sen ilk kullandığın için ön freni ve arka freni bir kaç kere dene ve sürekli önce arka sonra ön olarak kullan yani sürekli ikisini bir arada sık ama dikkatli ol arka fren ağırlıklı ön freni kullan yani önü arka kadar sıkma.

20- Motosikletin direksiyon kilidi ayrı olduğu için kilitlemeyi ve kilidi açmayı unutma,buna elini alıştır, ben birkere direksiyon kilidini açmadan yola çıktım sonuç asfaltla tanıştım.

21- Eğer bir yere park edeceksen bir halatla bağla, eğer disk kilidi takarsan sökmeyi unutup yürüyebilirsin

22- Motorun özellikle arka lastikleri çok sert kauçuktan yapılmış bu yüzden lastik çok ısınmadan yeri kavramıyor, ya lastiği yumuşak bir lastikle değiştir yada dikkatli kullan kaydırabilirsin.

23- Motorun takım çantasının yeri çok gizli bulmak zor onu bul ve takımlar içindemi bak, bazen takımları koymuyorlar eğer takımlar varsa hepsini tek tek kontrol et ve nerelerde kullanıldığını öğren ayrıca biraz daha takım alarak çeşidini arttır.

24- En önemli konuyu sona sakladım, zincir ayarı her ustanın beceremediği bir konudur, kesinlikle zincir ayarının kontrolünü motorun üstüne 2 kişi binerek yapın,ve esnekliği 1 santim kadar olsun, sehpada yapılan zincir ayarları üstüne bindiğinde gerilmekte ve bu gergin zincir kasıntıdan dolayı ön keçeyi bozup sonuçta şanzıman kırmalara kadar gitmektedir.

EMRAH KÜÇÜKGİRGİNİN EKLEMELERİ

Teşekkürler Müslüm baba eline sağlık...
    "Aga ...'nun üstüne ... olmaz" ama ben de bir iki şey eklemek istiyorum müsadenizle.

Fan müşürü: Yeri; radyatörün alt kısmına yakındır. Habire bozulan fan müşürünün yerine yenisini alırken tekrar bozulacağını bildiğin orijinali almana gerek yok. Git bir Suzuki otomobil servisine 'Alto' fan müşürü iste. Hem japon, hem asla bozulmuyor hem de daha ucuz. Tek yapman gereken soketleri uymadığı için orijinalininkini ona takmak...

Termostat: Yeri; radyatör ile motor bloğu arasındaki direğin içidir. Aynı şekilde o da habire bozulur, özellikle motora musluk suyu koyanların daha da çabuk bozulur. Su ısısı arttığında açılması gereken parça kireçten dolayı açılmaz. O nedenle her zaman su yerine anti-freeze koyun. Hem kireçlenme olmaz, hem radyatör tıkanmaz, hem de kışın donmaz...

Motor beyni: aman dikkat deyim sana... Bu parça deponun altında tam motor bloğunun üstündedir. Ve sadece lastik bir parça tutuyor. zamanla titreşimden dolayı yerinden çıkıp motor bloğunun üstüne düşebiliyor. (başıma geldi allahtan yola çıkmadan farkettim) eh sıcaktan eriyince de beyin diye birşey kalmaz... arada sırada kontrol etmek yeterli.

Saygılar

BOZKURTTAN ÖNERİ:
    Ufak ama benim canımı sıkmıştı.Sinyal kornası durup dururken ötmemeye başlamıştı.Yeri, akünün sağ alt tarafında.Meğerse lastiği kopmuş .Delik tarafı tıkanmış.Temizleyip plastik kelepçeyle bağlayınca düzeldi.Ayrıca beyini ve termostatıda siyah renkli kelepçeyle bağlayabilirsiniz.
    Güncel diyelim yukarlara gelsin, millet okusun.
    kurt (22.Nisan.2018) Bunu beğendi.

erk
    .
     V strom
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    6
    baba eskiden yazarmıi çok faydalı şeyler artık kim küstürdüyse adamı 2 senedir girmemiş hiç

habip
    mak müh
     2005, CBF600
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Alıntı ağfndrdm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    baba eskiden yazarmıi çok faydalı şeyler artık kim küstürdüyse adamı 2 senedir girmemiş hiç
    Muhtemelen artık regal sürmüyordur. Normal bir şey yani, bu motoru 2 sene sürüp büyütüyodur insanlar.

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,574
    Beğenilmiş
    5,795
    kendisinde enduro var ama oglunda hala regal var

Salih Özler
    unemployed
     DD350 E-6c Daytona
     İstanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    1
    Alıntı CELİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kendisinde enduro var ama oglunda hala regal var
    Bahsedilen bu oğula devredilen regal 70.000 lerde falan mı? Şanzıman-motor komple değişen? Serviste eski bir regalciyle tanışmıştım, aşağıdaki listeye yakın tavsiyelerde bulunmuştu, regali oğlana devrettim demişti?

CELİL ÜSTÜN
    HÜR GENERAL
     YAMAHA XVS950A
    Beğenmiş
    42,574
    Beğenilmiş
    5,795
    Alıntı TWO-WHEEL TANGO Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bahsedilen bu oğula devredilen regal 70.000 lerde falan mı? Şanzıman-motor komple değişen? Serviste eski bir regalciyle tanışmıştım, aşağıdaki listeye yakın tavsiyelerde bulunmuştu, regali oğlana devrettim demişti?
    müslüm babayla serviste tanışmıştım enduro ile gelmişti regalini görmedim onun dediğine göre motorun dediğn gibi her yeri revizyondan geçmiş iyileştirmeler yapmış

habip
    mak müh
     2005, CBF600
     istanbul
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    3
    Alıntı CELİL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    müslüm babayla serviste tanışmıştım enduro ile gelmişti regalini görmedim onun dediğine göre motorun dediğn gibi her yeri revizyondan geçmiş iyileştirmeler yapmış
    efsane olmuş adam..

guento - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Enes Yenel
    Tekstil
     RR Daytona 350cc
     İzmir
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    1- şu "sigortayı yeni tipe çevir" kısmını anlamadım? :? bi kaç yerde daha duymuştum.. nasıl yapılır? :|
    2- ve hava filtresi nerdedir nasıl temizlenir? "sıksık" derken min. ne kadar zamanda bir temizlenmelidir?
    3- NGK yerine BOSH tak demiş. Piyasa da orjinal bulmak çok zor BOSH ta olsa 5-10TL diyolar... ki bu kadar ucuza orjinal olmadığı belli.. yine de çinde olsa BOSH mu takmalı ?
    4- Bu aralar kulağıma daha çok takılıyor. Giderken nerdeyse motorun sesinden çok sanki "mobilet" gibi "zincir hışırtısı" duyuyorum nasıl düzeltilir bu..?

Eski konuya yeni sorular ;)?
    Konu guento tarafından (27.Kasım.2011 Saat 01:15 ) değiştirilmiştir.

Emix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Emil ISGENDERLI
    IT
     -
     Ankara
    Beğenmiş
    0
    Beğenilmiş
    0
    Alıntı guento Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1- şu "sigortayı yeni tipe çevir" kısmını anlamadım? :? bi kaç yerde daha duymuştum.. nasıl yapılır? :|
    2- ve hava filtresi nerdedir nasıl temizlenir? "sıksık" derken min. ne kadar zamanda bir temizlenmelidir?
    3- NGK yerine BOSH tak demiş. Piyasa da orjinal bulmak çok zor BOSH ta olsa 5-10TL diyolar... ki bu kadar ucuza orjinal olmadığı belli.. yine de çinde olsa BOSH mu takmalı ?
    4- Bu aralar kulağıma daha çok takılıyor. Giderken nerdeyse motorun sesinden çok sanki "mobilet" gibi "zincir hışırtısı" duyuyorum nasıl düzeltilir bu..?

Eski konuya yeni sorular ;)?
    1: yeni sistemden kastı çift bacaklı sigortalar varya ince onlardan
    2: hava filtresi sol tarafta bulunur bizim motorsikletlerde bulunduğunuz mekanın hava durumuna göre vs mevsimden mevsime ( bence ) veya belli bir zamanı yoktur kullanımına ve hangi koşullarda bulunduğuna bağlı olarak temizlenmeli diye düşünüyorum
    3: buji konusunda hiç bosh kullanmadım. hep ngk kullandım herzamanda sabit ustamdan aldım daima orjinal olarak edindim
    4: zincir sesini zincir ayarı yaparak kesebilirsiniz bollaşmış biraz gerdirmeniz gerekmektedir. iyi güvenilir bir ustaya gidip yaptırabilirsiniz kendiniz yapmaya kalkışmayın güvenmiyorsanız kendinize. sağını fazla solunu az sıkarsınız vs ayarı kayar makinanın gidişatının yalnış bilmiyorsamda 2 kişi motorsikletin üzerindeyken yapılıyor zincir ayarı çünki ağırlık binince gerginleşiyor kalkınca rahatlıyor ( düşün oturmadan ger babam ger sonra bi oturuyorsun acaip geriliyor zincir kopabilir ayarsız olur zararlı olur hem dişliler için hem debriyaj için

derme çatma cevap vermeye çalıştım yanlışım olduysa affola okuyupta direk uygulamayın sorun doğrulatın ( bilen birisi doğrular zaten )
    Ben sadece bir motorsiklet sürücüsüydüm, arkadasları ve ailesi olan biri. Fakat sen beni görmedin.

Bizden hoşlanmasanız bile kullandığımız aracı seçme hakkımıza saygı duyun ve yolunuzda olmadığımıza emin olmak için fazladan birkaç saniye ayırın.

Sayfa 8 Toplam 9 Sayfadan BirinciBirinci ... 6789 SonuncuSonuncu

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)